Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 4:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Czy Jezus umiał pisać? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Saqura napisał(a):
afilatelista napisał(a):
No to osobie za 100 pkt. Skoro Jezus umiał pisać to dlaczego bazgrał coś palcem na piasku zamiast spisać spójną święta księgę i dać nam jasny przekaz kim jest i czego oczekuje?

Bo On nie przyszedł po to by drugi raz pisać to co już raz zostało spisane. Przyszedł by wydać (temu już istniejącemu) Słowu świadectwo, poświadczyć o jego prawdzie.

Jakiej prawdzie?
Że świat powstał w 6 dni? - nieprawda
Że byli na świecie pierwsi ludzie którzy popełnił grzech? - nieprawda.
Że był potop? że była wieża Babel? Że Bóg pomieszał ludziom języki? - nieprawda.
Że Izraelici wyszli w duże liczbie z Egiptu i że byly tam plagi i że błąkali się 40 lat po pustyni? -nieprawda.
A może masz na myśli prawdę o tym co należy jeść, jak się ubierać, jak postępować z niewolnikami, że zgwałconym i kobietami itd? Porzuciliście przecież te prawa.

Skoro nie były potrzebne nowe księgi to po co je spisano? Dlaczego nie opieracie się wyłącznie na Starym Testamencie?

Dlaczego księgi NT są między sobą sprzeczne?

Gdyby Jezus sam je napisał to wszystko było by chyba jaśniejsze?


Wt mar 16, 2021 11:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Cytuj:
bialoglowa uwazasz, ze nie nalezy samemu szukac faktow w Biblii, no bo moze ktos sobie tam cos dopisal albo skreslil i Jezus mogl byc uczonym w Pismie, ale to by zle wygladalo dla biedoty? "

Kael, wszystko można... Ja tylko zwracam uwagę, że rozpatrując kwestie historyczności osób/wydarzeń biblijnych, naiwnym jest oczekiwanie, że wystarczy tak po prostu znaleźć w Piśmie św. fragment, w którym jest napisane, że "Jezus pisał", albo "Jezus się nie uczył" i sprawa będzie załatwiona. Bo nie będzie.
Jeśli zamierzam dowodzić historyczności faktu, to posługuję się odpowiednim do tego aparatem (o ile potrafię), albo przynajmniej czytam, co napisali ludzie, którzy nad takimi badaniami (np. autentyczności słów Jezusa) zęby zjedli. Zamierzasz eksplorować niebo, to też chyba nie robisz tego gołym okiem, licząc że wypatrzysz coś, czego nie dostrzegły stacje badawcze?

Cytuj:
Pewne rzeczy sa chyba oczywiste? Znajomosc Tory byla niezbedna kazdemu mezczyznie. Uczono sie jej na pamiec, ale i czytano z Tory i, jak widzimy w Ewangeliach, robila to nie tylko jedna osoba, ale bylo to wedlug jakiejs kolejnosci.

Dokładnie, uczono się fragmentów na pamięć i pewnie już wówczas pomagała w memoryzacji kantylacja tekstu. Jednak, co już wspomniano wcześniej, nabycie umiejętności czytania nie jest jednoznaczne z przyswojeniem umiejętności pisania. Znany nam z doświadczenia system edukacji łączy naukę czytania i pisania i dlatego ciężko współczesnemu człowiekowi wyobrazić sobie, aby czytać, jednocześnie nie potrafiąc pisać.

Nie mam intencji obrazić niczyjej wiary, gdyby tak było w pierwszej kolejności obraziłabym samą siebie. Uważam, że umiejętność pisania i czytania była tym w społeczeństwie czasów Jezusa, czym dla nas umiejętność zaawansowanego programowania (żeby użyć jakiegoś porównania). Mamy od tego kształconych kierunkowo ludzi, a jej brak w niczym przeciętnemu człowiekowi nie uwłacza. Nie jest też ona niezbędna do osiągnięcia pozycji autorytetu. My mamy programistów, oni mieli skrybów.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt mar 16, 2021 13:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
białogłowa napisał(a):
Jednak, co już wspomniano wcześniej, nabycie umiejętności czytania nie jest jednoznaczne z przyswojeniem umiejętności pisania. Znany nam z doświadczenia system edukacji łączy naukę czytania i pisania i dlatego ciężko współczesnemu człowiekowi wyobrazić sobie, aby czytać, jednocześnie nie potrafiąc pisać.

:o daj spokój
przypomina się kawal z lat 80-tych: dlaczego milicjanci chodzą parami? bo jeden umie pisać a drugi czytać.

Jak można znać litery, czytać a nie potrafić pisać?
Czy Jezus dlatego nie zostawił po sobie pisanych tekstów bo nie umiał pisać? :badgrin:
Nie, nauczał konkretnych ludzi, nie pisał pamiętników, traktatów filozoficznych itp.
To że nic nie napisał to był Jego wolny wybór a nie został do tego zmuszony nieumiejętnością pisania.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt mar 16, 2021 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72 napisał(a):

Czy Jezus dlatego nie zostawił po sobie pisanych tekstów bo nie umiał pisać? :badgrin:


Powodów dla których Jezus nie zostawił po sobie pisanych tekstów wcale nie wskazywałam. Nie musi za tym stać brak umiejętności pisania. Pisanie jest to czynność, którą można komuś zlecić, wciąż pozostając autorem danego tekstu.
I owszem, można czytać, nie umiejąc pisać, można też pisać, nie potrafiąc czytać. Podobnie można czytać, nie rozumiejąc co się czyta. Wiedziałeś o tym?
42% Polaków nie rozumie niemal nic z tego, co czyta. Potrafi przeczytać tekst, ale nie rozumie jego sensu. Ty zrobiłeś podobnie.

_________________
Tylko Bogu chwała


Wt mar 16, 2021 14:12
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
bialoglowa chyba jednak sie zgodzisz, ze Jezus czytac umial, bo inaczej dawanie mu zwoju Tory do reki byloby jakas bezsensowna wstawka?

Co do pisania, to ja mysle, ze potrafil, przynajmniej w w zakresie podstawowym.

Ale uwazam, ze tworzenie jakichkolwiek teorii na zalozeniu, ze ani pisac, ani czytac, ani liczy w ogole nie umial, jest naduzyciem typowym dla osob, ktore uwazaja, ze cywilizacja i kultura zaczela sie 100 lat temu a przedtem to tylko na dzidy walczono i zadnych zapiskow nie bylo.

Na marginesie: Biblie nie tylko spisano ale i przetlumaczono na grecki. W pewnym kregach (jak np Qumran) umiejetnosc pisania nie byla dostepna tylko jednemu "wyjatkowo uzdolnionemu".


Wt mar 16, 2021 14:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
george45 napisał(a):
Nie zmieniał tego zapisanego słowa? Nadal kazał wyłupywać oko?

Wiesz jakiej lekcji udziela zasada "oko za oko"? Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe ;)
Niemowlakowi podaje się wpierw mleko, pora na schabowego przychodzi z czasem.
afilatelista napisał(a):
Jakiej prawdzie?

Egzystencjalnej prawdzie Izraela, a zarazem każdego człowieka. Tym jest Biblia/Słowo Boże.
afilatelista napisał(a):
Porzuciliście przecież te prawa

W żadnym wypadku, lecz moją sprawiedliwością został Chrystus więc nie mam prawa oceniać i karać kogoś za coś z czego sama zostałam usprawiedliwiona :roll:
afilatelista napisał(a):
Skoro nie były potrzebne nowe księgi to po co je spisano? Dlaczego nie opieracie się wyłącznie na Starym Testamencie?

Spisano je na świadectwo przybycia Mesjasza i wypełnienia misji która była zapowiedziana. Niedobrze byłoby skazywać przyszłe pokolenia na dalsze wyczekiwanie.
afilatelista napisał(a):
Dlaczego księgi NT są między sobą sprzeczne?
Gdyby Jezus sam je napisał to wszystko było by chyba jaśniejsze?

By kłamstwo było łatwiej sprzedać to z reguły wymaga precyzyjnego dopracowania, natomiast opis prawdy widziany różnymi oczami choć z początku wydaje się sprzeczny to po pewnym czasie widać jak potrafi się uzupełniać. Jezus nie musiał nic pisać, zaświadczył i wszystko ukazał całym swoim życiem(Słowo w działaniu)
afilatelista napisał(a):
Że świat powstał w 6 dni? - nieprawda

Nie z takimi zarzutami przyszło się mierzyć Słowu Bożemu przez całe lata, to "cud" że wreszcie nauka przyznała że jednak świat, cały wszechświat w pewnym momencie zaistniał, a jeszcze nie tak dawno twierdzono zupełnie inaczej(to tak z przymrużeniem oka ;-) )

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt mar 16, 2021 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Białogłowa dobrze pisze:)

Nie twierdzę że Jezus był za głupi żeby nauczyć się pisać. Twierdzę że 95% ludności nie umiało pisać i że bardzo mało prawdopodobne żeby w tych 5% był syn cieśli. To samo tyczy się rybaków.


Ostatnio edytowano Wt mar 16, 2021 14:47 przez afilatelista, łącznie edytowano 1 raz



Wt mar 16, 2021 14:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Kael napisał(a):
bialoglowa chyba jednak sie zgodzisz, ze Jezus czytac umial, bo inaczej dawanie mu zwoju Tory do reki byloby jakas bezsensowna wstawka?


Tak, myślę że umiał. Czytałam co prawda takie krótkie wytłumaczenie (Bothy?) tego fragmentu, że w przypadku Jezusa mógł to być rodzaj werbalnej prezentacji tego, co wzrokowo kojarzył, zapamiętał, a co dla niewprawnego obserwatora mogło wyglądać jak czytanie.
Dla mnie jednak ma to znaczenie marginalne. Na pewno nie kwestionuje w żaden sposób Jego inteligencji, choć może niektórym tak się zdaje.
Jeśli chodzi o posługiwanie się żydów palestyńskich greką, to nawet Flawiusz aka Chwolby Dwie Torby, przyznał, że nie był w stanie przyswoić greki gruntownie, bo zanadto przywykł do ojczystego (czy coś w ten deseń się tłumaczył). Poziom greki na inskrypcjach nagrobnych jest podobno podstawowy.
Przyswoili sobie tyle, żeby się dogadać z turystami ;)

_________________
Tylko Bogu chwała


Ostatnio edytowano Wt mar 16, 2021 14:41 przez białogłowa, łącznie edytowano 1 raz



Wt mar 16, 2021 14:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
@afilatelista, na jakiej podstawie tak uważasz? Czy wspomniano w Piśmie, że nie umiał pisać? Wspomniano że czytał, poza tym pisal na piasku.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt mar 16, 2021 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72 napisał(a):
@afilatelista, na jakiej podstawie tak uważasz? Czy wspomniano w Piśmie, że nie umiał pisać? Wspomniano że czytał, poza tym pisal na piasku.

Wspomniano też że leczył śliną, wpędzał demony w świnie oraz że wiele zombi nawiedziło Jerozolimę. Wspomniano też 4 różne wyrsje jego zmartwychwstania. Nam wierzyć we wszystkie cztery jednocześnie? To że kilkadziesiąt lat później nieznany autor coś napisał nie znaczy że to prawda.


Wt mar 16, 2021 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1458
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Saqura napisał(a):
george45 napisał(a):
Nie zmieniał tego zapisanego słowa? Nadal kazał wyłupywać oko?

Wiesz jakiej lekcji udziela zasada "oko za oko"? Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe ;)

A jeśli ten drugi uczyni Tobie to co dla ciebie niemiłe, to w Księdze wyjścia czytamy:
" Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to [winny] zostanie ukarany grzywną, jaką <na nich> nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, rękę za rękę, nogę za nogę, oparzenie za oparzenie, ranę za ranę, siniec za siniec."
A Jezus, prawdopodobnie powiedział nie rób tak, to nie po Bożemu, nastaw drugi policzek, czy jakoś tak. Nie jest to zmiana zapisanego słowa, którego to nie powinno się zmieniać?


Wt mar 16, 2021 15:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Saqura napisał(a):
Egzystencjalnej prawdzie Izraela, a zarazem każdego człowieka. Tym jest Biblia/Słowo Boże.

Ale konkretnie proszę. Co takiego wartościowego jest w Starym Testamencie? Czytałaś? Bo ja czytałem i widzę tam mity, przemoc, niemoralność i bezsensowne zasady.

Cytuj:
W żadnym wypadku, lecz moją sprawiedliwością został Chrystus więc nie mam prawa oceniać i karać kogoś za coś z czego sama zostałam usprawiedliwiona :roll:

Czyli co? Twoim zdaniem lepiej jest przestrzegać praw ze Starego Testamentu?
Cytuj:
Spisano je na świadectwo przybycia Mesjasza i wypełnienia misji która była zapowiedziana. Niedobrze byłoby skazywać przyszłe pokolenia na dalsze wyczekiwanie.

Po co skoro historia jest niespójna i niczego nie wyjaśnia.
Cytuj:
By kłamstwo było łatwiej sprzedać to z reguły wymaga precyzyjnego dopracowania, natomiast opis prawdy widziany różnymi oczami choć z początku wydaje się sprzeczny to po pewnym czasie widać jak potrafi się uzupełniać. Jezus nie musiał nic pisać, zaświadczył i wszystko ukazał całym swoim życiem(Słowo w działaniu)
Radzisz żartować? Mamy kilka relacji nienaocznych świadków spisanych dekady po wyrażeniach. To lepsze niż historia z pierwszej ręki?

Bo dla mnie jeśli Mateusz i Łukasz opowiadają sprzeczne historię i każdy podaje szczegóły tak żeby pasowały do jego narracji to znaczy że mogą minąć się z prawdą.

Cytuj:
Nie z takimi zarzutami przyszło się mierzyć Słowu Bożemu przez całe lata, to "cud" że wreszcie nauka przyznała że jednak świat, cały wszechświat w pewnym momencie zaistniał, a jeszcze nie tak dawno twierdzono zupełnie inaczej(to tak z przymrużeniem oka ;-) )
po pierwsze to nie witamy czy wszechświat miał początek i nigdy tego nie nauka nie twierdziła. To że świat nie może być nieskończenie stary sugerowano już przed teoria wielkiego wybuchu ( niemożliwość regresu w nieskończoność). TWW tłumaczy nasz lokalny obserwowalny wszechświat. Nie wiemy czy jest jedyny i nie wiemy czy reszta wszechświata jest podobna.

Po drugie... Co sugerujesz? Że może jednak świat powstał w 6 dni?


Wt mar 16, 2021 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
george45 napisał(a):
Nie jest to zmiana zapisanego słowa, którego to nie powinno się zmieniać?

Ty widzisz zmianę słowa, a ja zmianę sprawiedliwości na miłość, oczywiście nie pomijając zrównoważenia do którego musiało dojść. Doskonały Bóg to i doskonałe, równe pomiędzy sobą, Jego przymioty.
afilatelista napisał(a):
Ale konkretnie proszę. Co takiego wartościowego jest w Starym Testamencie? Czytałaś?

Każde dostępne wydanie które jest do zdobycia w naszym kraju :-D Dwie z głównych wartości to poznawanie Boga i siebie, całą resztę pominę bo były to głównie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
afilatelista napisał(a):
Czyli co? Twoim zdaniem lepiej jest przestrzegać praw ze Starego Testamentu?

Oczywiście że tak, lecz bez litery; do tego wystarczy miłość.
afilatelista napisał(a):
Po co skoro historia jest niespójna i niczego nie wyjaśnia.

Ty patrzysz i widzisz niespójną historię a ja mam swoje wyjaśnienia/ciąg dalszy poznania.
afilatelista napisał(a):
Radzisz żartować? Mamy kilka relacji nienaocznych świadków spisanych dekady po wyrażeniach. To lepsze niż historia z pierwszej ręki?

O Homerze nie było żadnej wzmianki przez kilka wieków od rzekomej jego śmierci, ba żadnych wiarygodnych źródeł że w ogóle istniał nie posiadamy do dziś, co jednak nie przeszkadza nazywać go autorem Iliady i Odysei. Z Jezusem jest inaczej, jest obecny ze swymi uczniami do dziś i tak będzie aż do końca świata(więc o dane z pierwszej ręki nie ma się co martwić :) )
afilatelista napisał(a):
po pierwsze to nie witamy czy wszechświat miał początek i nigdy tego nie nauka nie twierdziła. To że świat nie może być nieskończenie stary sugerowano już przed teoria wielkiego wybuchu ( niemożliwość regresu w nieskończoność). TWW tłumaczy nasz lokalny obserwowalny wszechświat. Nie wiemy czy jest jedyny i nie wiemy czy reszta wszechświata jest podobna.

Nie pisze o tym co było przed TWW, piszę o naszym wszechświecie, a ten ma swoje lata które płyną od jego zaistnienia. Nauka ma swoje "narzędzia" by to potwierdzić(mikrofalowe promieniowanie tła, stała Hubble'a)Czy jest ich wiele? Tego nie wiedzą, mogą jedynie gdybać i taką możliwość dopuszczać.
afilatelista napisał(a):
Po drugie... Co sugerujesz? Że może jednak świat powstał w 6 dni?

Ja niczego nie sugeruję, ja jedynie piszę że mój/nasz świat miał swój początek, no i to się zgadza z moim poznaniem. Tyle.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr mar 17, 2021 8:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Saqura napisał(a):
Każde dostępne wydanie które jest do zdobycia w naszym kraju :-D Dwie z głównych wartości to poznawanie Boga i siebie, całą resztę pominę bo były to głównie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.


Ja po przeczytaniu Starego Testamentu poznałem Jahwe - boga okrutnego, niemoralnego, niesprawiedliwego. Boga który mordował i nakazywał mordować całe narody. Na szczęście wiedziałem też że wyrażenia tam opisane nigdy nie miały miejsca bo są sprzeczne z obecnym stanem wiedzy. Dla mnie to oczywiste że napisali to ludzie, tak samo jak mity greckie czy hinduskie. Dowiedziałem się czegoś o nich ale nie o Bogu ani o sobie.

Cytuj:
Oczywiście że tak, lecz bez litery; do tego wystarczy miłość.
a co ma zabijanie zwierząt na ołtarzu do miłości? A co ma zabijanie zgwałconych w mieście kobiet do miłości? A co ma bicie niewolników do miłości? Co ma traktowanie kobiet jak własności do miłości? Stary Testament jest pełny absurdalnych przepisów które z miłością nie mają nic wspólnego.
Przestrzeganie prawa mojżeszowego jest tak samo dobre jak przestrzeganie szariatu - są bardzo podobne.

Cytuj:
Ty patrzysz i widzisz niespójną historię a ja mam swoje wyjaśnienia/ciąg dalszy poznania.
Może Ty masz, ale w Biblii tego nie ma.



Cytuj:
O Homerze nie było żadnej wzmianki przez kilka wieków od rzekomej jego śmierci, ba żadnych wiarygodnych źródeł że w ogóle istniał nie posiadamy do dziś, co jednak nie przeszkadza nazywać go autorem Iliady i Odysei. Z Jezusem jest inaczej, jest obecny ze swymi uczniami do dziś i tak będzie aż do końca świata(więc o dane z pierwszej ręki nie ma się co martwić :) )

Ale mamy dzieła literackie świadczące o wspólnym autorstwie. Możliwe że Homer to nie imię tylko określenie - ślepiec co pojawia się też w jego dziełach. Skoro działa istnieją to znaczy że ich autor istniał. Nic więcej na jego temat nie wiemy i nie twierdzimy. Święty Paweł i autorzy Ewangelii też istnieli. Tyle o nich powiedzieć możemy na pewno. Inne fakty należy wykazać niezależnie.

Cytuj:
Ja niczego nie sugeruję, ja jedynie piszę że mój/nasz świat miał swój początek, no i to się zgadza z moim poznaniem. Tyle.

Świat prawdopodobnie miał początek. I co z tego? W większości kultur były mity o początku świata. Czy to jakoś świadczy o wartości Biblii?


Cz mar 18, 2021 11:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Moi drodzy, ostatnie posty to klasyczny OT.
Proszę się zdecydować do jakiego wątku można je dołączyć lub założyć nowy temat a ja do niego przeniosę te posty.

_________________
ksiądz


Cz mar 18, 2021 12:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL