Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Czy Jezus umiał pisać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Nie umiesz sobie uzmysłowić że Jezus nie pisał Tekstów BO NIE CHCIAŁ?
Gdy ktoś myśli że Jezus mógłby pisać tekstu, to wyobraża sobie Go jako buddę lub jakiegoś filozofa.
https://www.niedziela.pl/artykul/84104/nd/Dlaczego-Jezus-nie-spisal-Ewangelii

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 16, 2021 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72 napisał(a):
Widzę że to celowy wymysł...

Wymysłem można nazwać coś, ku czemu nie ma żdnych przesłanek. Ja dostarczyłam argumentów merytorycznych, Ty poza własnym przekonaniem, że Jezus "nie chciał" nie masz nic. Taka teza, że "Jezus nie chciał nic napisać" zresztą nie ma żadnego biblijnego umocowania.
afilatelista napisał(a):
Dla kogoś kto chce założyć sektę nieumiejący czytać jest lepszym celem.

Podobnie jak i to. Przekonanie jak to mówi młodzież " z czapy" ;)

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt kwi 16, 2021 14:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Podajesz argument "A źródła rabiniczne mówią co prawda o nauczaniu chłopców, ale w kontekście nauki alfabetu i czytania Tory, i jest to świadectwo uderzające, bo niemal zawsze jest mowa o czytaniu, nauce czytania. Nie pisania."
bez dowodu, że nie uczono ich również pisania;
Tak jakby nauka z elementarza w pierwszej klasie polskiej podstawówki uczyła tylko czytania a nie pisania.
Po drugie, czy Jezus ze swoją inteligencją (zadziwiał już w wieku 12 lat) nie umiałby pisać?
Po trzecie, dla mnie byłoby czymś bardzo dziwnym, gdyby Jezus potrafiący pisać, zaczął spisywać swoje dzieła, to zupełnie nie w Jego stylu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 16, 2021 14:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Andy72 napisał(a):
Podajesz argument "A źródła rabiniczne mówią co prawda o nauczaniu chłopców, ale w kontekście nauki alfabetu i czytania Tory, i jest to świadectwo uderzające, bo niemal zawsze jest mowa o czytaniu, nauce czytania. Nie pisania."
bez dowodu, że nie uczono ich również pisania
Dostępne źródła mówią o nauce czytania, a nie wspominają o nauce pisania. Jeśli twierdzisz, że uczono ich kompleksowo czytania z pisaniem, to Ty powinieneś na to dostarczyć dowód.
Cytuj:
Tak jakby nauka z elementarza w pierwszej klasie polskiej podstawówki uczyła tylko czytania a nie pisania.
Ale rozumiesz, że to, co Ty uprawiasz, to jest ahistorycyzm? Ja tym sposobem będę Tobie udowadniać, że Jezusa uczono podstaw fizyki i chemii, a czemu nie? W końcu w polskiej podstawówce tego uczą.

Cytuj:
Po drugie, czy Jezus ze swoją inteligencją (zadziwiał już w wieku 12 lat) nie umiałby pisać?

Na tamte czasy to nie była umiejętność, która przesądzała o inteligencji lub jej braku. To była epoka oral tradition, gdzie można było być znakomicie o wszystkim poinformowanym, bez potrzeby pisania.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt kwi 16, 2021 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Pytanie: czy gdyby Jezus CHCIAŁ coś zapisać, to (przyjmując źe nie umiał pisać) nie nauczył by się pisać by to zapisać?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 16, 2021 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
A gdyby Jezus chciał coś zaprogramować (wstaw dowolną czynność, może być robienie na drutach) to (przyjmując, że nie umiał programować) nie nauczyłby się programować?
Oczywiście, że by się nauczył! No więc ja twierdzę, że znał CC+ i Pythona, tylko ich nie używał, bo nie chciał. I udowodnij mi, że nie.

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt kwi 16, 2021 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Nie chciał programować.
W pytaniu tym tylko udowadniam źe nie chciał niczego spisywać.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 16, 2021 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Kwestią dyskusyjną między nami nie były Jego chęci, a praktyczna umiejętność, którą wg. Ciebie miał dysponować. Brak chęci spisania (swoich nauk) w żaden sposób nie dowodzi, że potrafił pisać. Tak jak brak chęci władania mieczem nie dowodzi, że jest się samurajem, a fakt, że ktoś nie chce latać, że potrafi. Jezus potrafił jeździć na rowerze tylko nie chciał. A skąd to wiemy? Bo gdyby chciał, to by jeździł. Czyli praktycznie jeździł, ale nie chciał. Chyba widać, do jakich absurdalnych wniosków prowadzi taki tok "dowodzenia".

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt kwi 16, 2021 16:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Teraz nic nie mówię na temat czy umiał, ale obalam myśl "Jezus nic nie napisał bo nie umiał pisać, gdyby umiał to by napisał"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 16, 2021 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
białogłowa napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Dla kogoś kto chce założyć sektę nieumiejący czytać jest lepszym celem.

Podobnie jak i to. Przekonanie jak to mówi młodzież " z czapy" ;)

Jak wynika z ewangelii Jezus wielokrotnie powoływał się na pisma i czynił tak aby wypełniało się to co zostało napisane.
Jeśli czyimś celem jest przekonanie innych że faktycznie jest się mesjaszem to łatwiej przekonać kogoś kto nie może tego zweryfikować niż faktycznie uczonych w piśmie.
Twórcy sekt (wyjątkiem w pewnym stopniu jest scientologia) celują w łatwe cele.


So kwi 17, 2021 15:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Ale my nie wiemy co Jezus robił przez kawał swojego życia. Jako 12 zabłysnął w świątyni a później co??? z Józefem sobie deski stukali.


So kwi 17, 2021 22:29
Zobacz profil
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
KotSyberyjski napisał(a):
Ale my nie wiemy co Jezus robił przez kawał swojego życia. Jako 12 zabłysnął w świątyni a później co??? z Józefem sobie deski stukali.

Stukali zmuszeni zarabiać na życie, bo jak pisze ewangelista kto nie chce pracować, niech także i nie je.(2 Tes 3,10).


N kwi 18, 2021 7:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Tego nie wiemy. Nie mamy żadnych relacji co jest dziwne. Jezus pewnie opowiedział apostołom o swoim życiu. Tymczasem nie mapy czegoś w rodzaju życiorysu Jezusa. Nie wiemy czy miał siostrę brata itd. Nie wiemy czy umiał pisać czytać.


N kwi 18, 2021 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1373
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Skoro napisane jest w Biblii, że czytał Pismo, to chyba nie udawał, że czyta?

_________________
Wiem, komu zaufałem.


N kwi 18, 2021 11:50
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Czy Jezus umiał pisać?
Wybawiony napisał(a):
Skoro napisane jest w Biblii, że czytał Pismo, to chyba nie udawał, że czyta?
Może Bóg-Ojciec mu podpowiadał z Góry?


N kwi 18, 2021 12:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL