Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 13:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Mędrcy ze wschodu w ewangelii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 24, 2019 8:25
Posty: 53
Post Mędrcy ze wschodu w ewangelii
(Mt 2,1-12) napisał(a):
Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon”. Skoro usłyszał to król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: „W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela”. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: „Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon”. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do ojczyzny.


Chodzi mi ten fragment po głowie już cały tydzień i zastanawiam się co o nim myślicie? Dla mnie to w zasadzie problem ewangelii oraz jej interpretacji, którą słyszę co roku - jest bardzo podobna mimo że słyszą to od różnych księży. To co mnie razi to że:
    "Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy" - no nie da się przyjść ze wschodu podążając za gwiazdą na wschodzie, chyba, że ktoś okrążył Ziemię.
    W interpretacji na ogół słyszę, że ci ludzie zobaczyli gwiazdę i poszli za nią. Tzn. że byli wykształceni i znali się na astronomii. Może słabo znam świat naukowy, ale nikt nigdy nie chodził za gwiazdami. Zawsze ludzie odnotowywali wydarzenie, ale nigdy nie robili kroku w kierunku gdzie gwiazda powstała.
    W zasadzie to słyszę wszystko o tych ludziach, że byli znaczni w swoich środowiskach, że musieliby i wszystko jest takie niby normalne. "O, zobaczyli gwiazdę i za nią poszli! No jasna sprawa!" Tylko ani nikt nie chodzi za gwiazdami! Ani pasterze też jej nie widzieli (przynajmniej potrzebowali anioła by pójść do Betlejem, ani jakoś Herod i okolica też się nie wybrała. Czy jakbyście zobaczyli gwiazdę na niebie, to poszlibyście szukać tego co ona wskazuje? I skąd byście wiedzieli Kogo ona wskazuje? Ja bym nie poszedł, ani nie wiedział i to mi właśnie daje do myślenia od tygodnia.
    Też ani nikt rozsądny i taktowny nie przyniesie takiemu dziecku i jej matce olejków, które służyły także do obrzędów pogrzebowych (namaszczanie ciała). Po prostu o ile ewangelia wydaje mi się po prostu słabo przetłumaczona w tym miejscu, to interpretacje, które słyszę i które słyszałem całe życia w ogóle mi się nie kleją.

Jakie macie przemyślenia odnośnie tego fragmentu?

_________________
Chcesz mi odpowiedzieć albo czegoś się ode mnie dowiedzieć, wymienić się poglądami czy raczej mnie koniecznie przekonać?


So sty 11, 2020 22:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
prawdopodobnie chodzi o panującą w I w modę na pisanie tzw. "królewskich horoskopów" - zaszła jakaś koniunkcja planet w obszarze nieba odpowiadającym Judei - wg ówczesnych astrologów była to zapowiedź narodzenia nowego króla.

https://nauka.wiara.pl/doc/469015.Tajemnicza-gwiazda/2

Jeśli chodzi o mirrę, to była ona uważana za cenne lekarstwo, i jak podaje Wikipedia, "była obok złota i drogich kamieni jednym ze standardowych podarków, jakie składali sobie królowie".


N sty 12, 2020 10:07
Zobacz profil
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
Kadziło wytwarzane z żywic kadzidłowca zawierające seskwiterpeny przez wieki stosowane było i jest w medycynie. Laktony seskwiterpenowe bowiem działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgrzybicznie i bakteriostatycznie.


N sty 12, 2020 11:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
NIEDZWIEDZ napisał(a):
Chodzi mi ten fragment po głowie już cały tydzień i zastanawiam się co o nim myślicie? Dla mnie to w zasadzie problem ewangelii oraz jej interpretacji, którą słyszę co roku - jest bardzo podobna mimo że słyszą to od różnych księży. To co mnie razi to że:
[list]"Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy" - no nie da się przyjść ze wschodu podążając za gwiazdą na wschodzie, chyba, że ktoś okrążył Ziemię.


Greckie słowo "anatolE" oznacza tak Wschód (kierunek świata) jak i wschód (wschodzenie) Słońca lub innych ciał niebieskich. Być może tłumacz Tysiąclatki, kierując się tradycją od Biblii Wujka, zachowała takie tłumaczenie nie troszcząc się o astronomię. Sprawdziłem przy okazji inne polskie tłumaczenia, nie odbiegają. W niemieckiej Biblii Lutra przykładowo zastosowano tu odmienne tłumaczenia. Mędrcy są "aus dem Morgenland" / ze Wschodu, z Orientu. A gwiazda jest "aufgehend", czyli wschodząca (a nie "na Wschodzie). Podobnie katolickie oraz "ujednolicone" ekumeniczne tłumaczenie.

Cytuj:
W interpretacji na ogół słyszę, że ci ludzie zobaczyli gwiazdę i poszli za nią. Tzn. że byli wykształceni i znali się na astronomii. Może słabo znam świat naukowy, ale nikt nigdy nie chodził za gwiazdami. Zawsze ludzie odnotowywali wydarzenie, ale nigdy nie robili kroku w kierunku gdzie gwiazda powstała.


Sorry, ale trudno przypuszczać, że wspomniani ludzie byli "naukowcami". W oryginalnym tekście stoi jak wół "magoi", więc najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z astrologami. Swiętymi pogańskimi astrologami, żeby było jasne. Jeżeli ktoś widzi tutaj ironię do dzisiejszego stosunku Kościoła do wszelakich wróżb... to słusznie widzi.

Cytuj:
W zasadzie to słyszę wszystko o tych ludziach, że byli znaczni w swoich środowiskach, że musieliby i wszystko jest takie niby normalne. "O, zobaczyli gwiazdę i za nią poszli! No jasna sprawa!" Tylko ani nikt nie chodzi za gwiazdami! Ani pasterze też jej nie widzieli (przynajmniej potrzebowali anioła by pójść do Betlejem, ani jakoś Herod i okolica też się nie wybrała. Czy jakbyście zobaczyli gwiazdę na niebie, to poszlibyście szukać tego co ona wskazuje? I skąd byście wiedzieli Kogo ona wskazuje? Ja bym nie poszedł, ani nie wiedział i to mi właśnie daje do myślenia od tygodnia.


Tym bardziej mamy do czynienia z jakimś zjawiskiem astrologicznym, które jest znane tylko tym, którzy rozpoznają zodiaki, ascendenty i żywioły. Przecież Herod mógłby sam pójść za gwiazdą, gdyby to było takie proste.

Cytuj:
Też ani nikt rozsądny i taktowny nie przyniesie takiemu dziecku i jej matce olejków, które służyły także do obrzędów pogrzebowych (namaszczanie ciała). Po prostu o ile ewangelia wydaje mi się po prostu słabo przetłumaczona w tym miejscu, to interpretacje, które słyszę i które słyszałem całe życia w ogóle mi się nie kleją.


Słabo przetłumaczona albo słabo przekazana. Ale mirra służyła do wielu celów, także leczniczych, dlatego jedna z interpretacji tego daru jest właśnie "Jezus uzdrowiciel". Poza tym zauważ, że jesteśmy w innym czasie, w innych warunkach, tutaj składanie ofiar jest naturalne, zwłaszcza w środowiskach pogańskich. A kto bogatemu zabroni?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn sty 13, 2020 10:56
Zobacz profil
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
Chrześcijanie dość wcześnie (świadczy o tym ikonografia katakumbowa) dostrzegali związek między Balaamem, a Mędrcami. Mędrcy mieli pójść za gwiazdą dlatego, że wierzyli w przepowiednię wygłoszoną przez Balaama „Ujrzę go, ale nie teraz: oglądam go, ale nie zbliska. Wznidzie gwiazda z Jakóba, i powstanie laska z Izraela”. Oczywiście sam ten fragment by nie wystarczył. Nie wiemy, dlaczego akurat to zjawisko uznano za spełnienie tej przepowiedni. Ta wiara wskazuje jednak, iż chrześcijanie wierzyli w istnienie proroctwa mesjańskiego także poza granicami Izraela.

Zresztą „problem mędrców” jest taki sam, jak „problem Balaama”. I tutaj i tutaj mamy pogańskich magów. I tutaj i tutaj owi magowie otrzymują bezpośrednie objawienie od Boga. I tutaj i tutaj prorokują o Mesjaszu.


Pn sty 13, 2020 11:09

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3764
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
...ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie... A jak myślisz , gdzie tą gwiazdę ujrzeli , jak już byli na zachodzie, czyli w Betlejem, czy może wcześniej, kiedy byli jeszcze na Wschodzie? Otóż dobrze powiedzieli tą gwiazdę zobaczyli na Wschodzie , w miejscu skąd przybyli. Gdyby przybyli z Polski to powiedzieli by że ujrzeli tą gwiazdę na północy. Ależ ta dzisiejsza młodzież ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem.


Pn kwi 13, 2020 19:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
Oto co mówi Biblia Kościoła Katolickiego czyli Biblia Tysiąclecia 2 wydanie .
Mateusza 2:1
,, ... Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy ... ,,

Przypis podaje , że byli to MAGOWIE .

A teraz zobaczmy co ta sama Biblia Kościoła Katolickiego czyli Biblia Tysiąclecia 2 wydanie mówi o MAGACH .
Powtórzonego Prawa 18:10-12

,, ... Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, przepowiednie, magię i czary;
nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów, wywoływał umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Jahwe każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich twój Bóg, Jahwe, sprzed twego oblicza.
... ,,

Ci MAGOWIE dopuszczali się obrzydliwości w oczach Boga .
Dlatego szatan diabeł posłużył się GWIADĄ , żeby sprowadzić ich do Heroda aby on mógł zabić Jezusa .

Dobrze rozumiem ?


So kwi 16, 2022 9:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
logika napisał(a):
MAGOWIE
Dlaczego krzyczysz? Już raz zadałem Ci to pytanie. Ty je zignorowałeś. Czy Twoja religia nakazuje Ci gardzić swoim bliźnim, krzyczeć na niego i ignorować jego pytania?
Cytuj:
,, ...
Dlaczego umieszczasz w postach takie dziwne sekwencje znaków interpunkcyjnych? Wszak regulamin forum wymaga pisania po polsku? Już raz zadałem Ci to pytanie, ale j.w.
Cytuj:
Ci MAGOWIE dopuszczali się obrzydliwości w oczach Boga .
Będąc kapłanami monolatrycznej religii, która prawdopodobnie ukształtowała judaizm II świątyni? Mógłbyś to uzasadnić (cytowany przez Ciebie fragment Tory mówi o religiach kananejskich, a nie o zoroastryzmie przecież).
Cytuj:
Dlatego szatan diabeł posłużył się GWIADĄ , żeby sprowadzić ich do Heroda aby on mógł zabić Jezusa .
Dziwna toto interpretacja. Nie spotkałem się z nią nigdzie? Masz jakieś przesłanki, że pierwsi chrześcijanie tak to wydarzenie interpretowali?


N kwi 17, 2022 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
Czemu się denerwujesz .
Przejrzałem wpisy różnych użytkowników i wiele razy widziałem tam DUŻE LITERY .
Co ciekawe nie widziałem tam twego oburzenia .

A teraz do tematu .
Jak zauważyłeś cytuję Biblię Kościoła Katolickiego czyli Biblię Tysiąclecia 2 wydanie .
Pytałeś o tych MAGÓW i GWIAZDĘ .
Zobaczmy do Biblii . Mateusza 2:1-11

,,... Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy
i pytali: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon".
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima.
Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: "W Betlejem judzkim, bo tak napisał prorok:
A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela*".
Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy.
A kierując ich do Betlejem, rzekł: "Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon".
Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.
Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali.
Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
... ,,

Z Biblii Kościoła Katolickiego wyczytałem , że :
1. Tych MAGÓW , GWIAZDA zaprowadziła do Jerozolimy do Heroda a dopiero potem do Jezusa .
2. Ci MAGOWIE przybyli do DOMU a nie do STAJENKI .
3. Bóg posługuje się aniołami a nie GWIAZDAMI do informowania ludzi .

Jeśli coś żle zrozumiałem to proszę mnie poprawić .


Pn kwi 18, 2022 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 18, 2021 7:48
Posty: 566
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
logika napisał(a):
Czemu się denerwujesz .
Zupełnie się nie denerwuję. Dziwię się, że ktoś uważający się za chrześcijanina zachowuje się tak niegrzecznie.
Cytuj:
Przejrzałem wpisy różnych użytkowników i wiele razy widziałem tam DUŻE LITERY .
Oczywiście. Wielką literą piszemy wszak imiona, nazwiska, czy zaimki dla okazania szacunku. Ale przecież nie jest mowa o wielkiej literze, a o użyciu wersalików — co jest powszechnie uznawane za krzyk.

Proszę zatem przestać się na mnie złośliwie wydzierać. Wtedy może podyskutujemy. Trudno dyskutować z kimś, kto celowo okazuje mi pogardę.


Pn kwi 18, 2022 10:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
Logika udał się na dwutygodniowy odpoczynek ale ja wtrącę tu swoje trzy grosze i wyjaśnię co następuje.
Pojęcie mag, po grecku magos, ma wiele znaczeń: fałszywy prorok, czarnoksiężnik, mędrzec, nauczyciel, kapłan, lekarz, astrolog, wróżbita itp.
Zestawianie razem cytatów z Ewangelii Mateusza i z Księgi Powtórzonego Prawa o magach jest celową i zamierzoną manipulacją oraz robieniem z użytkowników idiotów.

_________________
ksiądz


Wt kwi 19, 2022 9:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
W orginałach występuje słowo ,, magos ,, a nie Trzej Królowie .

Sprawdziłem to .


Śr maja 04, 2022 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So gru 05, 2020 23:51
Posty: 85
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
NIEDZWIEDZ napisał(a):
W interpretacji na ogół słyszę, że ci ludzie zobaczyli gwiazdę i poszli za nią. Tzn. że byli wykształceni i znali się na astronomii. Może słabo znam świat naukowy, ale nikt nigdy nie chodził za gwiazdami
Jasne, że nikt nie chodził za gwiazdami. Nawet niewykształcony, ale obserwujący niebo uważnie choćby przez kilka nocy. Ponieważ gwiazdy na nocnym niebie się poruszają i zataczają łuki: wieczorem wschodzą znad horyzontu, a przed porankiem zachodzą po przeciwnej stronie. Dlatego gwiazda nie może wskazywać kierunku geograficznego - oprócz jednego przypadku: kiedy jest położona blisko bieguna gwiezdnego, "osi obrotu" wszystkich gwiazd. Wówczas nie wykonuje obrotu lub wykonuje niewielki, stale wskazując mniej więcej północ (na półkuli południowej: południe). Ale nie wschód!

"A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię" -- to ewidentne zmyślenie, ludowa opowieść. Przecież autor wyraźnie pisze, że na ich drodze z Jerozolimy do Betlejem gwiazda przemieszczała się, w taki sposób, że była cały czas przed nimi, jak wędrujący przewodnik, a potem zatrzymała się nad konkretnym miejscem. Jak UFO. Lub inny latający pojazd.


Śr maja 04, 2022 21:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Mędrcy ze wschodu w ewangelii
Skoro w orginałach jest , że to byli magowie to dlaczego wprowadza się w błąd ludzi i mówi , że to byli Trzej Królowie ?

Skoro w orginałach pisze , że przybyli do domu to dlaczego wprowadza się w błąd ludzi i mówi , że przybyli do stajenki ?

Ja to rozumiem , że jest to manipulacja .


Pn maja 09, 2022 7:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL