Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 0:48



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
 Ewangelia o grzesznikach 
Autor Wiadomość
Post Ewangelia o grzesznikach
Cytuj:
W owym czasie przybliżali się do Jezusa wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie, mówiąc: «Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi».
https://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b ... 2022-09-11

bramin, dlaczego w czasach współczesnych grzesznicy nie mogą jadać z Jezusem? Dlaczego wtedy gdy żył Jezus mogli usiąść bez spowiedzi św. i ucztować razem z Nim? Co takiego stało się na przestrzeni wieków, że wyspowiadani i rozgrzeszeni mogą jadać z Jezusem? Kto ustanowił to prawo i w jakim celu? Przecież Jezus nikogo nie odrzucał, a wręcz przeciwnie.


N wrz 11, 2022 6:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
Believing napisał(a):
Dlaczego wtedy gdy żył Jezus mogli usiąść bez spowiedzi św. i ucztować razem z Nim?

To nie było wyznanie grzechów ujęte w jakiś rytuał tak jak obecna spowiedź ale popatrz co mówi marnotrawny syn:"zgrzeszyłem...", zobacz co mówi celnik Mateusz lub co mówi Zacheusz, Jezus kobiecie przyłapanej in flagranti "idź i nie grzesz więcej".
Czyli chodzi o wyznanie swojej grzeszności, przyznanie sie do błędu, chęć naprawienia popełnionego zła.
Jezus powiedział, ze nie potrzebują lekarza zdrowi tylko chorzy. Jak jesteś chora, to stwierdzasz ze źle sie czujesz i musisz cos z tym zrobić idziesz do lekarza, mówisz mu o symptomach choroby i on przepisuje Ci leki, daje skierowanie na terapię, operację itp.
Juz samo stwierdzenie, ze cos ze mną nie jest w porządku to początek drogi, którą Nowy Testament nazywa nawróceniem, zmianą myślenia (metanoia).
Believing napisał(a):
Kto ustanowił to prawo i w jakim celu?

Jezus ustanowił takie prawo mówiąc o władzy związywania i rozwiazywania i władzy odpuszczania grzechów w jego imieniu.
Kościół pierwotny bardzo serio traktował grzechy, nie było tam oczywiście takiego kazuistycznego podejścia jak w późniejszych wiekach lub współcześnie ale uważano, ze grzechy o dużym ciężarze gatunkowym rozwalają wspólnotę Kościoła i z automatu wykluczają takiego człowieka ze wspólnoty a tym samym z udziału w Eucharystii, zobacz np. listy Pawła, list Jakuba, Jana, Didache, Pasterz Hermasa itd.
Sprecyzowałem tytuł wątku.

_________________
ksiądz


Pn wrz 12, 2022 9:39
Zobacz profil
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
braminie, cóż mogę powiedzieć więcej w sprawie dotyczącej Twojego sprecyzowania tematu wątku, prócz tego, że jesteś moderatorem tego forum, człowiekiem wyrosłym w pewnej religijnej kulturze. Zrobiłeś co dyktowało Ci serce.

Ewangelia nie dotyczy listów apostolskich, lecz działalności Jezusa, jego postawy względem ludzi. Zarówno tych, którzy Go odrzucają, jak i tych którzy Go słuchają i idą za Nim.

Powiedz mi proszę dlaczego nie ma listów Marii - matki Jezusa, Marii-Magdaleny, Joanny, Zuzanny, sióstr Łazarza?

Z dzisiejszej Ewangelii:
Cytuj:
«Siewca wyszedł siać swoje ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki podniebne wydziobały je. Inne padło na skałę i gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny».
https://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b ... 2022-09-17


Tak sobie myślę, że każdy z nas jest siewcą, a ziarnem jest każde słowo którym obdarzamy się wzajemnie. Słowa miłości dają owoc, podobnie jak słowa nie mające nic wspólnego z miłością. Ziemia, skała, ciernie to ludzkość różnorodna jak otaczający nas świat. Może je połączyć tylko miłość i wszystkie synonimy z nią związane.
Nie ma znaczenia w której części świata żyjesz i w jaką religię wyznajesz. Bóg jest tylko jeden - jeśli w niego wierzysz. Podobnie jak miłość, objawia się tak samo na całym świece.

Zastanawiałeś się kiedyś czy jeszcze jesteś katolikiem czy już nie? W końcu Maria-matka Jezusa, Maria-Magdalena, Joanna czy Zuzanna nie były katoliczkami.


So wrz 17, 2022 9:00
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
Cytuj:
Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
https://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b ... 2022-09-18

Czy tylko we mnie ten tekst budzi sprzeciw i kontrowersje?


N wrz 18, 2022 7:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
Believing, rozumiem, ze chcesz w tym wątku rozważać niedzielne teksty Ewangelii więc można zmienić tytuł wątku lub inne tematy można poruszać w nowych watkach. Twój pierwszy post sugerował temat dotyczący grzechu i grzeszników.
Believing napisał(a):
Ewangelia nie dotyczy listów apostolskich, lecz działalności Jezusa, jego postawy względem ludzi. Zarówno tych, którzy Go odrzucają, jak i tych którzy Go słuchają i idą za Nim.
Ewangelie zostały spisane później niż listy. Listy pokazują to czego Jezus nauczał o podejściu do grzeszników i opierają się na przekazach Ewangelii.
Believing napisał(a):
Powiedz mi proszę dlaczego nie ma listów Marii - matki Jezusa, Marii-Magdaleny, Joanny, Zuzanny, sióstr Łazarza?

Nie mam pojęcia.
Believing napisał(a):
Nie ma znaczenia w której części świata żyjesz i w jaką religię wyznajesz.
Dla chrześcijan ma to jednak znaczenie. Chrystus jest Drogą, która prowadzi do Ojca.
Believing napisał(a):
Zastanawiałeś się kiedyś czy jeszcze jesteś katolikiem czy już nie? W końcu Maria-matka Jezusa, Maria-Magdalena, Joanna czy Zuzanna nie były katoliczkami.

Ciekawe pytanie. Niedawno jedna dziewczynka zapytała mnie czy Jezus był katolikiem czy protestantem. :D
Believing napisał(a):
Czy tylko we mnie ten tekst budzi sprzeciw i kontrowersje?
We mnie nie budzi sprzeciwu. Jest raczej przypomnieniem, ze wszystko co mam nie należy do mnie, nie jestem właścicielem tylko lepszym lub gorszym zarządcą.

_________________
ksiądz


N wrz 18, 2022 22:10
Zobacz profil
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
braminie, nie zmieniajmy nic. Będziesz miał w tym swój wkład.

bramin napisał(a):
Ewangelie zostały spisane później niż listy. Listy pokazują to czego Jezus nauczał o podejściu do grzeszników i opierają się na przekazach Ewangelii.


Skoro Ewangelie zostały spisane później niż listy, to w moim rozumieniu powyższego zdania, nieprawdą jest, że listy opierają się na Ewangeliach.

bramin napisał(a):
Dla chrześcijan ma to jednak znaczenie. Chrystus jest Drogą, która prowadzi do Ojca.

Dla chrześcijan. A kim są z definicji chrześcijanie, nie trudno poznać. Maria-matka Jezusa nie była chrześcijanką a jednak szła za Synem. Uważasz, że Bóg odmówił jej zbawienia, bo nie została ochrzczona?

bramin napisał(a):
Ciekawe pytanie. Niedawno jedna dziewczynka zapytała mnie czy Jezus był katolikiem czy protestantem. :D

I co jej odpowiedziałeś?

Cytuj:
Jezus powiedział do tłumów:
«Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą.
https://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b ... 2022-09-19

Jak myślisz braminie, czy światłem nie jest sam Jezus w tej Ewangelii? Zatem czyż garncem nie można nazwać religii powstałych po Chrystusie?


Pn wrz 19, 2022 17:49
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
Cytuj:
Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!”
https://liturgia.wiara.pl/kalendarz/67b ... 2022-09-25

braminie
Kim był Abraham dla Jezusa w tej Ewangelii?
Dlaczego Abraham nie wspomina o tym że mają Jezusa i Ewangelistów?
Czy Prorok ma większe znaczenie niż Ewangelista?


N wrz 25, 2022 10:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
Believing, nie będziemy rozmawiali o wszystkim i o niczym.
Zdecyduj sie o czym chcesz rozmawiać.
Zasady w regulaminie są proste:
Cytuj:
Linii tematycznej powinni się trzymać wszyscy rozmówcy (również autor tematu). Nie jest możliwe zakładanie "własnych" tematów, w których jeden autor porusza kolejne niezwiązane ze sobą wątki.

_________________
ksiądz


N wrz 25, 2022 18:57
Zobacz profil
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
braminie
Temat który założyłam nosił nazwę "Ewangelia". Pamiętasz, że zrobiłeś korektę dopisując "o grzesznikach". Nie przyszło Ci nawet do głowy zapytać mnie, czego dotyczyć ma temat "Ewangelia". Ty wiedziałeś ode mnie lepiej i wprowadziłeś zmiany.

Temat "Ewangelia" w moim zamiarze miał dotyczyć pytań związanych z Ewangelią. A że uznałam Ciebie za najbardziej kompetentną osobę, w kwestii udzielania odpowiedzi na moje pytania, związane ze spostrzeżeniami, dotyczącymi życia Jezusa i osób podążających za nim, to mam teraz napisać że to był mój błąd? To był mój błąd, że zaufałam Tobie, Twojej wiedzy, Twojej empatii? Oczekiwałam rozmowy dwojga dojrzałych ludzi, nie katechety z parafianką. Dlaczego nie odpowiedziałeś na nurtujące mnie pytania, które napisałam?

Teraz już jest za późno drogi braminie. Twój ostatni post w temacie "Ewangelia" mówi o tym, że gdy nie ma siły argumentów, to pozostaje tylko argument siły.


Wt wrz 27, 2022 19:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: Ewangelia o grzesznikach
Droga Believing, w związku z tym zamykam temat. Proszę na przyszłość konkretnie sformułować temat wątku. Przykro mi ale temat wątku "Biblia" w dziale Biblia nie ma sensu.
Regulamin obowiązuje Cię tak samo jak innych użytkowników.

_________________
ksiądz


Śr wrz 28, 2022 8:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL