Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
@Mrs_Hadley
W Polsce zwiększa się odsetek osób, które wprawdzie przyznają się do wiary w Boga, ale nie czują się związane z żadnym z chrześcijańskich Kościołów. A to oznacza, że nie jest obojętne, czy pozostaną one w tym niewygodnym mentalnym rozkroku, czy całkowicie wyprą się Chrystusa i wiary chrześcijańskiej. Jepiej, by znaleźli swoje nowe miejsce (kościół lub Kościół), być może inne niż zajmowane wcześniej, niż motywowani modą na apostazję, wyparli się wszystkiego.


Pn sty 16, 2023 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Proszę dyskutować bez zbędnych dygresji, już raz przeniosłem posty o chrzcie, więcej tego robił nie będę!

_________________
ksiądz


Pn sty 16, 2023 16:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Jezus we wszystkich ewangeliach cytuje różne księgi Biblijne.
Dlatego Biblia jest natchniona .


Śr lut 15, 2023 22:02
Zobacz profil
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
W jakim celu to mówisz?


Śr lut 15, 2023 22:11

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Oto co Jezus powiedział o biblii w Łukasza 24:44,45

,,... I rzekł do nich: „To są moje słowa, które wam powiedziałem, gdy jeszcze byłem z wami, że musi się spełnić wszystko, co o mnie napisano w Prawie Mojżeszowym i u Proroków, i w Psalmach”.  Wtedy całkowicie otworzył im umysł, żeby pojęli znaczenie Pism...,,

Według Jezusa Biblia jest natchniona.


Cz lut 16, 2023 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Soul33 napisał(a):
Anka-K napisał(a):
Jej składu dokonali ludzie omylni, czyli mógł być większy, a nie, że się pomylili co do niego.

A dlaczego nie mniejszy? Skąd pewność w kwestii składu i interpretacji?

Przecież pisałam już. Ponieważ jest spójny.


N lis 19, 2023 13:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Nie wiedziałem, że uznajesz spójność za wyznacznik prawdziwości. Można wymyślić milion historii niesprzecznych z Biblią (przynajmniej dla kogoś, kto nie jest znawcą tematu), ale nadal będą to historie wymyślone.

Poza tym ja nie widzę żadnej spójności np. tutaj - "Ktokolwiek obcuje cieleśnie ze zwierzęciem, wylewając nasienie, będzie ukarany śmiercią. Zwierzę także zabijecie." Czyli gdy nie wylewa nasienia, to jest w porządku. I za co to biedne zwierzę zabijać?

A Ty pewnie nie przestrzegasz całego prawa mojżeszowego, w tym tego z Księgi Kapłańskiej. A jest tam mnóstwo rzeczy, dotyczących szabatu, obrotu gruntami, obcinania włosów, zwierząt czystych i nieczystych, albo składania ofiar, w tym konieczności składania ofiar w związku z krwawieniem miesięcznym ("dwie synogarlice albo dwa młode gołębie"). I wiele innych. To skąd wiadomo, których chrześcijanin musi przestrzegać, a których nie?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lis 19, 2023 18:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Chyba niewiele wiesz nt. spójności, jej kryteriów i wnioskowania na nich opartego. Mogą być także historie spisane i szkoda, że nie weszły do Kanonu. Czytałam dość wnikliwie o jego powstaniu i jestem pod wrażeniem. Moim zdaniem nie ma ściemy.
O tych zwierzętach, to pewnie dlatego, żeby np. nie zabić wszystkich inseminatorów, wszak byli i są potrzebni.
To jest tu nieistotne, czy przestrzegam całego prawa mojżeszowego. Pewnie całego nie znam. Ja już jeden zakaz złamałam, więc chyba wiem co mnie czeka. Nie smucę się jednak zbytnio, ponieważ będzie zgodnie z wolą Bożą. Póki KK nie wprowadzi aktualizacji, to trzeba raczej przestrzegać wszystkich.


N lis 19, 2023 18:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Soul33 - Prawo Mojżeszowe zawiera różnorodne przepisy regulujące życiu narodu, w którym Królem jest Bóg! Takiej Teokracji nie ma już ani w Izraelu, ani gdzie indziej [Żydzi sami z niej zrezygnowali, gdy zapragnęli mieć króla z ludzi branego].
A sytuacja, gdy to Bóg jest Królem, wymagała, by pewne też z tym przykazania/przepisy się łączyły - one już nie mają teraz zastosowania; nie mają też zastosowania przepisy ceremonialne: ze świątynią i ofiarami związane... (albo takie z wojskiem i prowadzeniem wojny związane).

Też detale przepisów natury higieniczno-zdrowotnej nie mają zastosowania, choć sama idea czystości jest aktualna (np. nadal dbamy o to, aby nasze odchody były z dala od nas - choć już nie służy do tego łopatka, którą wykopujemy dołek w ziemi, by się do niego wypróżnić; a taki przepis jest w Prawie Mojżesza; są też inne przepisy, których idea jest zachowana, ale już nie detale).

To, co nie przeminęło z całego obszernego zbioru praw, jakie Bóg dał swemu ludowi, to przykazania i przepisy natury moralnej, bo moralność "nie starzeje się" - więc nadal dekalog obowiązuje w jego całej treści (Wj 20,1-17); nadal wspomniana przez Ciebie zoofilia jest zła i różne inne przepisy są ważne, a jak dalece, i jak dokładnie w naszych czasach do nich podchodzić, to odpowiedzi szukajmy w Nowym Testamencie oraz używajmy rozumu...

Piszę o rozumie, bo znałem mężczyznę, który chciał na dachu swego domu robić barierki, bo przeczytał w Prawie Mojżesza, że takie barierki mają być... Tylko że nie brał pod uwagę celowości tego przepisu: w ówczesnym czasie i miejscu dachy robiono płaskie, aby służyły jako taras, więc barierka była wskazana; ten ktoś miał dach stromy i nie wychodził na niego w celach takich, jak to robili Izraelici, więc rozum podpowiadać powinien, że tego przepisu nie trzeba respektować...

Uważam też, że przepisy kulinarne w sensie tym: co jeść, a czego nie jeść, są aktualne, bo nasze organizmy się nie zmieniły, więc gdy Stwórca zalecił, by Jego lud nie jadł byle czego, to mądrze jest to uwzględniać w swej diecie - jeśli nam na zdrowiu zależy!
A dziś to nawet lekarze/naukowcy odradzają np. czerwone mięso, a więc i wieprzowinę, co się pokrywa z Bożym zaleceniem, by jej nie spożywać...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lis 20, 2023 10:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Zwykle podajesz, jak coś z Biblii wynika, a tutaj raczej wygląda na to, że zasad tych przestrzega się wedle uznania. W kontekście rozmowy, to trzeba by ocenić, czy zakaz stosunków homoseksualnych nadal jest podtrzymany. Ale z tego, co wiem, na podstawie Nowego Testamentu to jest zbyt daleko idący wniosek. No i jeszcze do oceny pozostaje kwestia, czy musi obowiązywać niechrześcijan.

Anka-K napisał(a):
Chyba niewiele wiesz nt. spójności, jej kryteriów i wnioskowania na nich opartego.

Stwierdziłem, że spójność nie determinuje prawdziwości i to jest logiczny obiektywny wniosek. Jeśli wymyślę, że Jezus spał zawsze na wznak, to mimo spójności historii nadal będzie to zwykły wymysł. Tak jak książki egzorcystów mogą być niesprzeczna z wiarą, ale nadal mogą być wymysłami w nieokreślonym zakresie.

Z pewnością jednak w dzisiejszych czasach niedopuszczalne jest cytowanie ludziom tekstów, w których jest napisane, że zasługują na śmierć, ponieważ jest to przemoc (potwierdzi to każdy student psychologii), zachowanie absolutnie niemoralne i niesprawiedliwe. Nie ma też znaczenia, że jakieś głosy w głowie nawołują do przemocy. Nikogo to nie obchodzi w kontekście usprawiedliwienia czynu.

W dodatku prowokujesz ludzi i szkodzisz całemu chrześcijaństwu przedstawiając je jako agresywną ideologię, którą lepiej zwalczać. I to miałoby być zgodne z wolą Bożą.

Anka-K napisał(a):
O tych zwierzętach, to pewnie dlatego, żeby np. nie zabić wszystkich inseminatorów, wszak byli i są potrzebni.

Tylko, że właśnie nakaz jest, aby zabić zwierzę, chociaż z pewnością nie ma to żadnego etycznego sensu. Może miało sens w kontekście kulturowym, którego nie znamy (choć religioznawcy mogą znać), ale dziś widzimy, że nie ma w tym żadnej logiki, konieczności i sprawiedliwości.

Anka-K napisał(a):
Ja już jeden zakaz złamałam, więc chyba wiem co mnie czeka.

Nie wiem, co Ty czytasz, ale można by się przynajmniej zastanowić, czy to nie zaprzecza sprawiedliwości Boga, czyli fundamentom chrześcijaństwa.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lis 20, 2023 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Soul33 napisał(a):
Tylko, że właśnie nakaz jest, aby zabić zwierzę, chociaż z pewnością nie ma to żadnego etycznego sensu. Może miało sens w kontekście kulturowym, którego nie znamy (choć religioznawcy mogą znać), ale dziś widzimy, że nie ma w tym żadnej logiki, konieczności i sprawiedliwości.

To, że nie widzisz w tym etycznego sensu nie znaczy, że go niema.
Podobny sens miały ofiary ze zwierząt czy np. współczesne obowiązkowe sekcje żab w szkołach w stanach.


Pn lis 20, 2023 11:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Soul33 napisał(a):
Zwykle podajesz, jak coś z Biblii wynika, a tutaj raczej wygląda na to, że zasad tych przestrzega się wedle uznania.
Odesłałem do NT; nie unikam też rozumu - czyli z tego niech coś wynika... Zupełna dowolność nie jest wg mnie wskazana.

Soul33 napisał(a):
W kontekście rozmowy, to trzeba by ocenić, czy zakaz stosunków homoseksualnych nadal jest podtrzymany. Ale z tego, co wiem, na podstawie Nowego Testamentu to jest zbyt daleko idący wniosek. No i jeszcze do oceny pozostaje kwestia, czy musi obowiązywać niechrześcijan.
Uważasz, że tu się zasady biblijne (dotyczące seksu) już przedawniły, albo zaraz to się z nimi stanie?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lis 20, 2023 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 30, 2023 11:04
Posty: 121
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Jerzy_67 napisał(a):
To, co nie przeminęło z całego obszernego zbioru praw, jakie Bóg dał swemu ludowi, to przykazania i przepisy natury moralnej, bo moralność "nie starzeje się" - więc nadal dekalog obowiązuje w jego całej treści

Na religii podano nam tez drugie znaczenie dekalogu. Że nie są to przykazania tylko obietnice Boga, wg pierwotnego przekazu. Bóg zawarł przymierze z Mojżeszem i dał mu obietnice - dekalog. Bóg obiecał człowiekowi, że gdy będzie sprzymierzeńcem, to Bóg obiecuje mu, że człowiek nie będzie kradł, zabijał itp.
Potem zawierucha dziejowa i interpretacje KK zrobiły z obietnicy przykazanie - warunki. Warunki stawia się pokonanym, a nie sprzymierzeńcom. Dlatego do mnie przemawia jakoś to drugie znaczenie.


Pn lis 20, 2023 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Tak, znam i popieram tę interpretację: przykazania/dekalog jako obietnice... [można i tak i tak to rozumieć wg mnie] - rzecz i tak się do jednego sprowadza: do posłuszeństwa objawionej woli Boga...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lis 20, 2023 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Skąd wiemy, że Biblia jest natchniona?
Jedno drugiego nie wyklucza

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lis 20, 2023 11:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL