Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Potop - Dzieło Boga? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Jerzy_67 napisał(a):
Co masz na myśli, pisząc, że Bóg wiedział, że potop nastąpi, ale go nie spuścił? - czyli wiedział, ale nie zesłał go, tak? No to kto go zesłał??!...

Dokładnie to samo, co mam na myśli mówiąc o dziełach Bożych. Wszystko jest dziełem Boga. Bo On wszystko stworzył. Ale to nie znaczy, że jest rukawoditielem i w każdej sytuacji decyduje. Np. że tam a tam ma teraz spaść deszcz, albo, że gdzieś ma nastąpić trzęsienie ziemi, powódź, słoneczna pogoda, a samolot wylądować bezpiecznie. Sprawczość Boga i zachodzeniu zjawisk przyrodniczych wynika z faktu, że On stworzył wszystko. Jest także autoorem wszystkich zjawisk zachodzących na ziemi.
Ponadto Biblia nie jest podręcznikiem z zakresu nauk przyrodniczych. Biblia jest Historia Zbawienia. Przymierza Boga z człowiekiem. Biblia nie ma nas pouczać o zaistniałych faktach historycznych, ale uczyć nas życia zgodnego z oczekiwaniami Boga. Na Sądzie Ostatecznym Bóg nie będzie przepytywać ze znajomości historii, ale z tego, w jaki sposób wcieliliśmy w swoim życiu to, co nam objawił.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pt lis 10, 2023 11:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
feelek napisał(a):
To w którym momencie ten plan się posypał?

"Noe zbudował ołtarz dla Pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych, złożył je w ofierze całopalnej na tym ołtarzu. Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: «Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem." (Rdz 20-21)

....

To, że po Potopie usposobienie człowieka nie zmieniło się.

W perspektywie biblijnej, Potop został przedstawiony jako Boży wyrok oraz element Bożego planu oczyszczenia ziemi z zepsucia. Było to działanie mające na celu usunięcie zła i stworzenie nadziei na odnowienie.

Gdzie więc pojawiły się usterki w tym planie?
Jak sam zauważasz:
"Noe zbudował ołtarz dla Pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych, złożył je w ofierze całopalnej na tym ołtarzu. Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: «Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem." (Rdz 20-21)

W kontekście tego, że ludzka natura nie zmieniła się po Potopie, a Potop był karą za grzechy ludzkości. Oznacza to, że od momentu popełnienia grzechu, człowiek jest skazany na śmierć. Ocalało jedynie 8 osób, które Bóg uznał za sprawiedliwe, co wskazuje, że są to osoby niewinne lub wiernie posłuszne Bogu - czyli odchodzace od grzechu i grzesznych postaw (bo efekt jest taki sam co nieposłuszeństwo Bogu), nie grzeszące. W kontekście planu zbawienia, nie doszło do żadnych zakłóceń w planach Boga. Ludzkość nadal zasługuje na śmierć za grzechy, a Potop był jedną z kar, lecz okazał się niewystarczająco skuteczny. Dlatego Bóg obiecał, że więcej tego nie uczyni. Następnie Bóg próbował innych metod, poprzez nowe przymierza. Ostatecznie, Bóg zaproponował ostateczne i najbardziej dostępne rozwiązanie dla ludzkości w postaci Nowego Przymierza. Człowiek nie musi robić wiele – wystarczy wierzyć i podążać za głosem Boga z własnej woli.


Pt lis 10, 2023 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Przeemek napisał(a):
Oznacza to, że od momentu popełnienia grzechu, człowiek jest skazany na śmierć. Ocalało jedynie 8 osób, które Bóg uznał za sprawiedliwe, co wskazuje, że są to osoby niewinne lub wiernie posłuszne Bogu - czyli odchodzace od grzechu i grzesznych postaw (bo efekt jest taki sam co nieposłuszeństwo Bogu), nie grzeszące.

Skoro ocaleli od śmierci, to żyją. Gdzie oni są?


Ostatnio edytowano Pt lis 10, 2023 22:12 przez feelek, łącznie edytowano 1 raz



Pt lis 10, 2023 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
W niebie

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 10, 2023 22:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
A jakby nie było Potopu, to byliby w piekle?


Pt lis 10, 2023 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Uważasz że Bóg nie miał prawa zrobić potopu?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 10, 2023 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 616
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Andy72 napisał(a):
Uważasz że Bóg nie miał prawa zrobić potopu?

Pytanie całkowicie pozbawione sensu. Bóg jest twórcą wszelkiego prawa i wszystkiego. Tylko On jeden może określić, co to jest prawo, jakie jest prawo i komu jakie prawo przysługuje.
Jeśli ktoś wierzy w Boga, to jest dla niego absurdem pytanie o prawo Boga do czegokolwiek.

Poza tym Bóg któremu wierzy Kościół katolicki, jest Bogiem Miłości i życia wiecznego w niebie. Bóg nie znęca się nad ludźmi, ani przyrodą. Stworzył ten świat z jego prawami fizycznymi. Procesy się toczą. Bez sensu jest obciążanie Boga za potop, tsunami, wypadek lotniczy.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So lis 11, 2023 7:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Jest również Bogiem Sprawiedliwym, Suwerenem stojącym na straży naszego wolnego wyboru oraz kimś (z natury) przed kim nic złego nie może przebywać.
Potop mógł być pomocą dla przyszłych potencjalnych "wybranych".

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2023 14:19
Zobacz profil
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Bóg sprawiedliwy Ojciec, doprowadza do śmierci w męczarniach tysiące niewinnych, nowo narodzonych bądź jeszcze nienarodzonych dzieci, bo coś tam w Jego panach się posypało? Potem poucza - miłujcie się tak jak was umiłowałem. No i ludzkość naśladuje Boga swego. Boga swego, lecz nie Boga.


N lis 12, 2023 15:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Życie nie zostało dane na wieczność, a jedynie na czas dokonania wyboru. Nie ma niewinnych ludzi przed Bogiem, wszyscy zgrzeszyli. To właśnie dla tych którzy widzą swą "małość" został posłany Syn.....wszystko przez Niego i dla Niego.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 12, 2023 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1481
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
feelek napisał(a):
Skoro ocaleli od śmierci, to żyją. Gdzie oni są?

Ci ludzie żyli na Ziemi po potopie, ale zmarli naturalną śmiercią, zgodnie z normalnym ludzkim cyklem życia. W tej perspektywie, ocalenie z potopu nie oznacza nieśmiertelności doczesnej(fizycznej), ale ocalenie od katastrofy, która miała na celu oczyszczenie ziemi w kontekście kary za grzech grzeszników, a którymi ocealeni w oczach Boga nie byli, więc nie zasłużyli na karę w żadnym wymiarze - fizycznym(śmierć jako kara za grzech, a nie wynik naturalnej śmierci cyklu życia w konteście spotkania z Bogiem po śmierci) i duchowym. To ocalenie miało symboliczny i dosłowny wymiar, pokazując, że Bóg nagradza posłuszeństwo i sprawiedliwość już od życia doczesnego.

W Biblii, ocaleni z potopu - Noe i jego rodzina - są przedstawieni jako sprawiedliwi w oczach Boga i przez to zostali wybrani do ocalenia. Ich "ocalenie" jest faktem z historii i jednocześnie ukazuje i symbolizuje ocalenie moralności i wierności Bogu w świecie pełnym grzechu. W kontekście tej historii, fakt, że ocaleli, nie oznacza, że nadal żyją w sensie dosłownym. Zgodnie z chrześcijańską doktryną(w kontekście Planu Zbawienia), wszyscy ludzie, łącznie z Noem i jego rodziną, są śmiertelni i zmarli w odpowiednim dla ich czasów momencie - ale ocaleli w drugim życiu, które jest ważniejsze niż doczesne w tym kontekście.

Bóg "zrozumiał", że ludzkość z natury jest skłonna do grzechu ("usposobienie człowieka jest złe już od młodości") i dlatego postanowił nie niszczyć więcej życia na ziemi w taki sposób. W chrześcijaństwie, to zrozumienie prowadzi do dalszego rozwijania planu zbawienia, który ostatecznie objawia się w Nowym Przymierzu przez Jezusa Chrystusa. Boży plan był zawsze doskonały, a Potop był konieczny ze względu na rozległe zepsucie ludzkości w tamtym czasie. Potop był środkiem do restartu ludzkości z czystej, moralnie niezepsutej rodziny Noego.

Podsumowując....Ten akt nie był końcem Jego planu, lecz raczej etapem wiodącym do większego objawienia zbawienia przez Jezusa Chrystusa. Wizja Boża była zawsze doskonała: Potop miał na celu oczyszczenie, a Kościół i Chrystus stanowią dalsze środki do zapobiegania moralnemu zepsuciu ludzkości. Bez Kościoła i interwencji Bożej, ludzkość mogłaby znowu znaleźć się w punkcie wyjścia, podobnym do tego sprzed Potopu - ilość wojen i zła byłaby znacznie większa niż doświadcza ona do tej pory... choć i tak dużo Bóg toleruje grzesznych poczynań ludzi jak na mnie..... Wizja Boża dla Kościoła i nauczania Chrystusa zapewnia ochronę przed nieograniczonym zepsuciem, które mogłoby przypominać piekło na ziemi. Jednak Bóg, jako wieczny strażnik i opiekun, nigdy nie pozwoli na takie zło. Mimo to, musimy pamiętać, że według chrześcijańskiej eschatologii, przed ostatecznym spełnieniem Bożych obietnic nastąpi okres Wielkiego Ucisku.


A w kwestii twojego poźniejszego pytania o "piekło", Potop jest uważany za wydarzenie historyczne i jako taki jest częścią Bożego planu dla ludzkości. W tej interpretacji, Potop jest postrzegany jako narzędzie Bożej sprawiedliwości i sposób na oczyszczenie świata z grzechu. Jednak nawet w tej perspektywie, zbawienie lub potępienie jednostki jest zwykle postrzegane jako wynik jej osobistej relacji z Bogiem, a nie tylko jako konsekwencja Potopu.
Zbawienie i potępienie są kwestiami, które dotyczą relacji jednostki z Bogiem i jej moralnych wyborów, a nie są bezpośrednio uzależnione od konkretnych wydarzeń historycznych, takich jak Potop. Z tego punktu widzenia, istnienie lub nieistnienie Potopu nie miałoby bezpośredniego wpływu na to, czy ludzie znajdą się w piekle czy nie. Ostateczny los duszy jest związany z jej odpowiedzią na Boże wezwanie i przestrzeganie Bożych przykazań.


N lis 12, 2023 15:54
Zobacz profil
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Saqura napisał(a):
Życie nie zostało dane na wieczność, a jedynie na czas dokonania wyboru. Nie ma niewinnych ludzi przed Bogiem, wszyscy zgrzeszyli.

Jakiego wyboru miały dokonać dzieci będące w łonach matek, niemowlaki, kilu lub kilkunastolatki? Takie zostały przecież wymordowane przez Boga w okrutny sposób, nie tylko podczas potopu.
Piszesz „Nie ma niewinnych ludzi przed Bogiem”, Stalin mówił podobnymi słowy „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie”. Za swe słowa i czyny Stalin został potępiony, z mauzoleum usunięty, pod murami Kremla pochowany.


N lis 12, 2023 21:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
nolda, gdy pożyczysz pieniądze to oddając krzyczysz że cię okradają, a pożyczający to złodziej?
Jak można nazwać mordercą dawcę życia i sprawcę wszelkiego zaistnienia? Brak logiki..
Skąd pewność że dzieciom życie odebrano, skąd wiesz że nie została im udzielona pomoc w postaci daru wieczności?
nolda napisał(a):
Piszesz „Nie ma niewinnych ludzi przed Bogiem”, Stalin mówił podobnymi słowy „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie”.

Porównujesz Stalina, fałszywego oskarżyciela do Sprawiedliwego Boga który przenika ludzkiego ducha znając już na samym początku jego koniec? Paradne..

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pn lis 13, 2023 6:10
Zobacz profil
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Saqura napisał(a):
nolda, gdy pożyczysz pieniądze to oddając krzyczysz że cię okradają, a pożyczający to złodziej?
Jak można nazwać mordercą dawcę życia i sprawcę wszelkiego zaistnienia? Brak logiki..
Skąd pewność że dzieciom życie odebrano, skąd wiesz że nie została im udzielona pomoc w postaci daru wieczności?
nolda napisał(a):
Piszesz „Nie ma niewinnych ludzi przed Bogiem”, Stalin mówił podobnymi słowy „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie”.

Porównujesz Stalina, fałszywego oskarżyciela do Sprawiedliwego Boga który przenika ludzkiego ducha znając już na samym początku jego koniec? Paradne..

Nie pożyczałem i nie pożyczam pieniędzy, ale znam takich którzy pożyczyli i oddając nie tylko krzyczeli, że ten który im pożyczał to oszust i złodziej. Oddali sprawę do Sądu i otrzymali wyrok potwierdzający, że ten krzyk był uzasadniony. Pożyczkodawca okazał się oszustem, wykorzystującym zaufanie, jakim został obdarzony (patrz frankowicze).
Jak można nazwać Bank, który udziela nam pomocy w zakupie mieszkania, oszustem i złodziejem? Brak logiki?
W sumie pewności nie mamy, może ten Bank, tym frankowiczom udzieli pomocy w postaci np. wiecznego daru bezpłatnego remontu mieszkania.
Nie porównuję Stalina do Boga, lecz wykazuję, jak się mają Twe słowa „Nie ma niewinnych ludzi przed Bogiem” do słów jakie wypowiedział Stalin i co uczynił na ich potwierdzenie. Nie przeczę, że czytając o metodach jakimi posługiwał się Bóg np. odpowiedzialność zbiorowa), dostrzegam, że Stalin, Hitler i wielu innych możnych tego świata stosowało i stosuje podobne metody.
PS
Jezus też był winny?


Pn lis 13, 2023 17:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Potop - Dzieło Boga?
Przeemek napisał(a):
Boży plan był zawsze doskonały, a Potop był konieczny ze względu na rozległe zepsucie ludzkości w tamtym czasie. Potop był środkiem do restartu ludzkości z czystej, moralnie niezepsutej rodziny Noego.

Rozumiem, że w Bożym planie Potop był środkiem do restartu ludzkości, ale przecież Bóg wiedział, że do żadnej moralnej odnowy nie dojdzie z uwagi na skażoną naturę człowieka. Dlaczego więc Potop był konieczny?


Wt lis 14, 2023 20:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL