Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 02, 2024 19:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy Kain był zły? - Rozważanie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 944
Post Re: Czy Kain był zły? - Rozważanie
Kain się rozzłościł, bo uznał, że spotkała go jawna niesprawiedliwość ze strony Boga. Pan nawet na jego ofiarę nie spojrzał. Po ludzku patrząc, rzeczywiście nie było różnicy pomiędzy ofiarami obu braci, co już tu zresztą zauważyliście. Dopiero autor nowotestamentalny zauważył, że Pan Bóg wi(e)dział więcej, niż człowiek i że tylko w sercu Abla była wiara.

Człowiek nie zna wszystkich okoliczności. Czasem coś, co wygląda na niesprawiedliwość nie jest nią, a czasem nawet jak nią jest, to my wierzący musimy pamiętać, że nie wszystkie rachunki zostaną wyrównane na tym świecie.
Dlatego w Targumie Neofiti w Rdz 4, 6-7, targumista przetłumaczył go tak:
"Wówczas Pan rzekł do Kaina: "Dlaczego jesteś smutny i dlaczego zmienił się wyraz twojego oblicza? Zapewne, jesli czynisz dobrze na tym świecie, będzie ci odpuszczone i przebaczone w przyszłym świecie, lecz jeśli nie czynisz dobra na tym świecie, twój grzech zostanie zatrzymany az do dnia wielkiego sądu, grzech leży przy wejściu do twojego serca. W twoje ręce jednak dałem władzę nad złym pragnieniem, i ty będziesz rządził nim, aby pozostać albo dla prawości, albo dla grzechu."
A Kain zwątpił w Opatrzność Bożą, w to, że zwyczajnie Bóg wie lepiej, że jest wszechmocny i wszechwiedzący. W cytowanym targumie mówi przed zabójstwem do brata: "Nie ma sądu i nie ma sędziego, nie ma innego świata. Nie ma też nagrody dla sprawiedliwych i nie ma kary dla złych."
Targumista podkreśla Kainowy brak wiary w Bożą wszechmoc w wersecie dziewiątym, tu Kain ironicznie odpowiada Panu Bogu na pytanie o to, gdzie jest Abel: "Czy to ja jestem stróżem mego brata?". Ks. Piotr Kot zauważa, że użyty tutaj rzeczownik "stróż" pochodzi od czasownika, który w targumach palestyńskich bardzo często używany jest w odniesieniu do Boga troszczącego się o swój lud, czuwającego nad nim, strażnika swojego ludu.
Można w świetle tego sparafrazować pytanie Kaina: jak to, to ty nie wiesz? Ty, który rzekomo czuwasz nad wszystkim i wszystko wiesz? Mnie pytasz, to ja mam wiedzieć?

Jak widać, zarówno św. Paweł, jak i palestyński targumista mieli podobną intuicję.


TN w tłumaczeniu Mirosława Stanisława Wróbla, wyd. Gaudium

_________________
Tylko Bogu chwała


Pt kwi 19, 2024 19:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL