Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Niższość kobiety względem mężczyzny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Nie moge edytować- prosze. "Sprzeciw" w temacie niewolnictwa i "równośc" kobiet...
Cytuj:
# Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym z podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice. 2. Synod w Toledo


Pn sty 01, 2024 18:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Pisze tak po trochu bo nie mam czasu.
Kobiety były uważane za nieczyste i nie wolno im było zbliżać się do ołtarza. Może mnie ktoś oświeci czy to dalej obowiązuje?
Kobieta po porodzie była nieczysta. Nie wolno jej bylo wchodzić do kościoła. W skrajnych wypadkach nie wolno jej się było pokazywać publicznie. Oczyszczenie wymagało - a jakże- ofiary. Nazywało się to "wywód" i było praktykowane na pewno w okresie miedzywojennym, a na wsiach i po wojnie.
W Chłopach możemy o tym zwyczaju przeczytać, jest wymienione dokładnie co Kowalowa musiała dać by się "oczyścić".


Pn sty 01, 2024 18:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
pławkonik napisał(a):
Klasztory uczyły tylko rzeczy niezbędnych do roli matki i żony. Nic wiecej. Owszem, kobiety wyższego stanu były uczone czytania i pisania- mężczyzni albo nie mieli czasu, albo ochoty i chcieli to zwalić na żone. Choćby w Castii Connubis (a to lata trzydziete!) jest sprzeciw przeciwko edukacji kobiet. Przykladem nasza Skłodowska, która przez naszych bogoojczyznianych działaczy zostałała wyrzucona z biblioteki rolniczej. Niby tak walczyli o polskośc, a kobieta kształcona im się w głowie nie mieściła. Nie, nie zaborcy, Polacy. Pisze z pamięci, moge poszukać nazwy formalnej biblioteki i nazwiska działaczy.


XD. Fajnie. Tylko teraz grzecznie wyjaśnisz co to ma wspólnego z tym co napisałem

Cytuj:
To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. 9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny" czyli znowu -kobieta nie jest stworzona dla samej siebie, jest kolejnym zwierzątkiem dla Adama
"Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania"


Fajnie. To teraz grzecznie pokażesz co z tego ma niby wynikać. I pokażesz mi historyczne przykłady na to jak antyklerykałowie wprowadzali równosć płci

Cytuj:
Kobieta po porodzie była nieczysta. Nie wolno jej bylo wchodzić do kościoła


łżesz. Nie wolno było wchodzi do Synagogi a nie do Kościoła. manipuluj dalej. Już pomijając że w pewnych przypadkach mężczyzn to też dotyczyło


Pn sty 01, 2024 19:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 05, 2023 19:21
Posty: 51
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Kanao napisał(a):
Czyli nic mądrego do powiedzenia nie masz. Tak myślałem


To przypadkiem nie ty ostatnio pisałeś, że panicznie boisz się śmierci i dlatego wierzysz w nieistniejące bóstwo? I to ja nie mam nic mądrego do powiedzenia. Jak chcesz ad personam, proszę bardzo, ja też potrafię. Ale to oczywiście to ja znów zostanę zbanowany, bo to ja, ten ohydny gej, jestem tu tym gorszym xD


Pn sty 01, 2024 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2023 12:17
Posty: 122
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Czyli bełkoczesz i jeszcze robisz z siebie męczennika. Coraz lepiej. generalnie masz coś mądrego do powiedzenia, czy tylko marnujesz mój czas?


Pn sty 01, 2024 19:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
@Oskar2000 i @Kanao
Proszę dyskutować na temat, bez ad personam. Kolejny taki występ zaowocuje ostrzeżeniem (bez względu na orientację).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn sty 01, 2024 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Cytuj:
łżesz. Nie wolno było wchodzi do Synagogi a nie do Kościoła. manipuluj dalej

no tak, Reymont, Orzeszkowa, Konopnicka i wielu innych kłamało... I etnografowie...


Wt sty 02, 2024 9:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
pławikonik napisał(a):
Klasztory uczyły tylko rzeczy niezbędnych do roli matki i żony.

Tylko, że w tym była nauka pisania, czytania i arytmetyka.

https://www.wilanow-palac.pl/edukacja_p ... skiej.html

Cytuj:
w Castii Connubis (a to lata trzydziete!) jest sprzeciw przeciwko edukacji kobiet.

Podaj cytat. Nie mam zamiaru sprawdzać wszystkich Twoich twierdzeń. I tak przejrzałem tę encyklikę wyszukując słowa związane z edukacją i nauczaniem, ale nic takiego nie ma. Zapytałem trzech AI i też stwierdziły, że tego tam nie ma. Wygląda na to, że najprawdopodobniej znowu powielasz jakieś niesprawdzone mity. To Ty powinnaś sprawdzać, czy masz rację przed napisaniem.

Cytuj:
Przykladem nasza Skłodowska, która przez naszych bogoojczyznianych działaczy zostałała wyrzucona z biblioteki rolniczej.

Faktycznie nie przyjęli jej na studia, ale ja pisałem o tym, że klasztory prowadziły edukację dla dziewcząt. Nic więcej. Tym bardziej nie pisałem, że wszystko w polskiej edukacji było idealnie. Właściwie w ogóle nie pisałem o Polsce ani o świeckiej edukacji, więc odpowiadasz zupełnie nie na temat.

Cytuj:
W kazdym razie ani w Grecji ani Rzymie nie było zakazu kształcenia kobiet, były uczone pisać i czytać i wiele więcej to potrafiło niż w średniowieczu.

Arystokratki to i w Średniowieczu uczono. Natomiast kobiety z niższych klas w Rzymie też nie miały edukacji.

I jakiej znowu Grecji? Przecież w każdym mieście było inaczej. W Atenach kobiety nie mogły wyjść na ulicę bez męża. A w innych z kolei była powszechna edukacja dla dziewcząt (oczywiście obywatelek) - ciekawe, czy wiesz gdzie. Zatem w Cesarstwie Rzymskich nastąpił regres, który trwał do niedawna.

Cytuj:
Cytuj:
wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.

w odniesieniu do wiary, zbawienia. Nie ma ani jedengo słowa że mają być równi na ziemi czy w realnym życiu.

Dlaczego uważasz, że słowo "jesteście" rozumiesz jako "będziecie w przyszłym życiu"? Jeśli nie ktoś nie rozumie prostych wypowiedzi, to nie może dyskutować na forach, ponieważ to jest to samo, co trolling.

Cytuj:
O ile się nie myle, musze poszukać, papieże mieli niewolników długo po odkryciu Ameryki.

To trzeba było od razu poszukać.

Cytuj:
Co do linku- katolicy piszą sami o sobie.

Chodzi o wymienione tam dokumenty, a nie opinie.

Bardzo trudno z Tobą rozmawiać. Powtarzasz plotki i mity, których nie sprawdzasz, a gdy ktoś Ci wykaże, że się mylisz, to za chwilę powtarzasz je od nowa.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sty 02, 2024 12:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 05, 2023 19:21
Posty: 51
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Kanao napisał(a):
Czyli bełkoczesz i jeszcze robisz z siebie męczennika. Coraz lepiej. generalnie masz coś mądrego do powiedzenia, czy tylko marnujesz mój czas?


XD tyle mogę powiedzieć. Rozumiem, że ciężko otworzyć link i zapoznać się z tym, co jest jak krowie na rowie napisane o sprzecznościach w Biblii. Jeśli ty to nazywasz bełkotem, obrażając mnie od personam, no to przepraszam bardzo, nie mamy o czym rozmawiać. I jak mówiłem, to ja oczywiście dostałem ostrzeżenie. A męczennika to robisz z siebie tutaj ty.


Wt sty 02, 2024 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 05, 2023 19:21
Posty: 51
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
A nie, zwracam honor, męczennik za wiarę kanao również. Może cię świętym zrobią.


Wt sty 02, 2024 12:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Rozmawianie słowami typu łżesz i bełkoczesz jest niedopuszczalne. Już Małgosia zapowiedziała, że jeszcze raz i będzie ostrzeżenie.

pławikonik napisał(a):
Nie moge edytować- prosze. "Sprzeciw" w temacie niewolnictwa i "równośc" kobiet...
Cytuj:
# Księża, którzy udzielają noclegu kobietom i doznają przy tym z podniety, muszą zostać ukarani. Kobiety natomiast mają zostać sprzedane przez biskupa jako niewolnice. 2. Synod w Toledo

To było krótko po upadku Cesarstwa Rzymskiego, gdy niewolnictwo było jeszcze powszechne. Potem prawie zaniknęło wskutek przemian społecznych i odrodziło się na Zachodzie Europy po odkryciu Ameryki. Wtedy papieże już się temu sprzeciwiali.

Ty jednak próbujesz udowadniać, że wiara katolicka jest błędna, bo Kościół katolicki miał być prowadzony przez Ducha Świętego, a nie jest doskonały. Tylko katolicy wcale nie wierzą, że na tym polega przewodnictwo Ducha Świętego, więc dyskutujesz z czymś, co nie istnieje.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sty 02, 2024 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Najpierw- czekam na te autorki Biblii. Z imienia poprosze...
Dalej- dlaczego jest - nie pożądaj żony- a nie ma męża? Bo widze że Bramin najpier wyzwał mnie od idiotek, potem udowodnić nie umie.
Teraz Castii Connubi- bardzo rozrywkowe. Deje spore cytaty by nikt nie zarzucił że wyrwane z kontekstu. Mam tych tekstów na pęczki, ale że nikt nie umie wyjaśnić- to po jednym.
Cytuj:
W społeczności domowej, wzmocnionej węzłem miłości, powinien kwitnąć jeden jeszcze czynnik, nazwany przez św. Augustyna porządkiem miłości. Porządek ten obejmuje tak pierwszeństwo męża przed żoną i dziećmi, jak i podporządkowanie się skore, chętne i posłuszne żony, które poleca Apostoł tymi słowy: "Żony niechaj będą poddane mężom swym, jako Panu. Albowiem[b] maż jest głowa żony, jako Chrystus jest głowa Kościoła[/b]

Cytuj:
Mąż jest panem rodziny i głową niewiasty, która, ponieważ jest ciałem z ciała jego i kością z kości jego, ma być posłuszną mężowi, nie na sposób jednak służebnicy, lecz towarzyszki, tak by posłuszeństwu nie zabrakło ani uczciwości ani godności. W tym jednak, który rozkazuje, oraz w tej, która słucha, ponieważ oboje mają przedstawiać obraz, on Chrystusa, ona Kościoła, niech miłość Boża będzie na zawsze kierowniczką obowiązków

czyli niewolnik ma się cieszyć z niewolnictwa
Cytuj:
Ci sami nauczyciele fałszu, którzy słowem i pismem zaciemniają blask małżeńskiej wierności i czystości, podkopują także wierne i godziwe podporządkowanie się żony wobec męża. Wielu z nich przezywa posłuszeństwo małżonki zuchwale niegodnym niewolnictwem. Obu małżonkom równe rzekomo przysługują prawa, a że wskutek tego niewolnictwa jednej strony prawa są umniejszone, z wielką pewnością siebie obwieszczają emancypację niewiast, po części już dokonaną, po części na dokonanie czekającą. Emancypacja ta jest potrójna i odnosi się do zarządzania domem, zarządzania majątkiem i zapobiegania i spędzenia płodu; nazywają ją emancypacją społeczna, gospodarcza, i fizjologiczna. Emancypacja fizjologiczna polega na tym, że niewiasty, gdy sobie tego życzą, wolne być mają od obowiązków małżonki, a więc małżeńskich i macierzyńskich (a wykazaliśmy już dostatecznie, że tego nie można zwać emancypacją, lecz zbrodnią przewrotną). Gospodarcza zaś emancypacja dąży do tego, by żona bez wiedzy i wbrew woli męża swobodnie mogła swoimi zająć się interesami, prowadzić je i niemi zarządzać, z uszczerbkiem oczywiście dla dzieci, męża i całej rodziny. Społeczna emancypacja na tym się zasadza, żeby żona, wolna od zajęć domowych już to około dzieci, już też około rodziny, swoim własnym mogła żyć życiem i również publicznym się urzędom i obowiązkom poświęcać.


No i tu jeszcze rodzynek
Cytuj:
Tu bowiem oboje małżonkowie równym cieszą się prawem

Cytuj:
Poza tym zaś powinna panować nierówność pewna i podporządkowanie się jednej strony wobec drugiej


Jak widzimy wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze...
Zresztą - dosłownie- ta sama hipokryzja jest w Narnii - autor radośnie przedstawiał mówiące zwierzątka, ale tu były zwierzątka zjadane, zabijane, itp. Ulubionym zajęciem dzieci było polowanie na jelonki... Więc Lewis wymyślił- wszystkie zwierzęta są równe ale... Obłuda rekordowa.


Wt sty 02, 2024 18:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Pisałaś o tym, że w encyklice Casti Connubi jest zakaz edukacji kobiet, a gdy poprosiłem o cytaty, to podajesz kilka, w których nie ma ani słowa na ten temat. Natomiast podobne cytaty już były w tym wątku i już się do nich odnosiliśmy. Za to Ty w ogóle nie odnosisz się do pozytywnych cytatów dotyczących kobiet, które też w tym wątku były i wyróżniały się na plus w kontekście kulturowym.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt sty 02, 2024 19:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
pławikonik napisał(a):
Bo widze że Bramin najpierw wyzwał mnie od idiotek
Za kłamstwo i manipulację dostajesz ostrzeżenie. Pokaż post gdzie wyzwałem Cię od idiotek!
Po drugie, nie polemizowałem z Tobą na temat autorstwa ksiąg biblijnych.

_________________
ksiądz


Wt sty 02, 2024 19:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Niższość kobiety względem mężczyzny
Soul33 napisał(a):
pławikonik napisał(a):
Klasztory uczyły tylko rzeczy niezbędnych do roli matki i żony.

Tylko, że w tym była nauka pisania, czytania i arytmetyka.
Tak, to prawda. reformacja mocno wpłynęła na rozwój szkolnictwa powszechnego. Z jednej strony programowo, z drugiej jako kontrreakcja.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Śr sty 03, 2024 0:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL