Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lip 27, 2024 5:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 3 pytania o podstawy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post 3 pytania o podstawy
Uczono mnie w szkole, że gdy jakiś problem wydaje się nie rozwiązywalny to trzeba wrócić do podstaw i zacząć od początku.
Fama katolicka głosi, że Księga Rodzaju zawiera zbyt subiektywne opisy nt. stworzenia, żeby uznać je współcześnie za rzeczywiste, a nie tylko symboliczne. Nie zgadzam się się z tą opinią, ponieważ ma ona bardzo ścisłe i pasujące konsekwencje w następnych treściach Biblii.
Mam takie 3 pytania, co do których nie jestem pewien i może ktoś coś napisze przypadkowo, co rzuci jakieś światło na nie.
1. Zgodnie z Księgą Rodzaju Bóg umieścił niebezpieczne drzewo w raju i nie przewidział, że człowiek złamie zakaz zjedzenie z niego owocu. Pytanie: jak to możliwe, że Bóg wyraźnie znając przyszłość nie przewidział tego? Czy ktoś ma jakiś pomysł?
2. Wypędzając człowieka z raju na ziemię wydaje się, że Bóg odczuwał gniew w tej sytuacji. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić, a jeśli nie gniew to jak można wytłumaczyć te informacje Boga o bardzo negatywnych konsekwencjach dla człowieka?
3. Człowiek wypędzany z raju nie prosi, ani nie błaga o wybaczenie, nawet mimo widma cierpień, tylko idzie, gdzie mu przeznaczone. Gdyby był wystraszony to tym bardziej by błagał. Czemu nawet nie poprosił o wybaczenie?


Pt cze 07, 2024 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 20, 2024 12:16
Posty: 315
Post Re: 3 pytania o podstawy
C2H6O napisał(a):
Fama katolicka głosi, że Księga Rodzaju zawiera zbyt subiektywne opisy nt. stworzenia, żeby uznać je współcześnie za rzeczywiste, a nie tylko symboliczne. Nie zgadzam się się z tą opinią, ponieważ ma ona bardzo ścisłe i pasujące konsekwencje w następnych treściach Biblii.


Przepraszam, że tak się wtrącę nie na temat :razz:, ale tu chodzi o to, że obecnie mamy już cały obszerny zestaw nauk o świecie, o rozwoju człowieka, o kosmosie, o historii starożytnej, kulturach, które były jeszcze przez Izraelem, jak Sumerowie, Babilonia, Egipt, o tym jak powstawała Biblia, gdzie następował synkretyzm, z czego czerpano przy jej tworzeniu itp., więc tu naprawdę ciężko te opisy odczytywać literalnie, nie można oczywiście wykluczyć, że są to opisy różnych historii, które gdzieś tam miały miejsce (historia starożytna też zawiera wiele tajemnic, nie wiemy skąd tacy np. Sumerowie mieli tak zaawansowaną wiedzę w różnych tematach), ale raczej to nie dotyczy początków ludzkości, a po prostu historii bardziej powiązanych z tamtymi czasami. Nic nie wskazuje np. na coś takiego jak globalny potop, ale mogły być jakieś lokalne powodzie, które dla tamtych ludzi były zalaniem całego świata jako kara Boża za grzechy.


So cze 08, 2024 2:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 20, 2024 12:16
Posty: 315
Post Re: 3 pytania o podstawy
Moim zdaniem w Objawieniu bardziej chodzi o to, że w Izraelu po prostu rozwinął się monoteizm i potem Jezus z tego czerpał przedstawiając swoje nauki o Bogu Ojcu, jako Bogu świadomym, osobowym, stwórczym


So cze 08, 2024 2:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 956
Post Re: 3 pytania o podstawy
C2H6O napisał(a):
Fama katolicka głosi, że Księga Rodzaju zawiera zbyt subiektywne opisy nt. stworzenia, żeby uznać je współcześnie za rzeczywiste, a nie tylko symboliczne. Nie zgadzam się się z tą opinią, ponieważ ma ona bardzo ścisłe i pasujące konsekwencje w następnych treściach Biblii.
Słusznie nie zgadzasz się z famą i od niej dystansujesz. Nie słuchaj plotek (fama to inaczej plotka). Korzystaj z własnego rozumu, logiki, zamiast sugerowania się jakimiś pogłoskami.

Ale zastanawia mnie to, co widzisz w tym subiektywnego. Na czym polega ten subiektywizm?

C2H6O napisał(a):
1. Zgodnie z Księgą Rodzaju Bóg umieścił niebezpieczne drzewo w raju i nie przewidział, że człowiek złamie zakaz zjedzenie z niego owocu. Pytanie: jak to możliwe, że Bóg wyraźnie znając przyszłość nie przewidział tego? Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Bóg zna przyszłość tak samo jak przeszłość i teraźniejszość.
Ciekawy jestem gdzie krążą plotki o tym, że Bóg nie przewidział? Twierdzisz, że wracasz do źródeł i analizujesz, zatem powiedz na jakiej podstawie uważasz, że te plotki mają jakąś podstawę? Przecież z Księgi Rodzaju nie da się wyciągnąć takiego wniosku. Masz jakiś pomysł? Jakieś uzasadnienie dla tej plotki?
I z ciekawości, kto roznosi takie plotki? Gdzie można je usłyszeć?

C2H6O napisał(a):
2. Wypędzając człowieka z raju na ziemię wydaje się, że Bóg odczuwał gniew w tej sytuacji. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić, a jeśli nie gniew to jak można wytłumaczyć te informacje Boga o bardzo negatywnych konsekwencjach dla człowieka?

Słusznie zaznaczasz, że wydaje się. Ale weź pod uwagę, że tak się wydaje tylko osobom negatywnie nastawionym do świata, mającemu złe nastawienie do ludzi. Ta kwestia to typowy przykład antropomorfizacji Boga i przypisywanie Mu własnych cech. Rozumiem, że miałbyś taką motywację w opisanej sytuacji. Ale to nie może być podstawą do oskarżania Boga o gniew.
Owszem, w ST często Bogu przypisywane jest uczucie gniewu, ale to jest wyłącznie efektem antropomorfizacji i jednocześnie ułatwienia rozumienia ówczesnym. A żyli oni w bardzo surowych prawach.
Bóg nie kieruje się emocjami. To cecha wyłącznie ludzka.

C2H6O napisał(a):
3. Człowiek wypędzany z raju nie prosi, ani nie błaga o wybaczenie, nawet mimo widma cierpień, tylko idzie, gdzie mu przeznaczone. Gdyby był wystraszony to tym bardziej by błagał. Czemu nawet nie poprosił o wybaczenie?
To akurat świadczy o pokorze, poczuciu sprawiedliwości, odpowiedzialności. Uczciwy człowiek nie ucieka od odpowiedzialności, ani konsekwencji swoich czynów. Z godnością ponosi skutki swoich czynów.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So cze 08, 2024 8:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: 3 pytania o podstawy
Idący napisał(a):
C2H6O napisał(a):
3. Człowiek wypędzany z raju nie prosi, ani nie błaga o wybaczenie, nawet mimo widma cierpień, tylko idzie, gdzie mu przeznaczone. Gdyby był wystraszony to tym bardziej by błagał. Czemu nawet nie poprosił o wybaczenie?
To akurat świadczy o pokorze, poczuciu sprawiedliwości, odpowiedzialności. Uczciwy człowiek nie ucieka od odpowiedzialności, ani konsekwencji swoich czynów. Z godnością ponosi skutki swoich czynów.

Chyba nie rozumiesz nawet słów, których sam używasz. Człowiek pokorny korzy się, przepraszając na kolanach i prosząc o łaskę.
Okazywać ostentacyjnie godność w obliczu Boga trąci mi pychą, jednak nie ma podstawy, żeby podejrzewać o nią pierwszych.
Wygląda na to, że gdy przejrzeli na oczy, to każde miejsce wydało im się lepsze o raju.
Innego pomysłu nie mam. :?


So cze 08, 2024 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: 3 pytania o podstawy
C2H6O napisał(a):
Fama katolicka głosi, że Księga Rodzaju zawiera zbyt subiektywne opisy nt. stworzenia, żeby uznać je współcześnie za rzeczywiste, a nie tylko symboliczne. Nie zgadzam się się z tą opinią, ponieważ ma ona bardzo ścisłe i pasujące konsekwencje w następnych treściach Biblii.
Zgadzam się, że opisy z Ks. Rodzaju (stworzenie, ale też potop) rzutują na dalsze treści biblijne (to jak położenie fundamentu dla budowli; bez zrozumienia początków, trudno dobrze rozumieć dalszy ciąg ST a też N. Testamentu).
A co masz na myśli, pisząc o "subiektywności opisów"?...

C2H6O napisał(a):
1. Zgodnie z Księgą Rodzaju Bóg umieścił niebezpieczne drzewo w raju i nie przewidział, że człowiek złamie zakaz zjedzenie z niego owocu. Pytanie: jak to możliwe, że Bóg wyraźnie znając przyszłość nie przewidział tego? Czy ktoś ma jakiś pomysł?
Gdyby tak było, że "nie przewidział" Bóg... to czemu np. czytamy takie słowa [szczególnie w. 20 weź pod uwagę]:
    1P 1,17-21 BT5
    (17) Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego, który bez względu na osoby sądzi każdego według uczynków, to w bojaźni spędzajcie czas swojego pobytu na obczyźnie.
    (18) Wiecie bowiem, że z odziedziczonego po przodkach waszego złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem,
    (19) ale drogocenną krwią Chrystusa, jako baranka niepokalanego i bez zmazy.
    (20) On był wprawdzie przewidziany przed stworzeniem świata, dopiero jednak w ostatnich czasach objawił się ze względu na was.
    (21) Wyście przez Niego uwierzyli w Boga, który wskrzesił Go z martwych i udzielił Mu chwały, tak że wiara wasza i nadzieja są skierowane ku Bogu.

C2H6O napisał(a):
2. Wypędzając człowieka z raju na ziemię wydaje się, że Bóg odczuwał gniew w tej sytuacji. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić, a jeśli nie gniew to jak można wytłumaczyć te informacje Boga o bardzo negatywnych konsekwencjach dla człowieka?
Bóg jest Osobą, ma emocje i uczucia (emocje/uczucia wchodzą w skład osobowości; dlatego, gdy się toczy debaty nt. tego, czy Duch Święty jest osobą, to się m.in. przywołuje te wersety, w których jest On ukazany jako emocje/uczucia posiadający: np. można DŚ zasmucić: Ef 4,30).
Wobec tego Bóg się gniewa - przy czym nie możemy naszego gniewu tak 1:1 przekładać Bogu; to inna jakośc gniewu: na pewno nie-grzeszna (my w gniewie potrafimy grzeszyć, ale Boży gniew jest święty: czysty i wolny od grzechu).
Owszem, można też to pojmować, jak pisze Idący, jako antropomorfizacja, ale ja bym tak zupełnie Boga z uczuć, emocji i tego typu cech nie ogołacał, bo wszak jesteśmy na Jego podobieństwo i obraz uczynieni: a my mamy to wszystko...

C2H6O napisał(a):
3. Człowiek wypędzany z raju nie prosi, ani nie błaga o wybaczenie, nawet mimo widma cierpień, tylko idzie, gdzie mu przeznaczone. Gdyby był wystraszony to tym bardziej by błagał. Czemu nawet nie poprosił o wybaczenie?
Zapis biblijny jest mocno skrótowy; nie możemy definitywnie wiedzieć, jakie było to rozstanie. Na pewno odbyło się w atmosferze słusznie wymierzonej kary... Ale zanim z Edenu odeszli, to Bóg ich odział w skóry! A skóry na drzewach nie rosną! Zatem za ich grzech zastępczo umarło zwierzę (może dwa) - na tym polu ja bym widział miejsce dla pojednania tych grzeszników z Bogiem, choć zapis biblijny wprost tego nie podaje (czytam "między wierszami" i nie robię z tego dogmatu).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So cze 08, 2024 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: 3 pytania o podstawy
Angelka napisał(a):
Nic nie wskazuje np. na coś takiego jak globalny potop, ale mogły być jakieś lokalne powodzie, które dla tamtych ludzi były zalaniem całego świata jako kara Boża za grzechy.
Proszę, wczytaj się w treść Bożego Przymierza:
    Rdz 9,8-17 PAU
    (8) Potem Bóg rzekł do Noego i jego synów:
    (9) „Oto Ja zawieram moje przymierze z wami, a po was z waszym potomstwem
    (10) i z wszelką żywą istotą, która jest z wami, z ptactwem i bydłem oraz z wszelkim zwierzęciem spośród tych, które wyszły z arki.
    (11) Ustanawiam więc moje przymierze z wami. Żadna istota cielesna nie będzie już wyniszczona wodami potopu. Nie będzie już więcej potopu, który miałby spustoszyć ziemię”.
    (12) I Bóg rzekł: „Oto znak przymierza, który kładę między Mną i wami, i między wszelką istotą żywą, która jest z wami, dla wszystkich przyszłych pokoleń.
    (13) Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem między Mną a ziemią.
    (14) Gdy więc ujrzę obłok nad ziemią i ukaże się łuk na chmurach,
    (15) przypomnę sobie moje przymierze między Mną a wami oraz wszelką żywą istotą cielesną. Nie będzie już więcej wód potopu, niszczących wszelką istotę cielesną.
    (16) Gdy więc pojawi się łuk na obłoku i zobaczę go, przypomnę sobie wieczne przymierze między Bogiem i wszelką żywą istotą cielesną, która jest na ziemi”.
    (17) I Bóg powiedział do Noego: „To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszelką istotą cielesną, jaka jest na ziemi”.

Gdyby potop za dni Noego był tylko lokalną powodzią, to każda tego typu powódź, w której coś/ktoś żywy by się utopił (co roku wiele razy się to dzieje na świecie!!), byłaby taka sytuacja złamaniem Bożego Przymierza!!
Chyba nie uważasz, że Bóg byłby niesłowny??!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So cze 08, 2024 16:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 20, 2024 12:16
Posty: 315
Post Re: 3 pytania o podstawy
Jerzy_67 napisał(a):
Gdyby potop za dni Noego był tylko lokalną powodzią, to każda tego typu powódź, w której coś/ktoś żywy by się utopił (co roku wiele razy się to dzieje na świecie!!), byłaby taka sytuacja złamaniem Bożego Przymierza!!
Chyba nie uważasz, że Bóg byłby niesłowny??!


A co powiesz na taką interrpretację bardziej naukową?

Potop – geneza biblijnej opowieści
https://testimonia.pl/potop-geneza-biblijnej-opowiesci/


So cze 08, 2024 18:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 104
Post Re: 3 pytania o podstawy
C2H6O napisał(a):
1. Zgodnie z Księgą Rodzaju Bóg umieścił niebezpieczne drzewo w raju i nie przewidział, że człowiek złamie zakaz zjedzenie z niego owocu. Pytanie: jak to możliwe, że Bóg wyraźnie znając przyszłość nie przewidział tego? Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Niektóre zakazy są po to aby je złamać. Rodzice mówią dzieciom "Nie interesujcie się seksem, bo to grzech". Ale jakby dzieci brały to na poważnie, to dawno byśmy wyginęli.
Fajnie jest mieszkać z rodzicami i mieć wszystko ogarnięte, ale wcześniej czy później dziecko musi się usamodzielnić.
To był test na naszą dojrzałość, czy jesteśmy gotowi "pójść na swoje", zacząć podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność.


So cze 08, 2024 20:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: 3 pytania o podstawy
Jerzy_67 napisał(a):
Proszę, wczytaj się w treść Bożego Przymierza:
    Rdz 9,8-17 PAU
    (8) Potem Bóg rzekł do Noego i jego synów:
    (9) „Oto Ja zawieram moje przymierze z wami, a po was z waszym potomstwem
    (10) i z wszelką żywą istotą, która jest z wami, z ptactwem i bydłem oraz z wszelkim zwierzęciem spośród tych, które wyszły z arki.
    (11) Ustanawiam więc moje przymierze z wami. Żadna istota cielesna nie będzie już wyniszczona wodami potopu. Nie będzie już więcej potopu, który miałby spustoszyć ziemię”.
    (12) I Bóg rzekł: „Oto znak przymierza, który kładę między Mną i wami, i między wszelką istotą żywą, która jest z wami, dla wszystkich przyszłych pokoleń.
    (13) Łuk mój kładę na obłoku, aby był znakiem między Mną a ziemią.
    (14) Gdy więc ujrzę obłok nad ziemią i ukaże się łuk na chmurach,
    (15) przypomnę sobie moje przymierze między Mną a wami oraz wszelką żywą istotą cielesną. Nie będzie już więcej wód potopu, niszczących wszelką istotę cielesną.
    (16) Gdy więc pojawi się łuk na obłoku i zobaczę go, przypomnę sobie wieczne przymierze między Bogiem i wszelką żywą istotą cielesną, która jest na ziemi”.
    (17) I Bóg powiedział do Noego: „To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszelką istotą cielesną, jaka jest na ziemi”.

Gdyby potop za dni Noego był tylko lokalną powodzią, to każda tego typu powódź, w której coś/ktoś żywy by się utopił (co roku wiele razy się to dzieje na świecie!!), byłaby taka sytuacja złamaniem Bożego Przymierza!!
Chyba nie uważasz, że Bóg byłby niesłowny??!

Z tego co wiem, to Bóg tak dotrzymał swojej umowy, jak Noe swojej.
Jako wiadomo, kobiet ma 2 chromosomy X, a mężczyzna X i Y, więc to on decyduje o płci dziecka.
Dlatego z jego komórek (żebra) mogła powstać kobieta.
Poza tym geny mężczyzny są pełne, zawierają informacje o wszystkich organizmach na ziemi.
Przy klonowaniu stworzenie dowolnego organizmu z genów mężczyzny to tylko kwestia sekwencji.


So cze 08, 2024 21:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 956
Post Re: 3 pytania o podstawy
C2H6O napisał(a):
Chyba nie rozumiesz nawet słów, których sam używasz.

Wkleję link do wyjaśnienia https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokora. Może zrozumiesz pojęcie.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So cze 08, 2024 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 23, 2024 8:35
Posty: 305
Post Re: 3 pytania o podstawy
Idący napisał(a):
C2H6O napisał(a):
Chyba nie rozumiesz nawet słów, których sam używasz.

Wkleję link do wyjaśnienia https://pl.wikipedia.org/wiki/Pokora. Może zrozumiesz pojęcie.

Moje pytania dotyczą czasów zanim wykształciły się cnoty zdefiniowane z Wikipedii.
Jeśli chcesz tu ze mną korespondować to obowiązują tamte okoliczności, które można odnieść do współczesnych określeń, ale tylko adekwatnych.


So cze 08, 2024 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: 3 pytania o podstawy
Angelka napisał(a):
Jerzy_67 napisał(a):
Gdyby potop za dni Noego był tylko lokalną powodzią, to każda tego typu powódź, w której coś/ktoś żywy by się utopił (co roku wiele razy się to dzieje na świecie!!), byłaby taka sytuacja złamaniem Bożego Przymierza!!
Chyba nie uważasz, że Bóg byłby niesłowny??!


A co powiesz na taką interrpretację bardziej naukową?

Potop – geneza biblijnej opowieści
https://testimonia.pl/potop-geneza-biblijnej-opowiesci/

Pozostanę przy Biblii oraz wierze, że Pan Bóg jest wierny temu, co mówi - czyli odpada potop jako lokalna powódź [tylko globalna katastrofa trzyma Boże Przymierze w całości, jako coś prawdziwego i nadal niezłamanego].

Autor linku pisze, że opis potopu w Biblii wziął się z opowiadań różnych ludów... A może było tak - ja wierzę, że tak było - iż potomkowie Noego rozchodząc się po świecie zabrali ze sobą wspomnienia tej katastrofy: dlatego na całym świecie są różne wzmianki o tym wydarzeniu...
Ale dopiero w Biblii, dzięki Bożemu natchnieniu, mamy podane, jak to było naprawdę!
Czyli te opowieści pozabiblijne to mity, ale prawda jest w Biblii...

C2H6O napisał(a):
Z tego co wiem, to Bóg tak dotrzymał swojej umowy, jak Noe swojej.
Nie rozumiem tego, czemu piszesz potem o chromosomach itp.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N cze 09, 2024 5:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1852
Post Re: 3 pytania o podstawy
Jerzy_67 napisał(a):
Pozostanę przy Biblii oraz wierze, że Pan Bóg jest wierny temu, co mówi - czyli odpada potop jako lokalna powódź.
Wierzysz, ale ziarenko wątpliwości (świadomości) zostało zasiane.
Przebywanie na forum zaczyna skutkować objawami oświecenia. Faktem jest, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni, ale…
Jerzy_67, zaczynasz co prawda powoli, ale jednak odkrywać to co zawsze było w Tobie. Gratuluję.
PS
Może dwa słowa celem wyjaśnienia.
Jeśli stajesz się hinduistą, chrześcijaninem, buddystą, jest to zrozumiałe. Jednak, gdy doznajesz oświecenia, co to właściwie znaczy? Oznacza, że zaczynasz pozbywać się tego co ci uczyniło społeczeństwo, dziadkowie, rodzice, kultura, religia, państwo, system edukacyjny. Dostrzegasz, że ten potop jest tylko lokalnym zjawiskiem, które dotyka tylko ciebie. Byłeś w niecce i zostałeś zalany tym łajnem. Ktoś inny stał może troszeczkę wyżej, może przebywał na innym kontynencie, jego zalał także zalał potop, w innym czasie i innym łajnem. Każdy ma możliwość wydostania się z tego łajna. Arkę masz w sobie, jest nią świadomość.


N cze 09, 2024 6:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2399
Post Re: 3 pytania o podstawy
Przestań bredzić na mój temat!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


N cze 09, 2024 6:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL