Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 13:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Czy Allah jest tożsamy z Bogiem Biblii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post Czy Allah jest tożsamy z Bogiem Biblii?
Jeśłi nie, to kim jest?


N gru 21, 2003 0:25
Zobacz profil
Post 
Ok. To ja się wypowiem :lol:
Po pierwsze moja wiedza religioznawcza jest w zasadzie żadna a studiuję informatykę.

Rozmawiałem trochę na polsko-języcznym, islamskim Forum dyskusyjnym.
Próbowałem najpierw podejść systematycznie do problemu i zabawiałem się w agnostyka zgłebiając jak uzasadnią w ogóle istnienie jakiegokolwiek Boga.
No cóż... Oni (przynajmniej Ci z którymi rozmawiałem) głoszą ni mniej ni więcej, że Allah jest udowodniony z taką samą pewnością, z jaką uzasadniają swoje tezy nauki przyrodnicze. Ma to być spowodowane mniej więcej przez to, że jakieś teksty z Koranu opisujące świat, nie były by możliwe do napisania przy tamtejszym stanie wiedzy, a więc pochodzą od Boga.
Generalnie w moim odczuciu widać, że w tamtych rejonach gdzie jest islam myśl oświecenia nie miała zbyt wielkiego oddziaływania.

Założył pewien katolik tam topic właśnie mniej więcej taki jakie jest pytanie w tym topicu. Jak ktoś chce to mogę tu linki umieścić.
Generalnie z punktu widzenia katolicyzmu a i ogólnie chrześcijaństwa też, Allah w naszym rozumieniu jest albo ogólnie Bogiem, albo biorąc pod uwagę czysto-teistyczny obraz islamu, Allah byłby Bogiem Ojcem.
Teoretycznie zatem wydaje się, że istnieje możliwość porozumienia.
Niestety spotkaliśmy się (katolicy z tamtego topica) z informacją, że będziemy potępieni - jako poganie, politeści. Otóż Koran w którymś miejscu ma zapisane, że jakiś mędrzec muzułmański (przepraszam czytających muzułman - nie mam pojęcia jaki ta postać miała tytuł, ani jak się nazywał) zapytany o to jaki stosunek mają mieć wyznawcy Mahometa do chrześcijan powiedział, że chrześcijanie czcząc wielu bogów (czcimy w ich mniemaniu trzech Bogów) są po prostu politeistami. Argumenty o tym, że z naszego punktu widzenia jedność trzech jest tajemnicą, mimo to wierzymy, że w istocie są Jednym był całkowicie nie przekonywujący. Tak więc nie ma znaczenia, że chrześcijanin myśli o Jednym Bogu w trzech Osobach - ich Koran podaje że wierzymy w kilku Bogów, a jak zapewne się domyślacie Święta Księga nie może się mylić.
Według islamu zostaniemy potępieni. Co więcej według islamu - a raczej według moich adwersarzy - Teresa z Kalkuty również ma wątpliwe szanse na przebywanie w Niebie. Większe szanse ma przeciętny muzułmanin niż Teresa z Kalkuty. Tak więc wydawałoby się, że kończy to możliwość ponadreligijnej rozmowy... przynajmniej pomiędzy dyskutantami Forów :lol: , gdyż było jakieś kiedyś spotkanie przywódców islamu z papieżem. W odczuciu forumowiczów Forum Islam gdyby owi przywódcy modlili się z nim razem, byłoby to jakąś formą grzechu [choć możliwe że źle określam, ale generalnie byłoby to niezgodne z ich religią].

Reasumując z dość długich i zasadniczo ciekawych rozmów ze spotkanymi muzułmanami na tamtejszym Forum wynika, że uważają iż Allah jest udowodniony scjentycznie, że każdy kto się o tym dowie i to odrzuciu potępiony będzie, że każdy muzułmanin wchodzi pierwszy przez innowiercami do Nieba, że chrześcijanie są politeistami i jako tacy będą potępieni.
Aczkolwiek wydaje mi się, że samego określenia 'politeista' nie użyli ani razu.


Pt gru 26, 2003 0:20

Dołączył(a): Wt sty 20, 2004 18:35
Posty: 31
Post Jedność wszystkich religii.
Dwoistość lub rozdzielenie, mnóstwo sprzeczności, słowa i czyny, nasze reakcje i konflikty pochodzą z naszej ignorancji, z ego, z przywiązań. Rozważmy sami, że przyczyną naszego oddzielenia od Boga jest ogromny ładunek ego, wątpliwości, lęki i uprzedzenia.Problemy zaczynają się wówczas, gdy zaczynamy uważać, że jedynie nasz sposób wielbienia Boga jest właściwy, że tylko nasze rytuały są prawdziwe. Zaczynamy odróżniać, dzielić, oceniać. Wszelkie problemy religijne i walki rodzą się nie z powodu religii, nie z powodu Boga, lecz z powodu fałszywych interpretacji, jakie przydajemy Bogu i religii.
Adorowany przez muzułmanów jako Allach,
Jako Jahwe przez chrześcijan,
Lotosooki Pan Wisznu przez wisznuitów,
I jako Sambhu przez saiwitów
Bóg czczony jest jako Najwyższa Jaźń,
Która obdarza zdrowiem i dostatkiem.
Można czcić Boga pod różnymi imionami i postaciami,
lecz na modlitwy wszystkich ludzi
odpowiada jeden i ten sam Bóg.
Jesteś jak ryba, która składa się z wody, którą otacza woda i która pływa w wodzie. Podobnie, jesteś obrazem Boga, jesteś otoczony przez Boga, a od narodzin do chwili swej śmierci związujesz się ze wszystkim, co jest Bogiem. Nie ma rozdzielenia, nie ma tego lub tamtego, wszystko wyraża się jako Jedno w różnorodnej wielości - boska gra. Czujesz się oddzielony od Boga z powodu swej własnej ignorancji i iluzji. Doświadczaj boskości w swym wnętrzu, we wszystkim i we wszystkich osobach. Kochaj wszystkich - służ wszystkim.
Jedną z dyscyplin, którymi kierujemy się w chrześcijanstwie, jest podążanie za imieniem Jezus i za tą postacią oraz za jego naukami, lecz nie po to, aby je wywyższać nad inne, ale po to, by dzięki nim wznieść się do poziomu, gdzie zrozumiemy, że tak naprawdę wszystko jest jednością. To jest coś takiego, jak wspinaczka pod górę - na Olimp, na Kajlas, Ararat,Jasną Górę, czy jak jeszcze nazwiemy Boską Górę. Jeśli idziemy w góry, musimy iść konkretnymi szlakami, albo - za tym, kto już zna ten szlak, za przewodnikiem(w naszym przypadku Jezusem). Musimy trzymać się tej jednej ścieżki pod górę, aż do chwili kiedy wkraczamy na szczyt; ze szczytu widzimy wszystkie te ścieżki, które wiodą w tym samym kierunku.
Ale jednocześnie chociaż sami idziemy jedną ścieżką i mamy jednego konkretnego przewodnika, musimy z pełnym szacunkiem podchodzić do tych wszystkich, którzy idą innymi szlakami i mają innych przewodników. Na tym właśnie polega jedność wszystkich religii.

Jest tylko jedna religia - religia miłości. Albowiem - "jak rzeki zmierzają do jednego oceanu, tak religie są drogami do jednego i tego samego Boga"JPII


Cz gru 09, 2004 10:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 09, 2004 6:22
Posty: 2
Post 
Ja krótko;)
Wydaje mi się najważniejsza różnica...
W islamie bóg jest odległy, nie do poznania, jest ponad człowiekiem
W chrześcijaństwie Bóg stał się człowiekiem, wszedł w naszą naturę, jest nam bliski, można być z Nim w intymnej relacji i to jest coś co nas odróżnia. Poza tym słuchałam kilku osób nawróconych na chrześcijaństwo, że dopiero tutaj poznali prawdziwego Boga...


Cz gru 09, 2004 20:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Byl taki mistyk muzumanski ktory zaczal dostrzegac ze islam wierzy w Boga dosc bezosobowego, zostal za to ukrzyzowany, bo wydawalo sie ze zbliza sie za bardzo do chrzescian.
Historycznie Allah to imie bozka, jednego z ponad trzystu, ktoremy odawalo hold w Mecce


Cz gru 09, 2004 21:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL