Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 4:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Znane kodeksy biblijne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post Znane kodeksy biblijne
Pytanie kieruję szczególnie do biblistów: Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć skąd się wzięły coniektóre oznaczenia literowe (np. kodeks Synajski "alef" lub S; Palimpsest Efrema - C, Watykański - B, Bezy - D, Królewski - L, itp. itd.)? Chodzi mi też o znaczenie tych nazw (niektóre pochodzą od miejsca odkrycia lub odkrywcy, ale inne?) i dokładne informacje na temat bibliotek w których się one znajdują. Liczę na moderację i nie tylko;)
Pozdrawiam.

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Wt maja 09, 2006 19:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
nazwami byly litery alfabetu hebrajskiego, w kolejnosci ich odnajdywania, tak mi coś swita, ale gdzieś mi wcieło nnotatki, więc nie napiszę dokładnie

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pt cze 23, 2006 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
O ile dobrze pamiętam literą hebrajską (alef) został oznaczony jedynie Kodeks Synajski :)


Kodeksy hebrajskie mają swoje nazwy własne:

1. Kodeks Kairski (ok. 895 r.)

inne nazwy: Codex Cairensis, Prorocy z Kairu, Kodeks Proroków z 895 r

2. Kodeks z Aleppo (ok. 930 r.)

inne nazwy: Codex Aleppensis

3. Kodeks Leningradzki (ok. 1008/9 r.)

inne nazwy: Codex Leningradiensis

4. Kodeks Babiloński (ok. 916 r.)

inne nazwy: Codex Petropolitanus; Codex Babylonicus prophetorum; Kodeks Proroków z 916 r.; Kodeks Petropolitański; Kodeks Petersburski


Poza tym wymienia się jeszcze:

5. Kodeks Pięcioksięgu (z ok. 950 r.)

inne nazwy: Pięcioksiąg z Muzeum Brytyjskiego; Kodeks z British Museum

6. Kodeks Reuchlina (z ok. 1105 r.)

inne nazwy: Codex Reuchlinianus (lub Reuchliniamus); Kodeks Proroków Reuchlina

7. Kodeks z Michigan z X w.


Jeśli chodzi zaś o rękopisy greckie NT to zanim powszechnie przyjęto ich znormalizowane listy, trudno było ustalić gdzie się dany rękopis znajduje. Różne sposoby ich oznaczania i numerowania wprowadzały dodatkowe zamieszanie. Znormalizowaną listę greckich rękopisów NT najpierw przedstawił C. R. Gregory (1908 r.). Jego pracę kontynuowano i, w końcu, jego propozycję zastąpiło dzieło K. Alanda (1963 r.). Rękopisy klasyfikuje się ze względu na materiał, na którym zostały napisane. Rękopisy papirusowe zostały oddzielone od rękopisów pergaminowych i oznaczone literą „P" oraz kolejnym numerem (np. P45 jest papirusem należącym do Sir Alfreda Chestera Beatty'ego). Rękopisy uncjalne (majuskułowe) są zwykle oznaczane wielkimi literami alfabetów łacińskiego i greckiego. Ponieważ jednak liczba tych rękopisów przekracza sumę liter alfabetów greckiego i łacińskiego, zaczęto je oznaczać także za pomocą cyfr arabskich, poprzedzonych zerem (np. Codex Vaticanus oznaczony jest następująco: „B, 03"). Niektóre z rękopisów uncjalnych (majuskułowych) mają tak wielkie znaczenie, że noszą własne nazwy (np. Codex Vaticanus, Codex Alexandrinus).

Do najważniejszych rękopisów uncjalnych (majuskułowych) należą:

Codex Sinaiticus.
Ponieważ został on odnaleziony dopiero wtedy, kiedy inne rękopisy uncjalne (majuskułowe) zostały już oznaczone za pomocą liter alfabetu, i ponieważ byłoby rzeczą nierozsądną zmieniać ich numerację, Codex Sinaiticus oznaczono pierwszą literą alfabetu hebrajskiego (alef). Niekiedy, mianowicie wówczas, gdy wydawcy nie używają liter hebrajskich, rękopis ten oznacza się literą „S" (Sinaiticus). Rękopis ten odnalazł niemiecki uczony Konstantyn von Tischendorf w połowie XIX w. w klasztorze Św. Katarzyny na górze Synaj, a ostatecznie został ofiarowany przez przełożonych klasztoru carowi rosyjskiemu Aleksandrowi II, patronowi greckiego Kościoła ortodoksyjnego. Muzeum Brytyjskie nabyło go w 1933 r.

Codex Alexandrinus
Pochodzi z połowy V w. Został przywieziony z Aleksandrii do Konstantynopola. W 1627 r. został przewieziony z Konstantynopola do Anglii i leży w Bibliotece Brytyjskiej tuż obok Codex Sinaiticus. Był pierwszym rękopisem uncjalnym (majuskułowym) udostępnionym uczonym i dlatego został oznaczony literą „A".

Codex Vaticanus
Pochodzi z IV w.; prawdopodobnie jest nieco wcześniejszy od Codex Sinaiticus. Rękopis ten znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Oznaczany literą "B".

Codex Ephraemi
Jest palimpsestem z V w. Ktoś w XII w. wymazał tekst NT (stąd nazwa – palimpset; na 300 istniejących jeszcze rękopisów uncjalnych NT, 52 to właśnie palimpsety) i na jego miejscu spisał greckie tłumaczenie trzydziestu ośmiu kazań Efraima, Ojca Kościoła z Syrii. Tischendorf odczytał tekst biblijny pod tekstem kazań i opublikował go w 1845 r. Kodeks znajduje się w Bibliotece Narodowej w Paryżu. Oznaczany literą "C".

Codex Bazae
Jest rękopisem dwujęzycznym o nieznanym pochodzeniu; tekst grecki znajduje się na lewej stronie, a łaciński na prawej. Kodeks ten został ofiarowany Uniwersytetowi Cambridge przez Teodora Bezę, następcę Jana Kalwina w Genewie, nazywany jest także Codex Cantabrigiensis. Pochodzi z V w. i ma znaczną liczbę unikatowych lekcji. Oznaczany literą "D" (05).


Rękopisy minuskułowe:
Pochodzą przeważnie z późniejszych czasów, ale o wartości rękopisu świadczy nie tylko wiek. Jeśli kopie wykonano na podstawie wczesnego rękopisu oryginalnego, liczy się raczej wiek rękopisu oryginalnego niż wiek kopii. Istnieje ponad trzy tysiące rękopisów minuskułowych (kompletnych i fragmentarycznych) znanych współczesnym uczonym. Większość z nich jest świadkiem ustalonego już w pewnym sensie czwartowiecznego tekstu, zwanego bizantyjskim, natomiast kilka pochodzi z zachodniej lub aleksandryjskiej tradycji.
Rękopisy minuskułowe oznacza się po prostu za pomocą cyfr arabskich.


Więcej proszę zobaczyć tutaj:

http://aquarius.wzks.uj.edu.pl:8080/2004/lha34/
(zwłaszcza: Strona główna-Tabele)

http://www.earlham.edu/%7Eseidti/iam/interp_mss.html
(zwłaszcza: Table - dział pierwszy z prawej)

i niektóre hasła tutaj:

http://www.skypoint.com/~waltzmn/ShortDefs.html#codex

Pozdrawiam :)


So cze 24, 2006 0:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 08, 2006 19:22
Posty: 236
Post 
Dzięki Saxon za pomoc. Jestem znowu na forum po dłuższej przerwie, stąd dopiero teraz moja odpowiedź.
Pozdrawiam. :)

_________________
"Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą, przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie" (Ps 31, 4)


Śr wrz 20, 2006 16:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Znane kodeksy biblijne
saxon napisał(a):
Codex Vaticanus
Pochodzi z IV w.; prawdopodobnie jest nieco wcześniejszy od Codex Sinaiticus. Rękopis ten znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Oznaczany literą "B".

Właśnie udostępniono go on line w wysokiej rozdzielczości http://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.gr.1 ... 40a8ba06f4


Śr lut 18, 2015 20:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 19, 2014 11:28
Posty: 110
Post Re: Znane kodeksy biblijne
Ale miła niespodzianka!


So lut 21, 2015 2:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL