Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2019 11:19

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość

Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Masz rację, ale niekorzystanie z własnego rozumu jest naiwnością i zuchwalstwem. Nie będę się z Tobą kłócił - trwaj w pokoju.

Śr kwi 03, 2019 13:48

Św. Maria Grignion de Montfort wywarł bardzo duży wpływ na JPII czy kard. Wyszyńskiego (i wielu innych świętych ludzi) - co oczywiście nie oznacza, by każde Jego słowo traktować jak Ewangelię.
W kontrze do Mikołaja Kapusty, który usiłował Go ośmieszyć, nakręciłem dwa filmy:
Czy nauka św.Ludwika de Montfort jest niebiblijna? https://www.youtube.com/watch?v=Zd3s5cTNK6g&t=1s
Czy sobór odrzucił maryjność św.Ludwika de Montfort? https://www.youtube.com/watch?v=oyI4UVJD-WM

Zapraszam!

Śr kwi 03, 2019 17:19
Zobacz profil WWW

Zbigniew3991 napisał(a):
a nie wstawiać cytaty autorytetu i stwierdzać, że skoro jest to autorytet, to jest on nieomylny i tak na pewno jest.

A wlasciwie - dlaczego nie?

Śr kwi 03, 2019 18:08

robaczek2 napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
a nie wstawiać cytaty autorytetu i stwierdzać, że skoro jest to autorytet, to jest on nieomylny i tak na pewno jest.

A wlasciwie - dlaczego nie?

Właściwie dlatego, że mógłbym przywołać Marcina Lutra jako autorytet. Z pewnością Marcin Luter powiedział kilka ważnych i wartościowych rzeczy, ale chyba nie powiesz, że jest on nieomylny i wszystko to, co powiedział, jest na pewno prawdziwe? Tak samo Karol Wojtyła jako Jan Paweł II pewnie nieraz się pomylił. W końcu stawia się go jako wzór w regularnej spowiedzi, więc zapewne miał coś na sumieniu... Stąd wolę weryfikować wypowiedzi ludzi uznawanych za autorytety, ponieważ pomimo ich doświadczenia i mądrości są ludźmi i mogą się czasem pomylić.

Śr kwi 03, 2019 19:26
Moderator

Zbigniew3991 napisał(a):
Tak samo Karol Wojtyła jako Jan Paweł II pewnie nieraz się pomylił. W końcu stawia się go jako wzór w regularnej spowiedzi, więc zapewne miał coś na sumieniu..

No tak, mordował, kradł, obmawiał, oczerniał itp. itd. Nie przyszło Ci do głowy, że bez grzechu z ludzi była tylko Maryja, a reszta to ludzie grzeszni? I to, że są ludzie, którzy spowiadają się z grzechów lekkich, a regularna spowiedź umacnia?

Śr kwi 03, 2019 19:30
Marek_Piotrowski napisał(a):
Św. Maria Grignion de Montfort wywarł bardzo duży wpływ na JPII czy kard. Wyszyńskiego (i wielu innych świętych ludzi) - co oczywiście nie oznacza, by każde Jego słowo traktować jak Ewangelię.
W kontrze do Mikołaja Kapusty, który usiłował Go ośmieszyć, nakręciłem dwa filmy:
Czy nauka św.Ludwika de Montfort jest niebiblijna? https://www.youtube.com/watch?v=Zd3s5cTNK6g&t=1s
Czy sobór odrzucił maryjność św.Ludwika de Montfort? https://www.youtube.com/watch?v=oyI4UVJD-WM

Zapraszam!

Marku, I Maria Grignion i jego Traktat sam się obroni? Jeśli ktoś ośmiesza świętego, to czy warto wchodzić z nim w polemikę?

Śr kwi 03, 2019 19:42

alekmichał napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):

Zapraszam!

Marku, I Maria Grignion i jego Traktat sam się obroni? Jeśli ktoś ośmiesza świętego, to czy warto wchodzić z nim w polemikę?

Tak Michale. Mikołaj ma szerokie grono odbiorców i jego materiały są opiniotwórcze. Co gorsze, są zbieżne z tendencjami w dużej części ruchu charyzmatycznego.
Gdyby mówił tak sobie, nie byłoby powodu polemiki. Jednak to jest publiczne głoszenie kogoś z pewnym autorytetem i dyplomem teologa.
Nadto Mikołaj wprowadzał w swoim filmie w błąd co do faktów (np. twierdził, że Sobór Watykański II odrzucił maryjność św. Ludwika a pytany, czemu JP2 się nią karmił odpowiedział że... być może dlatego że był z Polski).

Śr kwi 03, 2019 20:13
Zobacz profil WWW

Zbigniew3991 napisał(a):
Stąd wolę weryfikować wypowiedzi ludzi uznawanych za autorytety, ponieważ pomimo ich doświadczenia i mądrości są ludźmi i mogą się czasem pomylić.

Moga.
Problem tylko w tym ze weryfikujacego rowniez te pomylki moga dotknac.

Śr kwi 03, 2019 22:00

Małgosiaa napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Tak samo Karol Wojtyła jako Jan Paweł II pewnie nieraz się pomylił. W końcu stawia się go jako wzór w regularnej spowiedzi, więc zapewne miał coś na sumieniu..

No tak, mordował, kradł, obmawiał, oczerniał itp. itd. Nie przyszło Ci do głowy, że bez grzechu z ludzi była tylko Maryja, a reszta to ludzie grzeszni? I to, że są ludzie, którzy spowiadają się z grzechów lekkich, a regularna spowiedź umacnia?

Spytam z ciekawości, bo sam tego nie wiem - wydaje mi się, że Niepokalane Poczęcie dotyczy urodzenia się bez grzechu pierworodnego. Jest to łaska. Implikuje to bezgrzeszność - jeśli nie ma grzechu pierworodnego, to nie ma tendencji do grzeszenia. Wynika to z łaski. Tak jak pisałem to wcześniej - czy Bóg może obdarzać łaskami osobę tylko z tego względu, że najpierw sam obdarzył ją łaską (łaską niepokalanego poczęcia)? Czy to kryterium, według którego sam Bóg obdarzył Marię łaską i z tego powodu później nie może odmówić tej osobie innych łask, może być argumentem logicznym i zasadnym? Nie chcę tego negować, ani się kłócić, ale po prostu pytam, bo mi się coś nie zgadza w tym myśleniu. No bo... czy wszechmogący Bóg czegoś nie może (odmówić) i coś musi (wysłuchać)? Łaska jest darem niezasłużonym. Czy wobec tego udzielanie łaski może być uzależnione od czegoś, na przykład od bezgrzeszności?

Cz kwi 04, 2019 6:41

Adam i Ewa też mieli tę łaskę a zgrzeszyli. Maryja miała i ma wolną wolę.

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14

Cz kwi 04, 2019 6:43
Moderator

@Zbigniew3991
Wątek o Niepokalanym poczęciu jest tu: viewtopic.php?f=24&t=41005&hilit=niepokalane+pocz%C4%99cie

Cz kwi 04, 2019 6:49

Ja piszę o bezgrzeszności i łasce. Wynika to z Niepokalanego Poczęcia, jak mniemam. Moje pytania dotyczą istoty łaski, która jest darem niezasłużonym. Jeśli zaś łaska jest niezasłużona, to jaki jest stosunek pomiędzy łaską a grzesznością lub bezgrzesznością? W tym przypadku bezgrzesznością Maryi?

Cz kwi 04, 2019 7:22

Wszystko jest Łaską.

Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14

Cz kwi 04, 2019 7:25

Andy72 napisał(a):
Wszystko jest Łaską.

Uogólnienia zamykają dyskusję.

Cz kwi 04, 2019 7:32
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 269 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18