Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Dogmaty gdzie szukać? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dogmaty gdzie szukać?
nolda napisał(a):
Czy szatan nie jest umysłem? On nie istnieje poza tobą, to on cię oszukuje, zdradza, stwarza iluzje, wodzi na pokuszenie. Umysł jest jedynym wrogiem człowieka, innego nie ma. Bóg stworzył Adama wraz z umysłem.

Może nie tyle jest umysłem, co jest w umyśle:

"Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym." (Mk 7)


Cz lip 15, 2021 18:33
Zobacz profil
Post Re: Dogmaty gdzie szukać?
feelek napisał(a):
nolda napisał(a):
Czy szatan nie jest umysłem? On nie istnieje poza tobą, to on cię oszukuje, zdradza, stwarza iluzje, wodzi na pokuszenie. Umysł jest jedynym wrogiem człowieka, innego nie ma. Bóg stworzył Adama wraz z umysłem.

Może nie tyle jest umysłem, co jest w umyśle:

"Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym." (Mk 7)


Tak, przed umysłem przestrzegają wiekowe księgi.
Piszę, strzeż się przed umysłem, a nie swego wnętrza, ponieważ z wnętrza pochodzi zarówno dobro jak i zło. Dobro umiejscowiłbym w „sercu”. Umysł jest naukowy, „serce” duchowe - jest tajemnicą.
Dobro wypływające z umysłu, jest dobrem obliczonym, wyrachowanym, przeanalizowanym.
Ono nie jest „naszym dobrem”, to dobro zapożyczone, zaprogramowywane przez społeczeństwo od momentu naszych narodzin.
Posiadamy też, to nasze dobro, dobro niezapożyczone, ukryte w „sercu”. Poprzez umysł go nie poznamy, wręcz można powiedzieć, że umysł nie pozwoli na jego odkrycie.
71 Z powodu grzechu Adama diabeł ma pewną władzę nad ludźmi.
Grzechem Adama było pragnienie wiedzy. Dostał umysł, by mógł ją gromadzić, on nim zawładnął, odizolował od „serca”. Pozostaje pytanie co zrobić, by pozbyć się szatana i czy on jest niepotrzebny. Moim zdaniem, wszystko co powstało od Boga, jest potrzebne, tym samym pozbywanie się umysłu byłoby głupotą. Należy tylko zauważyć, że go posiadamy i to my jesteśmy panem, a nie on. Cały ambaras w tym, że ten sługa jest bardzo przebiegły i tylko nielicznym udaje się pokazać mu jego miejsce.


Cz lip 15, 2021 21:05
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL