Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 10, 2024 16:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 12, 2024 13:29
Posty: 2
Post Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Witam serdecznie,
uprzejmie proszę o udzielenie informacji, czy możliwym jest zawarcie drugiego związku małżeńskiego w Kościele w przypadku, gdy pierwsze małżeństwo decyzją Sądu Biskupiego nie zostało unieważnione.


N maja 12, 2024 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 743
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Zawrzeć można, tj. da się. Jedynie na drodze oszustwa, zatajenia.
Ale jest ono nieważne.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N maja 12, 2024 19:40
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 12, 2024 13:29
Posty: 2
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pytam, bo mój były, w świetle prawa cywilnego, mąż lata temu zostawił mnie dla innej kobiety. Wystąpił do Sądu Biskupiego o unieważnienie naszego ślubu kościelnego. Sąd Biskupi uznał jednak nasze małżeństwo za ważne. Wyrok jest prawomocny - taką informację otrzymałam z Sądu Biskupiego. Mój mąż w innym mieście wziął jednak ponownie ślub Kościelny. Nie zamierzam w to ingerować, nie chcę jemu i jego nowej żonie robić po latach problemów. Chciałam tylko wiedzieć, czy w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego miał do tego prawo i przyzwolenie Kościoła. To dla mnie bardzo przykry temat. Dziękuję Idący za wyjaśnienie mi tego, czego nie umiałam zrozumieć.


Pn maja 13, 2024 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 743
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Miło mi, ze w jakiś sposób pomogłem.. Niech Bóg ma Cię w swojej opiece.

Ale dorzucę twarde słowa. Nie namawiam do konkretów, ale zastanów się, czy nie powinaś czegoś zrobić. Przeczytaj poniższe i zastanów się:
Mt 18.15-20 Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie8.
Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Jeśli uczynisz to, to czyń to z miłością i troską zbawienie. O zbawienie swoje, męża i osoby, które zapewne została oszukana.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Śr maja 15, 2024 8:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2603
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Bestol napisał(a):
Sąd Biskupi uznał jednak nasze małżeństwo za ważne. Wyrok jest prawomocny - taką informację otrzymałam z Sądu Biskupiego. Mój mąż w innym mieście wziął jednak ponownie ślub Kościelny. Nie zamierzam w to ingerować, nie chcę jemu i jego nowej żonie robić po latach problemów.

Daje do myślenia. Byłaś na tym ślubie, czy słyszałaś plotki?


Pn maja 20, 2024 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2651
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Idący napisał(a):
Zawrzeć można, tj. da się. Jedynie na drodze oszustwa, zatajenia.
Ale jest ono nieważne.


Nie ma czegoś takiego jak nieważne małżeństwo - to byłby paradoks. Małżeństwo albo jest, albo go nie ma. Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega właśnie na tym, że Kościół orzeka, że małżeństwo nigdy nie zostało zawarte i po prostu nie istnieje. W przypadku oszustwa lub zatajenia dochodzi do obrzędu, ale nie zostaje zawarty sakrament, a więc małżeństwo nie zostaje zawarte.

_________________
MODERATOR


Wt cze 04, 2024 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2139
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Zbigniew3991 napisał(a):
Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega właśnie na tym, że Kościół orzeka, że małżeństwo nigdy nie zostało zawarte i po prostu nie istnieje.
A co z utratą dziewictwa (zakładam, że oboje do ślubu je zachowali) - jest to jakoś "unieważniane" i oboje są dalej traktowani jako dziewiczy?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr cze 05, 2024 4:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 10, 2024 4:33
Posty: 2
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
W Kościele katolickim zawarcie drugiego związku małżeńskiego bez uprzedniego unieważnienia pierwszego małżeństwa jest niemożliwe. Kościół uznaje małżeństwo za sakrament, który jest nierozerwalny, co oznacza, że trawa aż do śmierci jednego z małżonków.

Jeżeli Sąd Biskupi nie uznał pierwszego małżeństwa za nieważne, to Kościół traktuje to małżeństwo jako ważne i obowiązujące. Oznacza to, że osoba, Strands NYT która jest w takim małżeństwie, nie może wstąpić w nowy związek małżeński. W takim przypadku, zawarcie drugiego małżeństwa w Kościele katolickim byłoby nieważne z punktu widzenia prawa kanonicznego.


Pn cze 10, 2024 4:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 743
Post Re: Drugi ślub bez unieważnienia pierwszego małżeństwa
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie ma czegoś takiego jak nieważne małżeństwo - to byłby paradoks. Małżeństwo albo jest, albo go nie ma.

Dlatego to drugie małżeństwo jest nieważne, czyli nie zaistniało pomimo przeprowadzenia całego obrzędu, spisania aktu małżeństwa. Choć formalnie wszystko wygląda jak zawarcie małżeństwa sakrament nie został udzielony. Zapewne ksiądz udzielający małżeństwa nie miał/nie ma świadomości, że nie doszło do zawarcia małżeństwa (tego drugiego). Tak samo, jak oszukana kobieta może nie mieś świadomości, że było to oszustwo. Bez skutków sakramentalnych. Małżeństwo, pomimo przekonania niektórych uczestników (o jego ważności) jest nieważne, czyli nie zostało zawarte.

Jerzy_67 napisał(a):
A co z utratą dziewictwa (zakładam, że oboje do ślubu je zachowali) - jest to jakoś "unieważniane" i oboje są dalej traktowani jako dziewiczy?...

A co ma utrata dziewictwa do rzeczy?
Czy wiesz, co to jest dziewictwo?
Czy unieważnienie (słowo unieważnienia, jak słusznie tłumaczy Zbigniew jest kolokwializmem, Kościół nie unieważnia małżeństwa, tylko może stwierdzić jego nieważność; nieważność od samego początku) może przywrócić dziewictwo? A jeśli tak, to po co?
Dziewictwo nie jest warunkiem zawarcia małżeństwa.

W opisywanym przypadku sąd nie stwierdził uchybień stanowiących przyczynę uznania małżeństwa za nieważne. Zatem zachowuje ono całą swoją moc. Natomiast w przypadku tego drugiego orzeczenie tego jest pewne, gdyż łamiąc prawo kanoniczne zostało zawarte nieważnie, czyli innymi słowy, nie doszło do jego zawarcie pomimo spełnienia warunków formalnych, gdyż jedna ze stron została wprowadzona w błąd, oszukana.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn cze 10, 2024 8:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL