Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 01, 2024 19:38



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 mieszkanie razem przed slubem- jak to w koncu jest 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 04, 2009 6:10
Posty: 179
Post 
I jak z tą jedną prawdą? Znalazłaś ją? Czy też tych "jednych" prawd na tym katolickim forum jest więcej? Oj, dziecinko, co człowiek to inna prawda. Sama widzisz. A może nie. Może jest tylko jedna, jedyna prawda, naszego Kościoła świętego, dziecinko. Musisz sobie sprawdzić w Katechizmie Kościoła Katolickiego, albo lepiej-napisz list do biskupa. Gdzieś w końcu znajdziesz odpowiedź, czarno na białym, zwięzłą cząstkę prawdy objawionej ujętą w prostych słowach. Szukajcie, a znajdziecie. Nie poddawaj się, Julko.


Wt sie 04, 2009 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Ścianko, powstrzymaj się trochę. Masz odmienną opinię i Twoje prawo, ale tu nie toczy się dyskusja co kot myśli, ale jakie jest spojrzenie Kościoła, tego oczekuje Julka i jeśli nie masz dla niej odpowiedzi to niepotrzebnie zabierasz tu głos.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sie 04, 2009 23:25
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
Rojza Genendel napisał(a):
1. Forum portalu WIARA.PL jest miejscem spotkania ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę, poszukujących Boga, zainteresowanych problemami religii, a chrześcijaństwa w szczególności.


czyli dobrze trafiłam..


Śr sie 05, 2009 12:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
pedziwiatr napisał(a):
Jest jeszcze cos, co jest okreslane mianem zgorszenia. Deklarujac sie katolikiem, masz byc swiadectwem dla innych, rowniez miedzy innymi przez to, ze nie stwarzasz pozorow zla. Mieszkajac pod jednym dachem z chlopakiem bez slubu (pomimo zachowania czystosci) pozwalasz innym wierzyc, ze skoro osoba wierzaca tak postepuje, to im tez wolno i w ten sposob mozesz byc winna grzechu cudzego.
Sw. Pawel w pierwszym liscie do Tesaloniczan pisal:

Cytuj:
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.

1Tes 5:22
Moze warto sie nad tym zastanowic :)


Jak zwykle w takich tematach podam moje dwa ulubione przykłady:

1. Kobieta mieszkająca z kobietą i mężczyzna z mężczyzną. Nie dość, że mieszkają razem, nie wiadomo co tam czynią to jeszcze gorszą swoim, na pewno homoseksualnym zachowaniem.

2. Chłopak i dziewczyna, mieszkają razem na przeciwko drzwi interesującej się wszystkim sąsiadki. Wychodzą razem z domu, często razem wracają, w nocy również są w nim razem. Wychodzą na zakupy, spędzają wspólnie czas. Wielkie zgorszenie dla całego osiedla czyni to rodzeństwo wynajmująca mieszkanie na okres studiów w danym mieście.

Tak, argument o zgorszeniu jest naprawdę słaby.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Śr sie 05, 2009 13:00
Zobacz profil
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
Mroczny Pasażer napisał(a):
\
Tak, argument o zgorszeniu jest naprawdę słaby.


fakt.


Śr sie 05, 2009 13:07
Zobacz profil
Post 
*Julka* napisał(a):
Mroczny Pasażer napisał(a):
\
Tak, argument o zgorszeniu jest naprawdę słaby.


fakt.


To nieistotne, że jest słabe. Jest on trzonem nauczania duszpasterskiego kościoła katolickiego skierowana do młodzieży. Pojawia się na wszystkich rekolekcjach dla studentów. Możesz się nie zgadzać, ale stanowisko kościoła jest takie, że mieszkanie razem przed ślubem jest grzechem.
Gdybyście wynajęli dwie kawalerki, na tym samym piętrze, płacąc każde po 1500 zeta / miesiąc, grzechem by nie było, ale wynajęcie czegoś wspólnie jest grzechem.
Na szczęście nie jest to mój problem :)


Śr sie 05, 2009 19:31
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Na szczęście nie jest to mój problem :)


mój narazie też nie ,ale kiedyś może byc.
nie sprzeciwiam się ogólnej prawdzie kościoła,ale zdania są podzielone: jedni twierdzą,że to nie grzech,a, drudzy,że grzech, więc nierozumiem za bardzo takiego podziału:)


Śr sie 05, 2009 19:46
Zobacz profil
Post 
*Julka* napisał(a):
PTRqwerty napisał(a):
Na szczęście nie jest to mój problem :)


mój narazie też nie ,ale kiedyś może byc.
nie sprzeciwiam się ogólnej prawdzie kościoła,ale zdania są podzielone: jedni twierdzą,że to nie grzech,a, drudzy,że grzech, więc nierozumiem za bardzo takiego podziału:)


Też kiedyś sądziłem, że zdania są podzielone. Ale finalnie liczy się kto ma władzę. Władzę mają uczniowie Pawlukiewicza i jak przyjdzie co do czego spowiednik oskarży Cię o grzech i każe Ci naprawić swoje życie.


Śr sie 05, 2009 19:50
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
acha i jeszcze fajnie ,żebyście mi napisali,gdzie to pisze,że to grzech,żebym się miała jak bronić


Śr sie 05, 2009 20:24
Zobacz profil
Post 
*Julka* napisał(a):
acha i jeszcze fajnie ,żebyście mi napisali,gdzie to pisze,że to grzech,żebym się miała jak bronić


Absolutnie nigdzie.
Wg mnie powinno być tak, że grzech to byłby w tym przypadku ten nieszczęsny seks przedmałżeński, a nie samo możliwość seksu przedmałżeńskiego. Możliwość jest bowiem zawsze i wszędzie, byle wyobraźni starczyło ;-)
Mowa o zgorszeniu osób postronnych jest również niskiej jakości argumentem, bo owe osoby są ograniczone nakazem by innych pochopnie nie oceniać.
Niemniej kościół katolicki, zawłaszczony przez etykę drobnomieszczańską propaguje - jak długi i szeroki - że mieszkanie razem przed ślubem jest grzechem. Mimo, że logiczne wnioski z jego przepisów są inne. Po prostu taką sobie wymyślili praktykę duszpasterską i bezwzględnie jej przestrzegają.
Absolutnie z uznanych artykułów wiary nie wynika, że mieszkanie razem jest grzechem. Ale co może zrobić świadomy tego człowiek, skoro wszyscy spowiednicy będą mówić inaczej ;-)


Śr sie 05, 2009 20:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Mysle, ze nie wszyscy rozumieja pojecie "zgorszenie." Nie chodzi tu na pewno o reakcje pani X czy Y z sasiedztwa, ktore gorsza sie wszystkim, co jest nie po ich mysli, ale o tych, ktorzy nie maja moze jeszcze dobrze uksztaltowanego pojecia dobra i zla, ktorzy nie do konca znaja nauczanie Kosciola calkowicie oparte na Ewangelii i moga postepowanie osoby mieniacej sie katolikiem, uczeszczajacej do kosciola i zyjacej zyciem sakramentalnym uznac za wzor do nasladowania. Jak zasugerowalam wczesniej, nikt na czole nie ma napisane, ze jest to rzeczywiscie tylko wspolny dach nad glowa a nie wspolna sypialnia. Zachowujac czystosc pomimo wspolnego zamieszkania, mozesz byc winna grzechu cudzego.

Scianka, piszac o przebywaniu Jezusa wsrod grzesznikow i celnikow, zapomnialas o jednym, mianowicie o tym, ze kochajac ich Jezus nigdy nie akceptowal grzechu. Wielokrotnie na kartach Ewangelii Jezus upomina: "Idz i nie grzesz wiecej!"
Mroczny, a co sadzisz o slowach Jezusa:
Cytuj:
Zgorszenie
Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. „Albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło.”

Mt 18: 6 - 10
O zgorszeniu w Kosciele
I jeszcze cos, co pokrywa sie z nauczaniem moralnym Kosciola, choc to prywatny blog.


I na koniec uwaga moderatorska do scianki: prosze zmienic ton swoich wypowiedzi. Nie bede tolerowac lekcewazacego tonu wobec innych, a takim jest nazywanie innego uzytkownika "dziecinko."

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Śr sie 05, 2009 21:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Julka, przeczytaj sobie Pierwszy List do Koryntian rozdział ósmy (koniecznie cały - to tylko 13 wersów) - http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id=293 oraz fragment dziesiątego (ostatni wers - 32), które to pokazują jak ważne jest staranie się o nie zgorszenie innych (rozumiane jako nie doprowadzenie innych do grzechu/pokusy).

A co do samego mieszkania, to uważam, że z chrześcijańskiego punktu widzenia jest to praktycznie jednoznaczne - grzech - wystawianie siebie na pokusę (seks, pieszczoty, masturbacja, fantazje), wystawianie drugą osobę na pokusę (seks, pieszczoty, fantazje, masturbacja - o której nawet nic nie musisz wiedzieć), a myślę, że już samo wystawianie się na pokusy jest złe (bo czyż ryzykowani swoich lub drugiej osoby relacji z Bogiem nie jest złe? czy "ale nie musi nic się stać" jest wystarczającym argumentem, żeby ryzykować relację z najważniejszą osobą na świecie?), a przede wszystkim zgorszenie na pełnej linii - zarówno u tych negujących zasady Kościoła, jak i po prostu słabych oraz u osób o jeszcze nie ukształtowanym sumieniu, u wahających się, niepewnych.

Przeczytaj te dwa fragmenty i zobacz co św. Paweł by zrobił na Twoim miejscu - jest tam to napisane.

Niech Bóg będzie z Tobą!

PS. Pawlukiewicz jest osobą wiarygodną.

_________________
Piotr Milewski


Śr sie 05, 2009 21:58
Zobacz profil WWW
zbanowana na stałe

Dołączył(a): N wrz 21, 2008 10:05
Posty: 1111
Post 
pedziwiatr napisał(a):
]Zgorszenie
Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie. „Albowiem Syn Człowieczy przyszedł ocalić to, co zginęło.”


to do mnie przemówiło.


jumik napisał(a):
PS. Pawlukiewicz jest osobą wiarygodną.


właśnie ja mu tez wierze,dlatego zdziwilam sie,ze inni chrzescijanie czy ktos tam maja inne zdanie ,wiec troche bylo dla mnie sprzeczne

pawlukiewicz mowi- nie, a inni mowia-tak (chrzescijanie) wiec troche nie bardzo mi to pasowalo...

juz rozumiem dzieki :)


Śr sie 05, 2009 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Zainteresowanych dalszą dyskusją zapraszam tutaj:

viewtopic.php?p=454044#454044



N sie 09, 2009 18:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL