Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 14:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 10, w porywach do 11 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N paź 15, 2006 10:39
Posty: 1
Post 10, w porywach do 11
Powszechnie się mówi, że Bóg dał (chyba) Mojrzeszowi X przykazań. Świetnie. Ksiądz mówi na katechezie- 9 przykazanie podzielono na dwa. Więc prosta matematyka - powinno być 11. Ale nadal jest 10. Gdy zapytałem co z jedenastym milczał. :? CO jest grane?? Czy kościół coś ukrywa??


N paź 15, 2006 12:47
Zobacz profil
Post 
Wystarczy sięgnąć po oryginał: (choćby do księgi Wyjścia) :

"Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (przykazanie 1)

Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy. (przykazanie 2)

Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. (przykazanie 3)

Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.(przykazanie 4)

Nie będziesz zabijał. (5)
Nie będziesz cudzołożył.(6)
Nie będziesz kradł(7)[/b]
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. (8)

Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony4 bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (przykazania 9 i 10)

Chodzi o to, że dwa przykazania - 9 i 10 są zapisane w jednym zdaniu.


N paź 15, 2006 12:57
Post 
Cytuj:
Gdy zapytałem co z jedenastym milczał. CO jest grane?? Czy kościół coś ukrywa??
milczał z powodu szoku nieznajomości podstaw matematyki a więc dodawania i odejmowania oraz braku znajomości Pisma św.
W Księdze Powtórzonego Prawa tak samo pisze jak podał szalony.


N paź 15, 2006 13:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
A mi odpowiedział normalnie- 11, czyli 10 było o zakazie tworzenia i oddawania czci podobiznom Boga. Na pytanie dlaczego zniesiono, odpowiedział, że Jezus był tego zaprzeczeniem.
Jak dla mnie dość lipna argumentacja^^

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N paź 15, 2006 14:40
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Jak dla mnie dość lipna argumentacja^^
może być dla Ciebie nieprawdziwa skoro uważasz, że Jezus nie jest Bogiem, nie uznajesz tego, co powiedział Jezus -"Ja i Ojciec jedno jesteśmy, kto widzi mnie widzi i Ojca". Poza tym, przez owe "obrazy i rzeźby" właśnie przedstawiano bogów różnego rodzaju więc łączenie wersu "Nie bedziesz miał cudzych bogów obok Mnie" z dalszą częścia o nieczynieniu obrazów i rzeźb oraz z tym,że "Nie bedziesz oddawał im pokłonu ani nie bedziesz im służył, bo Ja, Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym (...)" [Ptw 5, 9] nie jest czymś dziwnym


N paź 15, 2006 15:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Uważam, że ważne jest tylko to co w oryginale przekazał nam Bóg. Jezus nie zmieniał 10 przykazań. Czyli nie mogą one ulec zmianie pod wpływem bylekogo, mylnego i marnego jak pył.
No ale można wierzyć w pył i można w Boga :) 8)
Cytuj:
"Ja i Ojciec jedno jesteśmy, kto widzi mnie widzi i Ojca"

Czyli "jestem dowodem na istnienie Ojca", nie jego obrazem/rzeźbą.
Cytuj:
Poza tym, przez owe "obrazy i rzeźby" właśnie przedstawiano bogów różnego rodzaju więc łączenie wersu

No i Bóg nie chciał, żebyśmy traktowali go jak innych. No ale sami z siebie robimy inaczej. Masz może newsletter z nieba, że wiesz, że zmieniło mu się podejście? 8)

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N paź 15, 2006 15:47
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Czyli "jestem dowodem na istnienie Ojca", nie jego obrazem/rzeźbą.
nie rozumiesz: Bóg stał się widzialny w osobie Jezusa więc zakaz o niemalowaniu Go jest nieważny

Cytuj:
Czyli nie mogą one ulec zmianie pod wpływem bylekogo, mylnego i marnego jak pył.
one ulegają UZUPEŁNIENIU (patrz Ewangelie, słowa Jezusa, że przyszedł uzupełnić prawo i wypełnić)

Cytuj:
No i Bóg nie chciał, żebyśmy traktowali go jak innych. No ale sami z siebie robimy inaczej. Masz może newsletter z nieba, że wiesz, że zmieniło mu się podejście?
a czy my go traktujemy jak innych? wh mnie nie.I nie wiem czego się czepiasz? żeby była tak, że za każde wyobrażenie sobie chociażby w myślach w Boga ciężka pokuta bo "nie wolno stwarzać obrazów Boga" a może od razu ekskomunika tak na pare lat?


N paź 15, 2006 16:03
Post 
i jeszcze jedno:
Cytuj:
Jezus nie zmieniał 10 przykazań. Czyli nie mogą one ulec zmianie pod wpływem bylekogo, mylnego i marnego jak pył.
dla Ciebie Jezus jest "byle kim, mylnym i marnym jak pył" tak? to może od razu powiedz, przyznaj się, że wg Ciebie Jezus jest/był tylko doskonałym człowiekiem, nie jest/był Bogiem a nie klucz.


N paź 15, 2006 16:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
nie rozumiesz: Bóg stał się widzialny w osobie Jezusa więc zakaz o niemalowaniu Go jest nieważny

Bóg stal się też widzialny jako płonący krzak. Więc zakaz ten powinien być już wtedy nieważny. Tak wiec jak widzisz- mylisz się.

Cytuj:
one ulegają UZUPEŁNIENIU (patrz Ewangelie, słowa Jezusa, że przyszedł uzupełnić prawo i wypełnić)

OK. Ale nie mówił nic o zmianie tego przykazania, tak więc powinno pozostać.

Cytuj:
a czy my go traktujemy jak innych?

Tak. Traktujemy go tak jak każdego innego boga na przestrzeni wielu tysięcy lat. Dając przykazanie "nie róbcie mnie" może chciał być oryginalny, wybić się ponad fałszywych Bogów, a my ludzie znów wróciliśmy do starych praktyk mając w nosie to co powiedział, to co nam przekazał i nakazał.
Może nie cięzka pokuta czy ekskomunika, ale jako grzech powinno się liczyć.

Cytuj:
dla Ciebie Jezus jest "byle kim, mylnym i marnym jak pył"

Powiem, o ile Ty przyznasz, że nie umiesz czytać. Wyraźnie pisałem o konkretnym przykazaniu i o tym, że Jezus żadnym słowem lub czynem go nie zmienił. Zmienił to sam kościół, czyli ludzie. A ludzie są byle kim, mylni i marni jak pył. No chyba, że dla Ciebie człowiek jest równy Bogu, ale o ile się nie myle za to już kilka osób spalono na stosach.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N paź 15, 2006 16:45
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Bóg stal się też widzialny jako płonący krzak. Więc zakaz ten powinien być już wtedy nieważny. Tak wiec jak widzisz- mylisz się.
słuchaj, widze, że nie jesteś głupi ale teraz po prostu grasz głupa ponieważ czy KRZAK JEST OSOBĄ ?? !! nie a więc nawet nie ma co porównywać a Jezus miał ludzkie ciało, był człowiekiem, ale jest/był synem Bożym a więc poprzez Syna widzimy Boga, czy tak trudno to pojąć?

Cytuj:
nie mówił nic o zmianie tego przykazania
ale o uzupełnieniu a jak się coś uzupełnia to zawsze jest jakaś zmiana, np. rozmawiasz z kimś przez telefon i ten ktoś nagle mówi ci "jestem" a potem dodaje "jestem w autobusie", i już wiesz o co mu chodziło, prawda?

Cytuj:
Traktujemy go tak jak każdego innego boga na przestrzeni wielu tysięcy lat. Dając przykazanie "nie róbcie mnie" może chciał być oryginalny, wybić się ponad fałszywych Bogów, a my ludzie znów wróciliśmy do starych praktyk mając w nosie to co powiedział, to co nam przekazał i nakazał.
i uważasz, że tylko w ten sposób ma być oryginalny? poprzez nie tworzenie jego malunków? wg mnie największą oryginalnością Boga jest jego miłość do człowieka, gdy zrobi coś źle daje mu szanse, nie mści się jak inni bogowie (zauważ: małe "b" a to oznacza, że nie są równi z Bogiem) za nieposłuszeństwo (patrz np. mit o Prometeuszu)

Cytuj:
A ludzie są byle kim, mylni i marni jak pył. No chyba, że dla Ciebie człowiek jest równy Bogu,
człowiek jest marny i grzeszny w porównaniu z Bogiem ale "spożywając" Boga a więc Hostię mamy Go w sobie i jednoczymy się z Nim (patrz co pisze w KKK)


N paź 15, 2006 19:00
Post 
P.S. Jeszcze jedno o malunkach: np. prawosławie (ale wogóle chrześcijańskie kościoły wschodnie) podchodzą bardzo rygorystycznie do tego nakazu o nie malowaniu podobizn Boga i dlatego malują ikony czyli obrazy sakralne, oczywiście nie maluja Boga w takiej postaci jak my ale malują go w postaci anioła patrz -> http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... v-1410.jpg oraz -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Ikona


N paź 15, 2006 19:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
1-czy tak trudno to pojąć, że rozmawiamy o tworzeniu obrazów? Skoro obrazem oznaczającym Jezusa może być krzyż, takim samym obrazem przedstawiającym Boga może być trójkąt z okiem, czy płonący krzak. Czaisz w końcu? To obraz wyrażający i ukazujący w sposób mniej lub bardziej abstrakcyjny konkretną postać.

2-ok, luz. Ale zacytuj słowa Jezusa "a teraz wymieniamy dziesięc przykazań i wywalamy sobie ostatnie przykazanie" a tłum na to "hurrra!".

3-a czy ja gdzieś powiedziałem, że to jedyna rzecz, która by go wyróżniała? Nie. Ale każdy, nawet najdrobniejszy szczególik składa się np. na naszą osobowość i wyjątkowość. Może tak samo jest z Bogiem? Jeśli cos nakazuje, znaczy że my malutcy mamy go słuchać.

4-wiec sugerujesz, że po zjedzeniu hostii jesteś równy Bogu? Tak samo inteligentny, nieskończenie doskonały? Nie. Nawet jak zjem hostie nie mam kompetencji ingerować w prawo ustanowione przez Boga. Czy może masz inne zdanie na ten temat i uważasz, że możemy dowolnie je zmieniać w/g własnych potrzeb?

5-no i co z tego, że prawosławni tak robią? To, że ktoś kradnie samochód, znaczy ze i ja mogę? No nie sądzę, więc po co to przywołujesz? Przestrzegamy prawa, albo nie. Nie ma innej możliwości, ani półśrodka.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N paź 15, 2006 21:21
Zobacz profil
Post 
jednak nie rozumiesz, nie pisze składnie czy co?
ad 2) jak nie zrozumiałeś tego co napisałam wyżej twój problem - jaśniej sie już nie da
ad 4) a gdzie ja to napisalam? nigdzie, więc czytaj ze zrozumieniem, a jak nie rozumiesz to nie wkładaj w moje usta czegoś czego nie powiedziałam
ad 5) prawosławni też chrześcinajnie tylko bardziej rygorystyczni i to nie ma nic wspólnego z łamaniem prawa/przykazania
ad 1,3 bez komentarza


N paź 15, 2006 21:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
ad 2) jak nie zrozumiałeś tego co napisałam wyżej twój problem - jaśniej sie już nie da

Zastanów się kto nie rozumie. Jezus nigdzie nie zmienił 10 przykazania. Mógł powiedzieć przykazanie miłości, ale nie zmienia to faktu, że nie anulował jakiegokolwiek innego przykazania. Więc: Bóg nie anulował go. Jezus nie anulował go. Dlaczego więc go nie ma?

Cytuj:
a gdzie ja to napisalam?

Więc walnąłeś to sobie dla jaj? Bo jeśli nie sugerujesz tego co napisałem, to nijak ma się to do toczonej przez nasz dyskusji odnośnie możliwości zmiany Boskiego prawa przez człowieka, co za tym idzie jest bezsensowne i najzupełniej zbędne.

Cytuj:
prawosławni też chrześcinajnie tylko bardziej rygorystyczni i to nie ma nic wspólnego z łamaniem prawa/przykazania

No i kolejne pytanie- jak to ma się do 10 przykazania w oryginale i jego zmiany przez człowieka? Chcesz to tłumaczyć tym "a prawosławni mogą to i ja mogę"? Bezsensu. Jeśli nie, to co to ma do dyskusji? Też nic.

Cytuj:
ad 1,3 bez komentarza

Ciężko Ci zrozumieć. Przykro, po studiach i wielu naukowych dyskusjach może do tego wrócimy i w końcu zatrybisz 8)

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N paź 15, 2006 21:47
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Zastanów się kto nie rozumie. Jezus nigdzie nie zmienił 10 przykazania. Mógł powiedzieć przykazanie miłości, ale nie zmienia to faktu, że nie anulował jakiegokolwiek innego przykazania. Więc: Bóg nie anulował go. Jezus nie anulował go. Dlaczego więc go nie ma?
czyli dla Ciebie uzupełnienie to anulowanie tak? i to ma być wielka wiedza po studiach? ech człowieku....

Cytuj:
Więc walnąłeś to sobie dla jaj?
napisalam: "człowiek jest marny i grzeszny w porównaniu z Bogiem" więc czego się czepiasz? a może okulary zgubiłeś?

Cytuj:
No i kolejne pytanie- jak to ma się do 10 przykazania w oryginale i jego zmiany przez człowieka? Chcesz to tłumaczyć tym "a prawosławni mogą to i ja mogę"? Bezsensu. Jeśli nie, to co to ma do dyskusji? Też nic.
nie rozumiesz, jeszcze raz przeczytaj jak prawosławni przedstawiają Boga i co to znaczy "rygorystycznie" ponieważ z tego jasno wynika, że nie łamią tego przykazania
raju! dlaczego im człowiek ma większą wiedzę to mu najciężej idzie te najprostsze rzeczy zrozumieć i trzeba im wykładać łopatologicznie albo bardziej kulturalnie czyli na zasadzie "kawa na ławę"?


N paź 15, 2006 21:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL