Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 11:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 10, w porywach do 11 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
czyli dla Ciebie uzupełnienie to anulowanie tak

Nie. Dlatego pytam sie Ciebie po raz któryś, gdzie w/g Ciebie Jezus oficjalnie anulował to przykazanie. Tudzież gdzie Bóg je anulował. Bo wiemy oboje gdzie oficjalnie je przekazał. Ale o anulowaniu nie ma ani słowa. Dlatego pytam- wskaż gdzie jest to anulowanie? Które słowa Jezusa na to wskazują, gdzie to zapisał, komu powiedział? Bo jeśli nic takiego nie zrobił, znaczy że przykazanie nadal ma funkcjonować i NIE jest anulowane, a co za tym idzie jego NIE przestrzeganie jest grzechem.

Cytuj:
napisalam: "człowiek jest marny i grzeszny w porównaniu z Bogiem"

Ale ja się tego nie czepiam. Pytam tylko po co wspominasz tu hostię, więc racz to wytlumaczyć. Co jej motyw wnosi do rozmowy o prawdziwym 10 przykazaniu i jego wydaleniu przez człowieka z dekalogu?

Cytuj:
nie rozumiesz, jeszcze raz przeczytaj jak prawosławni przedstawiają Boga i co to znaczy "rygorystycznie" ponieważ z tego jasno wynika, że nie łamią tego przykazania

Doskonale rozumiem. Ale co z tego, że przedstawiają Boga inaczej, skoro przedstawiają go i każdy wie o co chodzi. Jeśli narysuje płonący krzak co on będzie przedstawiał? Boga. I jako taki jest obrazowym przedstawieniem Boga, więc podchodzi pod wywalone 10 przykazanie. Jeśli namaluje wieszak i umówimy się, że to Bóg to też będzie jego przedstawienie i też złamie się 10 przykazanie.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


N paź 15, 2006 22:12
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Nie. Dlatego pytam sie Ciebie po raz któryś, gdzie w/g Ciebie Jezus oficjalnie anulował to przykazanie. Tudzież gdzie Bóg je anulował. Bo wiemy oboje gdzie oficjalnie je przekazał. Ale o anulowaniu nie ma ani słowa.
nawet w moich postach, gdzie pisalam od początku o uzupełnieniu tego przykazania

Cytuj:
Ale ja się tego nie czepiam. Pytam tylko po co wspominasz tu hostię, więc racz to wytlumaczyć. Co jej motyw wnosi do rozmowy o prawdziwym 10 przykazaniu i jego wydaleniu przez człowieka z dekalogu?
po to aby pokazać, że choć człek mały, grzeszny to jednak ma szanse na to by być bliżej Boga

Cytuj:
Ale co z tego, że przedstawiają Boga inaczej, skoro przedstawiają go i każdy wie o co chodzi.
w podanym przeze mnie linku pisze następująco (zaś metoda łopatologiczna): "Kanon ikony Trójcy śwoparty jest na XVIII rozdziale Księgi Rodzaju, gdzie pod dębem w Mamre Bóg objawił się Abrahamowi i Sarze pod postaciami trzech aniołów." a teraz mi chyba nie powiesz, że Bóg sobie przeczy?


N paź 15, 2006 22:20
Post 
Znalazłam w KKK następujące wyjaśnienie:
Cytuj:
IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."

2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej..." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On... większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany 58 , arka Przymierza i cherubiny 59 .

2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają 62 .


Pn paź 16, 2006 0:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
to Ja :) napisał(a):
Znalazłam w KKK następujące wyjaśnienie:
Cytuj:
IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."
Czyli choci w skrócie o to: Bóg (1 osoba Tinity) nie ma ciała ani formy więc nie wolno udawać, że jest inaczej. Jezus (2 osoba Tinity) jak najbardziej był cielesny, tak więc robienie jego obrazów i rzeźb jest OK, bo jest to oparte na stanie faktycznym :)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pn paź 16, 2006 6:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
nawet w moich postach, gdzie pisalam od początku o uzupełnieniu tego przykazania

Sprawdziłem. Nic takiego nie napisałeś. Bo to, że Bóg i Jezus są "jedno" nie znosi zakazu tworzenia obrazów Boga.

Cytuj:
po to aby pokazać, że choć człek mały, grzeszny to jednak ma szanse na to by być bliżej Boga

No ale po co chciałeś to pokazać? Przecież to się nijak nie ma do tematu 10 przykazania?

Cytuj:
"Kanon ikony Trójcy śwoparty jest na XVIII rozdziale Księgi Rodzaju, gdzie pod dębem w Mamre Bóg objawił się Abrahamowi i Sarze pod postaciami trzech aniołów."

No i? Gdzie tu tworzenie jego obrazu? Ukazał się, tak samo jak w postaci płonącego krzaka. Bo jakoś musi przemówić do człowieka. Ale to nie jest jednoznaczne z pozwoleniem na tworzenie jego portretu, to chyba oczywiste.

Cytuj:
Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.)

No więc wychodzi na moje- zmienili to ludzie, więc marny, nic nie znaczący pył.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Pn paź 16, 2006 14:36
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Sprawdziłem. Nic takiego nie napisałeś. Bo to, że Bóg i Jezus są "jedno" nie znosi zakazu tworzenia obrazów Boga.
dobra, pomoge ci bo widze, że ze wzrokiem masz coś nie tak:
Cytuj:
ulegają UZUPEŁNIENIU (patrz Ewangelie, słowa Jezusa, że przyszedł uzupełnić prawo i wypełnić) -> Wysłany: Nie Paź 15, 2006 16:03

Cytuj:
ale o uzupełnieniu -> Wysłany: Nie Paź 15, 2006 19:00
a ty dalej swoje czyli anulowanie i anulowanie


Cytuj:
zmienili to ludzie, więc marny, nic nie znaczący pył.
owszem ale to nie odbyło się ot, tak, bo mieli taki impuls, zastanawiono się, dyskutowano, szukano potwierdzenia dla swoich hipotez napewno długo a więc jest to przemyślane i na pewno przemodlone ponieważ mówimy o osobach wierzących


Pn paź 16, 2006 17:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
a ty dalej swoje czyli anulowanie i anulowanie

Przeczytałem cały ten post i to dwa razy. Nie ma w nim ani jednego fragementu i zmianie tego oryginalnego 10 przykazania- ani o jego anulowaniu, ani zmianie, ani uzupełnieniu. Jezus przyszedł uzupełniać conieco- ok. Tylko co to ma do tego konkretnego tematu? Chyba, że ZMIENIŁ, ANULOWAŁ lub UZUPEŁNIŁ oryginalne 10 przykazanie i od jakiegoś czasu nie mogę się od Ciebie doprosić, abyś zacytował słowa Jezusa w których ZMIENIA, ANULUJE lub UZUPEŁNIA to jedno, jedyne konkretne przykazanie.

Cytuj:
owszem ale to nie odbyło się ot, tak

Doskonale to rozumiem, ale czy w jakikolwiek sposób zmienia to fakt, że prawa Boskie ustanawia Bóg, a nie człowiek? Czy zesłał do Nicei dekalog upgradowany do wersji 1.1? Nie. Co za tym idzie jakakolwiek podejmowana decyzja przez człowieka, nawet po wieloletnim przemyśleniu i modlitwie, niezależnie czy chcemy kichnąć, czy zmienić dekalog jest decyzją człowieka, który jak wiadomo, nie jest w stanie pojąć planu boskiego, a co za tym idzie nie musi działać zgodnie z zamiarem Boga, a co za tym idzie może wystąpić przeciw niemu nawet niechcący.
Co gorsza- nikt nie jest w stanie tego sprawdzić, dlatego jestem przeciwny odchodzeniu od oryginalnych słów Boga/Jezusa. Tak więc, jak już raz pisałem, albo ktoś wreszcie zacytuje odpowiedni fragment, który jednoznacznie wskazuje na dokonanie zmiany w dekalogu przez Boga/Jezusa i nikogo innego, albo należałoby przyjąć, że oryginalne przykazania nadal funkcjonują. Nieznajomość prawa... dokończ sobie to zdanie sam.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Pn paź 16, 2006 20:24
Zobacz profil
Post 
1) pisałam ogólnie i już wyjaśniałam i nie zamierzam się powtarzać, tym bardziej, że kserokopiarką nie jestem
2) chcesz wierzyć, że Kościół zmienił to przykazanie albo nawet wszystkie to sobie wierz, nie będę na siłe udowadniać, że słoń nie ma skrzydeł i nie potrafi latać


Pn paź 16, 2006 21:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
pisałam ogólnie

I nie musisz się powtarzać. Wystarczy, że przestaniesz pisać ogólnie, co często ma mało wspólnego z tematem, a napiszesz jedno, jedyne zdanie, cytat z Jezusa lub Boga o zmienieniu, uzupełnieniu lub anulowaniu 10 przykazania. Do tego czasu możesz:
Cytuj:
nie będę na siłe udowadniać

Bo i tak brakuje Ci jednoznacznych i niepodważalnych argumentów, a co z a tym idzie, przyznajesz mi racje.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt paź 17, 2006 9:15
Zobacz profil
Post 
A. - Nie zapominaj o jednej rzeczy. Kosciol to Cialo Chrystusa. I dlatego Magisterium Kosciola jest nieomylne. Nie mozna powiedziec, ze ludzie "ot tak" zmienili sobie przykazanie. Przykazania dopelnil Chrystus.


Wt paź 17, 2006 12:20
Post 
A. napisał:
Cytuj:
Bo i tak brakuje Ci jednoznacznych i niepodważalnych argumentów, a co z a tym idzie, przyznajesz mi racje.
a stuś ponieważ ma skrzydła to lata - tego typu głupoty wygadujesz, już nawet nie wspomne, że nigdzie nie pisałam, że mam tak szeroko zakrojone studia, że wiem więcej niż ty oraz że mam ściśle naukowe spojrzenie jak ty


Wt paź 17, 2006 16:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 08, 2005 7:39
Posty: 2702
Lokalizacja: Paragwaj
Post 
Cytuj:
I dlatego Magisterium Kosciola jest nieomylne.

I niech zgadne- orzekła to ta organizacja, lub będąca z nią w bliskich kontaktach? ;) Czyli jednym słowem nikt kto miałby kompetencje, żeby wypowiadać się o czyjejś nieomylności. Czy tak to trudno pojąć? Więc jeszcze raz od początku:
Jest sobie Bóg. I jest naród, który on wybrał- powstaje stary testament. Przychodzi Jezus i głosi swoje nauki- powstaje nowy testament. Zostają złożone razem i powstaje Pismo Święte- księga zawierająca nauke Boga, nakazy i zakazy, a także pewne przykazania jak żyć, aby pozostawać w zgodzie z Boskimi prawami. I do tego momentu wszystko jest mniej więcej ok(odrzucając na bok wszelkie kopiowanie z innych kultów, itp.), każdy kto zna te nauki i je przyjmuje za obowiązujące wie o co chodzi.
I nagle bęc- ktoś wpada na pomysł, żeby coś w tym zmienić. Oczywiście wiem, że to nie zrobiło się w ciągu godziny. Ale nie zmienia to faktu, że grupa ludzi, nieważne ile hosti by się objedli, ile wina mszalnego wypili, czy jak długo się modlili nadal są ludźmi i tylko ludźmi. Tak więc mając choćby jedną komórkę odpowiedzialną za procesy myślowe od razu widać, że nie są oni kompetentni do wprowadzania zmian w prawie Boskim ustanowionym przez Boga. Tak więc kilka prostych pytań, na które(o ile ta grupa ludzi jednak jest kompetentna i do zmiany takiej były jakiekolwiek przesłanki) można odpowiedzieć jednym zdaniem. Bez kluczenia, wywijania się, odchodzenia od tematu.
1-zacytujcie słowa wypowiedziane przez Boga lub Jezusa, w których bez jakichkolwiek wątpliwości zmienia, uzupełnia lub anuluje oryginalne 10 przykazanie.
2-zacytujcie słowa wypowiedziane przez Boga lub Jezusa, w których mówi o jakimkolwiek człowieku(wymienieni w pytaniu się nie liczą), że jest nieomylny. Dla ułatwienia może to być grupa ludzi lub organizacja.
3-jeśli na pozostałe dwa nie znaleźliście odpowiedniego fragmentu- dlaczego ufacie ludziom, którzy są podatni nawet na podszepty szatana, a nie ufacie słowu Bożemu?
To tyle. Jeśli dobrze odpowiecie na pierwsze 2- przyznam wam rację. Jeśli nie odpowiecie, jestem ciekaw jak odpowiecie na 3 pytanie. I dla przypomnienia- bez zbaczania z tematu, bez dywagacji nie na temat, bez wtrąceń, bez "na marginesie". 2(lub 3) krótkie pytania- 2(lub 3) krótkie odpowiedzi. Słucham.

_________________
Shame on the night
for places I've been and what I've seen
for giving me the strangest dreams
But you never let me know just what they mean
so oh oh so shame on the night alright
And shame on you


Wt paź 17, 2006 18:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Ad. 2.
Cytuj:
Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. (...)
«Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał»

Łk 10,1-16

Jasno powiedziane, że Jezus (Bóg) przemawia przez ludzi których posyła. Jeżeli ich słowa czyni swoimi słowami, to znaczy, że dał im uprzednio nieomylność (w tej sprawie).

Odnośnie samego przykazania:
Chrześcijanie są ludem Nowego Przymierza. W prawie żydowskim jest wiele przepisów, które nie obowiązują chrześcijan; jest tak dzięki woli Ducha świętego i Apostołów.
Cytuj:
Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

O ile w starożytności posąg danego bóstwa był często utożsamiany z samym bóstwem, potrzebny był zakaz tworzenia posągów, aby Żydzi pamiętali, ze ich Bóg jest niematerialny wszechobecny. Wraz z rozwojem świadomości religijnej i zmianami kulturowymi wymóg ten przestał być konieczny - a że chrześcijanie nie polegają na usprawiedliwieniu poprzez Prawo, ich przywódcy, zasięgnąwszy rady Ducha Świętego, mieli prawo usunąć ten zakaz, jeśli przestał być konieczny.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn mar 30, 2009 15:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2318
Post 
Drugi cytat to Dz 15,22-29

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


Pn mar 30, 2009 15:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 20:06
Posty: 99
Post 
A. napisał(a):
1-zacytujcie słowa wypowiedziane przez Boga lub Jezusa, w których bez jakichkolwiek wątpliwości zmienia, uzupełnia lub anuluje oryginalne 10 przykazanie.

Mt 5,17 Nie sadzcie, ze przyszedlem zniesc Prawo albo Prorokow. Nie przyszedlem zniesc, ale wypelnic. Wypełnić(!)
Rz 13,10 Milosc nie wyrzadza zla blizniemu. Przeto milosc jest doskonalym wypelnieniem Prawa.
To prawo obowiązuje chrzescijan(!) Prawo miłości, stąd apostołowie orzekli o porzuceniu niektórych obowiązków wynikających z Prawa ST.

A. napisał(a):
2-zacytujcie słowa wypowiedziane przez Boga lub Jezusa, w których mówi o jakimkolwiek człowieku(wymienieni w pytaniu się nie liczą), że jest nieomylny. Dla ułatwienia może to być grupa ludzi lub organizacja.


Mt 16,19 I tobie dam klucze krolestwa niebieskiego; cokolwiek zwiazesz na ziemi, bedzie zwiazane w niebie, a co rozwiazesz na ziemi, bedzie rozwiazane w niebie».

Może ci się to nie podobać, możesz się z tym nie zgadzać, ale takie były Słowa Jezusa wg świadków tego wydarzenia.

J 15,16 bt Nie wyscie Mnie wybrali, ale Ja was wybralem i przeznaczylem was na to, abyscie szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwal - aby wszystko dal wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imie moje.

To nie ludzie sobie powybierali Jezusa, ale zostali pociągnięci do Niego przez Ojca. Dlaczego ty nie wierzysz Jezusowi? Może dlatego, że nie dostałeś tej łaski od Boga a może ją zmarnowałeś?

A. napisał(a):
3-jeśli na pozostałe dwa nie znaleźliście odpowiedniego fragmentu- dlaczego ufacie ludziom, którzy są podatni nawet na podszepty szatana, a nie ufacie słowu Bożemu?


J 16,13 bt Gdy zas przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do calej prawdy. Bo nie bedzie mowil od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek uslyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszle.
I przyszedł w dzień Pięćdziesiątnicy i jak wierzymy, a wielu też doświadcza działa w Kościele zbudowanym na fundamencie - opoce, Piotrze i jego następcach.
A. napisał(a):
To tyle. Jeśli dobrze odpowiecie na pierwsze 2- przyznam wam rację. Jeśli nie odpowiecie, jestem ciekaw jak odpowiecie na 3 pytanie. I dla przypomnienia- bez zbaczania z tematu, bez dywagacji nie na temat, bez wtrąceń, bez "na marginesie". 2(lub 3) krótkie pytania- 2(lub 3) krótkie odpowiedzi. Słucham.


A co to jakiś teścik? Ty nas będziesz z czegoś rozliczał? Fakt, że każdy chrześcijanin powinien być gotów do obrony tego w co WIERZY, nie koniecznie tego co rozumie :) Wiele zależy od doświadczenia wiary, masz jakieś? Możesz wiedzieć o sąsiedzie wszystko, ale nigdy się z nim nie spotkać. Czy to znaczy, że faktycznie go znasz?

_________________
Nie wiem jak jest w Niebie, mam tylko nadzieję tam dotrzeć


Pn mar 30, 2009 15:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL