Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 20:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Następna strona
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
Alus napisał(a):
Ja Ciebie rozumiem, bo nie tylko niekatolicy mają wpływ.
Na moje postrzeganie zdeformowanego kultu świętych miały wpływ zachowania katolików...w mieszkaniu multum obrazków świętych - ten chroni od ognia, ten od spraw beznadziejnych, ten od rzeczy zagubionych, ten chroni od raka, ten patrom miłości...etc. A między domownikami jazgot, kłótnie, swary, podobnie z sąsiadami.
Te pędy na wyścigi (z popychaniem, odsuwaniem słabszych i dzieci) do całowania relikwii pod ołtarzem, pędy do łamania zielonych gałązek przy ołtarzach na trasie procesji na Bożego Ciała, te pędy do "cudownych źródełek" przy sanktuariach - przed Mszą, lub opuszczając modlitwę na dróżkach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mania relikwii mojego proboszcza, który hurtowo sprowadza relikwie - w ciągu 3 lat już 12.

Cytuj:
A tutaj ładna ilustracja, skąd, u wielu osób bierze się niechęć do kultu świętych – z oceniania bliźniego.

Czyli wskazywanie wypaczeń to tylko karygodne oceniania bliźniego - czym zatem jest "grzech cudzy", czyli milcząca zgoda na deformację i zło?
Ksiądz w programie Jaworowicz, wskazujący naganność postępowania pani, która w pokoju obwieszonym świętymi obrazami z nienawiścią deklarowała nienawidzę mojego syna, też jedynie oceniał bliźnią.


Cytuj:
Kult Boga, czy aby nie zalatujący pogaństwem kult bożków?
Oczywiście Alus wyznaje kult Boga. A ci podludzie, co jazgoczą, łamią gałązki i opuszczają modlitwy, które Alus zawsze praktykuje – ci wyznają kult bożków.

Czyli kult Boga można równie dobrze sprowadzić do:
- opuszczenia modlitw i procesji w celu walki przy opuszczonym ołtarzu dla zdobycia dłuższej zielonej gałązki,
- można porzucić procesję odmawiającą Różaniec na dróżkach Maryi, by pobiec po wodę z "cudownego źródełka",
- można w obwieszonym obrazkami domu tłuc domowników, albo przeklinać sąsiadów,
- można robić wyścigi z przepychaniem sie do ucałowania relikwii.
Zatem równie dobrze w ramach kultu Boga można rozlepiać po śmietnikach i WC obrazy Maryi w tęczowej koronie.


Wt maja 28, 2019 8:36
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Czyli wskazywanie wypaczeń
Jakich znowu „wypaczeń”? Fakt, że w rodzinie zdarza się „jazgot i kłótnie” to owszem – grzech i dowód słabości ludzkiej. Ale raczej powód do tego, aby się za taką rodzinę modlić, a nie nazywać ją wypaczoną i czuć się lepszym.
Cytuj:
Ksiądz w programie Jaworowicz, wskazujący naganność postępowania pani, która w pokoju obwieszonym świętymi obrazami z nienawiścią deklarowała nienawidzę mojego syna, też jedynie oceniał bliźnią.
Z pewnością taka deklaracja nie licuje z chrześcijaństwem. Inna sprawa, czy kobieta owa rzeczywiście swojego syna nienawidziła.
Cytuj:
Czyli kult Boga można równie dobrze sprowadzić
Nie. Nie można sprowadzić. Ale gdzie ja pisałem, że można sprowadzić?
Cytuj:
- można w obwieszonym obrazkami domu tłuc domowników, albo przeklinać sąsiadów,
Zauważmy, że dyskusja nie jest o tłuczeniu domowników, tylko o kulcie maryjnym. Wychodzi na to, że zdaniem Alus, jak ktoś tłucze domowników w domu pozbawionym „obrazków”, to już jest OK.
Cytuj:
- można robić wyścigi z przepychaniem sie do ucałowania relikwii.
No nie. Ale trudno nieumiejętność organizacji nazwać „wypaczeniem”.


Wt maja 28, 2019 8:44

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
To może z punktu widzenia osoby nie będącej od lat katoliczką: tak, ten przesadny kult świętych i otaczanie czcią medalików i obrazów z Maryją dla osób patrzących z boku jest albo śmieszny albo żenujący ew niezrozumiały i dostrzega się prymitywną zabobonność.

Nie chcę tu nikogo oceniać ani obrażać, tak to po prostu wygląda z mojego punktu widzenia a także z punktu widzenia wielu innych niewierzących. To serio wygląda jakby ludzie czcili obrazy i medaliki przypisując im cudowne właściwości, albo modlili się DO Maryji traktując ją nawet lepiej od Boga, który jest jakby bardziej tajemniczy, niepojęty, a Maria taki 'swój bożek od wszelkich problemów'. Wiem, że tak nie jest, ale jest takie wrażenie.

Język ma znaczenie, bo o ile obstawiam, że dla katolików to skrót myślowy, to jednak osoba nie wierząca słysząc, że ktoś się modli DO Marii raczej zakłada, że chodzi o to aby ona spełniła te prośby, że przypisuje się jej ogromną moc, a nie że jest to modlitwa o wstawiennictwo( tu też pojawia się pytanie po co pośrednik?), jeszcze bardziej politeistyczne skojarzenia budzą teksty o modleniu się DO konkretnych świętych wyspecjalizowanych w konkretnych sprawach, a gdy jeszcze okazuje się, że od kradzieży czy wypadku ponoć chroni nie tyle rozsądek, rozwaga plus modlitwa do Boga co sam obrazek czy medalik z wizerunkiem świętego to jak tego nie kojarzyć z bałwochwalstwem? Do tego cudowne kapliczki, cudowne źródełka...

Szczerze to przestało mi to przeszkadzać dopiero gdy zrozumiałam, że hinduiści z ich masą bożków wszelakich wcale nie są politeistami. Ale przecież w powszechnej opinii są, bo brahmana trudno dostrzec z spod tej masy świętych figurek całej masy bogów...

Powiem tyle- pilnujcie, aby u Was tak nie było, aby święte figurki Matki Boskiej takiej i Matki Boskiej stąd i stamtąd nie przysłoniły Boga, aby ludzie potrafili modlić się do Boga w swoim domu bez wewnetrznego przymusu jechania do konkretnego świętego źródełka czy pocałowania świętej figurki...

Aha, jak ktoś się modli osobno do Matki Boskiej częstochowskiej i osobno do fatimskiej to dopiero jazda na mój gust.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt maja 28, 2019 8:47
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
Alus napisał(a):
Czyli wskazywanie wypaczeń
Jakich znowu „wypaczeń”? Fakt, że w rodzinie zdarza się „jazgot i kłótnie” to owszem – grzech i dowód słabości ludzkiej. Ale raczej powód do tego, aby się za taką rodzinę modlić, a nie nazywać ją wypaczoną i czuć się lepszym.

Temat nie traktuje o potrzebie modlitwy, ale o wypaczonym kulcie świętych, dewocjonalii i pseudewocjonali w postaci zielonych gałązek z ołtarzy.
.
Cytuj:
Ksiądz w programie Jaworowicz, wskazujący naganność postępowania pani, która w pokoju obwieszonym świętymi obrazami z nienawiścią deklarowała nienawidzę mojego syna, też jedynie oceniał bliźnią.

Cytuj:
Z pewnością taka deklaracja nie licuje z chrześcijaństwem. Inna sprawa, czy kobieta owa rzeczywiście swojego syna nienawidziła.

Czyli nienawiść stanowi wytłumaczenie..

Cytuj:
Zauważmy, że dyskusja nie jest o tłuczeniu domowników, tylko o kulcie maryjnym. Wychodzi na to, że zdaniem Alus, jak ktoś tłucze domowników w domu pozbawionym „obrazków”, to już jest OK.

Odwracanie kota ogonem, nic nadto.

Cytuj:
- można robić wyścigi z przepychaniem sie do ucałowania relikwii.

Cytuj:
No nie. Ale trudno nieumiejętność organizacji nazwać „wypaczeniem”.

czy ludziom nie starcza rozumu, ze muszą im inni organizować właściwość zachowania przed ołtarzem, który nie jest wyposażeniem kościoła jak inne sprzęty?


Wt maja 28, 2019 9:09
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Temat nie traktuje o potrzebie modlitwy, ale o wypaczonym kulcie świętych, dewocjonalii i pseudewocjonali w postaci zielonych gałązek z ołtarzy.
No traktuje. Ale jakoś nie jesteś w stanie wyjaśnić, na czym te „wypaczenia” polegają. Poza faktem, że ludzie, którzy praktykują ten kult czasem grzeszą, a organizatorzy tego kultu czasem nie zapewniają dobrej organizacji.
Cytuj:
Czyli nienawiść stanowi wytłumaczenie.
Alus – w ogóle czytasz to co ja piszę? Mnie też kiedyś gorszyło strasznie, jak chrześcijanin mówił, że kogoś nienawidzi. Teraz jednak dostrzegam, że ludzie często używają przesadnych słów do wyrażenia swoich emocji. Więc gorszy mnie to mniej, bo często „nienawidzę” oznacza tak naprawdę „jestem bardzo wzburzony”.
Cytuj:
czy ludziom nie starcza rozumu, ze muszą im inni organizować właściwość zachowania przed ołtarzem
Tłum nie ma rozumu. Tłumem trzeba jakoś kierować, bo nawet tłum złożony w 100% z geniuszy zachowuje się głupio. Całe szczęście, że Alus nigdy nie organizowała żadnych uroczystości, bo przez zaniedbanie doszłoby do zadeptania połowy uczestników, a Alus by powiedziała „czy nie mieli rozumu?”


Wt maja 28, 2019 9:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przecież wiadomo, że gdy się ktoś wykąpie w źródełku lub zerwie gałązkę w Boże Ciało, to zawsze jest obleśnym typem, który się nie myje, bije dzieci i oddaje pieski do schroniska, zaś ten kto się ze źródełek i gałązek śmieje zawsze jest porządnym człowiekiem, w zasadzie bezgrzesznym, więc po co mu ta cała religia?


Wt maja 28, 2019 9:25
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Palmer napisał(a):
Przecież wiadomo, że gdy się ktoś wykąpie w źródełku lub zerwie gałązkę w Boże Ciało, to zawsze jest obleśnym typem, który się nie myje, bije dzieci i oddaje pieski do schroniska, zaś ten kto się ze źródełek i gałązek śmieje zawsze jest porządnym człowiekiem, w zasadzie bezgrzesznym, więc po co mu ta cała religia?
Domyślam się, że Alus tak nie twierdzi. I nie to chce przekazać. Ale zatem co próbuje?


Wt maja 28, 2019 9:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 24, 2018 11:32
Posty: 433
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
Palmer napisał(a):
Przecież wiadomo, że gdy się ktoś wykąpie w źródełku lub zerwie gałązkę w Boże Ciało, to zawsze jest obleśnym typem, który się nie myje, bije dzieci i oddaje pieski do schroniska, zaś ten kto się ze źródełek i gałązek śmieje zawsze jest porządnym człowiekiem, w zasadzie bezgrzesznym, więc po co mu ta cała religia?
Domyślam się, że Alus tak nie twierdzi. I nie to chce przekazać. Ale zatem co próbuje?


Oto świetne pytanie: co chcą osiągnąć "nowocześni" chrześcijanie?


Wt maja 28, 2019 9:46
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Cytuj:
Temat nie traktuje o potrzebie modlitwy, ale o wypaczonym kulcie świętych, dewocjonalii i pseudewocjonali w postaci zielonych gałązek z ołtarzy.

Cytuj:
No traktuje. Ale jakoś nie jesteś w stanie wyjaśnić, na czym te „wypaczenia” polegają. Poza faktem, że ludzie, którzy praktykują ten kult czasem grzeszą, a organizatorzy tego kultu czasem nie zapewniają dobrej organizacji.

Nie jesteś w stanie zrozumieć - porzucić procesję Eucharystycznym Jezusem, modlitwę, krzyż dla zerwania zielonej gałązki, albo nabrania w butelkę wody (ponoć cudownej).
Bo jedyna cudowna dana z nieba to woda w Lourdes, której źródło wskazała Maryja.


Cytuj:
Alus – w ogóle czytasz to co ja piszę? Mnie też kiedyś gorszyło strasznie, jak chrześcijanin mówił, że kogoś nienawidzi. Teraz jednak dostrzegam, że ludzie często używają przesadnych słów do wyrażenia swoich emocji. Więc gorszy mnie to mniej, bo często „nienawidzę” oznacza tak naprawdę „jestem bardzo wzburzony”.

Tylko czemu po czynie "wzburzonej" pani malującej tęcze na obrazie Maryi po kościołach odbywają sie Msze ekspiacyjnej...


Cytuj:
czy ludziom nie starcza rozumu, ze muszą im inni organizować właściwość zachowania przed ołtarzem

Cytuj:
Tłum nie ma rozumu. Tłumem trzeba jakoś kierować, bo nawet tłum złożony w 100% z geniuszy zachowuje się głupio. Całe szczęście, że Alus nigdy nie organizowała żadnych uroczystości, bo przez zaniedbanie doszłoby do zadeptania połowy uczestników, a Alus by powiedziała „czy nie mieli rozumu?”
[/quote]
No tak tłum głupi, czyli gdy ktoś przyjdzie nazbyt roznegliżowany na Mszę, to wina głupiego tłumu...sprytne tłumaczenie.
A jak widzisz rolę księdza trzymającego relikwie do pocałowania sterującego napierający tłum?

Palmer napisał(a):
Oto świetne pytanie: co chcą osiągnąć "nowocześni" chrześcijanie?

Na pewno prewencyjnie przed ewentualną aborcją nie izolować ciężarne kobiety.


Wt maja 28, 2019 9:53
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Nie jesteś w stanie zrozumieć - porzucić procesję Eucharystycznym Jezusem, modlitwę, krzyż dla zerwania zielonej gałązki, albo nabrania w butelkę wody (ponoć cudownej).
No jeśli rzeczywiście ktoś porzucił procesję dla zerwania gałązki, to jest to niewłaściwe. Ale żeby zaraz mówić o „wypaczeniach”?
Cytuj:
Bo jedyna cudowna dana z nieba to woda w Lourdes, której źródło wskazała Maryja.
Ach ta urocza, naiwna łacińskocentryczność :D
Cytuj:
Tylko czemu po czynie "wzburzonej" pani malującej tęcze na obrazie Maryi po kościołach odbywają sie Msze ekspiacyjnej...
A czemu Ty nie trzymasz się jednego tematu?
Cytuj:
No tak tłum głupi, czyli gdy ktoś przyjdzie nazbyt roznegliżowany na Mszę, to wina głupiego tłumu...sprytne tłumaczenie.
I znowu zmiana tematu na zupełnie od czapy.
Cytuj:
A jak widzisz rolę księdza trzymającego relikwie do pocałowania sterującego napierający tłum?
Nie ksiądz powinien sterować tłumem, tylko organizatorzy. Jacyś wolontariusze np. Da się to zorganizować.
Cytuj:
Na pewno prewencyjnie przed ewentualną aborcją nie izolować ciężarne kobiety.
Przeskok na zupełnie niezwiązany temat po raz pierwszy… po raz drugi… po raz trzeci… Sprzedany!


Wt maja 28, 2019 10:13
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie jesteś w stanie zrozumieć - porzucić procesję Eucharystycznym Jezusem, modlitwę, krzyż dla zerwania zielonej gałązki, albo nabrania w butelkę wody (ponoć cudownej).

Cytuj:
No jeśli rzeczywiście ktoś porzucił procesję dla zerwania gałązki, to jest to niewłaściwe. Ale żeby zaraz mówić o „wypaczeniach”?

Niewłaściwe zachowanie, czy wypaczenie, ale przez wielu odbierane jako nie wpisujące sie w ryt kultu, jak wyraził to bp Ryś w praktykach religijnych można zagubić Jezusa.


Cytuj:
Tylko czemu po czynie "wzburzonej" pani malującej tęcze na obrazie Maryi po kościołach odbywają sie Msze ekspiacyjnej...

Cytuj:
A czemu Ty nie trzymasz się jednego tematu?

Jak najbardziej w temacie.

Cytuj:
No tak tłum głupi, czyli gdy ktoś przyjdzie nazbyt roznegliżowany na Mszę, to wina głupiego tłumu...sprytne tłumaczenie.

Cytuj:
I znowu zmiana tematu na zupełnie od czapy.

Stale to samo - omijanie istoty kultu Boga.
Cytuj:
A jak widzisz rolę księdza trzymającego relikwie do pocałowania sterującego napierający tłum?

Cytuj:
Nie ksiądz powinien sterować tłumem, tylko organizatorzy. Jacyś wolontariusze np. Da się to zorganizować.

Ciekawe skąd nabierzesz tych organizatorów, w sytuacji gdy do posługi przy ołtarzu coraz bardziej brak ministrantów, nawet w niedzielę Msze odbywają się bez ich posługi :(


Cytuj:
Na pewno prewencyjnie przed ewentualną aborcją nie izolować ciężarne kobiety.
Przeskok na zupełnie niezwiązany temat po raz pierwszy… po raz drugi… po raz trzeci… Sprzedany!

Bo krytyka "nowoczesnych chrześcijan" w temacie kult Maryi i świętych w samym sednie tematu :D


Wt maja 28, 2019 10:25
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Jak najbardziej w temacie.
Uzasadnij, jak mają się msze ekspiacyjne do rzekomych wypaczeń w kulcie Maryi i świętych.
Cytuj:
Stale to samo - omijanie istoty kultu Boga.
Ale co jakaś anegdota o kimś, kto przyszedł roznegliżowany ma do rzekomego omijania istoty kultu Boga na skutek wypaczeń w kulcie maryjnym? Ja naprawdę staram się rozumieć Twój tok myślenia. Ale te ciągłe przeskoki mi nie ułatwiają.
Cytuj:
Ciekawe skąd nabierzesz tych organizatorów, w sytuacji gdy do posługi przy ołtarzu coraz bardziej brak ministrantów, nawet w niedzielę Msze odbywają się bez ich posługi :(
Nie wiem skąd. Z jakichś stowarzyszeń, z mnichów, którzy akurat mieszkają w tym miejscu, czy może wynajmę z agencji ochroniarskiej. Nie mam pojęcia. Nie organizuję w tej chwili żadnej takiej uroczystości, a poza tym to nie jest temat tego wątku. Napisałem jedynie, że chaos przy podchodzeniu tłumu do relikwi to nie jest „wypaczenie”, tylko błąd organizacyjny. Jeśli uważasz inaczej, to uzasadnij, a nie brnij w tę dygresję.
Cytuj:
Bo krytyka "nowoczesnych chrześcijan" w temacie kult Maryi i świętych w samym sednie tematu :D
Bo on zacoł, plose pani.


Wt maja 28, 2019 10:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Palmer napisał(a):
Oto świetne pytanie: co chcą osiągnąć "nowocześni" chrześcijanie?


To samo, co "tradycyjni" chrześcijanie, tylko na odwrót. "Oczyścić" Kościół i/lub wiarę z tego, co uznają za złe. Przy czym wcale częsty jest syndrom wylewania całych gromadek dzieci z kąpielą. Czyli dzielenia katolików na tych "prawdziwych" i tych, właśnie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt maja 28, 2019 10:39
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Cytuj:
Uzasadnij, jak mają się msze ekspiacyjne do rzekomych wypaczeń w kulcie Maryi i świętych.

Kombinujesz, aż sam się zamotałeś :D ....pisałam o Mszach ekspiacyjnych za czyn niewiele gorszy niż jak sam określiłeś "zachowania niewłaściwe".
Cytuj:
Stale to samo - omijanie istoty kultu Boga.

Cytuj:
Ale co jakaś anegdota o kimś, kto przyszedł roznegliżowany ma do rzekomego omijania istoty kultu Boga na skutek wypaczeń w kulcie maryjnym? Ja naprawdę staram się rozumieć Twój tok myślenia. Ale te ciągłe przeskoki mi nie ułatwiają.

Tyle tylko, że ową "anegdotką" o odpowiednim stroju na Mszy Kościół traktuje poważnie
https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD/rg-ubiorkosc.html

Cytuj:
Ciekawe skąd nabierzesz tych organizatorów, w sytuacji gdy do posługi przy ołtarzu coraz bardziej brak ministrantów, nawet w niedzielę Msze odbywają się bez ich posługi :(

Cytuj:
Nie wiem skąd. Z jakichś stowarzyszeń, z mnichów, którzy akurat mieszkają w tym miejscu, czy może wynajmę z agencji ochroniarskiej. Nie mam pojęcia. Nie organizuję w tej chwili żadnej takiej uroczystości, a poza tym to nie jest temat tego wątku. Napisałem jedynie, że chaos przy podchodzeniu tłumu do relikwi to nie jest „wypaczenie”, tylko błąd organizacyjny. Jeśli uważasz inaczej, to uzasadnij, a nie brnij w tę dygresję.

Przy każdej parafii mieszka gromada mnichów, a ochroniarze biegną na wyścigi :D ...skończymy ten nonsensowny wątek.

Cytuj:
Bo krytyka "nowoczesnych chrześcijan" w temacie kult Maryi i świętych w samym sednie tematu :D

Cytuj:
Bo on zacoł, plose pani.

A Ty kontynuujesz ..


Wt maja 28, 2019 11:07
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Kombinujesz, aż sam się zamotałeś :D ....pisałam o Mszach ekspiacyjnych za czyn niewiele gorszy niż jak sam określiłeś "zachowania niewłaściwe".
No nie. Celowe wykorzystanie wizerunku religijnego w celu wywołania oburzenia chrześcijan to jednak jest czyn innego kalibru, niż oddalenie się od procesji.
Cytuj:
Tyle tylko, że ową "anegdotką" o odpowiednim stroju na Mszy Kościół traktuje poważnie
A po polsku? Tzn. jeśli w ogóle to co chciałaś powiedzieć ma związek z tematem. Bo jak nie, to sobie daruj tłumaczenie.
Cytuj:
Przy każdej parafii mieszka gromada mnichów, a ochroniarze biegną na wyścigi
Nie wiem. Na prawosławnych uroczystościach porządkiem zajmuje się młodzież z BMP. Jakoś nikt nikogo nie zadeptuje w kolejce do relikwi.
Cytuj:
skończymy ten nonsensowny wątek.
Zgoda.
Cytuj:
A Ty kontynuujesz ..
Alus czy wrócisz do tematu rzekomych wypaczeń i wskażesz wreszcie jakieś, czy będą już tylko uwagi personalne?


Wt maja 28, 2019 11:28
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL