Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 7:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Czy neardertalczyk miał duszę? 
Autor Wiadomość
Post 
Agniulka napisał(a):
Efka napisał(a):
uderzające jest to że jest to dokładnie takie samo zachowanie jak wobec lamparta

Czy ja wiem czy uderzające?
Fakt, że szympans traktuje deszcz który się rusza analogicznie do zwierzęcia które się rusza świadczy tylko i wyłącznie o jego niezrozumieniu istoty zjawiska.
Skąd tu jakikolwiek wniosek o pseudoreligijnym znaczeniu tegoż, kompletnie nie mogę zrozumieć


1."Odpędzanie " deszczu na pewno nie jest zachowaniem instynktownym, bo nie służy przrtrwaniu
2.
:gool: Mówiąc o nie rozumieniu istoty zjawiska strzeliłaś sobie "erystycznego samobója" :-D Bo przypisywanie piorunów Zeusowi a sztormu Posejdonowi też świadczy o nierozumieniu istoty zjawiska przez tych którzy to czynią.

Wogule zdolnosc rozumienia lub nie rozumienia jest typowo ludzka, a sama przypisałaś ją szympansom... :)
3. Występuje to w warunkach naturalnych . Więc o zaburzeniach instynktu trudno mówić (w przeciwieństwie do tego psa , co gryzie strumień powietrza)


Pn maja 16, 2005 13:41
Post 
Agniulka napisał(a):
Efka napisał(a):
Co w takim razie z przejsciem zaratustrianiźmie od politeizmu do monoteizmu?( zob H. Rosseau "Bóg zła") co to było jak nie ewolucja???

Ewolucja czy rewolucja?
Cytuj:


No raczej ewolucja Bo kilku stopniowa....


Pn maja 16, 2005 13:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Efka napisał(a):
2. :gool: Mówiąc o nie rozumieniu istoty zjawiska strzeliłaś sobie "erystycznego samobója" :-D Bo przypisywanie piorunów Zeusowi a sztormu Posejdonowi też świadczy o nierozumieniu istoty zjawiska przez tych którzy to czynią.

To raczej przypisywanie genezy religii próbom wyjaśnienia świata z braku zrozumienia zjawisk świadczy o niezrozumienia zjawiska religii :gool:

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 16, 2005 13:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Rozumiem że fakt, ze mrówka nie rozumie na czym polega mechanizm działania klawiatury w którą wpadła świadczy o jej religijności :hahaha:

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 16, 2005 13:53
Zobacz profil
Post 
Ten "taniec na deszczu" to jakieś pra pra pra początki religiii. A na pewno prapoczątki myślenia twórczego (wyobraźni? )a nie kierowania się instynktem


Pn maja 16, 2005 13:54
Post 
Cytuj:
"taniec na deszczu"


Mnie sie to raczej kojarzy z bezrozumna agresja i próba odstraszenia niewidzialnego wroga, a nie jakims "tańcem".....ale cóz, to kwestia interpretacji.
Obawiam sie jednak, ze interpretacja sporzadzona na podstawie 30 letniego "zycia" wsród małp, moze byc mało obiektywna


Pn maja 16, 2005 13:57
Post 
Agniulka napisał(a):
Rozumiem że fakt, ze mrówka nie rozumie na czym polega mechanizm działania klawiatury w którą wpadła świadczy o jej religijności :hahaha:


1.A czy klawiatury to element naturalnego środowiska mrówek??? :)

(w swoim naturalnym środowisku mrówka ,bez zdolności rozumienia ,działa zgodnie z instynktem - dla przetrwania gatunku

2.Dlaczego te biedne szympansy biegają po deszczu narażając się na zapalenie płuc???

(Gdyby próbowały odstraszyć jakiś przedmiot sztucznie wprowadzony do ich środowiska przez człowieka miałabyś rację)

Istotą religijności jest myślenie "Jest jakaś tajemnicza siła" lub inaczej "Jest coś nad nami"


Pn maja 16, 2005 14:05
Post 
Belizariusz napisał(a):
Cytuj:
"taniec na deszczu"


Mnie sie to raczej kojarzy z bezrozumna agresja i próba odstraszenia niewidzialnego wroga, a nie jakims "tańcem".....ale cóz, to kwestia interpretacji.
Obawiam sie jednak, ze interpretacja sporzadzona na podstawie 30 letniego "zycia" wsród małp, moze byc mało obiektywna


"Taniec na deszczu" to rzecz jasna tylko opis jak to wygląda. Badaczka jednak podkreśla że jest to takie samo zachowanie jak w przypadku odpędzania realnego wroga.

Hmmm "bezrozumna agresja"W świecie zwierząt agresja nigdy "bezrozumna" nie jest bo czemuś służy:
1.Polowaniu
2.Obronie
3.walce o samice


A czemu miałaby służyć w tym przypadku??? Czyli: Jeśli nie instynkt, to co??

Pozatym nie wiem, czy wypada naukowcowi z poważnym dorobkiem, zarzucać myślenie czytelniczki przygód Doktora Doolitle? :)


Pn maja 16, 2005 14:23
Post 
To znaczy Beli, chodzi o to że z punktu widzenia zwierzęcego instynktu całkiem bez sensu jest tracić energię na odpędzanie "niewidzialnego wroga" Czyli niechcący potwierdziłeś "moją" tezę :-D


Pn maja 16, 2005 14:30
Post 
Agniulko, a może napisz w skrócie jaka jest geneza religii, według naukowców na których się powołujesz? :)


Pn maja 16, 2005 14:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Efka napisał(a):
(w swoim naturalnym środowisku mrówka ,bez zdolności rozumienia ,działa zgodnie z instynktem - dla przetrwania gatunku

I ROZUMIE działanie tego środowiska ??
Pierwsze słyszę żeby samo niezrozumienie miało być dowodem na religijność to najpobożniejsze byłyby kamienie :D

Co do genezy religii polecam książkę Ruseckiego "Istota i geneza religii" bo szkoda czasu na przepisywanie jej.

Teoria ewolucjonistyczna wyjaśnia pewne zjawiska gdy chodzi o niektóre elementy rozwoju niektórych religii. Niestety pomija wiele innych elementów których wyjaśnić nie jest w stanie. Robienie z niej teorii na całą genezę religii jest śmieszną ekstrapolacją

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 16, 2005 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
A w skrócie mówiąc jedyne wyjaśnienie genezy religii które jest w stanie wytłumaczyć powstanie religii w całym ich zakresie jest fakt istnienia jakiegoś Absolutu oraz wpisanej w naturę człowieka otwartości na trancendencję

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 16, 2005 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Efka geneza religim jest bardzo prosta objawienie. Monoteizm istniejacy tak naprawde istniejacy tylko u zydow i religi z wyrosnietych z judaizmu czyli chrzescianstwa i w pewnym stopniu islamu. W innych religiach czasami sie pojawiaja takie stwierdzenia, i sa pewnie dyktowane przez Ducha Swietego, ale na pewno nie pochodzi z procesu ewolucji. Istnieje pewne stopniowanie w zrozumieniu tego zjawiska, ale to juz co innego. (zreszta kolejne fazy tego rozumienia tez sa czescia objawienia)


Pn maja 16, 2005 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Efka napisał(a):
Gdyby próbowały odstraszyć jakiś przedmiot sztucznie wprowadzony do ich środowiska przez człowieka miałabyś rację

Zwierzę które odstrasza jakiś element środowiska sztucznego czy nie sztucznego wykazuje się religijnością ??

Cytuj:
Istotą religijności jest myślenie "Jest coś nad nami"

Zgodnie z tą teorią to szympansy powinny bić pokłony tej istocie wyższej a nie ją odstraszać :D Żadna istota myśląca wobec istoty ontycznie wyższej nie stosuje metod odstraszających, bo
1. nikt nie zakłada że może przestraszyć coś silniejszego od siebie
2. takie skazane na niepowodzenie straszenie może jedynie rozjuszyć istotę wyższą a nie ułaskawić
W najlepszym wypadku ostraszanie można zakwalifikować jako element tabuicznej postawy wobec numinosum a nie religijnej. Ale i to tylko naciągając, bo postawa tabuiczna polega raczej na unikaniu a nie na straszeniu :D

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 16, 2005 15:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
To powinny być dwie kolumny tabeli. Punkt 1 pierwszej kolumny odpowiada punktowi 1 drugiej. Ale tu muszę to zapisać jako dwie listy punktów po prostu:

MAŁPIA STRONA CZŁOWIEKA (cechy wspólne człowiekowi i człekokształtnym)

1. ego cielesne - identyfikacja z samym sobą (to lustro itd)
2. świadomość ekstrapolowania (jestem dominowany przez emocje, nastroje)
3. nastawienie analityczne
4. życie w teraźniejszości
5. naiwny realizm poznawania świata (zebra to jest koń w paski)
6. zatopienie w aktualnej czynności
7. rozpoznawanie świata przez receptory naturalne
8. instynkt
9. podleganie bodźcom biologicznym
10. napędzana przyjemnością lub cierpieniem
11. altruizm nepotyczny (poświęcenie wobec skoligaconych i altriuzm recyprokalny (do nieskoligaconych ale związanych interesami)
12. eksploracja świata metodami naturalnymi
13. przywiązanie do niszy ekologicznej

LUDZKA STRONA CZŁOWIEKA (jego fenomen, to co wykracza poza biologię)

1. ego intuicyjne (myśl abstrakcyjna, idea abstrakcyjna)
2. świadomość intrapolacji (myślenie refleksyjne, uniezależnienie się od emocji i nastrojów, świadomość tego, że ja coś wiem, albo czegoś nie wiem)
3. umiejętność syntetyzowania
4. tunel czasowy (trójpodział czasu)
5. krytycyzm poznawczy (weryfikowanie i falsyfikowanie czegoś)
6. podział uwagi (dystans do wykonywanej czynności) - tylko kobiety oczywiście ;) ;)
7. receptory sztuczne (mikroskop)
8. kreatywna wynalazczość
9. działanie poprzez sens i cel życia (post, celibat, fenomen samobójstwa)
10. wolitywne zachowanie wartościujące
11. altruizm powinnościowy (ideowy)
12. eksploracja świata metodami sztucznymi - technicyzacja (wykorzystywanie narzędzi do zmiany świata) inicjacja (nie mogę zmienić miejsca życia, to zmieniam nastawienie do problemu)
13. odnajdywanie się w nowej niszy dzięki kulturze (także fenomen wakacji)

za dr J.Tomczyk

(aha, miałam antropologię z doktorem Uniwersytetu Warszawskiego, który siedzi na bieżąco w badaniach własnych, a nie z jakimś magistrem który referuje co przeczytał w wiekowych opracowaniach antropologów :) )

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn maja 16, 2005 15:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL