Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 13:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Niedokladne Przykazania Boze??? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 10, 2004 19:06
Posty: 8
Post Niedokladne Przykazania Boze???
Prosze o wyjasnienie dlaczego Przykazania Boze ktorych naucza kosciół obecnie roznia sie od tych zawartych w Starym Testamencie (np. przykazanie 1 zostalo skrocone - nie ma w nim slowa o czczeniu obrazow, rzezb itp.; przykazanie 9 zostalo podzielone na dwa oddzielne przykazania)
Dziekuje za wyjasnienia.


Cz cze 10, 2004 21:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
http://www.forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=5288#5288
Przedostatni post w temacie ;)

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz cze 10, 2004 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
jotka podała

proszę bardzo :)


Cz cze 10, 2004 22:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
10 przykazan to tylko kilka slow, a Twoje wyprwacowanie to niezly traktat, Saxon :) Trzeba uwazac, zeby nie bylo tak jak w literaturze, ze krytyk lepiej wie o czym jest wiersz od samego autora. :D

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Pt cze 11, 2004 3:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Oczywiście, że trzeba uważać - co nie zwalnia nas od myślenia oraz szukania istoty i sensu. W przeciwnym wypadku pozostanie nam martwa "litera" bez zawartego w niej "ducha".


Pt cze 11, 2004 8:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
A czy nie prosciej jest tlumaczyc, ze:

1) przykazanie co do czynienia obrazow zostalo usuniete, gdyz nie pasowalo krzewicielom wiary
2) przykazanie ostatnie zostalo podzielone na dwa, aby zachowac liczbe dziesieciu

I jeszcze powiedz mi jak rozumiesz pojecie 'blizni'. Czy chodzi tu o bliznich-Zydow czy ludzi wszystkich ras?

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Pt cze 11, 2004 17:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Ad 1
Oczywiście, że "prościej" - tylko czy chodzi o łatwe "wyjaśnienia" czy też dązenie do prawdy?

Ad 2
Poczytaj może dokładnie co pisałem w przytoczonym wyżej poście. Niby czemu musiało być niby 10 przykazań skoro Żydzi ich nie liczyli ani nie rozgraniczali?

I czego dotyczy ostatnie pytanie - mojego rozumienia słowa bliźni czy tego jak rozumieli je Żydzi? Poza tym jaki to ma związek z tym tematem?


Pt cze 11, 2004 17:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
I czego dotyczy ostatnie pytanie - mojego rozumienia słowa bliźni czy tego jak rozumieli je Żydzi?
Dotyczy rozumienia Boga. Tego co im chcial Bog przekazac.

Poza tym jaki to ma związek z tym tematem?
Tak przy okazji pytalem.

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Pt cze 11, 2004 17:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Niby czemu musiało być niby 10 przykazań skoro Żydzi ich nie liczyli ani nie rozgraniczali?

No, ja nie bardzo rozumie tego zdania. Skoro pierwszy zestaw mial dziesiec przykazan i drugi zestawa mial ich dziesiec, to chyba je liczyli...? :)

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


Pt cze 11, 2004 17:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 10, 2004 19:06
Posty: 8
Post 
JacekN twoje wyjasnienia duzo lepiej do mnie przemawiaja niz ten wielki "traktat"


Pt cze 11, 2004 17:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
JacekN

Gdybyś przeczytał uważnie to co napisałem w podanym wyżej temacie zobaczyłbyś, że jest tam odpowiedź na Twoje pytanie. Nie ma sensu w kilku miejscach odpowiadać na to samo - od tego są linki.
W ramach wyjątku tym razem przekopiuję:

Cytuj:
Tekst biblijny, na którym opierają się różne wydania katechizmów (nie tylko katolickich) nie zawiera numeracji przykazań! Numeracja przykazań Dekalogu jest poza–biblijna (nie zawarta w tekście biblijnym). Nie mniej jednak numery 1–10, którą różne tradycje (żydowska, i różne kościoły chrześcijańskie) starają się przypisać różnym częściom Dekalogu są zainspirowane tekstem biblijnym. W księdze Wyjścia 34,28 i Powtórzonego prawa 4,13; 10,4 znajduje się wyrażenie „dziesięć słów”, które później w tradycji greckiej dały nazwę Dekalog (deka: dziesięć, log[oi] od logos: słów). Według Biblii tekst zawarty w Wj 20,2–17 i w Pwp 5,6–21 składa się z 10 słów. Oczywiście termin „słowo” należy tu rozumieć w sposób szeroki, tak jak sugeruje to hebrajskie znaczenie terminu dabar, który został przetłumaczony jako słowo. A termin hebrajski dabar może oznaczać słowo, rzecz, sprawę czy problem. Nie jest on absolutnie terminem technicznym oznaczającym przykazanie. Nasze określenie „Dziesięć przykazań” wzięło się z prostego faktu, że tekst biblijny zwany Dekalogiem jest zdominowany przez czasowniki w trybie rozkazującym, co łatwo kojarzy się z przykazaniami.
Jak można sobie łatwo wyobrazić, od wieków starano się przyporządkować numery od 1 do 10 różnym częściom Dekalogu. Przyporządkowywanie numeracji zależy jednak od interpretacji tekstu. W tradycji żydowskiej (mam na myśli Talmud) numer 1 został przypisany do „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli”. Jest to bowiem „pierwsze słowo”, które uzasadnia pozycję Boga–prawodawcy późniejszych przykazań.
Numerem 2 oznaczono tekst „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.”
Kolejne numery dotyczą zakazu niewłaściwego używania imienia Boga (3), nakazu szabatu (4), szacunku rodziców (5), zakazu zabójstwa (6), cudzołóstwa (7), kradzieży ( 8 ), kłamstwa (9), pożądania dóbr (żona jest tu częścią) bliźniego (10).
Nieco później także w tradycji żydowskiej pojawia się inna klasyfikacja. Jej autorem jest Filon Aleksandryjski (ok. 50 r po Chrystusie). Myśli on kategoriami przykazań i oczywiście pierwszy tryb rozkazujący staje się pierwszym przykazaniem: zakaz innych bogów. Drugim przykazaniem jest zakaz czynienia obrazów i oddawania im kultu. Reszta przykazań jak wyżej. Numeracja wprowadzona przez Filona jest używana przez większość Ojców Kościoła aż do czasów Augustyna. Ten ostatni, podobnie jak Filon, przypisuje numer 1 pierwszemu trybowi rozkazującemu, a podobnie jak tradycja Talmudu łączy je z zakazem czynienia obrazów (bożków) i oddawania im kultu. Drugim przykazaniem jest zakaz niewłaściwego używania imienia Boga. W ten sposób pojawia się jeden wolny numer, który Augustyn zagospodarowuje rozbijając ostatnie dwa tryby rozkazujące (w kolejności księgi Powtórzonego Prawa):
— 9. Nie będziesz pożądał żony twojego bliźniego
— 10. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Jak wspomniałem wyżej numeracja przykazań nie jest zapisana w tekście biblijnym i zależy od jego interpretacji. Jest rzeczą pewną, że Dekalog stanowi pewną całość i w Biblii jest cytowany jako słowa Boga. Wynika z tego, że należy czytać nie tylko Wj 20,17 jako całość, ale w ogóle cały Dekalog należy czytać jako jedną całość. I dopiero czytając całość można dokonywać pewnych podziałów wewnątrz struktury całości.



Byczek
I między innymi dlatego tylu ludzi trafia do sekt - tam znajdują łatwe, proste odpowiedzi na wszystkie swoje nawet najtrudniejsze pytania - szkoda, że w większości okazują się one później nieprawdziwe.


Pt cze 11, 2004 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 02, 2004 3:18
Posty: 267
Post 
Myśli on [Filon] kategoriami przykazań i oczywiście pierwszy tryb rozkazujący staje się pierwszym przykazaniem: zakaz innych bogów. Drugim przykazaniem jest zakaz czynienia obrazów i oddawania im kultu. Reszta przykazań jak wyżej. Numeracja wprowadzona przez Filona jest używana przez większość Ojców Kościoła aż do czasów Augustyna.

No i Augustyn to zmienil wiec pozostaje odpowiedziec dlaczego to zrobil.


W ten sposób pojawia się jeden wolny numer, który Augustyn zagospodarowuje rozbijając ostatnie dwa tryby rozkazujące (w kolejności księgi Powtórzonego Prawa)

Tu akurat nie mamy rozbieznosci.



Saxon, wiekszosc tresci wklejki traktuje o magicznej liczbie 10. Wiesz... to czy przykazan bylo 10 czy 14 czy 22, to faktycznie odrebny temat i ja przeciez nie pisze, ze ma byc 10 i koniec. Biblia w kilku miejscach wspomina 10tke i stad w tradycji uwaza sie, ze jest 10 przykazan. Sama liczna nie zmienia tu niczego. Po prostu jesli sie uczy kogos, ze ma przestrzegac 10 przykazan, to tych przykazan ma byc nie mniej, nie wiecej niz 10. Zreszta sam piszesz, ze Augustynowi "zwolnilo" sie miejsce na nastepne przykazanie.

Wg mnie Augustyn popelnil blad dzielac owo przykazanie. Zona w tamtych czasach stanowila dla Zyda taka sama wlasnosc, jak jego dom, niewolnik czy zwierze i nie ma podstaw by je dzielic na dwa. Wiec jesli przykazan ma byc 10, to problem z dzieleniem jest juz wczesniej.

A juz zupelnie nie rozumie dylematu co do istoty przekazanej przez Boga tresci? Czymze innym mialy by byc te slowa, kwestie, punkty, itp, jak nie przykazaniami? Te problemy to chyba tylko po to, zeby usprawiedliwic, ze "Jam jest Bog Twoj...." jest jednym z ponumerowanych przykazan. Jest to dla mnie bardzo dziwne.

_________________
Panie Boże! Proszę Cię: spraw, żeby mi się chciało tak bardzo jak mi się nie chce...


So cze 12, 2004 3:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 31, 2004 6:55
Posty: 22
Post 
grapusia pisała, poszukiwacz... a co tam ja też napisze viewtopic.php?t=1353
Te przykazanie które jest zlikwidowane bo tak im się podobało jest drugim przykazaniem dekalogu. A dekalog jest od Boga i Bóg nie lubi jak ktoś chce posiąść jego moc. A moc została dana na ziemi Szatanowi który został zrzucony na ziemię po wielkim boju z Michałem, a on to wykorzystuje.
Poszukiwacz, Ty sie nie przejmuj tym że jest dekalog zmieniony bo tak miało być. Tak to Bóg przewidział i nadał widzenie tym co pisali.
"Zamierza zmienić czasy i Prawo Boże"(w.25)
Zmiana wolnego sabatu na niedzielę i to o czym pisałeś czyli zmiana dekalogu
"Posiada szczególną moc i władzę przez 1260 dni proroczych dni (w.25), ale będzie istnieć, aż do czasu końca"(w.26) - Początek supremacji papiestwa 538 rok. po 1260 dniach proroczych czyli naszych latach w 1798 roku Francja podejmuje interwencję zbrojną. Początek chwilowego kryzysu papiestwa. Ale Daniel widział i przelał na papier
"Dotrwa do powrotu Pana Jezusa" (w.8 )
Trzeba czekać w wielkim ucisku i wierzyć że czas jest bliski!

_________________
8.Ich ziema jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu, co uczyniły ich palce.9.I tak poniżył się człowiek, i spodlał rodzaj ludzki:Ty im nie przebaczysz(Iz.2)


Pn sie 02, 2004 2:21
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL