Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 20:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 ślub zawierany w trzecim pokoleniu <?> 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 17, 2007 13:45
Posty: 3
Post ślub zawierany w trzecim pokoleniu <?>
mam ogromny problem.. jestem już 3 lata w związku, z chłopakiem, którego kocham. myślimy o małżeńswie.. niestety.. w tej całej pieknej "bajce o miłości" pojawiły się przeszkody. .jesteśmy rodziną. nasi dziadkowie byli rodzeństwem. ...Czy Kościół pozwala na tego typu związki? czy możemy sie pobrać? założyć rodzinę? mieć dzieci? ...potrzebuję pomocy i konkretnych odpowiedzi.. pozdrawiam


Cz maja 17, 2007 15:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post 
żaden problem-jestem mężatką od 14 lat-mamy 6 zdrowych dzieciaków-nasi rodzice są rodzonym rodzeństwem-więc jak widzisz pokrewieństwo troche takie bardziej-żadnych problemów ze ślubem kościelnym czy cywilnym-więc bez obaw/co do dzieci chorych-one rodzą się w wielu rodzinach,nie majacych nic wspólnego z pokrewieństem


Cz maja 17, 2007 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 17, 2007 13:45
Posty: 3
Post 
i naprawde nie było żadnych problemów z zawarciem związku małżeńskiego?? ekh.. sądze,że w mojej rodzinie nie przejdzie to tak "bez echa" :( .. wujki, ciocie.. w pierwszej chwili byli niesamowicie oburzeni.. niektórzy do tej pory są.. boje się,że mogą utrudniać nam legalizację tego związku.. a co do dzieci i doświadczenia życiowego..to szczerze gratuluję :)

_________________
martyniątko..


Cz maja 17, 2007 16:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Rozumiem że np. Twój dziadek był bratem jego babci? Czyli że waszym wspólnym przodkiem jest np. prababcia? W takim razie zgodnie z kan. 108 par. 3 jesteście spokrewnieni w 6 stopniu. A więc zgodnie z kan. 1091 par. 2 możecie zawrzeć małżeństwo
Powyższe proszę skonsultować z prawnikiem-kanonista :)


Cz maja 17, 2007 16:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 17, 2007 13:45
Posty: 3
Post 
tak dokładnie, takie łączy nas pokrewieństwo .. dziękuje bardzo za odpowiedź.. uspokoiła mnie ta wiadomość..

_________________
martyniątko..


Cz maja 17, 2007 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
renata155 napisał(a):
żaden problem-jestem mężatką od 14 lat-mamy 6 zdrowych dzieciaków-nasi rodzice są rodzonym rodzeństwem-więc jak widzisz pokrewieństwo troche takie bardziej-żadnych problemów ze ślubem kościelnym czy cywilnym-więc bez obaw/co do dzieci chorych-one rodzą się w wielu rodzinach,nie majacych nic wspólnego z pokrewieństem

Jesteście więc spokrewnieni w 4 pokoleniu (jesteście kuzynami). W związku z tym wasze małżeństwo jest nieważne (chyba że otrzymaliście dyspensę, o ile takowa istnieje)


Cz maja 17, 2007 16:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Zajrzyj też tutaj:

viewtopic.php?t=10491&start=0

_________________
www.onephoto.net


Cz maja 17, 2007 17:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post 
hmm-nie wazne a jednak ze wszystkimi sakramentami?-wiem że mąż pisał o dyspensę ze ślubów czystości-czy było pisane o pozwolenie na ślub?,nawet nie wiem-hmm-14 lat cudzołożę???-fajnie,ale jakoś mi to nie przeszkadza :lol:


Cz maja 17, 2007 18:18
Zobacz profil
Post 
Jesli tak cię to smieszy- to przeczytaj sobie kanon 1091 paragraf 2 Kodeksu prawa kanonicznego- "W linii bocznej niewazne jest(małżeństwo) az do czwartego stopnia włacznie"

Nie cudzołożysz-bowiem nie mialaś świadomości niewazności swojego małżeństwa...Trzeba jednak dokonać jego uwaznienia czyli konwalidacji...

Nie wierzysz-spytaj pierwszego, lepszego księdza...


Cz maja 17, 2007 18:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post 
No wiesz-pierwszy lepszy to nie powinien udzielić nam ślubu-a drugi pytany o to-też nie widział przeciwskazań


Cz maja 17, 2007 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
renata155 napisał(a):
No wiesz-pierwszy lepszy to nie powinien udzielić nam ślubu


Co za bzdura.

Ksiądz nie udziela ślubu!!!

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Cz maja 17, 2007 21:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post Re: ślub zawierany w trzecim pokoleniu <?>
mrs-pinka napisał(a):
mam ogromny problem.. jestem już 3 lata w związku, z chłopakiem, którego kocham. myślimy o małżeńswie.. niestety.. w tej całej pieknej "bajce o miłości" pojawiły się przeszkody. .jesteśmy rodziną. nasi dziadkowie byli rodzeństwem. ...Czy Kościół pozwala na tego typu związki? czy możemy sie pobrać? założyć rodzinę? mieć dzieci? ...potrzebuję pomocy i konkretnych odpowiedzi.. pozdrawiam


Niestety, "w standardzie" nie możecie.

Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1091 -
§ 1. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi.
§ 2. W linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie.


Wasi dziadkowie - I stopień pokrewieństwa (rodzeństwo)
rodzice - II stopień pokrewieństwa
Wy - III stopień pokrewieństwa

Natomiast można starać się o dyspensę u biskupa miejsca:

Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1078 -
§ 1. Ordynariusz miejsca może swoich podwładnych gdziekolwiek przebywających oraz wszystkich aktualnie przebywających na własnym jego terytorium, dyspensować od wszystkich przeszkód z prawa kościelnego, z wyłączeniem tych, od których dyspensa jest zarezerwowana Stolicy Apostolskiej.
§ 2. Stolicy Apostolskiej jest zarezerwowana dyspensa:
1° od przeszkody wynikającej ze święceń lub z wieczystego ślubu publicznego czystości, złożonego w instytucie zakonnym na prawie papieskim;
2° od przeszkody występku, o której w kan. 1090.
§ 3. Nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.
[/quote]

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Cz maja 17, 2007 21:53
Zobacz profil WWW
Post 
1.Sakramentu slubu udzielają sobie nawzajem malżonkowie, ksiądz jest "swiadkiem"...

2. Braliście slub 15 lat temu- czyli w roku 1992, wiec obowiązywał juz kodeks prawa kanonicznego z roku 1983 ogłoszony prze Jana Pawla II...

Jesli wasi rodzice sa rodzenstwem- to jestescie krewnymi 4 stopnia linii bocznej, czyli dotyczy was kanon 1091 par 2, co do niewazności związków malżeńskich do 4 stopnia linii bocznej wlącznie...

Od 4 stopnia linii bocznej mozna uzyskac dyspense od biskupa-jednakze powinno się to oczywiscie zrobic przed slubem...

Powinnas skontaktowac się z kimś kompetentnym-moze na początek telefon do kurii?

Pozdrawiam ... :)


Cz maja 17, 2007 21:56
Post 
Cytuj:
Wasi dziadkowie - I stopień pokrewieństwa (rodzeństwo)
rodzice - II stopień pokrewieństwa
Wy - III stopień pokrewieństwa


Wydaje mi się, ze źle to liczysz vox...

Jesli mają wspolną prabacię to są 6 stopniem linii bocznej...


Cz maja 17, 2007 22:02

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Teresse napisał(a):
Cytuj:
Wasi dziadkowie - I stopień pokrewieństwa (rodzeństwo)
rodzice - II stopień pokrewieństwa
Wy - III stopień pokrewieństwa


Wydaje mi się, ze źle to liczysz vox...

Jesli mają wspolną prabacię to są 6 stopniem linii bocznej...


Fakt, liczyłem po germańsku, a trza po rzymsku.

mea culpa

_________________
zrób to sam katolicy.net haft krzyżykowy


Cz maja 17, 2007 22:05
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL