Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 2:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 dokument JP2 o świętowaniu niedzieli 
Autor Wiadomość
Post dokument JP2 o świętowaniu niedzieli

Podobno były papież napisał jakiś istotny dokument o świętowaniu niedzieli. Wybaczcie moje nieuctwo, ale zupełnie nie wiem jaki to jest dokument. Czy moglibyście mi podać jego tytuł? Jeżeli macie to również linka.
Również informacja o tym, czy jest to dokument pisany jako "nieomylny", czy też jest to prywatna opinia Karola Wojtyły jest mi potrzebna.


N cze 19, 2005 12:10

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
List apostolski Dies Domini :)

Tu jego treść, a tutaj krótki komentarz samego Jana Pawła II.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N cze 19, 2005 12:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 15:31
Posty: 47
Post 
pozwolę sobie od razu dodać pytanie w kwestii Mszy Św. niedzielnej... Przeczytałam cały list JP II ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Otóż ze względu na pracę mam częste dyzury w niedzielę, z racji czego nie mogę być na Mszy Św. niedzielnej. W ubiegłym tygodniu musiałam odwiedzić rodziców, mieszkających w innym mieście (i tylko sobota byla wolna); a pociąg miałam z powrotem taki, że ani nie byłam w stanie pójść na Mszę Św. tam ani tutaj w sobotę. Niestety ta sytuacja sie powtarza, bo rodziców muszę odwiedzać, mogę tylko sobotę a w niedziele mam dyzur (od rana do dnia nastepnego). Teoretycznie mogłabym uznac iz jest to sytuacja "niebycia z waznej przyczyny"- ale ponieważ to sie powtarza minimum 2 razy w miesiącu a mi brakuje Eucharystii niedzielnej- co zrobić z tym problemem?
Poza tym jak świętować niedzielę będąc w pracy?

_________________
Dzięki Łasce Boga jestem......


N cze 19, 2005 14:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Jeśli nie masz rzeczywiście kiedy iść, to według mnie możesz iść w poniedziałek.


N cze 19, 2005 18:20
Zobacz profil WWW
Post 
Msza święta odprawiana w sobotę wieczorem z liturgią niedzielną, a więc także z czytaniami z kolejnej niedzieli, czyni zadość takiemu obowiązkowi. Problem w tym, że takie Msze św. są pewnie odprawiane tylko okazjonalnie.......


Pn cze 20, 2005 22:43

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 10:25
Posty: 254
Post 
Rzepak napisał(a):
Msza święta odprawiana w sobotę wieczorem z liturgią niedzielną, a więc także z czytaniami z kolejnej niedzieli, czyni zadość takiemu obowiązkowi. Problem w tym, że takie Msze św. są pewnie odprawiane tylko okazjonalnie.......

:o Dziwne. W mojej parafii rzadkością jest, kiedy wieczorem w sobotę nie ma liturgii niedzielnej. Uczestnictwo w tej mszy "zwalnia" z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy, ale tylko w przypadku kiedy jakaś ważna sprawa stoi nam na przeszkodzie i nie możemy być na niedzielnej eucharystii.


Wt cze 21, 2005 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
KPK Kan. 1248 napisał(a):
§ 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Ani słowa o liturgii niedzielnej...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt cze 21, 2005 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Moze by mozna porosic ksiedza by dal Komunie Sw zanim wsiadziesz do pociagu, albo w Twoim miescie po przyjezdzie, jesli to nie zbyt pozno oczywiscie. Albo moze gdyby byla przeciatka po drodze, zatrzymac sie tam na Msze.
Najlepiej jednak poradzic sie swojego anila stroza, on na pewno cos wymysli.


So cze 25, 2005 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Prawo kościelne
angua napisał(a):
KPK Kan. 1248 napisał(a):
§ 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Ani słowa o liturgii niedzielnej...

I jest to właściwe sformułowanie bo nakaz dotyczy Mszy św. w niedziele a nie w dni powszednie.

Wracam do tego tematu z innego powodu. Mianowicie mam wątpliwości co do interpretacji tego przepisu KPK dokonanych na stronie mateusz.pl/pow.
W niedalekiej odległości zamieszczono dwa sprzeczne wyjaśnienia, podpisane przez księży.
I tak na:
www.mateusz.pl/pow/040603.htm czytamy, że
"Obecne przepisy dotyczące spełnienia obowiązku niedzielnej Mszy św. zawarte są w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kanon brzmi w ten sposób: § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.
Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego „lenistwa”."

Natomiast na:
www.mateusz.pl/pow/040112.htm wyjaśnienie brzmi:
"Od wydania KPK w 1983 r. wierni mogą spełnić obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. w sobotę wieczorem (kan. 1248), nawet jeśli sprawowana jest w innym obrządku katolickim (np. u greko-katolików). Jednak jest prawdą, że powinna to być Msza św. z niedzieli tzn. według formularza niedzielnego, z czytaniami z niedzieli, z Gloria i Credo, homilią i modlitwą wiernych, także zbiórką ofiar na tacę. Takie Msze św. zwykle są już w miastach, chociaż jeszcze nie w każdej parafii.
Jeśli więc ktoś uczestniczy w sobotę wieczorem we Mszy św. sprawowanej z dnia bieżącego tzn. np. według formularza o świętym wspominanym w danym dniu lub o NMP w sobotę itd. nie jest to Msza niedzielna."


Więc jak to rozumieć: sobotnia Msza św. wieczorna może być przyjęta jako niedzielna czy też nie? I co oznacza użycie raz określenia "wieczorem" a następnie "w sobotę po poludniu"?

Nie bardzo też rozumiem, dlaczego sprzeczne wyjaśnienia nie zostały zweryfikowane przed zamieszczeniem na stronie - jakby bez żadnego zastanowienia.


Pn lis 23, 2009 21:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Temat był już tutaj poruszany.
Można poczytać: viewtopic.php?t=13379&highlight=masz+niedzielna+wieczorem

Jan Paweł II we wspomnianym tutaj dokumencie 'Dies Domini' mówi właśnie o konieczności stosowania obrzędów niedzielnych. To samo nakazują biskupi polscy w stosownym dekrecie, który też tam jest cytowany.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lis 23, 2009 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 01, 2006 13:29
Posty: 233
Post Re: dokument JP2 o świętowaniu niedzieli
Z tego co ja się dowiedziałem (UŚ WTL) to msza w sobotę wieczór(niezależnie od tego czy forma na niedziele czy sobotę) wypełnia wymóg.Osobiście wogóle odszedłbym od takiego legalistycznego podejścia.Kwestia sumienia, nie mogę być w niedziele, czy nie chce to będę w sobotę wieczór lub gdy mogę.

_________________
FIDES ET RATIO
"inquietum est cor nostrum, donec requiescat in te."-św.Augustyn,Doktor Łaski
Obrazek


Pt gru 04, 2009 17:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4591
Post Re: dokument JP2 o świętowaniu niedzieli
Wedlug starej czcigodnej tradycji Kosciola przejetej od naszych starszych braci w wierze (liturgia synagogalna) niedziela zaczyna sie w sobote po poludniu, ksieza lub mnisi juz o godz. 15 moga odmawiac I nieszpory( modlitwe wieczorna), ktore sa juz nieszporami niedzielnymi.
Wszedzie na swiecie (wyjatki sa w Polsce) Msza sw. popoludniowa (wieczorna) jest uwazana za Msze niedzielna, niezaleznie od tego czy jest ona z kazaniem czy bez i czy zbierane sa ofiary na tace.
Z tego co wiem w Polsce takie rozumienie Eucharystii niedzielnej maja chyba tylko neokatechumeni. Oni swietuja Msze niedzielna tylko w sobote.

_________________
ksiądz


N gru 06, 2009 16:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re:
szumi napisał(a):
TJan Paweł II we wspomnianym tutaj dokumencie 'Dies Domini' mówi właśnie o konieczności stosowania obrzędów niedzielnych. To samo nakazują biskupi polscy w stosownym dekrecie, który też tam jest cytowany.
Owszem. Nakazują to PREZBITEROM do stosowania a nie uzależniają od tego wypełnienia obowiązku o jakim mówi KPK.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


N gru 06, 2009 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: dokument JP2 o świętowaniu niedzieli
Bramin
Cytuj:
Z tego co wiem w Polsce takie rozumienie Eucharystii niedzielnej maja chyba tylko neokatechumeni. Oni swietuja Msze niedzielna tylko w sobote.

Dziwaczne rozumienie... Co do tego, że Msza w sobotę wieczorem jest uznawana za Mszę niedzielną, to wątpliwości nie mam. Jednak czynienie normy z udziału we Mszy w sobotę wieczorem, a nie w niedzielę uważam za wypaczenie.


N gru 06, 2009 23:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Re:
Barnaba napisał(a):
Owszem. Nakazują to PREZBITEROM do stosowania a nie uzależniają od tego wypełnienia obowiązku o jakim mówi KPK.

Po pierwsze: bo to właśnie kapłani mają obowiązek należycie sprawować liturgię, więc do nich się to słowo odnosi.
Po drugie: zacytuję jeszcze raz Kodeks Prawa Kanonicznego (ten sam cytat jest w linku do innego tematu, gdzie jest podejmowana ta kwestia):
Cytuj:
Kan. 2 - Kodeks zazwyczaj nie określa obrzędów, jakie należy zachować w sprawowaniu czynności liturgicznych, dlatego obowiązujące dotychczas przepisy liturgiczne zachowują swoją moc, chyba że któreś z nich są przeciwne kanonom Kodeksu.

Zatem nie ma się co dziwić, że Kodeks nie mówi, czy mają być niedzielne obrzędy, czy sobotnie, że nie mówi o Gloria, homilii i o wielu innych elementach właściwych Mszom niedzielnym. Bo od tego są osobne rozporządzenia. A te konkretne rozporządzenia mamy w Dekrecie biskupów polskich (cytowany w/w temacie o Mszy sobotniej wieczornej), także w Liście Dies Domini.
Kodeks Prawa Kanonicznego nie normuje wszystkiego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn gru 07, 2009 7:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL