Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 0:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 on Hindus ja Chrzescijanka... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 19, 2009 12:57
Posty: 3
Post on Hindus ja Chrzescijanka...
jak w temacie...
Chciałabym dowiedzieć się jak sie sprawa ma w przypadku kiedy będziemy chcieli zawrzeć związek małżeński. Jakie wymagania itp...dziekuje z gory za odp.


N lip 19, 2009 15:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
Zgodnie z prawem kanonicznym do zawarcia takiego małżeństwa jest niezbędna dyspensa biskupa.

Aby dostać taką dyspensę trzeba spełnić trzy warunki:
Cytuj:
1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;
2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;
3° obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron.


Co do punktu trzeciego: celem małżeństwa jest wzajemne dobro małżonków i zrodzenie potomstwa. Przymioty małżeństwa to jedność i nierozerwalność.

Podczas spisywania protokołu przedślubnego ksiądz da wam odpowiednie formularze do podpisu.
W formularzu dla strony katolickiej są m.in. pytania o to jak postąpi w sytuacjach konfliktowych (np. mąż nie będzie się zgadzał na chrzest dziecka), czy zgodzi się na życie w grzechu aby ratować małżeństwo.

Ksiądz wyśle potem do kurii prośbę do dyspensę dołączając do niej wasze oświadczenia i kopie protokołu przedślubnego.

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


N lip 19, 2009 15:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: on Hindus ja Chrzescijanka...
ewka-snk napisał(a):
jak w temacie...
Chciałabym dowiedzieć się jak sie sprawa ma w przypadku kiedy będziemy chcieli zawrzeć związek małżeński. Jakie wymagania itp...dziekuje z gory za odp.


No ale jakiego wyznania jest ten Hindus?

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


N lip 19, 2009 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
w tym wypadku najprawdopodobniej Hindus=wyznawca hinduizmu ;)

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


N lip 19, 2009 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 19, 2009 12:57
Posty: 3
Post 
Morph -dziekuje za odp , kurcze troche to nie sprawiedliwe z tym że dzieci musza byc wychowane w wierze KK. Rzecz jasna dla mnie że ja będe sie starała tak wychowywać moje dzieci jednak, np rozumiem też mojego chlopca ,że chciał by wychowac dzieci zgodnie z jego wiara.
Jego rodzina zaproponowała kompromis np dziewczynki w Jego wierze chlopcy w mojej lub na odwrót , jednak mam swiadomosc ze takie mieszanie nic dobrego nie przyniesie. Mozna by bylo rowniez ... poczekc az dzieci dorosna i same wybiora...jednak ja sobie nie wyobrazam takiej sytuacji... prawie jak by były ateistami z mojego wyboru...

Rojza Genendel-napisałm jest Hindusem ,wiem że czesto jest to mylone wiec napisze Indus -osoba obywatelstwa Indii ,Hindus -osoba wyznajaca Hinduizm :)


N lip 19, 2009 16:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
Ewka jeśli odmówisz podpisania oświadczenia ślubu nie będzie.
Twój chłopak musi podpisać oświadczenie, że przyjął do wiadomości Twoje zobowiązania (do zachowania wiary, ochrzczenia dzieci itd).
Jeśli Twój chlopak powie księdzu, że będzie dążył do wychowania dzieci w swojej religii sprawa nieco się skomplikuje - ksiądz po zbadaniu sprawy przekaże ją dalej (do biskupa a ten do Sekretariatu Prymasa Polski).

Najlepiej więc spokojnie omówić to przed wizytą u księdza, żeby potem nie było niespodzianek.

Do kancelarii parafialnej musicie udać się oboje (Twoj partner też). Od Ciebie będą wymagać świadectwa chrztu (powinna się na nim znaleźć adnotacja co do bierzmowania), od Twojego partnera zaświadczenia, że jest stanu wolnego.

Możecie też poprosić o dyspensę od formy kanonicznej - wtedy ślub może się odbyć np. w USC (zamiast w kościele czy kaplicy).

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


N lip 19, 2009 17:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 19, 2009 12:57
Posty: 3
Post 
Morph - jeszcze raz bardzo Ci dziekuję za tak szybką i konkretna odp :) No cóż teraz pozostaje mi tylko sprawdzić jak zareaguje na to mój chłopak a przede wszystkim jego rodzina :/eh...mam nadzieje że wszystko pojdzie dobrze i ze te formalności nie będą trwały wieki ...


N lip 19, 2009 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
ewka-snk napisał(a):
Rojza Genendel-napisałm jest Hindusem ,wiem że czesto jest to mylone wiec napisze Indus -osoba obywatelstwa Indii ,Hindus -osoba wyznajaca Hinduizm :)

Owszem, myleni są, ale Hindusi z hinduistami.
Ale ad rem.
Jeśli faktycznie jest hinduistą, i jest to twój partner, znasz go dobrze to pewnie masz sporą wiedzę na temat tego w co właściwie wierzy. Hinduizm nie jest jedną spójną religią, a raczej zbiorem wielu systemów religijnych i filozoficznych. Sama wiesz najlepiej, czy macie szansę się dogadać.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


N lip 19, 2009 17:27
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
Powiem wprost:

jeśli chrześcijanka chce wyjść za mąż za mężczyznę, który jest hindusem to on musi się nawrócić

jeśli nie wyjdziesz za mąż za chrześcijanina - wasze małżeństwo będzie przeklęte przez Boga, dalej - przeklęta będzie rodzina i przeklęte będą dalsze pokolenia...
[czytaj Biblię ;)]


Cz lip 23, 2009 15:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sie 18, 2007 13:38
Posty: 1656
Post 
[...] bardzo prosze o szacunek dla innych uzytkownikow forum.

pedziwiatr


Pt lip 24, 2009 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
Może byś Cyrylu uszanował cudze poglądy. Szacunek do rozmówcy to chyba podstawowa zasada dialogu, nie mylę się?


Pt lip 24, 2009 15:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Rozmówca Cyryla w perfidny sposób kłamie, więc nie widzę powodów aby szanować jego wypowiedź...

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pt lip 24, 2009 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 10, 2009 21:43
Posty: 246
Post 
[quote"Jacson"][czytaj Biblię Mruga 2][/quote]

Ano w Biblii mamy między innymi takie słowa św. Pawła:
"Jeśli któryś z braci ma żonę niewierzącą i ta chce razem z nim mieszkać, niech jej nie oddala! Podobnie jesli jakaś żona ma niewierzącego męża i ten chce razem z nią mieszkać, niech się z nim nie rozstaje! Uświęca się bowiem mąż niewierzący dzięki swej żonie, podobnie jak świętość osiągnie niewierząca żona przez brata".

Z drugiej strony dawniejsze przepisy prawa kanonicznego głosiły, że strona katolicka powinna pozyskać dla wiary niewierzącego współmałżonka.

_________________
Miernota w chwilach zagrożenia staje się bezwzględna.


Pt lip 24, 2009 16:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
Rojza Genendel napisał(a):
Rozmówca Cyryla w perfidny sposób kłamie, więc nie widzę powodów aby szanować jego wypowiedź...


Nie jestem na tym forum od pouczania, ale nie widzę powodu, żeby kogokolwiek tutaj obrażać. Skąd wiesz że kłamie? Może nie zna prawdy po prostu?


Pt lip 24, 2009 19:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
Cristof napisał(a):
Rojza Genendel napisał(a):
Rozmówca Cyryla w perfidny sposób kłamie, więc nie widzę powodów aby szanować jego wypowiedź...


Nie jestem na tym forum od pouczania, ale nie widzę powodu, żeby kogokolwiek tutaj obrażać. Skąd wiesz że kłamie? Może nie zna prawdy po prostu?


Więc po co wypowiada się na tematy o których nie ma pojęcia?

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Pt lip 24, 2009 20:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL