Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So cze 08, 2024 9:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Administrator->Proboszcz - procedury.... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 08, 2007 13:00
Posty: 5
Post Administrator->Proboszcz - procedury....
Czy administartor, który został nastepnie dekretem odwołany z tej funkcji i od razu mianowany proboszczem w tej samej parafii powinien wykonac wszystko co związane jest z urzędem proboszcza (wyznanie wiary przed biskupem, podpisanie protokołu przejęcia parafii, objęcie prafii w sposób kanoniczny i liturgiczny). A może wystarczy dekret nominujący i w sposób niejako samoistny przechodzi się z administratora w urząd proboszcza?


Śr sie 08, 2007 15:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Wydaje mi się, że winien dokonać tych wszystkich czynności które wymieniłaś na początku.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So sie 11, 2007 13:15
Zobacz profil WWW
Post 
administrator (jak sama nazwa wskazuje) ma wszystkie uprawnienia do zarządzania majątkiem parafii, a zatem protokół przejęcia (dotyczy majątku), musiał być podpisany przed objęciem tej funkcji.
natomiast owszem, co do obrzędu tzw kanonicznego objęcia parafii, ze wszystkimi wymienionymi formalnymi obrzędami, odbywa się po nominacji na proboszcza


N sie 26, 2007 19:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Objęcie parafii w posiadanie nie musi miec charakteru liturgicznego, choć wypada by odbyło się w obecności wspólnoty parafialnej. Forma objęcia parafii w posiadanie określona jest przez partykularne prawo lub obyczaj. Musi być połączone ze złożeniem wyznania wiary przez nowomiaowanego proboszcza i co najwazniejsze, nowy proboszcz musi byc wprowadzony w urząd przez biskupa lub jego delegata (zwykle dziekana). Nikt nie moze sam z siebie odbyć objęcia parafii. No i musi się ono odbyć w wyznaczonym czasie.

Od obowiązku objecia parafii biskup może jednak dyspensować. Taka dyspensa musi byc zawarta w dekrecie nominacyjnym i bywa, że tak się własnie dzieje z admiistratorami parafii, którzy zostaja proboszczami. Także szczegóły zwiazane z protokołem są regulowane przez partykularne prawo lub obyczaj, więc może to różnie wygladać w poszczególnych diecezjach.


Pn sie 27, 2007 0:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2007 13:00
Posty: 5
Post 
A w tym problem, że Statuty Diecezji (prawo partykularne) określają, że kanoniczne objęcie parafii nastepuje poprzez podpisanie protokołu zdawczo odbiorczego. A co się z tym wiąze ten fakt wpływa na ważnośc bądź nie błogosławionych małżeństw.
Administrator stracił swój urząd poprzez dekret odwołujący, a tym samym niejako nie ma żadnego prawa do parafii. Urząd proboszcza jest nowym urzędem na tej samej parafii i jak tu ją objąć prawnie (kanonicznie), a w kwestii podpisywania protokołu (podpisaywać czy nie, jeżeli zaś tak to z kim i jak).
Co do dyspensy od kanonicznego parafii nie było żadnej dyspensy w dekrecie nominacyjnym, poza tym w myśl prawa powszechnego taka dyspensa powinna być podana do publicznej wiadomości wiernych.
Sytuacja jest co najmniej niejasna.


Wt sie 28, 2007 7:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
mirba napisał(a):
Urząd proboszcza jest nowym urzędem na tej samej parafii i jak tu ją objąć prawnie (kanonicznie), a w kwestii podpisywania protokołu (podpisaywać czy nie, jeżeli zaś tak to z kim i jak).


Protokół z objęcia parafii sporządza przedstawiciel biskupa, najczęściej będzie to dziekan. Prawo partykularne precyzuje w jaki sposób powinno się odbyć objęcie parafii w tym wypadku (np. w obecności co najmniej dwóch swiadków itp).

Cytuj:
w myśl prawa powszechnego taka dyspensa powinna być podana do publicznej wiadomości wiernych.


"Publiczne podanie do wiadmosci" mogło się odbyć przez opublikowanie dekretu z dyspensą w urzedowym dzienniku kurii, nikt nie musiał odczytywać w parafii, czy wywieszać na tablicy ogłoszeń.

Jezeli liczysz na unieważnienie małżenstwa z powodu braku objęcia kanonicznego parafii przez proboszcza, to musisz pamiętać, ze taka rzecz nawet jak się zdarzy, to zwykle dość szybko wychodzi na jaw, i wtedy małżeństwa zawarte w danej parafii są po prostu uwazżiane "hurtem" przez odpowiedni dekret biskupa.

Cytuj:
Sytuacja jest co najmniej niejasna.

To trzeba by sprawdzić po prostu w dokumentach znajdujacych się w Kurii, tutaj nieczego nie wymyślimy. Dlaczego sadzisz że nowy-stary proboszcz nie objął parafii, a dziekan (lub inny przedstawiciel biskupa) nie sporzadził protokołu? To, ze był administratorem a teraz został proboszczem tej samej parafii niczemu ie przeszkadza, ani nie uniemozliwia objęcia parafii.


So wrz 01, 2007 17:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL