Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona
 Msza w sobotę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lut 13, 2008 18:14
Posty: 11
Post 
niestety nie mam takiej możilwości, czasem w niedzielę rzeczywiście się udaje, ale nie zawsze.

ostatnia msza jest o 18

w sobotę wracam do domu najwcześniej o 20, zwykle o 22, czasem o 18:30-19:00

w niedzielę o 6:30 już mam autobus.


Śr lut 13, 2008 20:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ja msze - wieczorne sobotnie, z liturgii już niedzielnej - rozumiem jako furtkę dla tych, którzy z ważnych przyczyn (a nie wygodnictwa) nie mogą uczestniczyć we mszy w niedzielę.

I też - moim zdaniem - znaczenie ma to, czy liturgia jest z danej niedzieli.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N lut 17, 2008 9:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 10, 2005 22:06
Posty: 167
Post 
Co z mszami ślubnymi?
Byliśmy raz w czerwcu na ślubie o 15.00 i celebrans powiadomił wszystkich, że w niedzielę powinniśmy pójść na mszę. Gdyby ślub był o 16.00, obowiązek zostałby spełniony. Tłumaczył to porą nieszpór.

_________________
Nasz pierwszy CUD
Nasz drugi CUD


So kwi 12, 2008 19:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 20, 2008 9:48
Posty: 2
Post Re: Msza w sobotę
angua napisał(a):
ToMu napisał(a):
Po drugie - nie jest ważne oficjum. Czytałeś kanon podany przez Kamyka? Jest tam cokolwiek o oficjum? Nie ma - jest tylko o wieczorze. Problem odpowiedniego oficjum jest problemem kapłana - który rzeczywiście powinien odprawić Mszę według oficjum niedzielnego. Ale jeśli tego nie zrobi, to nie znaczy to, że Twój niedzielny obowiązek nie został spełniony. Jakby nie było, oficjum jest sprawą drugorzędną w porównaniu z samą Najświętszą Ofiarą...


Osobiście zgadzam się z tym podejściem. Mam jednak wątpliwości ponieważ spotkałam sie z odmienna opinią na stronie

http://www.radiopodlasie.pl/bp/?p=26

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić tę sprawę.


Wt maja 20, 2008 11:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
No to mamy pat. Bo przecież nie napiszę, że biskup nie ma racji ;)

Ma ktoś może pod ręką komentarz do prawa kanonicznego?

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt maja 20, 2008 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 26, 2008 20:28
Posty: 55
Post 
Fragment z katechizmu k. : ''Nakazowi uczestniczenia we mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego''


Wt maja 20, 2008 21:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Nie chce mi się sprawdzać, ale raczej wygląda na KPK. Zresztą już tu był cytowany i to pewnie nie raz. Nie o to chodzi - chodzi o wypowiedź księdza biskupa, do której linka podała Magda21 i która wydaje mi się dziwna. Myślę, że wytłumaczenie mógłby przynieść komentarz do KPK, o którym pisałam wyżej, ale ja w domu go nie mam. Bo z samego KPK wynikałoby, że biskup się myli...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt maja 20, 2008 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 20, 2008 9:48
Posty: 2
Post 
można jeszcze zajrzeć

http://mateusz.pl/pow/040603.htm

Jak widać stanowiska są różne.


Śr maja 21, 2008 7:35
Zobacz profil
Post 
ToMu napisał(a):
Ale wiadomo - że ma ona być ostatecznością, gdy ktoś faktycznie NIE MOŻE przyjść w niedzielę.
Nie. Nie ma takiego obostrzenia.

Odpowiedź ks. Aleksander Sobczaka, doktora prawa kanonicznego,
adiunkta w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM
za http://mateusz.pl/pow/040603.htm :

Cytuj:
Obecne przepisy dotyczące spełnienia obowiązku niedzielnej Mszy św. zawarte są w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kanon brzmi w ten sposób: § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego „lenistwa”.

Próby ograniczania tutaj wiernych wynikają niestety z niezrozumienia samej idei Mszy św. sobotniej. Nie jest to dodatkowe danie wiernym możliwości spełnienia ich obowiązku, ale powody są głęboko teologiczne.



Natomiast trzeba uważać by nie zatracić świątecznego charakteru niedzieli.


Cz lut 26, 2009 13:43

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Cytat:
"Nie każda liturgia sprawowana w sobotę wieczorem jest liturgią niedzielną. Nie zadość czyni więc obowiązkowi uczestnictwa ten, kto uczestniczy w sobotę wieczorem w liturgii innej niż niedzielna. "

Wypowiedź: ks.Bp. Kiernikowski - ordynariusz siedlecki


Pt lip 03, 2009 19:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Owszem i to jest prawda. Msza w sobotę wieczorem musi być niedzielną, by mówić o wypełnieniu obowiązku uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej. Ale faktem jest, że większość parafii tak robi, że owa sobotnia wieczorna jest już z formularza niedzielnego. Ale jeśli nie jest, to wówczas nie jest to wypełnienie wspomnianego obowiązku.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 04, 2009 7:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post 
Szumi, zechciej podać na jakiej podstawie twierdzisz, że jeżeli Msza św w sobotę wieczorem - "nie jest niedzielną" -( myślę, że chodzi ci o fakt iż nie jest odprawiana według formularza niedzielnego) to wierny nie spełnia obowiązku uczestniczenia we Mszy niedzielnej. Na tyle na ile znam przepisy prawa kanonicznego nie ma takiej klauzuli, może jednak czegoś nie wiem.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


So lip 04, 2009 7:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Po pierwsze należało by się odwołać do dekretu prymasa Wyszyńskiego, ale nie mam go na komputerze, a w sieci też go nie znalazłem, ale mam coś takiego, ze wstępu do kalendarza liturgicznego (przedruk z dekretu biskupów):

Cytuj:
1. Komunikat Biskupów w sprawie obowiązku Mszy św.
w niedziele, który może być spełniony w sobotę wieczorem:
„Biskupi uważają za swój pilny obowiązek zwrócić uwagę na
przepis kan. 1248 KPK obowiązujący wszystkich wiernych.
Wymieniony przepis kanonu rozszerza czas sposobny dla
spełnienia obowiązku udziału we Mszy św. niedzielnej na
sobotnie popołudnie, a w święta nakazane na popołudnie
poprzedzające święta" (Okólnik 9/83);
2. Pouczenie dla kapłanów w sprawie Mszy św. niedzielnej
odprawianej w wigilie niedziel i świąt nakazanych:
– na podstawie przepisów liturgicznych i uchwały Konferencji
Episkopatu Polski z dnia 1 XII 1983, zadośćuczyni niedzielnemu
i świątecznemu obowiązkowi uczestniczenia w liturgii
Najświętszej Ofiary Msza św. odprawiana po południu w soboty
i wigilie świąt nakazanych. Konsekwentnie uczestniczenie we
Mszach odprawianych wcześniej, np. z racji pogrzebu, ślubu nie
zadośćuczyni ww. obowiązkowi;
– obowiązują w w.w. Mszach następujące przepisy liturgiczne:
formularz Mszy z niedzieli, recytowane lub śpiewane Chwała
i Wierze, czytania z niedzieli, obowiązek wygłoszenia homilii;
– Msza sobotnia lub w Wigilie świąt nakazanych winna być
odprawiana o stałej godzinie i zasadniczo jedna w danym
kościele, dlatego należy dobrać czas najbardziej korzystny;
– dopuszczalna jest także Msza św. tzw. ślubna odprawiana
według zasad liturgicznych przytoczonych w punkcie II. W tych
Mszach obowiązują przepisy zawarte w nr 110 Obrzędów
Sakramentu Małżeństwa (Okólnik 9/83).


Niestety owego okólnika w całości w sieci też nie znalazłem. Pozostaje opierać się na tym przedruku.

A z niego wynika jednoznacznie, że owa Msza wigilijna ma mieć formularz i wszystkie inne cechy Mszy dnia, który poprzedza (niedzieli, lub święta/uroczystości).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lip 04, 2009 8:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Cytat autora:
"Obecne przepisy dotyczące spełnienia obowiązku niedzielnej Mszy św. zawarte są w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kanon brzmi w ten sposób: § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne. Wierny może wybrać tę Mszę św. z czystego „lenistwa”."
dr. prawa kanonicznego ks.Aleksander Sobczak

I kto mówi prawdę ?. Bp.Kiernikowski czy ks.Sobczak


So lip 04, 2009 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... ale jeżeli byłaby to prawda do w wielu polskich parafiach, gdzie jest przecież tylko jeden ksiądz i jest tylko jedna Msza św. sprawowana w dni powszednie (zazwyczaj wieczorna), sprawa wyglądałaby tak:
- albo ksiądz zważywszy na dobro wiernych odprawiałby w sobotę Mszę św wg formularza niedzielnego tym samym pozbawiając się zawsze Mszy św. sobotniej i m.in. tak jak dzisiaj pierwszych sobót (robienie nabożeństwa sobotniego po Mszy św niedzielnej już zupełnie byłoby niejasne ;) )
- albo jak Pan Bóg nakazał sprawuje te sobotnie Msze św. utrudniając pewnie życie parafianom jeżeli ich uczestniczenie w tej Eucharystii nie zadośćuczyniło ich obowiązkowi.

Bo sytuacji mieszania tych dwóch wariantów sobie nie wyobrażam ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So lip 04, 2009 9:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL