Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Msza w sobotę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Msza w sobotę
szumi napisał(a):
Barnaba napisał(a):
Jest AKURAT ODWROTNIE.
Obowiązek Mszy Świętej niedzielnej wynika z Kodeksu Kanonicznego, a więc argument z norm liturgicznych jest jałowy.


Ja tego nie rozumiem.
Czy chodzi Ci o to, że skoro Kodeks czegoś nie normuje, to inne normy nie mają znaczenia?
Nie. Jeśli Kodeks coś normuje, a pozostałe normy nie, to należy postępować wg norm Kodeksu.
Kodeks normuje w ogóle obowiązek niedzielny. Przepisy liturgiczne go nie normują - ich zadaniem jest kształtowanie liturgii.
Dlatego mają coś do powiedzenia w kwestii tego, z którego formularza w jaki dzień ksiądz powinien odprawić liturgię, ale NIE normują tego co sie stanie w razie nieposłuszeństwa księdza.
A skoro nie normują, więc i nie można się w tym względzie nimi kierować.
Cytuj:
Bo Kodeks sam zrzeka się normowania prawa liturgicznego, na rzecz odrębnych przepisów (i takie zostały wydane, chociażby wspomniane zdanie polskich biskupów, czy słowa Jana Pawła II z Listu Dies Domini)
Dokłądnie tak. Tylko one NIC nie mówią na temat rzkomego związku (jaki usiłujesz zasugerować) pomiędzy liturgią a obowiązkiem niedzielnym
Cytuj:
Barnaba napisał(a):
Wydali, ale nie na temat ważności/nieważności mszy sprawowanej wg tego czy innego formularza, tylko na temat co powinni robić księża.
Innymi słowy - to jest przepis dla sprawujących, a nie dla wiernych.

Ale ja nie twierdziłem inaczej.
Z tym, że ten dekret dotyczy Mszy wigilijnych i mówi o tym, jak mają być sprawowane, by spełniały warunek kan. 1248 KPK
Nic podobnego.
Cytuj:
Zatem aby ten warunek (Mszy wigilijnych) spełniały mają być sprawowane według określonego obrzędu. I jak już mówiłem, jeśli ktoś nie ma świadomości, że to jednak nie jest Msza niedzielna nie ponosi winy moralnej.
W ogóle nie ponosi żadnej winy , ze świadomością czy nie, ponieważ nie ejst to jego posłuszeństwo, tylko sprawującego liturgię
Cytuj:
Barnaba napisał(a):
Gdy wierny przyjdzie w sobotę wieczorem na Mszę Świętą i jest ona z formularza sobotniego, to ów wierny jak najbardziej spełnił obowiązek niedzielny - natomiast ksiądz odprawiający wykroczył przeciw instrukcji liturgicznej.
Czy to naprawdę takie trudne?!

Jak wyżej wspomniałem, jeśli jest przekonany, że to była Msza niedzielna, to tak. Jeśli wie, że była sobotnia, to nie.
Nieprawda. Twierdzenie bez dowodu.

Cytuj:
Czy to naprawdę takie trudne?
Nie tyle trudne, co po prostu nieprawdziwe.

Cytuj:
Barnaba napisał(a):
Proszę o źródło takiego (błednego) mniemania. Bo na pewno nie Kodeks Kanoniczny. Kolejne "prawo misia" (Misiewydaje).

Jest o tym w tymże dekrecie biskupów, gdzie zaznaczono, że Msza ślubna w sobotni wieczór, powinna być według norm niedzielnych.
A czy zaznaczono że jak odprawiający zrobi inaczej, to nie jest spełniony obowiązek niedzielny?
Cytuj:
Więc nie jest to moje widzimisię.
Przepisy dotyczące Mszy ślubnej są dodatkowo normowane w Obrzędzie sakramentu małżeństwa.
I co z tego. Tam nie ma nic natemat nieważności obowiązku neidzielnego. Więc przywołujesz je bez związku.


Cytuj:
Ja rozumiem, że ktoś może się nie zgadzać. Ja już swoje racje przedstawiłem w tym wątku. Dyskusja odżyła, znów te same argumenty. Ja nie będę już jednak po raz kolejny pisał tego samego.
I dobrze, bo piszesz własną naukę, sprzeczną z zaprezentowanym autorytetem naukowym w tej dziedzinie. Więc lepiej nie pisz.

Cytuj:
Gdy pojawi się jakiś nowy argument, chętnie się odniosę.
Zupełnie wystarczą argumenty już przytoczone przez ks. Aleksander Sobczaka, doktora prawa kanonicznego,
adiunkta w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM:
"Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne."

Całość Monique przytoczyła tu: viewtopic.php?p=551371#p551371

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


N cze 30, 2013 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 22, 2013 20:54
Posty: 5
Post Re: Msza w sobotę
Nie sądzicie, że sobotnia msza święta jest co najmniej dziwna ? Rozumiem, że zdarzają się sytuacje, w których po prostu w niedzielę nie jesteśmy w stanie odwiedzić Domu Bożego. Ale znam wiele osób, które wolą "zaliczyć" mszę w sobotę, by całą niedzielę mieć dla siebie.


Wt wrz 24, 2013 10:58
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
nikodem85 napisał(a):
Ale znam wiele osób, które wolą "zaliczyć" mszę w sobotę, by całą niedzielę mieć dla siebie.
No i co w tym złego? Kościół ustalił, że wieczorna msza sobotnia jest mszą niedzielną, więc kto w niej uczestniczy, ten wypełnia swój katolicki obowiązek.


Wt wrz 24, 2013 17:47

Dołączył(a): Wt wrz 24, 2013 22:41
Posty: 4
Post Re: Msza w sobotę
nikodem85 napisał(a):
Nie sądzicie, że sobotnia msza święta jest co najmniej dziwna ? Rozumiem, że zdarzają się sytuacje, w których po prostu w niedzielę nie jesteśmy w stanie odwiedzić Domu Bożego. Ale znam wiele osób, które wolą "zaliczyć" mszę w sobotę, by całą niedzielę mieć dla siebie.


Myślę, że nie jest dziwna chociażby z tego powodu, który podałeś ;) Wg mnie dziwniejsza jest sytuacja, kiedy ludzie zamiast wejść do kościoła stoją na zewnątrz, gdzie przy okazji sobie pogadają, a dookoła jest mnóstwo rzeczy, które ich rozpraszają. Nie mówię o sytuacji, w której kościół jest po prostu przepełniony i nie ma szans, żeby więcej osób weszło do środka.


Wt wrz 24, 2013 23:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 29, 2013 15:31
Posty: 1
Post Re: Msza w sobotę
a moim zdaniem to dziwne. zgadzam się z nikodemem - sobota tylko wtedy kiedy nie mozna inaczej, nie mozna sobie samemu zmieniac. a ja moze wybiore srode,bo wteyd mi pasuje, a nie niedziele. nie, niedziela jest ustalona.


N wrz 29, 2013 15:46
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
A dlaczego "niedziela jest ustalona"?
Z tego samego powodu, poniewaz Kosciol zawsze swietowal juz od wigilii dnia swiatecznego, mozna uczestniczyc we Mszy sw niedzielnej w sobote.


N wrz 29, 2013 15:54
Post Re: Msza w sobotę
Boradia napisał(a):
(...) sobota tylko wtedy kiedy nie mozna inaczej (...)
Mógłbyś/mogłabyś to uzasadnić?
Boradia napisał(a):
(...) niedziela jest ustalona.
Sobotni wieczór również jest ustalony.


Pn wrz 30, 2013 0:11

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Msza w sobotę
Barnaba napisał(a):
(...)Zupełnie wystarczą argumenty już przytoczone przez ks. Aleksander Sobczaka, doktora prawa kanonicznego,
adiunkta w Zakładzie Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UAM:
"Kanon nie wprowadza żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana według formularza niedzielnego, że muszą być ku temu jakieś racje, np. niemożność uczestniczenia we Mszy św. w samą niedzielę. Niestety, dosyć często duszpasterze próbują narzucać taką interpretację, która jednak nie jest słuszna.

Tak więc wierny jest tutaj zupełnie wolny w wyborze Mszy św., w której chce uczestniczyć. Każda Msza św. w sobotę po południu spełnia wymagania postawione przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale może to być również Msza z formularza sobotniego, ślubnego, pogrzebowego, chrzcielnego, czy jakiegokolwiek innego. Jedyny warunek, że musi to być Msza św. w sobotnie popołudnie. Również powody są tutaj nieistotne."

Całość Monique przytoczyła tu: viewtopic.php?p=551371#p551371


Nie wiem dlaczego jest ta dyskusja, gdy zrozumiałe argumenty zostały już dużo wcześniej przedstawione?
Może z tej racji, że niektóre osoby to są "Katolicy, ale ..."?
I ważne by było "po ichniemu"?


Wt paź 15, 2013 11:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 30, 2018 12:59
Posty: 1
Post Re: Liturgiczna niedziela w sobote wieczorem
Gimlas napisał(a):
Sobotnia wieczorna msza swieta zastepuje te niedzielna, jak juz zostalo wspomniane.Jednak istnieje problem zachowania swietosci takiego dnia.
Bo jesli msza w sobote to czy nie powinno sie tez powstrzymywac w ten dzień od prac niekoniecznych?Wiecej odpoczywac, wyjsc z dziecmi na spacer itp.?
I tu moze byc problem jak mi powiedzial kiedys mój proboszcz.


To nie jest "sobotnia msza wieczorna" - liturgicznie to jest juz msza niedzielna!!!


Pt mar 30, 2018 13:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Msza w sobotę
Msza św. wigilii jest równoznaczna z Mszą w dzień. Tak w niedzielę, jak i w uroczystości. Dopełnia obowiązku ten, kto uczestniczy we Mszy w poprzedzający dzień wieczorem.

We wszystkich przypadkach, w których nie określono inaczej, dzień zaczyna się i kończy o północy. Zatem czas świętowania niedzieli w postaci powstrzymania się od prac niekoniecznych formalnie "liczy się" od północy. Choć faktycznie, jeśli było to możliwe, jeśli uczestniczyłam we Mszy wigilii to starałam się ją traktować jak początek niedzieli. Ale to mój wybór, wynikający z potrzeby spójności, nie prawo.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt kwi 13, 2018 12:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Msza w sobotę
Dwa spostrzeżenia, niezależne od siebie:
1. Słyszałem kiedyś od księdza z diecezji kieleckiej, że u nich nie ma czegoś takiego, żeby w sobotę wieczorem odprawiać mszę niedzielną, biskup nie pozwala. Nie wiem czy to prawda, nie wiem czy obecny bp, czy poprzedni. Powtarzam, co usłyszałem.
2. A może niektórzy z naszych duchownych są na bakier z modlitwą brewiarzową? No bo jak po I nieszporach niedzielnych można odprawiać mszę z soboty?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn kwi 16, 2018 9:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Msza w sobotę
brunero napisał(a):
Nie wiem czy to prawda, nie wiem czy obecny bp, czy poprzedni. Powtarzam, co usłyszałem.
Po co powtarzasz?
Cytuj:
A może niektórzy z naszych duchownych są na bakier z modlitwą brewiarzową?
A może nie są na bakier?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn kwi 16, 2018 10:15
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
brunero napisał(a):
Dwa spostrzeżenia, niezależne od siebie:
1. Słyszałem kiedyś od księdza z diecezji kieleckiej, że u nich nie ma czegoś takiego, żeby w sobotę wieczorem odprawiać mszę niedzielną, biskup nie pozwala. Nie wiem czy to prawda, nie wiem czy obecny bp, czy poprzedni. Powtarzam, co usłyszałem.
2. A może niektórzy z naszych duchownych są na bakier z modlitwą brewiarzową? No bo jak po I nieszporach niedzielnych można odprawiać mszę z soboty?

Ksiądz po prostu albo kłamał, albo posługiwał w małej wiejskiej parafii nie odprawiających mszy św w sobotą z liturgią z niedzieli.
W mojej parafii i jeszcze kilku w Kielcach od lat sprawowane są wieczorem - godz. 19,00 lub 20,00 msze liturgicznej niedzieli.


Pn kwi 16, 2018 10:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Msza w sobotę
chwat napisał(a):
brunero napisał(a):
Nie wiem czy to prawda, nie wiem czy obecny bp, czy poprzedni. Powtarzam, co usłyszałem.
Po co powtarzasz?
Tak powinienem całe życie milczeć. W zasadzie cała moja wiedza pochodzi od jakiegoś autorytetu i nie została przeze mnie zweryfikowana. Nie mam prawa powtarzać, że koronacja Chrobrego odbyła się w 1025, ba że w ogóle się odbyła, bo nie widziałem dokumentów to potwierdzających. Jakiś nie znany mi osobiście autor podręcznika tak napisał, a ja mu głupi wierzę. Bo skoro nie mogę powtarzać, co dowiedziałem się od osoby, której ufam, to jakże powtarzać to, co powiedzieli ludzie, których nie znam.
Cytuj:
A może niektórzy z naszych duchownych są na bakier z modlitwą brewiarzową?
A może nie są na bakier?

A może są? Jakie jest prawdopodobieństwo istnienia grzechu, którego nikt nie popełnia?

_________________
laudare benedicere praedicare


Pn kwi 16, 2018 11:35
Zobacz profil
Post Re: Msza w sobotę
brunero napisał(a):
Bo skoro nie mogę powtarzać, co dowiedziałem się od osoby, której ufam, to jakże powtarzać to, co powiedzieli ludzie, których nie znam.

Powtarzać możesz, ale tak właśnie rodzą się plotki.
Obcej osobie z forum nie wierzysz, a stronie kościoła parafialnego uwierzysz?
http://jadwiga-kielce.pl/nasza-wspolnot ... bozenstwa/


Pn kwi 16, 2018 11:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL