Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Czy wszystkie prawa są dobre, nawet kościelne? 
Autor Wiadomość
Post Czy wszystkie prawa są dobre, nawet kościelne?
prawa koscelna ustawia koscioł i my musimy ja przestrzegac ale czy wszyst sa słuszan czy nie powieny byc zmnien do danych czasów


Pn lis 29, 2004 11:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
luki czy mozesz okreslic co dokladnie masz na mysli i co kosciol powinien zmienic wg ciebie i co unowoczesnic?

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn lis 29, 2004 11:10
Zobacz profil
Post 
praca w niedzela i swieta


Pn lis 29, 2004 11:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
moment, nie bardzo rozumiem? czy sugerujesz ze kosciol powinien zezwolic na prace w niedziele i swieta? kosciol raczej nie ma takiej mocy by jakas ustawa zmieniac przykazania Boze ;)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn lis 29, 2004 11:14
Zobacz profil
Post 
ale t6o ks tak gdal ze prac w niedzle jest zła a jak ona daj chlep i dobro to jesat mojm zdniem okej o kosciół nie pownien w to w nikac


Pn lis 29, 2004 11:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
luki kiedys w niedziele pracowaly tylko osoby, ktore musialy, czyli lekarze i cala sluzba zdrowia, ale tez nie wszyscy, tylko ci ktorzy mieli dyzur. a tak wogole to czy znasz przykazania Boze? 3 przykazanie "pamietaj abys dzien swiety swiacil"

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn lis 29, 2004 11:22
Zobacz profil
Post 
Julia napisał(a):
luki kiedys w niedziele pracowaly tylko osoby, ktore musialy, czyli lekarze i cala sluzba zdrowia, ale tez nie wszyscy, tylko ci ktorzy mieli dyzur. a tak wogole to czy znasz przykazania Boze? 3 przykazanie "pamietaj abys dzien swiety swiacil"

zanm znam alew mzoe tesz swieci praca


Pn lis 29, 2004 11:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
dzieki za takie swięcenie... to jest jedyny dzien kiedy cala rodzina moze byc w domu i spedzic ten czas razem. ja nie chce zeby moj maz pracowal w niedziele. skoro ja mam tego dnia wolne i dzieci tez nie ida do szkoly... to chce ten dzien spedzic z rodzina a nie znow mijac sie w drzwiach jak przez caly tydzien

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn lis 29, 2004 13:50
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
ale t6o ks tak gdal ze prac w niedzle jest zła a jak ona daj chlep i dobro to jesat mojm zdniem okej o kosciół nie pownien w to w nikac


Na chleb to mozesz zapracowac w ciagu 6 dni.....7 masz wypoczac.
Czym innym jest gdy musisz pojsc w niedziele do pracy, sa takie zawody w ktorych pracowac sie musi na okraglo. Czym innym gdy ktos cie przymusza do pracy w niedziele.
A jeszcze czym innym, gdy ty po prostu chcesz pojsc w niedziele do pracy, po to by sobie wiecej zarobic na przyjemnosci.
Zaden ksiadz nie powie ze niedzielna praca w elektrowni, szpitalu, PKP, w utrzymaniu ruchu ciaglego na kopalnii, w czasie zniw itp. itd. JEST ZŁA
Sa jednak prace, ktore wcale nie musza byc wykonywane w Niedziele....a jezeli sa, to jest to praca ZŁA.

pozdrowka


Pn lis 29, 2004 14:34

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Czolem Luki!
Opus Dei pokresla bardzo ten aspekt, uswiecenie przez prace, nawet bardziej mowia ze dobrze pracowac to budowac krolestwo Boze. Jak widzisz Kosciol nie jest przeciwny samej pracy.

Reforma liturgiczna, ktora odbyla sie gdzies pod koniec XVIII przewidywala zniesienie wiekszosci swiat, ktore byly wolne od pracy. Dlatego ze bylo ich za duzo w pewnych regionach dochodzilo czasami do 200 dni wolnych od pracy. Zeby wyjsc na przeciw ludziom, by im dac zarobic na zycie Kosciol wiekszosc tych swiat pokasowal. Reforma ta byla kontynuowana tez po soborze vatykanskim. Jak widzisz Kosciol widzi takie potrzeby.

Jak juz tu zostalo zaznaczone to przykazanie jest boskie nie ludzkie, nie "koscielne". Wystarczy pojechac do Izraela by sie o tym przekonac, lepiej nie jechac do ortodoksyjnych zydowskich dzielnic bo zostaniesz obrzucany kamieniami. Nawet taksowki nie da sie zamowic po rozpoczeciu szabatu.
Mozna sie zastawaniac dlaczego Bog chcial zebysmy odpoczywali jeden dzien. Sw Tomasz np. mowi ze nie odpoczywac to grzech.

Poza wartoscia odpoczynku jakiego takiego, to niedziela jest dniem przeznaczonym na spotkanie z Bogiem i z rodzina. Na wspolna modlitwe, na wspolna Eucharystie, na wspolne jedzenie.

Powiedz mi Luki co zrobisz nawet ze swieta praca jak Ci sie rozpadnie rzodzina, albo jak oddalisz sie od Boga.

Czy Kosciol nie chroni przypadkiem czegos upierajac sie przy tym


Wt lis 30, 2004 10:33
Zobacz profil
Post 
wiking napisał(a):
Czolem Luki!
Opus Dei pokresla bardzo ten aspekt, uswiecenie przez prace, nawet bardziej mowia ze dobrze pracowac to budowac krolestwo Boze. Jak widzisz Kosciol nie jest przeciwny samej pracy.

Reforma liturgiczna, ktora odbyla sie gdzies pod koniec XVIII przewidywala zniesienie wiekszosci swiat, ktore byly wolne od pracy. Dlatego ze bylo ich za duzo w pewnych regionach dochodzilo czasami do 200 dni wolnych od pracy. Zeby wyjsc na przeciw ludziom, by im dac zarobic na zycie Kosciol wiekszosc tych swiat pokasowal. Reforma ta byla kontynuowana tez po soborze vatykanskim. Jak widzisz Kosciol widzi takie potrzeby.

Jak juz tu zostalo zaznaczone to przykazanie jest boskie nie ludzkie, nie "koscielne". Wystarczy pojechac do Izraela by sie o tym przekonac, lepiej nie jechac do ortodoksyjnych zydowskich dzielnic bo zostaniesz obrzucany kamieniami. Nawet taksowki nie da sie zamowic po rozpoczeciu szabatu.
Mozna sie zastawaniac dlaczego Bog chcial zebysmy odpoczywali jeden dzien. Sw Tomasz np. mowi ze nie odpoczywac to grzech.

Poza wartoscia odpoczynku jakiego takiego, to niedziela jest dniem przeznaczonym na spotkanie z Bogiem i z rodzina. Na wspolna modlitwe, na wspolna Eucharystie, na wspolne jedzenie.

Powiedz mi Luki co zrobisz nawet ze swieta praca jak Ci sie rozpadnie rzodzina, albo jak oddalisz sie od Boga.

Czy Kosciol nie chroni przypadkiem czegos upierajac sie przy tym

a jak masz strci prace
a jak popracujesz pojdzesz do Pan Boga z rodzna na spacert to tesz zle


Wt lis 30, 2004 19:18

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Przepraszam nie rozumiem, slow, moze jakias litera Ci uciekla


Wt lis 30, 2004 23:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
wlasnie jestem po doglebnej lekturze ksiegi wyjscia. tam wielokrotnie jest podkreslane, ze 7 dzien, czyli szabat jest dniem kiedy jest zakaz jakiejkolwiek koniecznej pracy. tak wiec... jeszcze raz podkreslam, ze kwestia wolnej niedzieli a raczej niepracowania w niedziele nie jest "wymyslem" kosciola i jego ustaw, ale jest to dzien wolny z woli boga i jest przeznaczony na odpoczynek i kult...

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Śr gru 01, 2004 18:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL