Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 22, 2024 8:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 nakaz przepisania sie do innej parafi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Alus napisał(a):
djdomin napisał(a):
A to po co? Od kiedy taka ważna jest Msza dla dzieci? Bez tej Mszy może byłoby... lepiej. Ostatnio u nas ksiądz zwrócił uwagę, że może źle się czyni ze specjalnymi Mszami i kazaniami: Chrystus wszak dzieci błogosławił, NAUCZAŁ dorosłych...

A - "pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie".
Dzieci nie zasługują na uczestnictwo
Sorry - co to za brednia - nie zasługują na uczestnictwo?

Nie ma potrzeby OSOBNYCH SPECJALISTYCZNYCH MSZY. To coś innego niż "nie zasługują na uczestnictwo".
Alus napisał(a):
ale w wieku 8 lat muszą opanować mnóstwo materiału na pamięć...wkują, zapomną i jak nie nauczono ich chodzić na Msze św, dalej nie pójdą.

1. NIGDZIE nie napisałem, aby dzieci nie chodziły. Tylko, że nie ma potrzeb i obowiązku Mszy specjalistycznych. Właśnie o to chodzi, żeby chodzili. Na Msze św. - zwykłe, nie specjalne teatralne widowiska. Z rodzicami i byli przy rodzicach.

2. I też o to chodzi, żeby ten materiał "nie był do wkucia na pamięć w wieku 8 lat". To rodzice winni uczyć swe dziecko, przy pomocy księdza w parafii. I wtedy, gdy będzie gotowy - powinien przystąpić do sakramentu.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sty 25, 2010 11:09
Zobacz profil
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
djdomin napisał(a):
1. NIGDZIE nie napisałem, aby dzieci nie chodziły. Tylko, że nie ma potrzeb i obowiązku Mszy specjalistycznych. Właśnie o to chodzi, żeby chodzili. Na Msze św. - zwykłe, nie specjalne teatralne widowiska. Z rodzicami i byli przy rodzicach.

Obowiązku nie ma, ale chyba Kościół dostrzega taką potrzebę jeśli mnóstwo parafii podejmuje ten trud.

[/quote] 2. I też o to chodzi, żeby ten materiał "nie był do wkucia na pamięć w wieku 8 lat". To rodzice winni uczyć swe dziecko, przy pomocy księdza w parafii. I wtedy, gdy będzie gotowy - powinien przystąpić do sakramentu.[/quote]
Do tego właśnie służą Msze św dla maluchów wprowadzając je w duchowośc i zrozumienie istoty wiary.
Bo chyba nie powiesz, że maluch cokolwiek zyska słuchając nudnych, przewlekłych, niezrozumiałych homilii, zmuszony do stania w miejscu przez 50-60 minut.


Pn sty 25, 2010 11:48

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 7:52
Posty: 3
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
meritus napisał(a):
Kamala - proboszcz ma prawo poprosić o odpowiednie zaświadczenie. Chciałby wiedzieć, jak wspomniałem, czy ksiądz zastał otwarte drzwi na kolędzie, czy też pocałował klamkę, co świadczy o stosunku mieszkańca domu do wiary i Kościoła. W takim wypadku wszystko wyjdzie.

Dla Twojej wiadomości meritus wiedz, że ksiądz w Poznaniu 'pocałował klamkę', mieszkania w którym wynajmuje pokój, podczas tegorocznej kolędy, poniewaz w tym czasie byłam w domu na wsi:) I uważasz że nadal to świadczy o moim stosunku do wiary i do Kościoła? Jeżeli tak to grubo się mylisz. Bo gdybym chciala wziąć ślub bez żadnych problemów to wzięłabym go tak jak ostatnio reszta moich znajomych w innej pobliskiej parafii, ale czuje sie parafianką swojego kościoła, i uważam że mam prawo wziąć ślub właśnie tam a nie w obcym kościele.
P.S. Ksiądz i tak zanotował, że nie przyjęła go Kwiatkowska (właścicielka mieszkania, która tam obecnie nie mieszka) po kolędzie a nie ja, bo on nie ma pojęcia że ja tam mieszkam.


Pn sty 25, 2010 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Tylko, że maluchy się mocno różnią. Nagle się okaże, że trzeba 8 Mszy w niedzielę dla dzieci na różnym poziomie. Młodsze przedszkolaki, starsze przedszkolaki, dzieci z pierwszej klasy SP, dzieci pierwszokomunijne, dzieci rok po pierwszej komunii, dzieci ze starszych lat podstawówki, dzieci z gimnazjum...

Uważam, że tłumaczenie winno być rodzicom, a rodzice dzieciom indywidualnie.

A nudne, przewlekłe, niezrozumiałe homilie nie trafiają do nikogo. Wcale nie ma obowiązku takich homilii na mszy dla dorosłych. A stanie 50-60 minut: trzeba się zrzucić i kupić ławki do kościoła.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sty 25, 2010 12:57
Zobacz profil
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
djdomin napisał(a):
Tylko, że maluchy się mocno różnią. Nagle się okaże, że trzeba 8 Mszy w niedzielę dla dzieci na różnym poziomie. Młodsze przedszkolaki, starsze przedszkolaki, dzieci z pierwszej klasy SP, dzieci pierwszokomunijne, dzieci rok po pierwszej komunii, dzieci ze starszych lat podstawówki, dzieci z gimnazjum...

Wystarczy 3, jak w mojej parafii :) - dla przedszkolaków, dzieci szkolnych i młodzieży.


Pn sty 25, 2010 14:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Subtelnie przypominam, że nie jest to temat o Mszach dla dzieci!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn sty 25, 2010 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Alus napisał(a):
Wystarczy 3, jak w mojej parafii :) - dla przedszkolaków, dzieci szkolnych i młodzieży.

No przecież dziecko z 1 podstawówki nie zrozumie tego, co jest tłumaczone szóstoklasiście. A szóstoklasista się będzie nudził na objaśnieniach dla pierwszaka...

I czy jest gwarancja, że na Mszach dla dorosłych dzieciarnia nie będzie przeszkadzać?

PS: Zrobił się duży offtop, proszę Moderację o umiejętne wydzielenie wątku w osobny topic i przepraszam za dołożenie Wam pracy.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn sty 25, 2010 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Cytuj:
P.S. Ksiądz i tak zanotował, że nie przyjęła go Kwiatkowska (właścicielka mieszkania, która tam obecnie nie mieszka) po kolędzie a nie ja, bo on nie ma pojęcia że ja tam mieszkam.

No i jest problem... Jak się nie wpuszcza proboszcza to są potem kłopoty z zaświadczeniem, bo proboszcz nie wie, że ma parafiankę, bo go nie przyjęła na kolędzie.

Kamala
Cytuj:
Monika, i o tym pisze: nalezy wychowywac ludzi (...) Nie rozumiem tych papierkow. Jezeli ktos kogos oszukuje, to nie ksiedza, ale Pana Boga. Jezeli nic mu to nie mowi, to i papierek go nie zbawi. Czyli papierki sa dla ksiezy-urzednikow, a nie duszpasterzy. I to naprawde o to Jezusowi chodzilo?

Pozwólmy też księdzu mieć spokojne sumienie. Niech lepiej dopilnuje, czy sakramentu udziela godziwie. Do ślubu nikt nikogo nie zmusza, podobnie do spowiedzi.

Krótka uwaga - nie ma takiego wynalazku jak Msza dla dzieci. Jest Msza z udziałem dzieci. Różnica jest istotna, bo od tego bierze początek tzw. wysyłanie dzieci do kościoła, co jest początkiem ich niewiary.


Wt sty 26, 2010 1:40
Zobacz profil
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
meritus napisał(a):
No i jest problem... Jak się nie wpuszcza proboszcza to są potem kłopoty z zaświadczeniem, bo proboszcz nie wie, że ma parafiankę, bo go nie przyjęła na kolędzie.

Nie zawsze nieprzyjęcie kolędy oznacza "niewpuszczenie księdza do domu". W większości znanych mi parafii kolędy zaczynają się o godzinie 15:00-15:30. W tym czasie wielu ludzi jest w pracy i może się zdarzyć że się rozminą z księdzem.
Do zeszłego roku w mojej parafii podawane były terminy tzw. kolędy uzupełniającej (ci którzy nie mogli być w domu w wyznaczonym dniu, a chcieli przyjąć księdza, umawiali się w kancelarii na termin dodatkowy). Sama w któryms roku nie mogłam przyjąć księdza w dniu kiedy robił to cały blok i korzystałam z terminu dodatkowego. W tym roku terminów dodatkowych nie przewidziano, więc ci co nie dadza rady w "swoim" dniu, będa odnotowani jako ci co księdza nie przyjeli.
Jeszcze lepiej jest u mojej kolezanki na wsi, gdzie kolęda w zwykłe dni powszednie zaczyna się o..... 10:00.
Znam też ludzi, którzy do kościoła nie chodzą, ale księdza po kolędzie przyjmują.
Kiedyś dzieki temu, że przyjmuję kolędę dostałam zgodę na bycie chrzestną, ale osobiście uważam że to akurat dość marna przesłanka do oceniania tego jakim ktoś jest chrześcijaninem.


meritus napisał(a):
Pozwólmy też księdzu mieć spokojne sumienie. Niech lepiej dopilnuje, czy sakramentu udziela godziwie. Do ślubu nikt nikogo nie zmusza, podobnie do spowiedzi.

Ktoś kto poważnie podchodzi do Boga, wiary, sakramentów, kartek żadnych nie potrzebuje.
Dla kogoś kto bierze ślub, czy chrzci dziecko, bo "to ładna ceremonia", "fajnie mieć biała sukienkę", "babcia nie będzie ględzić", itp., a w rzeczywistości Boga i Kościół ma w "głebokim poważaniu" nie będzie żadnym problemem pójść "do spowiedzi", wyznać parę grzechów w rodzaju: kłamałem, brzydko mówiłem, kłóciłem sie z bratem i dostać podpis na odpowiednim papierku.


Wt sty 26, 2010 9:31
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
meritus napisał(a):
Krótka uwaga - nie ma takiego wynalazku jak Msza dla dzieci. Jest Msza z udziałem dzieci. Różnica jest istotna, bo od tego bierze początek tzw. wysyłanie dzieci do kościoła, co jest początkiem ich niewiary.

Dla dzieci, z udziałem dzieci - chodzi o jedno i to samo.
http://www.kkbids.episkopat.pl/dokument ... ieci/3.htm
http://www.opoka.org.pl/biblioteka//Z/Z ... zieci.html

A ja nadal będę utrzymywać - jesli ksiądz nie ufa słowom petenta i potrzebuje papierka, to znaczy, że ma osobisty problem z zaufaniem.
Jeśli jego spokojne sumienie zalezy od zaświadczenia :o .......


Wt sty 26, 2010 9:40

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Z udziałem dzieci, oznacza dla rodzin z dziećmi. Całych rodzin, o których się pamięta. I do całych rodzin głosi się Słowo Boże.

Bowiem jest bardzo ważne, aby rodzice byli z dziećmi. Im dawali przykład wiary, a nie wysyłali do kościoła, sami siedząc w chałupie.

_________________
Dominik Jan Domin


Wt sty 26, 2010 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Alus, Monika - zaufanie się kończy jak chrzestni nie idą do komunii albo młoda para jest zdziwiona, gdy ksiądz do nich przychodzi z Najświętszym Sakramentem.

Kolęda jest raz w roku i naprawdę nie widzę problemu. Też pracuję a na kolędę jakoś zdążę.


Wt sty 26, 2010 17:32
Zobacz profil
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
meritus napisał(a):
Alus, Monika - zaufanie się kończy jak chrzestni nie idą do komunii albo młoda para jest zdziwiona, gdy ksiądz do nich przychodzi z Najświętszym Sakramentem.

Takie ekstremalne sytuacje to już wymyśliłeś :)
Kandydaci na chrzestnych muszą przedstawić zaświadczenie, że są katolikami, co każdego uczciwego i dbającego o własną godność obliguje do sakramentu pokuty i Komunii św.
Młoda para ma wymóg 2 krotnej spowiedzi - więc wykluczone zdziwienie Komunią

Cytuj:
Kolęda jest raz w roku i naprawdę nie widzę problemu. Też pracuję a na kolędę jakoś zdążę.

Jakoś...ale nie zagwarantujesz, że w całym swoim życiu zawsze zdążysz....


Wt sty 26, 2010 17:55
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Nic nie pisałam o zaufaniu, ani o tym żeby ksiądz dopuszczał do sakramentów na wiarę. Wręcz przeciwnie.... pisałam, że w dzisiejszych czasach pełno jest ludzi, którzy przystępują do sakramentów z różnych powodów, z wyjątkiem tego najważniejszego i że żadne kartki tu nie pomogą. Jedyne co może rozjaśnić sytuację to rozmowa (oczywiście w sytuacji, gdy ksiądz nie zna osobiście osoby/osób proszących o sakrament).

Ja tam widzę problem w przyjmowaniu kolędy w dziwnych godzinach, albo w dniach gdy nie moge być w domu. W 2007 r. w kościele do którego chodzę prowadzony był cykl bardzo mądrych konferencji o modlitwie (jedna na miesiąc). Tak się złożyło, że dzień jednej z konferencji był też dniem kolędy w moim bloku. Oczywistością było dla mnie, że wybiorę konferencję (tym bardziej, że kolęda u mnie trwa 2-5 minut, w klimacie "odznaczyć w kartotece i biegiem dalej"). Na szczęście wtedy mogłam umówić się na kolędą w terminie dodatkowym. W przeciwnym razie nie przyjęłabym kolędy w ogóle i pewnie w oczach wielu uchodziłabym za "złą chrześcijankę".


Wt sty 26, 2010 18:05

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: nakaz przepisania sie do innej parafi
Alus
Cytuj:
Takie ekstremalne sytuacje to już wymyśliłeś :)
Kandydaci na chrzestnych muszą przedstawić zaświadczenie, że są katolikami, co każdego uczciwego i dbającego o własną godność obliguje do sakramentu pokuty i Komunii św.
Młoda para ma wymóg 2 krotnej spowiedzi - więc wykluczone zdziwienie Komunią

Kto to sprawdzi bez świstków? Na "wiarę"? Już to widzę w praktyce...

Cytuj:
Jakoś...ale nie zagwarantujesz, że w całym swoim życiu zawsze zdążysz....

Ponoć zazwyczaj jest wyjście awaryjne. Znają mnie wszyscy księża w parafii i pół dekanatu, więc jakbym nie przyjął to by i tak wszyscy wiedzieli :D


Wt sty 26, 2010 22:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL