Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 10:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Mam takie drobne pytanie... Gdybyscie mieli mozliwosc (np. w wyniku przeprowadzonego referendum) zdecydowac o tym czy Polska ma byc krajem wyznaniowym (katolickim/chrzescijanskim - z prawem zbudowanym na Biblii i np. przykazaniach dekalogu tak jak je przedstawia Katechizm), to jak byscie zaglosowali? Bylibyscie za czy przeciw? I dla czego?

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Wt sty 12, 2010 9:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Przeciw, bo uważam państwo wyznaniowe za gorszą formę organizacyjną niż państwo świeckie, przynajmniej na obecnym etapie rozwoju.


Wt sty 12, 2010 11:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Pytanie jest zbyt ogólne. Pojęcie "państwo wyznaniowe" jest zbyt rozległe i zbyt dużo się pod nim kryje. Jeśli zawęzimy pytanie to jako katolik uważam, że prawo państwowe powinno respektować chrześcijańskie zasady moralne. Czyli np. człowiek jest dla mnie człowiekiem od chwili poczęcia i prawo powinno to respektować (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Zupełnie mi natomiast nie zależy na żadnej integracji struktur państwowych i kościelnych - wręcz uważałbym je za szkodliwe.


Wt sty 12, 2010 19:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
igor napisał(a):
Pytanie jest zbyt ogólne. Pojęcie "państwo wyznaniowe" jest zbyt rozległe i zbyt dużo się pod nim kryje. Jeśli zawęzimy pytanie to


Jak to "zbyt ogolne"? Zawezenie podanow nawiasie... W pytaniu chodzi wyraznie o panstwo wyznaniowe - katolickie/chrzescijanskie, na prawie zbudowanym na Biblii itd...

Cytuj:
jako katolik uważam, że prawo państwowe powinno respektować chrześcijańskie zasady moralne. Czyli np. człowiek jest dla mnie człowiekiem od chwili poczęcia i prawo powinno to respektować (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Zupełnie mi natomiast nie zależy na żadnej integracji struktur państwowych i kościelnych - wręcz uważałbym je za szkodliwe.


To jak konkretnie chcesz osiagnac jedno bez drugiego? W panstwie wyznaniowym (katolickim/chrzescijanskim) mialbys wlasnie np. to o czym piszesz, ze "człowiek jest [...] człowiekiem od chwili poczęcia i prawo powinno to respektować" niejako z automatu... Ze wszystkimi tego konsekwencjami... Czyz nie?

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Śr sty 13, 2010 8:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
PS. Czyli ostatecznie jakiej bys udzielil odpowiedzi na pytanie w takim hipotetycznym referendum? "Za", "Przeciw", czy "Nie mam zdania/Trudno powiedziec"?

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Śr sty 13, 2010 8:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Generalnie głosowałbym przeciw. Gdyby się jednak okazało, że jest to jedyny sposób na przerwanie swobodnego ludobójstwa dzieci nienarodzonych, głosowałbym za. Ochrona życia ludzkiego jest ważniejsza od ustroju.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sty 13, 2010 9:41
Zobacz profil
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
"Dziecko - człowiek od narodzin do okresu dojrzewania" - sjp.pl
"Dziecko - człowiek od urodzenia do wieku młodzieńczego" - PWN

Dziecko nienarodzone? Jak kwadratowy trójkąt Witolda?


Śr sty 13, 2010 10:05

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Reguly napisał(a):
igor napisał(a):
Pytanie jest zbyt ogólne. Pojęcie "państwo wyznaniowe" jest zbyt rozległe i zbyt dużo się pod nim kryje. Jeśli zawęzimy pytanie to


Jak to "zbyt ogolne"? Zawezenie podanow nawiasie... W pytaniu chodzi wyraznie o panstwo wyznaniowe - katolickie/chrzescijanskie, na prawie zbudowanym na Biblii itd...


Podtrzymuję - zbyt ogólne. Wyjaśnij co rozumiesz przez "na prawie zbudowanym na Biblii itd..."?
W jakim zakresie to prawo ma być zbudowane na Biblii?
Wyjaśnij też dokładnie co jest dla Ciebie państwem wyznaniowym. Czy państwo, które narzuca obywatelom wyznanie? Państwo, które ma coś takiego jak religia państwowa ale dopuszcza inne religie? Państwo, którego struktury organizacyjne są ściśle powiązane ze kościelnymi strukturami organizacyjnymi?

Reguly napisał(a):
Cytuj:
jako katolik uważam, że prawo państwowe powinno respektować chrześcijańskie zasady moralne. Czyli np. człowiek jest dla mnie człowiekiem od chwili poczęcia i prawo powinno to respektować (ze wszystkimi tego konsekwencjami). Zupełnie mi natomiast nie zależy na żadnej integracji struktur państwowych i kościelnych - wręcz uważałbym je za szkodliwe.


To jak konkretnie chcesz osiagnac jedno bez drugiego?


Zwyczajnie. Państwo nie musi się wcale integrować z Kościołem, żeby tworzyć prawo moralne.

Reguly napisał(a):
W panstwie wyznaniowym (katolickim/chrzescijanskim) mialbys wlasnie np. to o czym piszesz, ze "człowiek jest [...] człowiekiem od chwili poczęcia i prawo powinno to respektować" niejako z automatu... Ze wszystkimi tego konsekwencjami... Czyz nie?


Co miałem do powiedzenia to już powiedziałem. Uściślij terminologię to chętnie będę dalej brał udział w dyskusji. W tej chwili, przy tak sprecyzowanym pytaniu i tak nieokreślonej terminologii zbyt łatwo jest skierować wątek w jakąkolwiek stronę i zbyt łatwo jest manipulować odpowiedziami wedle własnego uznania.


Śr sty 13, 2010 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Reguly napisał(a):
Jak to "zbyt ogolne"? Zawezenie podanow nawiasie... W pytaniu chodzi wyraznie o panstwo wyznaniowe - katolickie/chrzescijanskie, na prawie zbudowanym na Biblii itd...


Jest o tyle ogólne, że nie wiadomo, w jakim stopniu prawo państwowe ma być "zbudowane na Biblii", aby państwo można było uznać za wyznaniowe. Np. mamy przykazanie:

1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

Gdyby przełożyć to na prawo państwowe, to wszystkie religie niechrześcijańskie (co najmniej, jeśli nie niekatolickie) powinny zostać zdelegalizowane.

2. Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno.

Gdyby przełożyć to na prawo państwowe, to wezwanie imienia Pana Boga swego nadaremno powinno być karane.

3. Pamiętaj abyś dzień święty święcił.

Gdyby przełożyć to na prawo państwowe, to uczestnictwo we mszy świętej musiałoby być obowiązkowe, a nieobecność karana.

Myślę, że gdyby w taki sposób oprzeć prawo państwowe na całej Biblii, to nie mielibyśmy wątpliwości, że powstałoby państwo wyznaniowe. Pozostaje pytanie: co jeśli tylko niektóre zasady biblijne znalazły przełożenie w prawie państwowym? Np. 1 i 2 z przykładu powyżej, ale 3 już nie. Albo tylko 1, a 2 i 3 nie.

W ogólnym przypadku, załóżmy że mamy N zasad biblijnych. Jeśli wszystkie N znalazły przełożenie w prawie państwowym, to mamy do czynienia z państwem wyznaniowym. Jeśli żadna zasada biblijna nie ma przełożenia na prawo państwowe, to to nie mamy do czynienia z państwem wyznaniowym. Reszta jest problematyczna.

Pomijam kwestię znalezienia kryterium pozwalającego stwierdzić, czy dany zapis prawa państwowego jest opary na Biblii czy też nie. Np. "nie zabijaj" czy "nie kradnij" mamy też w prawie karnym, ale czy można je zaliczyć na poczet państwa wyznaniowego?


Śr sty 13, 2010 19:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
igor napisał(a):
Podtrzymuję - zbyt ogólne. Wyjaśnij co rozumiesz przez "na prawie zbudowanym na Biblii itd..."?


Przypuszczalem ze dla prawdziwego katolika katolika (znajacego zasady swego wyznania) nie powinno stanowic to wiekszego problemu...

Cytuj:
W jakim zakresie to prawo ma być zbudowane na Biblii?


Wg zasad okreslonych przez Katechizm i zgodnie z wytycznymi hierarchów KK?

Cytuj:
Wyjaśnij też dokładnie co jest dla Ciebie państwem wyznaniowym.


Sa na to sotoswne definicje - np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_wyznaniowe - w czym problem??? Jesli nie potrafisz inaczej - zdefiniuj to wg wlasnych odczuc i udziel odpowiedz na postawione wczesniej pytanie (gdybym to ja uczynil wedlug wlasnych, mogloby to nie pokrywac sie z twoimi, prowadzac do dalszej dyskusji pobocnzej niezwiazanej z zasadnicza kwestia postawiona w tym watku).

Cytuj:
Czy państwo, które narzuca obywatelom wyznanie? Państwo, które ma coś takiego jak religia państwowa ale dopuszcza inne religie? Państwo, którego struktury organizacyjne są ściśle powiązane ze kościelnymi strukturami organizacyjnymi?


Jak wyzej... Najkrocej moze panstwo, ktorego prawo jest zgodne z zasadami okreslonymi przez Katechizm i zgodne z wytycznymi hierarchów KK? Jelsi jestes katolikiem teoretycznie pownienes i tak sie tym kierowac (wiec czemu to ja mialbym ci to dokladniej tlumaczyc?)...

Cytuj:
Zwyczajnie. Państwo nie musi się wcale integrować z Kościołem, żeby tworzyć prawo moralne.


Chyba nie wowczas gdy mowimy o panstwie wyznaniowym (pomijam ze prawo moralne moze powstac zupelnie bez udzialu Kosciola).

Cytuj:
Co miałem do powiedzenia to już powiedziałem. Uściślij terminologię to chętnie będę dalej brał udział w dyskusji. W tej chwili, przy tak sprecyzowanym pytaniu i tak nieokreślonej terminologii zbyt łatwo jest skierować wątek w jakąkolwiek stronę i zbyt łatwo jest manipulować odpowiedziami wedle własnego uznania.


Mam wrazenie ze zadasz uscislenia, ktore bedziesz mogl nastepnie dalej zakwestionowac, dalej unikajac odpowiedzi na zasadniczo poruszona kwestie... Stosowna terminologia jest bez problemu do odszukania w necie . Jesli ci ona nie wystarcza - JW - mozesz odzielic odpowiedzi na tyle sprecyyzowanej, by odnosilo sie to do terminologi, ktora tobie wydaje sie najwlasciwsza. Nikt tu bowiem nie chce, bys udzielal odpowiedzi w sposob, ktory zmuszalby cie do udzielenia oczekiwanej odpowiedzi czy umozliwiajacej jej zmanipulowanie (skad zaraz to odgorne zalozenie czyjejs zlej woli?)... A jak nie chces zodpowiadac (z dowolnego, tobie osobiscie znanego powodu) to tez przeciez nie ma takiego obowiazku...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz sty 14, 2010 12:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Reguly napisał(a):
igor napisał(a):
Podtrzymuję - zbyt ogólne. Wyjaśnij co rozumiesz przez "na prawie zbudowanym na Biblii itd..."?


Przypuszczalem ze dla prawdziwego katolika katolika (znajacego zasady swego wyznania) nie powinno stanowic to wiekszego problemu...


Ależ nie stanowi. Kłopot w tym, że ja chcę odpowiedzieć na Twoje pytanie a nie na swoje.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
W jakim zakresie to prawo ma być zbudowane na Biblii?


Wg zasad okreslonych przez Katechizm i zgodnie z wytycznymi hierarchów KK?


Potrafisz używać w rozmowie wyłącznie ogólników?.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Wyjaśnij też dokładnie co jest dla Ciebie państwem wyznaniowym.


Sa na to sotoswne definicje - np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwo_wyznaniowe - w czym problem???


A czytałeś te "definicje"? Wspomniany artykuł z Wikipedii wspomina o kilku modelach państw wyznaniowych i kilku modelach rozdziału religii od państwa a mimo to nie wyczerpuje tematu. Sprecyzuj o co Ci chodzi.

Reguly napisał(a):
Jesli nie potrafisz inaczej - zdefiniuj to wg wlasnych odczuc i udziel odpowiedz na postawione wczesniej pytanie (gdybym to ja uczynil wedlug wlasnych, mogloby to nie pokrywac sie z twoimi, prowadzac do dalszej dyskusji pobocnzej niezwiazanej z zasadnicza kwestia postawiona w tym watku).


Błąd. Gdybyś Ty zdefiniował dokładnie o co Ci chodzi to ja bez dalszej dyskusji mógłbym Ci odpowiedzieć: "tak/nie/nie wiem". W tej chwili nie odpowiem bo nie widzę w tym sensu. Ty masz swoje własne wyobrażenie o temacie, ale nie chcesz się nim podzielić. Gdybym Ci odpowiedział wedle własnej definicji, to nic by Ci to nie dało bo moja odpowiedź nie dałaby się zastosować do Twojego wyobrażenia o sprawie.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Czy państwo, które narzuca obywatelom wyznanie? Państwo, które ma coś takiego jak religia państwowa ale dopuszcza inne religie? Państwo, którego struktury organizacyjne są ściśle powiązane ze kościelnymi strukturami organizacyjnymi?


Jak wyzej... Najkrocej moze panstwo, ktorego prawo jest zgodne z zasadami okreslonymi przez Katechizm i zgodne z wytycznymi hierarchów KK? Jelsi jestes katolikiem teoretycznie pownienes i tak sie tym kierowac (wiec czemu to ja mialbym ci to dokladniej tlumaczyc?)...


Niestety nadal nie wiem o co Ci chodzi.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Zwyczajnie. Państwo nie musi się wcale integrować z Kościołem, żeby tworzyć prawo moralne.


Chyba nie wowczas gdy mowimy o panstwie wyznaniowym (pomijam ze prawo moralne moze powstac zupelnie bez udzialu Kosciola).


Nadal nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "państwo wyznaniowe".

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Co miałem do powiedzenia to już powiedziałem. Uściślij terminologię to chętnie będę dalej brał udział w dyskusji. W tej chwili, przy tak sprecyzowanym pytaniu i tak nieokreślonej terminologii zbyt łatwo jest skierować wątek w jakąkolwiek stronę i zbyt łatwo jest manipulować odpowiedziami wedle własnego uznania.


Mam wrazenie ze zadasz uscislenia, ktore bedziesz mogl nastepnie dalej zakwestionowac, dalej unikajac odpowiedzi na zasadniczo poruszona kwestie...


Żądam uściślenie tylko po to, żebym mógł wreszcie odpowiedzieć na pytanie. Nie chcę przekonywać Cię do żadnej definicji państwa wyznaniowego. Nie interesuje mnie czy Twoje wyobrażenie o tym jest słuszne czy nie. Oczekuję konkretnego pytanie żebym mógł udzielić konkretnej odpowiedzi.

Reguly napisał(a):
Stosowna terminologia jest bez problemu do odszukania w necie.


Stosowna terminologia nie jest jednoznaczna.

Reguly napisał(a):
Jesli ci ona nie wystarcza - JW - mozesz odzielic odpowiedzi na tyle sprecyyzowanej, by odnosilo sie to do terminologi, ktora tobie wydaje sie najwlasciwsza.


Przypominam, że odpowiedzieć chciałbym na Twoje pytanie - nie na swoje własne.

Reguly napisał(a):
Nikt tu bowiem nie chce, bys udzielal odpowiedzi w sposob, ktory zmuszalby cie do udzielenia oczekiwanej odpowiedzi czy umozliwiajacej jej zmanipulowanie (skad zaraz to odgorne zalozenie czyjejs zlej woli?)...


Skoro z nieznanego mi powodu za wszelką cenę unikasz sprecyzowania pytania to wybacz, ale budzi to moją nieufność.

Reguly napisał(a):
A jak nie chces zodpowiadac (z dowolnego, tobie osobiscie znanego powodu) to tez przeciez nie ma takiego obowiazku...


Ależ ja chcę odpowiedzieć :) Tylko nie mogę - z powodów o których napisałem już kilka postów.


Cz sty 14, 2010 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
SweetChild napisał(a):
Reguly napisał(a):
Jest o tyle ogólne, że nie wiadomo, w jakim stopniu prawo państwowe ma być "zbudowane na Biblii", aby państwo można było uznać za wyznaniowe.


A w jakim stopniu winno byc bys zaglosowal ZA, a wjakim bys zaglosowal na NIE? Generalnie JW (w odpowiedzi dla Igora)...

Cytuj:
Np. mamy przykazanie:
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
Gdyby przełożyć to na prawo państwowe, to wszystkie religie niechrześcijańskie (co najmniej, jeśli nie niekatolickie) powinny zostać zdelegalizowane.

2. Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga swego nadaremno.
Gdyby przełożyć to na prawo państwowe, to wezwanie imienia Pana Boga swego nadaremno powinno być karane.

3. Pamiętaj abyś dzień święty święcił.
Gdyby przełożyć to na prawo państwowe, to uczestnictwo we mszy świętej musiałoby być obowiązkowe, a nieobecność karana.

Myślę, że gdyby w taki sposób oprzeć prawo państwowe na całej Biblii, to nie mielibyśmy wątpliwości, że powstałoby państwo wyznaniowe. Pozostaje pytanie: co jeśli tylko niektóre zasady biblijne znalazły przełożenie w prawie państwowym? Np. 1 i 2 z przykładu powyżej, ale 3 już nie. Albo tylko 1, a 2 i 3 nie.


Skoro sam to przytoczyles, to przyjmijmy (w dyskusji z toba) ze zaglosowac mialbys za tak wlasnie (analogicnzie jak w wymienionych przez ciebie 3 punktach) rozumianym panstwem wyznaniowym... Zaglosowalbys ZA czy PRZECIW? Jesli zas przez ciebie samego postawione punkty z jakichs wzgledow ci nie odpowiadaja mozesz przyjac zasade z dyskusji z Igorem - JW - ze prawo byloby organizowane w kraju wg dyretkyw zwierzchnikow KK.

Cytuj:
W ogólnym przypadku, załóżmy że mamy N zasad biblijnych. Jeśli wszystkie N znalazły przełożenie w prawie państwowym, to mamy do czynienia z państwem wyznaniowym. Jeśli żadna zasada biblijna nie ma przełożenia na prawo państwowe, to to nie mamy do czynienia z państwem wyznaniowym. Reszta jest problematyczna.


JW. Zasadniczo tresci Biblijne pozostawiaja spore pole dla roznego rodzaju intepretacji (podejscia do nich) - stad m.in. rozne odlamy chrjanstwa czynia to na swouj sposob. Z tego wzgledy chyba najlepszym, decydujacym miernikiem (w kraju deklarownym jako zdominowany przez katolikow), bylyby tu dyrektywy zwierzchnikow KK (dla przykaldu - aborcja bylaby niedozwolona i traktowana jako moredrstwo, invitro zabronione - a niszczenie niewykozystanych zarodkow jak wczesniej, brak rozwodow, itp, itd - sami chyba macie najlepsze rozeznanie jakie podejscie do poszczegolnych kwesti reprezentuja wasi zwierzchnicy Koscielni)

Cytuj:
Pomijam kwestię znalezienia kryterium pozwalającego stwierdzić, czy dany zapis prawa państwowego jest opary na Biblii czy też nie. Np. "nie zabijaj" czy "nie kradnij" mamy też w prawie karnym, ale czy można je zaliczyć na poczet państwa wyznaniowego?


To juz chyba zupelnie inna bajka (temat na odrebny watek)... Przykazania z drugiej (a wiec mniej istotnej wg niego) czesci dekalogu, sa powszechne i ogolnie wystpujace w zdecydowanej wiekszosci (czesto znacznie starszych) kultur i ludzkich strukur spolecznych (chrzescijanstwo ani ich pierwsze nie wymyslilo, ani nie ma na nie monopolu). Na poczet panstwa wyznaniowego uznac natomiast chyba mozna wprowadzenie takich przepisow, ktorych podstawa wprowadzenia wyraznie jest kwestia wyznaniowa... Ale nie potegujmy OffTopu...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz sty 14, 2010 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
igor napisał(a):
Ależ nie stanowi. Kłopot w tym, że ja chcę odpowiedzieć na Twoje pytanie a nie na swoje.


To odpowiedz - pytanie jest proste...

Cytuj:
Cytuj:
Wg zasad okreslonych przez Katechizm i zgodnie z wytycznymi hierarchów KK?
Potrafisz używać w rozmowie wyłącznie ogólników?.


Chcesz mi powiedziec, ze uznajesz zasady Katechizmu i wytyczne hierarchow KK za ogolniki???

Cytuj:
A czytałeś te "definicje"? Wspomniany artykuł z Wikipedii wspomina o kilku modelach państw wyznaniowych i kilku modelach rozdziału religii od państwa a mimo to nie wyczerpuje tematu. Sprecyzuj o co Ci chodzi.


To wybierz sobie taki model za ktorym glosowalbys ZA (jesli starczy ci czasu i checi, mozesz nawet rozwinac czemu ZA, a czemu pozostale NIE - jakos dotychczas twoj udzial w tej dyskusji wskazuje ze masz go troche)...

Cytuj:
Błąd. Gdybyś Ty zdefiniował dokładnie o co Ci chodzi to ja bez dalszej dyskusji mógłbym Ci odpowiedzieć: "tak/nie/nie wiem". W tej chwili nie odpowiem bo nie widzę w tym sensu. Ty masz swoje własne wyobrażenie o temacie, ale nie chcesz się nim podzielić. Gdybym Ci odpowiedział wedle własnej definicji, to nic by Ci to nie dało bo moja odpowiedź nie dałaby się zastosować do Twojego wyobrażenia o sprawie.


Zadalem proste pytanie - nie potrafisz lub nie chcesz na nie odpowiedziec - nie odpowiadaj... Wowczas prosze bys umozliwil to innym... To ze moje zdefiniowanie (czy tez przypisywany mi przez ciebie jego brak) wydaje ci sie niewystarczajace lub ogolnikowe nie oznacza jeszcze, ze zawiera blad (bo ty nie potrafisz lub nie chcesz odpwoiedziec tylko wolisz toczyc do niczego zasadniczo nie prowadzace dywagacje)...

Cytuj:
Cytuj:
Jak wyzej... Najkrocej moze panstwo, ktorego prawo jest zgodne z zasadami okreslonymi przez Katechizm i zgodne z wytycznymi hierarchów KK? Jelsi jestes katolikiem teoretycznie pownienes i tak sie tym kierowac (wiec czemu to ja mialbym ci to dokladniej tlumaczyc?)...
Niestety nadal nie wiem o co Ci chodzi.


Jesli bedac katolikiem (bo zakladam ze nim jestes - jesli sie myle to mnie popraw) nie wiesz o co w katolicyzmie chodzi, to tym bardziej ja ci tego nie jestem w stanie wytlumaczyc... JW - pytanie bylo proste - czy majac mozliwosc zdecydowania (np. w referendum) czy Polska ma zostac krajem wyznaniowym-katolickim, glosowalbys ZA czy NIE... a moze (w takim razie dla ciebie najwlasciwsze - szczegolnie po powyzszym) NIE WIEM?

Cytuj:
Nadal nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "państwo wyznaniowe".


A wiesz co sam rozumiesz pod tym pojeciem?

Cytuj:
Żądam uściślenie tylko po to, żebym mógł wreszcie odpowiedzieć na pytanie.


Nie mka takiego obowiazku. Jesli sam nie jestes wstanie udzielic odpwoiedzi w stanie wystarczajaco to dla ciebie uscislajacym, to nikt nie zrobi tego lepiej za ciebie...

Cytuj:
Nie chcę przekonywać Cię do żadnej definicji państwa wyznaniowego.


Nie musisz sie o mnie martwic... Potrafie o siebie zadbac sam.

Cytuj:
Nie interesuje mnie czy Twoje wyobrażenie o tym jest słuszne czy nie. Oczekuję konkretnego pytanie żebym mógł udzielić konkretnej odpowiedzi.


Pytanie jest proste i konkretne - to ty prowadzisz na jego temat jakis eleborat...

Cytuj:
Stosowna terminologia nie jest jednoznaczna.


Skoro tak, to badz konsekwetny i powiedz mi jak terminologia/uscislenie, ktore o demnie zadasz, ma spelnic twoje oczekiwani, skoro sam tego nie potrafisz dla udzielenia wlasnej odpowiedzi? Dopiero zaczniesz tluc piane i szukac dziury w calym...

Cytuj:
Przypominam, że odpowiedzieć chciałbym na Twoje pytanie - nie na swoje własne
.

MOJE pytanie pozostaje caly czas bez zmian, a TWOJEJ (wlasnej) odpowiedzi jak nie ma tak nie ma...

Cytuj:
Skoro z nieznanego mi powodu za wszelką cenę unikasz sprecyzowania pytania to wybacz, ale budzi to moją nieufność.


Wybacz ale nie zamierzam brac odpowiedzialnosci za twoje zalozenia...

Cytuj:
Ależ ja chcę odpowiedzieć Tylko nie mogę - z powodów o których napisałem już kilka postów.


Przykro mi.... W takim razie moze juz nie probuj? W takim razie na hipotetyczne (jak wskazane na samym pocztaku) referendum, tez bys pewnie nie mogl... Mnie to w zupelnosci wystarczy (opcja "Trudno powiedziec/Nie mam zdania" tez by pewnie byla przewidziana).

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz sty 14, 2010 13:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Reguly napisał(a):
igor napisał(a):
Ależ nie stanowi. Kłopot w tym, że ja chcę odpowiedzieć na Twoje pytanie a nie na swoje.


To odpowiedz - pytanie jest proste...


I w ten oto sposób jesteśmy w punkcie wyjścia.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Wg zasad okreslonych przez Katechizm i zgodnie z wytycznymi hierarchów KK?
Potrafisz używać w rozmowie wyłącznie ogólników?.


Reguly napisał(a):
Chcesz mi powiedziec, ze uznajesz zasady Katechizmu i wytyczne hierarchow KK za ogolniki???


Nie. Uznaję Twoje pytanie za ogólniki. Bardzo Cię proszę, żebyś łaskawie nie odwracał kota ogonem.

Reguly napisał(a):
To wybierz sobie taki model za ktorym glosowalbys ZA (jesli starczy ci czasu i checi, mozesz nawet rozwinac czemu ZA, a czemu pozostale NIE - jakos dotychczas twoj udzial w tej dyskusji wskazuje ze masz go troche)...


Zadajesz ogólnikowe pytanie. Nie chcesz podać konkretów. Oczekujesz teraz od innych, że zaczną pisać wypracowania na ten temat. Nie mogłeś tak od razu? Nie mogłeś napisać w pierwszym poście: "Napiszcie wypracowanie na temat..."? Oszczędnizłbyś mi sporo czasu w ten sposób.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Błąd. Gdybyś Ty zdefiniował dokładnie o co Ci chodzi to ja bez dalszej dyskusji mógłbym Ci odpowiedzieć: "tak/nie/nie wiem". [...]


Zadalem proste pytanie


Zadałeś niekonkretne pytanie. Oczekujesz konkretnej odpowiedzi to zadaj konkretne pytanie.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Stosowna terminologia nie jest jednoznaczna.


Skoro tak, to badz konsekwetny i powiedz mi jak terminologia/uscislenie, ktore o demnie zadasz, ma spelnic twoje oczekiwani, skoro sam tego nie potrafisz dla udzielenia wlasnej odpowiedzi? Dopiero zaczniesz tluc piane i szukac dziury w calym...


Jestem bardzo konsekwentny. Od samego początku proszę wyłącznie o JEDNO.

Reguly napisał(a):
Przykro mi.... W takim razie moze juz nie probuj? W takim razie na hipotetyczne (jak wskazane na samym pocztaku) referendum, tez bys pewnie nie mogl... Mnie to w zupelnosci wystarczy (opcja "Trudno powiedziec/Nie mam zdania" tez by pewnie byla przewidziana).


:) Skoro zadawala Cię brak odpowiedzi, albo odpowiedź nonsensowna... :) Równie dobrze mógłbyś puścić wodze fantazji zamiast zadawać pytanie na forum.

Z mojej strony koniec tematu - dalsza dyskusja nie ma najmniejszego sensu. Prosiłem o konkrety i nie doczekałem się.


Cz sty 14, 2010 14:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Polska Katolicka - panstwo wyznaniowe...
Reguly napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Reguly napisał(a):
Jest o tyle ogólne, że nie wiadomo, w jakim stopniu prawo państwowe ma być "zbudowane na Biblii", aby państwo można było uznać za wyznaniowe.


A w jakim stopniu winno byc bys zaglosowal ZA, a wjakim bys zaglosowal na NIE? Generalnie JW (w odpowiedzi dla Igora)...


Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem państwa wyznaniowego, więc nie było mi potrzebne doprecyzowanie pytania i odpowiedzi udzieliłem w swoim pierwszym poście. Zgadzam się jednak z igorem, że pytanie jest dość nieprecyzyjne.

Reguly napisał(a):
Skoro sam to przytoczyles, to przyjmijmy (w dyskusji z toba) ze zaglosowac mialbys za tak wlasnie (analogicnzie jak w wymienionych przez ciebie 3 punktach) rozumianym panstwem wyznaniowym... Zaglosowalbys ZA czy PRZECIW?


Jak wyżej: przeciw.

Reguly napisał(a):
Z tego wzgledy chyba najlepszym, decydujacym miernikiem (w kraju deklarownym jako zdominowany przez katolikow), bylyby tu dyrektywy zwierzchnikow KK (dla przykaldu - aborcja bylaby niedozwolona i traktowana jako moredrstwo, invitro zabronione - a niszczenie niewykozystanych zarodkow jak wczesniej, brak rozwodow, itp, itd - sami chyba macie najlepsze rozeznanie jakie podejscie do poszczegolnych kwesti reprezentuja wasi zwierzchnicy Koscielni)


Nie można jednak popaść w pułapkę, że jeśli nauczanie KK wspomina o jakiejś zasadzie, to prawo państwowe musi stanowić odwrotnie, aby uniknąć zarzutu o państwo wyznaniowe. Dla przykładu aborcja jest uśmierceniem organizmu należącego do gatunku ludzkiego (czyli biologicznego człowieka), więc jej delegalizację można uzasadnić bez odwoływania się do przesłanek religijnych.

Reguly napisał(a):
Cytuj:
Pomijam kwestię znalezienia kryterium pozwalającego stwierdzić, czy dany zapis prawa państwowego jest opary na Biblii czy też nie. Np. "nie zabijaj" czy "nie kradnij" mamy też w prawie karnym, ale czy można je zaliczyć na poczet państwa wyznaniowego?


To juz chyba zupelnie inna bajka (temat na odrebny watek)... Przykazania z drugiej (a wiec mniej istotnej wg niego) czesci dekalogu, sa powszechne i ogolnie wystpujace w zdecydowanej wiekszosci (czesto znacznie starszych) kultur i ludzkich strukur spolecznych (chrzescijanstwo ani ich pierwsze nie wymyslilo, ani nie ma na nie monopolu). Na poczet panstwa wyznaniowego uznac natomiast chyba mozna wprowadzenie takich przepisow, ktorych podstawa wprowadzenia wyraznie jest kwestia wyznaniowa... Ale nie potegujmy OffTopu...


Ale takie kryterium byłoby bardzo pomocne np. przy rozstrzyganiu, czy zakaz aborcji ma podłoże religijne czy też nie. Kwestie czysto wyznaniowe nie budzą dzisiaj wielkich kontrowersji (nie spotkałem się na przykład z postulatami delegalizacji religii niechrześcijańskich czy wprowadzenia obowiązkowego uczestnictwa we mszy św. w niedzielę i świeta katolickie).


Cz sty 14, 2010 14:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL