Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kogo dotyczy kara ekskomuniki? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kogo dotyczy kara ekskomuniki?
Silva napisał(a):
Tak, dokładnie!
Ekskomunika to zerwanie łączności z Kościołem, jest więc zupełnie logiczne i naturalne że "każdy kto opuszcza KK" znajduje się pod ekskomuniką, bo skoro "opuszcza KK" to jasne że na własne życzenie zrywa łączność z nim.


1. Ekskomunika jest w Waszym Kościele jedną z szeregu kar kościelnych, przewidzianą za enumeratywnie wyliczone w KPK, KKKW i innych ustawach przestępstwa, a nie "zerwaniem łączności". Dla Krk "zerwaniem łączności" jest przecież jest każdy grzech ciężki, a jej osłabieniem każdy grzech - nie każdy jednak grzech jest zagrożony przecież ekskomuniką: to nie miałoby sensu. Ktoś kto po prostu przestał praktykować wiarę, oddalił się w praktyce od Kościoła, też "zerwał łączność"; a nie jest przecież ekskomunikowany, jeśli nie popełnił żadnego z wyliczonych przestępstw.

2. Wracając do konwersji i ekskomuniki: nie <B>każdy</b> podlega ekskomunice, lecz - jesli w ogóle - tylko wierni Kościoła łacińskiego. Tradycja wschodnia nie zna instrumentu "ekskomuniki latae sententiae", czyli zachodzącej mocą przekroczenia ustawy. W przypadku konwersji dokonanej przez wiernego z Kościoła wschodniego, właściwy hierarcha musiałby wydać dekret nakładający ekskomunikę. Może to uczynić, nie słyszałem, aby to się zdarzało.

3. Interpretacja taka, iż konwersja wyczerpuje dyspozycje kanonu 1364 KPK1984 jest dość wątpliwa. Przeczy temu praktyka, także Stolicy Apostolskiej. Ekskomunika nie jest czymś na kształt stanu fizycznego, w który się "wpada"; jest instrumentem prawnym używanym przez kompetentną władzę wobec osób jej podlegających w celu uzyskania zamierzonych celów. Ekskomunika latae sententiae mogła by mieć ewentualnie zastosowanie w omawianym przypadku jedynie wobec osób, które dokonały konwersji, a następnie zamierzają rekonwertować do Krk. Kodeksowa herezja czy schizma może dotyczyć jedynie osób, które pozostają w Kościele łacińskim (bo tylko ich dotyczą normy KPK, to jest bez wątpienia norma czysto kościelna), a nie tych, którzy z niego wyszli. Ale też przede wszystkim, jak napisałem, powszechna praktyka Waszego Kościoła wydaje się przeczyć interpretacji, iż akt konwersji wyczerpuje dyspozycje kan 1364.

Cytuj:
To że oficjalnie zdjęto ekskomunikę między Kościołami (a ściślej między Kościołem Katolickim a jednym z wielu autokefalicznych Kościołów Prawosławnych),

Dyskusja o akcie z 1965 r. papieża Montiniego i patriarchy Athenagorasa wprowadza trochę zamieszania. To nie był akt "zdjęcia ekskomunik". Ekskomuniki w 1054 r. (nie dyskutując o ich skuteczności pranej) dotyczyły konkretnych osób, które już dawno nie żyją; nie było więc czego w 1965 r. "zdejmować". To był akt symboliczny "wymazania z pamięci i serca Kościoła" wydarzeń z 1054 r. które tak boleśnie utkwiły w historii i pamięci naszych Kościołów. Nie był to akt prawny, lecz symboliczny akt moralny "uleczenia pamięci"; ten fakt może (choć IHMO jak wskazuje dyskusja w tym wątku, nie za bardzo to się w życiu Kościołów udało) stanowić punt odniesienia w w recepcji tradycji kanonicznej, także kan. 1364.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Śr cze 08, 2011 12:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Kogo dotyczy kara ekskomuniki?
Piotr1 napisał(a):
Tradycja wschodnia nie zna instrumentu "ekskomuniki latae sententiae",
czyli zachodzącej mocą przekroczenia ustawy.
Można to porównać do kary za złamanie anatematyzmatów/kanonów soborowych.
Piotr1 napisał(a):
W przypadku konwersji dokonanej przez wiernego z Kościoła wschodniego,
właściwy hierarcha musiałby wydać dekret nakładający ekskomunikę.
Może to uczynić, nie słyszałem, aby to się zdarzało.
Może też wydać dekret potwierdzający tylko stan faktyczny,
czyli automatycznie nałożoną ekskomunikę przez samego odstępcę:
viewtopic.php?f=7&t=6348&p=594488#p594488
(Vassula Ryden - głos o jedności?)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr cze 08, 2011 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Kogo dotyczy kara ekskomuniki?
Piotr1 napisał(a):
W przypadku konwersji dokonanej przez wiernego z Kościoła wschodniego,
właściwy hierarcha musiałby wydać dekret nakładający ekskomunikę.
Może to uczynić, nie słyszałem, aby to się zdarzało.
Może też wydać dekret potwierdzający tylko stan faktyczny,
czyli automatycznie nałożoną ekskomunikę przez samego odstępcę:
[/quote]

Nie ma ekskomunik "nałożonych przez odstepcę" ani w CIC ani w CCEO, nie można nałożyć kary kościelnej na samego siebie, nawet jeśli miałoby się odpowiednią władzę, np. jeśli przestępstwo popełniłby biskup. Kodeksy dość ściśle określają kto i wobec kogo jaką karę może nałożyć.
CCEO nie zna ekskomuniki latae sententiae, nie ma więc też deklaracji ekskomuniki zaciągniętej na mocy samego przekroczenia ustawy:
CCEO: Sankcje karne w Kościele

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Śr cze 08, 2011 18:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL