Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Pytanie o ekskomunikę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 26, 2011 9:13
Posty: 1
Post Pytanie o ekskomunikę
Witam

Mam pytanie dręczy mnie pewien problem od jakiegoś czasu. Przedstawiając pokrótce sytuację: jakiś czas temu znajomy zwrócił się do mnie z prośbą żeby pożyczyć mu trochę pieniędzy na leki dla żony bo jest w ciąży i lekarz coś tam wypisał. Miał oddać po wypłacie. Jak się później okazało pożyczał ale na leki wczesnoporonne, przeczuwałem że może coś takiego zrobić :( no ale jakoś mnie przekonał że jednak dla żony i dziecka. Czy to oznacza że zostałem ekskomunikowany?


Wt lip 26, 2011 9:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 11, 2011 10:46
Posty: 70
Post Re: Pytanie o ekskomunikę
Jeśli było dokładnie tak, jak opisałeś, to nie zrobiłeś nic złego, więc skąd myśli o ekskomunice??


Wt lip 26, 2011 12:26
Zobacz profil
Post Re: Pytanie o ekskomunikę
Grzech to świadome i dobrowolne działanie, czyn.....w Twoim wypadku brakuje świadomości, więc trudno mówić o grzechu popełnionym przez Ciebie.


Wt lip 26, 2011 12:35
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pytanie o ekskomunikę
Aluś - mowa jest o przestępstwie, a nie o grzechu.
To są dwie różne rzeczy.

Nie mniej spokojnie, nie podlegasz karze, gdyż:
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1323 - Nie podlega żadnej karze, kto w chwili przekraczania ustawy lub nakazu:

2° naruszył ustawę lub nakaz z ignorancji niezawinionej; na równi zaś z ignorancją stoi nieuwaga i błąd;

4° działał pod wpływem chociażby względnie tylko ciężkiej bojaźni albo z konieczności lub wskutek wielkiej niedogodności, jeśli czynność nie jest wewnętrznie zła ani nie powoduje szkody dusz;

7° sądził bez winy, że zachodzi jedna z okoliczności, o jakich w n.4 lub 5.



Zgodnie z tym, co piszesz, popełniłeś błąd (a może raczej była to nieuwaga) w ocenie (2°), co jest równe z ignorancją.
Poza tym działałeś z myślą, że nie powoduje to szkody dla dusz i nie jest wewnętrznie złe.

Tak więc spokojnie, a jeśli czujesz taką potrzebę udaj się do konfesjonału i porozmawiaj ze spowiednikiem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lip 26, 2011 13:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post Re: Pytanie o ekskomunikę
Kan. 1398 - Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa.

Dałeś pieniądze na środki wczesnoporonne, ale nie wiadomo czy zaistaniał skutek, tzn czy dokonana została aborcja. Nie ma więc ekskomuniki.

Więcej odpowiedzi w dziale zapytań
http://www.zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/85508


Cz sie 04, 2011 17:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL