Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 11:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Pytanie normalne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 13:50
Posty: 70
Post Pytanie normalne
Witam
Wiem że ostatnio zadałem głupie strasznie pytanie. I proszę żeby ktoś w końcu usunął ten temat.
Druga sprawa:

mam pytanie:
znieważenie postaci eucharystycznych, poprzez: porzucenie albo w celu świętokradczym zabieranie i przechowywanie (Kan. 1367)

Teraz pytanie jest normalne moim zdaniem.

Zabieranie i przechowywanie w celach świętokradczych. Czy wystarczy zrobić jedną z tych czynności? No bo chodzi o taką sytuację: ktoś (np. satanista) tylko zabrał Najświętszy Sakrament z kościoła (np. wyrwał księdzu, schował do kieszeni i wyniósł). od razu po kradzieży I wyjściu z kościoła dał komuś z kim tą kradzież zaplanował. To czy należy im obu się ekskomunika? Jednemu za kradzież, drugiemu za przechowywanie (gdyby ten drugi trzymał go gdzieś sobie np. w domu).

Chyba pytanie jest zrozumiałe. Przepraszam was jeśli to pytanie tez jest nienormalne. I proszę usunąć temat poprzedni i ewentualnie ten jeśli jest głupi. I jeszcze jedno, proszę nikogo nie obrażać.

Pozdrawiam i przepraszam.


Pt lip 29, 2011 2:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pytanie normalne
Szymad napisał(a):
To czy należy im obu się ekskomunika?


Tak, obu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lip 29, 2011 7:30
Zobacz profil
Post Re: Pytanie normalne
Szymand: to zapytanie jest sensowne. Odpowiedź uzyskałeś. :)


Pt lip 29, 2011 7:59

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 13:50
Posty: 70
Post Re: Pytanie normalne
Ok, super/
Czyli wystarczy tylko jedną rzecz: tylko zabrać albo tylko przechowywać, żeby zasłużyć na ekskomunikę,tak? Żeby nie było że źle zrozumiałem.


Pt lip 29, 2011 10:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Pytanie normalne
Mój drogi, zabierając Ciało Pańskie i oddając komuś innemu, by je przechowywał, odpowiadasz za oba czyny (zabranie i przechowywanie). Tak samo i ta druga osoba (za zabranie i przechowywanie). Pamiętaj o zjawisku współudziału.

Jeśli jakaś grupa planuje napad na bank, to owszem nie wszyscy ładują pieniądze do toreb. Ktoś stoi na czatach, ktoś siedzi w samochodzie (jest kierowcą). Jednak wszyscy odpowiadają za rabunek.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lip 29, 2011 11:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Pytanie normalne
Szumi,
Szymand nie pytał o odpowiedzialność, tylko o karę. Wszyscy wspomniani przez Ciebie odpowiadaja za napad, lecz ten co stoi na czatach dostanie w sądzie inną karę, niż ten, który bronią sterroryzował personel i klientów. Szymand więc pyta jaki wymiar kary jest przewidziany dla poszczególnych osób odpowiedzialnych za proceder związany z kradzieżą postaci eucharystycznych: czy ekskomunika grozi jedynie osobie "zabierającej" czy jedynie "przechowującej", czy tylko "zabierającej" i "przechowującej".To, ze wszyscy są odpowiedzialni jest raczej jasne.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt lip 29, 2011 13:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL