Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Watykan zakazał mszy nad urną 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Ktoś kogoś obrażał? Nie doszukuj się nieistenijącego, gdy brakuje Ci argumentów.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lis 24, 2011 22:13
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Kozioł napisał(a):
Faktycznie. Z prochami trudniej się identyfikować i wydają się takie ... ostateczne.

Wydają się takie ostateczne i uświadamiają marność...prochem jesteś.
Pierwszy pogrzeb w którym uczestniczyłam ze skremowanym ciałem, to był pochówek mojego kolegi....wysoki, postawny mężczyzna - i raptem mała puszeczka na postumencie w wianuszku róż.
Odczułam niemal namacalnie jego odejście.


Cz lis 24, 2011 22:36
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
"Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować można potem - oznajmił ksiądz w jednej z naszych parafii."
I...racja! Przecież ciało jest świątynią Ducha a nie proszek!


Cz cze 28, 2012 5:25
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
stojedenastka napisał(a):
"Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować można potem - oznajmił ksiądz w jednej z naszych parafii."
I...racja! Przecież ciało jest świątynią Ducha a nie proszek!

Ciało świątynia Ducha jest gdy jeszcze w sobie ducha ma. Jak życie uleciało, duszy w ciele brak, to na co tam Duchowi siedzieć?
Nasze ciała to tylko atomy tyle warte na ile mogą użyźnić ziemię i/lub być pokarmem dla robaków i innych stworzeń.

Niechęć do kremacji w KRK (nie wiem jak w innych rytach KK) wynika z obawy, ze kremacja może wynikać lub być manifestacja niewiary w zmartwychwstanie w ciele. Ktoś kiedyś kremacji tak użył (rewolucja francuska?) i teraz dmuchają na zimne.

Z resztą to nie pierwszy i ostatni raz KK dmucha na zimne (gdy w innych przypadkach parzy się wkładając rękę do ognia). Najbardziej obrazowe było pobieranie relikwii z ciała i ubioru zmarłego (niewiele z jednego i drugiego zostawiano) a przy okazji upewniano się, czy nie został pochowany żywcem. Jeżeli ciało było wykręcone, paznokcie połamane czy inne ślady życia w trumnie znajdowano, to kanonizacje przerywano (choćby o 1000 cudów było) - tak na wszelki wypadek, bo przed tak straszna śmiercią w trumnie mógł przeklinać za swój los Boga. Działanie prewencyjne podobne do powyższego ustalenia biskupów - "a nóż, a widelec" ktos jednak nie wierzy w zmartwychwstanie w ciele


Cz cze 28, 2012 6:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Cytuj:
Nasze ciała to tylko atomy tyle warte na ile mogą użyźnić ziemię i/lub być pokarmem dla robaków i innych stworzeń.


Metodyści nie wierzą w zmartwychwstanie w ciele?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz cze 28, 2012 8:03
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Nasze ciała to tylko atomy tyle warte na ile mogą użyźnić ziemię i/lub być pokarmem dla robaków i innych stworzeń.


Metodyści nie wierzą w zmartwychwstanie w ciele?

Wyciągasz daleko idace wnioski z ... własnie z czego? Bo nawet cienia przesłanki do takiego twierdzenia nie dałem.

Czy to nie księża katoliccy w Środę Popielcowa posypując ludziom głowy popiołem nie mówią : "Pamiętaj człowieku, że z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" czy cos podobnego?

Jakies duchy własnej mrocznej duszy gonisz?
EOT


Cz cze 28, 2012 13:32
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Offtop usunięty.

Jajko, nie ma żadnych sensownych powodów, aby ni z tego, ni z owego wyskakiwać na forum z pytaniem, czy Lech Wałęsa coś tam wie i w coś wierzy. Ostatnio coraz częściej zaśmiecasz wątki offtopami i niedorzecznymi pytaniami. Rób tak dalej, a zaraz zarobisz kolejne ostrzeżenie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr paź 23, 2013 18:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Ok, sformułuję to inaczej. Mam nadzieję, że nie będziesz sobie znajdował pretekstów do kasowania przy każdym moim wpisie...

Z podanych przeze mnie wcześniej informacji wynika, że osoby w starszym wieku raczej nie są zwolennikami kremacji. Ciekawe czy opinia Wałęsy (mówił dziś w TVN24, że woli zostać skremowany, niż pochowany, bo nie chce by go robaki żarły), który wszak nie kryje się ze swoim katolicyzmem i jest osobą znaną i szanowaną, zmieni podejście społeczeństwa do sposobu pochówku?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr paź 23, 2013 18:37
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
I kto ma na tym forum twoja ciekawosc zaspokoic? Przeciez to kolejny offtop...


Śr paź 23, 2013 18:43

Dołączył(a): Cz sie 18, 2022 12:58
Posty: 1
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Czasy się zmieniają teraz już msza nad urną wcale nie jest potępiana przez większość ludzi.


Cz sie 18, 2022 13:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 17, 2022 9:17
Posty: 6
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
A jaka jest różnica pomiędzy kremacją a normalnym pochówkiem?
Mam na myśli co do ceremoniału i tak dalej.
Kolejny raz poprawiłem Twój post. Dwa razy prosiłem Cię o pisanie zgodnie z zasadami języka polskiego. Zignorowałeś to więc dostajesz ostrzeżenie. bramin


Pt sie 26, 2022 8:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL