Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Watykan zakazał mszy nad urną 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Watykan zakazał mszy nad urną
Jeżeli msza pogrzebowa, to ciało ma być w trumnie. Kremować można potem - oznajmił ksiądz w jednej z naszych parafii. Sprawdziliśmy. Od października zwyczaje pogrzebowe muszą się zmienić. W całej Polsce.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... _urna.html

Niby dobrze, że sprawa zostaje formalnie uregulowana, bo wielu księży robiło problemy w przypadku kremacji (Kościół preferuje grzebanie zwłok ponad kremację), niemniej regulacja ta utrudni życie parafianom i ich rodzinom:
"Pogrzeb był jedną uroczystością, teraz rozciągnie się do dwóch dni, bo między mszą a cmentarzem minie kilkanaście godzin. (Wiem to z własnego doświadczenia: nasz ojciec zmarł w niedzielę, dopiero we wtorek był pierwszy wolny termin w krematorium.) Na mszę przyjadą rodzina, znajomi. Ilu z nich będzie mogło czekać do uroczystości na cmentarzu? Wybiorą jedno albo drugie, choć pewnie woleliby oddać zmarłemu ostatnią posługę w całości."

Co jest tańsze: kremacja czy tradycyjny pochówek? Kto wie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr sie 10, 2011 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 17, 2011 8:30
Posty: 296
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Przywiązywanie takiej wielkiej wagi do ceremonii jest głupie. Nie liczy się to jak ktoś umarł, w jakim stanie jest w czasie pogrzebu, liczy się sam fakt śmierci człowieka. Nad tym trzeba ubolewać kiedy widzi się jak ludzie wystawiają pomniki umarłym, kiedy to nie kamień jest tym co się liczy, tylko świadectwo życia tego człowieka, to kim był i czego nauczał. Po śmierci nawet najokazalszy kamień przygniatający piersi nieboszczyka jest tylko zimnym kamieniem.

_________________
kim jesteś człowieku
żyjący w XXI wieku...


Obrazek


Śr sie 10, 2011 10:57
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
Co jest tańsze: kremacja czy tradycyjny pochówek? Kto wie?


  1. Kremacja:
    kremacja 700
    • nisza w kolumbarium 2675 zł (w tej cenie jest już opłata za miejsce, opłata eksploatacyjna (a więc np. codzienne sprzątanie) i granitowa tablica)
    • albo grób na cmentarzu:
      - miejsce na cmentarzu 173 zł
      - opłata eksploatacyjna 780 zł
      - wykopanie grobu 210 zł
      - ubiór zmarłego ok. 200 zł
      - wynajęcie kaplicy 70 zł
      - drewniana nielakierowana trumna ok. 500 zł
      - urna od 200 zł do 1100 zł
      Razem 2133 - 3033
  2. Tradycyjny pochówek:
        - miejsce na cmentarzu 173 zł
        - opłata eksploatacyjna 780 zł
        - wykopanie grobu 380 zł
        - ubiór zmarłego ok. 200 zł
        - wynajęcie kaplicy 70 zł.
        - trumna od 1100 zł do 3000 zł
        - transport zwłok z chłodni na cmentarz 200 zł
        Razem: 2703 - 4603

W przypadkach pochówku na cmentarzu dolicza się nagrobek od 2 tys. zł do 10 tys zł

Podsumowując:
Pochówek w kolumbarium - 3375 zł
Pochówek urnowy na cmentarzu - 2833-3733 zł (+nagrobek)
Pochówek trumienny - 2703-4603 zł (+nagrobek)

Na podstawie Ostatnie pożegnanie

Tak na marginesie, istnieją jeszcze dwie formy mineralizacji ciała, czyli promesja i resomacja, niestety w Polsce niedostępne ze względu na odpowiednie przepisy prawa (Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62).


Śr sie 10, 2011 12:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 17, 2011 8:30
Posty: 296
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Sumy są znaczne ale na próżno zmarłych swych palą i w ziemię kładą. Lepiej oddać ciało swe na cele naukowe, studenci medycyny potrzebują modeli, a uczeni na tkankach a nie modelach plastikowych popełniają o połowę mniej błędów w czasie swojej późniejszej kariery lekarza.

Mam nadzieję, że także z moich kości ktoś się czegoś nauczy.

_________________
kim jesteś człowieku
żyjący w XXI wieku...


Obrazek


Śr sie 10, 2011 12:34
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Na razie podaż jest znacznie większa od popytu.


Śr sie 10, 2011 14:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Podaż czego?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr sie 10, 2011 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 09, 2011 13:09
Posty: 24
Lokalizacja: Police, Zachodniopomorskie
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
A tu sprostowanie medialnych nadinterpretacji:
http://gosc.pl/doc/919632.Pogrzebowa-Msza-bez-urny


Śr sie 10, 2011 20:52
Zobacz profil WWW
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
Podaż czego?
Zwłok


Śr sie 10, 2011 21:22
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Kuba_Police napisał(a):
A tu sprostowanie medialnych nadinterpretacji:
http://gosc.pl/doc/919632.Pogrzebowa-Msza-bez-urny

Hmm, powyżej podane źródło przemilcza Dodatek do Obrzędów pogrzebu, w którym (p.6a) nakazuje się korektę i uporządkowanie punktu 15 Obrzędów pogrzebu. Chodzi tu o zdanie:
    Gdy z zagranicy przesyła się urnę z prochami zmarłego, można odprawić pogrzeb według pierwszej formy rozpoczynając od Mszy pogrzebowej albo według formy drugiej.
którego nie ma w oryginalnym tekście łacińskim. W związku z tym zaleca się uporządkowanie tego punktu.

W ogóle lektura Obrzędów pogrzebu jest b. ciekawa, bo w p.7 czytamy:
    Druga forma obrzędu pogrzebowego zawiera tylko dwie stacje na cmentarzu, mianowicie w kaplicy cmentarnej i przy grobie. W czasie tego obrzędu pogrzebowego nie przewiduje się Mszy św., którą jednak należy odprawić bez obecności ciała zmarłego przed pogrzebem lub bezpośrednio po nim.
Czyli, można Mszę św. odprawić bez obecności ciała zmarłego, a zatem całe te wywody Wybiórczej są bełkotem... jak zwykle zresztą.


Śr sie 10, 2011 22:09
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
W wielkich miastach Msza jest często odprawiana bez ciała zmarłego, ponieważ cmentarz jest w innym końcu miasta, czasem kilka godzin wcześniej niż obrządek pogrzebowy. Duch osoby zmarłej poradzi sobie z uczestnictwem we Mszy św, bo ponoć tam jest.


Śr sie 10, 2011 22:34

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
I z jakiego powodu? A ja bym wolał aby moje prochy rozsypać.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Śr sie 10, 2011 23:26
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Na początku II w. św. Ignacy, bp Antiochii pisał w liście do Rzymian
Cytuj:
Zaklinam was, nie bądźcie mi życzliwi nie w porę. Pozwólcie mi stać się żerem dzikich zwierząt, przez które mogę posiąść Boga. Pszenicą jestem Bożą, a zmielony zwierzęcymi zębami, stanę się czystym chlebem Chrystusa.
Jakże to jest odległe od tych wszystkich wynurzeń o potrzebie oczekiwania "we śnie" na zmartwychwstanie.


Cz sie 11, 2011 0:08

Dołączył(a): Śr kwi 13, 2011 17:49
Posty: 56
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Szczerze powiedziawszy ja też nie rozumiem dlaczego jest taka awersja w Polsce do kremowania, pewnie wynika to z zadry wojennej, kiedy to ludzi palono. Ale faktycznie taki sposób jest nie dość, że tańszy, to jeszcze o wiele prostszy, niż 20 lat gnicia w ziemi. Rozumiem, że nie każdy chce być spalony, ale połowa z ludzi gdyby im sie to zaproponowało to by zmieniła decyzję. Powinno być tak, że najpierw ciało do kościoła, a później do kremacji.


Cz sie 11, 2011 5:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Ja uważam że dla Boga nie ma problemu wskrzeszenia kogoś skremowanego. Tak samo nie będzie mi brakować narządu, gdybym miał go komuś oddać

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz sie 11, 2011 6:06
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Prawo państwowe, nie kościelne zabrania rozsypywnia prochów. Nie wolno też przechowywać ich w domu. Nie mogliśmy wnieść ciała niewierzącej krewnej do kościola na Mszę św. Zamierzała się wyspowiadać przed śmiercią, nie wydała dyspozycji o pochówku, więc odbył się z księdzem. Msza odbyła się bez niej. Nie sądzę, że miało to dla niej jakiekolwiek znaczenie. I tak znała wyrok sądu szczegółowego.


Cz sie 11, 2011 7:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL