Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Watykan zakazał mszy nad urną 
Autor Wiadomość
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Alus napisał(a):
Żywcem.....bo świadomość nie zniknie w momencie obumarcia ciała, choć będę poza ciałem.
A skąd ta wiedza? Może zostanie "zawieszona" do czasu sądu? A może jej percepcja będzie poza obecna materią?
Bardziej w temacie: smacznego, robaki tez stworzenia boskie 8)


Cz lis 17, 2011 19:18
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Żywcem.....bo świadomość nie zniknie w momencie obumarcia ciała, choć będę poza ciałem.
A skąd ta wiedza? Może zostanie "zawieszona" do czasu sądu? A może jej percepcja będzie poza obecna materią?
Bardziej w temacie: smacznego, robaki tez stworzenia boskie 8)

Może :)
Niemniej świadomość stania się żertwą skłania mnie zdecydowanie do kremacji.
Nie wszystki stworzenia boskie musimy lubić.


Pt lis 18, 2011 16:22

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
W takim razie Alus będziemy świadomi także tego,że nas palą? Brrrr


Pt lis 18, 2011 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Nikt nie przeprowadził badań, jaki procent wiernych Kościoła rzymskokatolickiego dopuszcza, a czasami wręcz nakazuje swoim bliskim skremowanie ciała. Księża mówią jednak, że granica związana jest z wiekiem. Młodzi katolicy nie mają z tym problemu. Ci w wieku średnim są już podzielni, a w grupie seniorów tylko nieliczni godzą się na kremację.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,76842,10668070,Dla ... z1eK6XWR6T

A moi rodzice chcą się skremować, a to starsi ludzie. No ale do kościoła nie chodzą. Ja też planuję się spalić. Zasadniczy powód - cena. Po prostu jest taniej.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn lis 21, 2011 8:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Nie tak bardzo, zważywszy, że spalarni zwłok ( czy jak tam) jest w kraju bardzo mało.


Cz lis 24, 2011 17:53
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
...Zasadniczy powód - cena. Po prostu jest taniej.

W Poznaniu, duzy i znany zakład pogrzebowy.

"Koszt przewozu z danej miejscowości wynosi 1,60 zł/za 1km.
Spopielenia dokonujemy od poniedziałku do piątku w cenie 630, 00 zł.
Zwłoki, które będą kremowane mogą być ubrane lub owinięte w prześcieradło i przewożone do Zakładu Kremacji w trumnie kremacyjnej w cenie 420, 00 zł, na noszach lub kapsule plastikowej. Zwłoki kremowane są w trumnie która powinna być bez okuć metalowych. Kremacja może się odbywać z udziałem rodziny lub bez, a czas oczekiwania na odbiór urny trwa około trzech godzin.

Prochy składane są do urn, których cena kształtuje się od 150, 00 zł do 1000, 00 zł.
Urna z prochami wraz protokołem potwierdzającym wykonanie kremacji przekazywana jest Zleceniodawcy.

Urny z prochami składane mogą być do:
grobów ziemnych i grobowców istniejących,
grobów ziemnych i grobowców nowo zakupionych,
niszy (kolumbarium) cena 1.000,00 zł- 2.000, 00 zł,
rozsypanie w Ogrodzie Pamięci
zatapiane w morzu.
Pogrzeb z rozsypaniem w Ogrodzie Pamięci z ceremonią pogrzebową wynosi 605, 00 zł, bez ceremonii pogrzebowej wynosi 268, 00 zł oraz utrzymanie zieleni na 20 lat 630, 00 zł.

Złożenie urny z prochami z ceremonią pogrzebową:

do grobowca 625, 00 zł,
do grobu ziemnego 746, 00 zł
Urnę z prochami do grobów ziemnych można dochować przed upływem 20 lat.
Pogrzeb może być świecki lub wyznaniowy. Kościół katolicki nie stawia przeszkód w kremacji zwłok.
Spopielenia dokonuje się w temperaturze od 750C - 1200C. "

Licząc tanio:
kremacja 630 na noszach
tania urna 150
złożenie do grobu wraz z ceremonia 746

razem: 1526 + dopisek na nagrobku +dowóz ciała.
w dodatku urna moze byc pochowana w istniejącym grobie, co zmniejsza cenę końcową

Ale zasiłek pogrzebowy to 4000zł !

Więc poszalejmy troszkę:
kremacja w trumnie za 1050
super urna za 1000
pochówek 746 lub Ogród Pamięci 605 + utrzymanie zieleni 630
przy szaleństwach razem: 2800 (+ dopisek na nagrobku) do 3300 (Ogród Pamięci)+ transport

Starczy zasiłku jeszcze na mini stypę.


Cz lis 24, 2011 18:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Sam pogrzeb faktycznie nie jest znowu tak wiele tańszy, ale jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że do zwykłego ziemnego grobu możesz złożyć 1 ciało na 20 lat albo ze 20 i więcej urn (w praktyce ile wlezie, pod warunkiem, że pazerny zarządca tego nie ograniczy), to okaże się, że jedna dziura w ziemi wystarczy spokojnie na masę ludzi, a przy tradycyjnym pochówku trzeba wykupić drogie miejsca, zrobić groby, stawiać pomniki. Tu jest kasa. I księża zaczynają to rozumieć - wielu zarządców cmentarzy wywodzi się z kleru i wielu ma własne lub zaprzyjaźnione firmy pogrzebowe i kamieniarskie. Perspektywy zarobków nagle diametralnie się zmieniają, bo całej mojej rodzinie przez kilka następnych pokoleń wystarczy jeden grób murowany, który odziedziczyłem po rodzicach. I tylko muszę płacić 30 zł rocznie za jego utrzymanie. Nie muszę kupować nowego grobu, więc zarządca cmentarza na mnie nie zarobi. I to przez kilka pokoleń. Stąd m.in. te utrudnienia, które wprowadza Kościół.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lis 24, 2011 18:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
To zależy jak daleko do Poznania. Jadąc przez calą Polskę jeszcze by mi brakło.Pozdrawiam


Cz lis 24, 2011 18:27
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
Nie muszę kupować nowego grobu, więc zarządca cmentarza na mnie nie zarobi. I to przez kilka pokoleń.
Dolicz do tego jeszcze podatek 5-10% wartości nagrobka jaki sciągają proboszczowie.


Cz lis 24, 2011 18:28

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
Sam pogrzeb faktycznie nie jest znowu tak wiele tańszy, ale jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że do zwykłego ziemnego grobu możesz złożyć 1 ciało na 20 lat albo ze 20 i więcej urn (w praktyce ile wlezie, pod warunkiem, że pazerny zarządca tego nie ograniczy), to okaże się, że jedna dziura w ziemi wystarczy spokojnie na masę ludzi, a przy tradycyjnym pochówku trzeba wykupić drogie miejsca, zrobić groby, stawiać pomniki. Tu jest kasa. I księża zaczynają to rozumieć - wielu zarządców cmentarzy wywodzi się z kleru i wielu ma własne lub zaprzyjaźnione firmy pogrzebowe i kamieniarskie. Perspektywy zarobków nagle diametralnie się zmieniają, bo całej mojej rodzinie przez kilka następnych pokoleń wystarczy jeden grób murowany, który odziedziczyłem po rodzicach. I tylko muszę płacić 30 zł rocznie za jego utrzymanie. Nie muszę kupować nowego grobu, więc zarządca cmentarza na mnie nie zarobi. I to przez kilka pokoleń. Stąd m.in. te utrudnienia, które wprowadza Kościół.




Aleś sobie upatrzył. Jak to wielu zarządców wywodzi się z kleru, są ich potomkami, czy jak? To chyba jakieś teorie spiskowe?
Zapominasz,że są jeszcze wioski, gdzie nie ma podobnej procedury. Cmentarz jest własnośćią parafii. My np płacimy jeden raz w roku dowolny datek na roczne utrzymanie cmentarza i kaplicy, niezależnie ilu moich bliskich tam leży i czy sa oni skremowani, czy nie. Żadnego grobu nie kupuję, o porządek dbam sama.


Cz lis 24, 2011 18:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Rżniesz głupa czy jak? Na większości cmentarzy w Polsce po prostu rządzi kler i to on trzepie kasiorkę. Datek jest taki sam, niezależnie od liczby pochowanych, bo sie płaci od grobu, to proste. Ty żadnego grobu nie kupujesz, bo masz duży grób/małą rodzinę. A jak rodzina ma grób z 2 miejscami, to mogą umierać nie częściej niż para co 20 lat. Jak umrze więcej, to nie ma gdzie pochowac i trzeba zabulić. Pojmujesz?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lis 24, 2011 20:00
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
Na większości cmentarzy w Polsce po prostu rządzi kler
Bo większość cmentarzy jest wyznaniowych przyparafialnych. I akurat na nich kwatery duzo nie kosztują. Kwatery na cmentarzach miejskich sa o wiele droższe, od 300 do nawet blisko 900 zł (Zielona Góra, Olsztyn, Wrocław). Przyparafialne rzadko powyżej 300.


Cz lis 24, 2011 20:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
A ja wam wspomnę argument innego rodzaju: w przypadku kremacji najbliższa rodzina lepiej sobie radzi z szokiem, a pogrzeb jest mniej bolesny. Doświadczyłam tego pół roku temu.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Cz lis 24, 2011 20:57
Zobacz profil
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Faktycznie. Z prochami trudniej się identyfikować i wydają się takie ... ostateczne.


Cz lis 24, 2011 21:09

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Watykan zakazał mszy nad urną
Jajko napisał(a):
Rżniesz głupa czy jak? Na większości cmentarzy w Polsce po prostu rządzi kler i to on trzepie kasiorkę. Datek jest taki sam, niezależnie od liczby pochowanych, bo sie płaci od grobu, to proste. Ty żadnego grobu nie kupujesz, bo masz duży grób/małą rodzinę. A jak rodzina ma grób z 2 miejscami, to mogą umierać nie częściej niż para co 20 lat. Jak umrze więcej, to nie ma gdzie pochowac i trzeba zabulić. Pojmujesz?


Antykleromania lub klerofobia to ciężka choroba, w ostatnim stadium posuwa sie nawet do obrażania dyskutantów


Cz lis 24, 2011 21:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL