Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 18:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Kazanie za złotówkę? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 11:23
Posty: 2
Post Kazanie za złotówkę?
Zobaczcie to: http://www.mminowroclaw.eu/artykul/plac ... 13710.html
Co o tym myślicie?


Śr sie 31, 2011 11:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 11:23
Posty: 2
Post Kazanie za złotówkę?
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat :
http://www.mminowroclaw.eu/artykul/plac ... 13710.html


Śr sie 31, 2011 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 23, 2011 9:56
Posty: 31
Post Re: Kazanie za złotówkę?
księża często cytują "godzien jest robotnik zapłaty swojej". no bo godzien. jaka praca, taka płaca - też prawda.

Z jednej strony, proboszcz musi jakoś parafię utrzymać. chyba rzadko proboszczowie uczą religii, czy zajmują się innymi rzeczami, z tytułu których mieliby dochody. z drugiej strony, czasami jak się zajrzy do koszyczka, nie takie złotówki tam leżą.

nie mam zielonego pojęcia jak wygląda kwestia finansowania np. wikariuszy na parafii czy x. rezydentów.

poza tym, ciężko tak generalizować: czasami na wsi ludzie tak księża szanują, że dużo wrzucają. czasami jest na wsi taka bieda, że jeśli ksiądz jest OK, to nie wymaga a sam dzieli się i pomaga parafianom. w centrum chyba często parafie są malutkie, wyludnione. a kościoła się nie zmniejszy, a ogrzać i wyremontować trzeba.

ten tekst pokazuje, że parafianie w ogóle nie czują się wspólnotą; nie czują się współodpowiedzialni, że np. z tacy zapłacony jest rachunek za prąd. przyczyn czegoś takiego jest wiele, ale też Kościół chyba niewiele robi, żeby to zmienić.


Śr sie 31, 2011 16:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 20, 2010 10:01
Posty: 93
Post Re: Kazanie za złotówkę?
Kolejna gazetka, która wynajduje cudowne informacje - zapewne w małym palcu lewej ręki. Jak żyję, tak nie spotkałem się z opinią, że ktoś idzie do kościoła, żeby zapłacić za "doznania" czy kazanie. Opinia z gruntu rzeczy błędna, a i myślę, że ktoś kto dochodzi do takich wniosków po prostu przestaje w ogóle uczęszczać do świątyni. Jak dla mnie to chodzi tu o kolejne wmówienie czytelnikom, że Kościół to firma usługowa, gdzie płacisz i dostajesz, ale najważniejsze, żebyś płacił. Otóż jest dokładnie odwrotnie.

Mało ciekawe kazania to natomiast oddzielny temat...

_________________
Chwała Panu.
Pozdrawiam
ja ja


Cz wrz 01, 2011 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kazanie za złotówkę?
Dla mnie czym innym jest kazanie, a czym innym ofiara na tzw tacę i nie może być tu jakiegoś związku. Jednak jeśli rozumieć ten tekst jako apel, abyśmy patrzyli tak samo uważnie na swoją służbę, jak patrzymy na służbę księdza, to jak najbardziej popieram. Jest taka anegdota, a może nawet opowiadana w formie kawału jak to nowy ksiądz przez ileś tygodni miał identyczne kazanie. W końcu wierni poszli i mówią że chcą czegoś nowego... Na co owy kapłan odpowiada że zmieni kazanie, jak wierni się zmienią (zaczną słuchać co mówi).

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 01, 2011 22:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 20, 2010 10:01
Posty: 93
Post Re: Kazanie za złotówkę?
Dokładnie to było tak:
http://www.kapucyni.pl/index.php/czytelnia/kapucyni/kapucyni-pisza/3712-jak-mowic-o-bogu napisał(a):
Do pewnej parafii przyszedł nowy proboszcz. Zaraz po uroczystym objęciu urzędu proboszcza wygłosił w niedzielę płomienne i porywające kazanie. Wszyscy słuchacze nie tylko przytakiwali głowami z aprobatą, lecz także zachwycali się jego słowami. W następną niedzielę ludzie znowu czekali z napięciem na kolejną porcję strawy duchowej. Ale ksiądz wygłosił dokładnie taką samą mowę jak tydzień temu. To samo mówił z ambony przez trzy kolejne niedziele. W końcu delegacja odważnych i ważnych osób udała się do proboszcza z zapytaniem: - Dlaczego proboszcz głosi wciąż jedno i to samo kazanie? - A dlaczego ja mam zmieniać kazania - odpowiedział kapłan - kiedy wy nie zmieniacie życia? Żyjecie przecież tak samo, jak przed sześcioma tygodniami!
:D

_________________
Chwała Panu.
Pozdrawiam
ja ja


Cz wrz 01, 2011 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Kazanie za złotówkę?
Dziękuję :) Więc nie chodzi po prostu o to aby stosować biblijną zasadę wzajemnego napominania siebie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 01, 2011 22:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL