Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Cmentarze przykościelne. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 18, 2011 22:18
Posty: 112
Post Cmentarze przykościelne.
Witam,
jak wygląda sprawa cmentarzy znajdujących się przy kościołach, np. gdzieś na wsiach, czy ludzie w razie pogrzebania na nim kogoś bliskiego, płacą pieniądze (za grunt, pochówek itp.) parafii do której on należy?


Pn wrz 05, 2011 20:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 22, 2011 16:37
Posty: 4
Post Re: Cmentarze przykościelne.
To chyba zależy od parafii. U mnie akurat było tak, że nie płaciliśmy za miejsce, gdzie została pochowana moja babcia, a tylko za sam pogrzeb, ale to było kilka lat temu i cmentarz przykościelny jest już zamknięty. Mamy teraz w parafii "stary cmentarz" i "nowy cmentarz", za miejsce na nowym już się płaci. No i wszystkie rodziny, które mają bliskich pochowanych na którymś z parafialnych cmentarzy, składają się na opłaty za wywóz śmieci i za wodę.


Wt wrz 06, 2011 7:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Cmentarze przykościelne.
Przy parafiach miejskich miejsca na cmentarzach katolickich są płatne, nie wierzę by mogły być jakieś wyjątki. Z tego co wiem zakup miejsca bywa najczęściej droższy niż na cmentarzach komunalnych ale wynika to z o wiele bardziej ograniczonej liczby wolnych miejsc. Z kolei opłaty okresowe (z reguły na 10-20 lat) są niższe.


Śr wrz 07, 2011 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Cmentarze przykościelne.
meritus napisał(a):
. Z kolei opłaty okresowe (z reguły na 10-20 lat) są niższe.


Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych określa minimalny okres umowy na 20 lat, czas umowy może być dłuższy, ale nie krótszy. Nie może być to więc 10 lat. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione.
Opłaty okresowe dotyczą tylko grobów ziemnych a nie murowanych.
Przepisy ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie dotyczą też praw do grobów powstałych przed 1959 r.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz wrz 08, 2011 3:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL