Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Pytanie o post... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 01, 2004 18:10
Posty: 104
Post Pytanie o post...
"W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny)."
http://www.brewiarz.katolik.pl/czytelni ... _post.php3

Skoro mam lat 14 [rocznikowo 15 ;) ], a "wstrzemiezliwosc" zachowuje i tak, bo jestem wegetarianka- to skoro nie jestem pelnoletnia to mnie nie obowiazuje post ilościowy?? tzn trzy posilki w tym jeden do syta ??
A jesli tak- czy posiłek do syta jeśli chodzi o obiad musi byc skonsumowany "naraz" ?? Mialabym z tym niezly problem bo normalnie jem śniadanie, potem w szkole jakąś drożdżówkę czy jabłko, jak przychodze do domu jestem głodna jak pies więc jem zupę, a dopiero ok. 17-18 jem drugie danie, i ewentualnie ok 20 kolacje. Czy zupa plus drugie w takim przypadku liczy sie jako posiłek do syta czy jako dwa oddzielne posilki?? Help, juz nic nie rozumiem :(

A po drugie- czytalam gdzieś że post jakościowy(ilościowy? nie wiem juzzz..) obowiazuje cały Wielki Post. Jak z tym w koncu jest ??


So mar 19, 2005 20:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 01, 2004 18:10
Posty: 104
Post 
a na innej stronie czytam ze "Prawo zaś do zachowania ścisłego postu obowiązuje wszystkich, którzy już ukończyli 21 lat. " :/


So mar 19, 2005 20:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Post jakościowy (od mięsa) obowiązuje we wszystkie piątki roku (chyba że wypada uroczystość np. Boże Narodzenie) i obowiązuje od 14 roku życia do śmierci

Post ścisły (jakościowy i ilościowy) obowiązuje TYLKO w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Obowiązuje od 18 do 65 roku życia. Więc ciebie jeszcze nie, ale nikt ci nie broni.
Mowa jest o 3 posiłkach w tym 1 do syta. Czyli powiedzmy że drugim daniem najesz się do syta, a jako dwa pozostałe traktujesz lekkie śniadanie i lekką kolację.

Natomiast odradzałabym ci w tym wieku trzymanie się wegetarianizmu. Zwłaszcza jeśli nie chcesz mieć w przyszłości problemu z posiadaniem potomstwa...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


So mar 19, 2005 21:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Asiu

Warto jest poscic przynajmniej w dni, ktore zaleca Kosciol.Post jest naprawde zbawienny.Oczyszcza dusze i cialo.Mozna ofiarowac post za zmarlych lub w celu uproszenia laski dla kogos kto jest pod wladza zlego ducha.

Jedz mieso od czasu do czasu gdyz w warzywach i owocach nie znajdziesz skladnikow odzywczych jakie posiada mieso.

Pozdrawiam :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


So mar 19, 2005 23:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 01, 2004 18:10
Posty: 104
Post 
Tess napisał(a):
Jedz mieso od czasu do czasu gdyz w warzywach i owocach nie znajdziesz skladnikow odzywczych jakie posiada mieso.


Nic z tego, nie bede jadla padliny :-o

Dzieki za odpowiedzi. No to juz chyba wszystko wiem :)


N mar 20, 2005 8:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
Asia napisał(a):
Tess napisał(a):
Jedz mieso od czasu do czasu gdyz w warzywach i owocach nie znajdziesz skladnikow odzywczych jakie posiada mieso.


Nic z tego, nie bede jadla padliny :-o


Nie mialem na mysli padliny lecz mieso uzyskane w uboju i zgodnie z normami.

Pozdrawiam :)

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


N mar 20, 2005 15:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
To jeszcze dodam, że post nie jest po to, żeby naciągać swoje normalne posiłki tak, żeby pasowały do teorii, tylko po to, żeby z czegoś zrezygnować :))

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt mar 22, 2005 14:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
angua napisał(a):
To jeszcze dodam, że post nie jest po to, żeby naciągać swoje normalne posiłki tak, żeby pasowały do teorii, tylko po to, żeby z czegoś zrezygnować :))

No właśnie!!

Mięso z rekina kosztuje około 50 złotych kilogram . W wielki piątej katolikom potrawy rybne wolno spozywać ( nie jest gzrechem )
A spozywanie kurczaka średni koszt 6 złotych kilogram grzech.!!
Rozumiem całkowicie nie jeść mięsa, Czy cały dzięń dla Chrystusa przebywac tylko na herbacie czy napojach..! Ale taka wybiórczość..???? Rzeczywiście to ma być post czy kpina z postu..??

Faktycznie


Wt mar 22, 2005 15:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
No, o rekinie to nawet nie myślałam :)):)):))

Jeśli ktoś w ogóle nie je mięsa, to piątek jest dla niego normalnym dniem. I może teoretycznie jest w porządku, ale chyba nie o to chodzi, prawda?

Podobnie z postem ilościowym. Zamiast kombinować, jak by się tu najeść mieszcząc się w regułach, może by tak z któregos posiłku najnormalniej w świecie zrezygnować? Dwa razy w roku chyba można...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt mar 22, 2005 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 12, 2004 11:39
Posty: 9
Post 
tylko.. czy traktujemy to, jako nakaz kościoła.. i wtedy trzymamy się reguł, że zjem to i to, tyle a tle, wtedy akurat...
czy robimy to dla Boga.. bo chcemy...

i wtedy samodzielnie można "umówić się z Bogiem", że z tego, co b. lubię zrezygnuję dla Niego..

i wtedy problem typu "jestem głodna" nabiera innego znaczenia, bo ma cel.....

na moje:]


Wt mar 22, 2005 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Właśnie o tym mówię :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt mar 22, 2005 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Proponuje to traktowac bardziej z miloscia, to znaczy wyrzekam sie czegos, nie dlatego ze tak mowi prawo, tylko by moja milosc wzrastala. Lub by sie przygotowac na cos wazniejszego.

W Kosciele pierwotnym, co zostalo w wielu Kosciolach Prawoslawnych, byl post o chlebie i wodzie caly dzien. Bardzo dobre, szczegolnie gdy nam pokazuje jak bardzo jestesmy uzaleznieni od jedzonka. A przy okazji jest bardzo zdrowe.

W wielu Siostrzanych Kosciolach nie je sie miesa caly wielki post, poza niedzielami, np. u ormian tyak jest.

Oczywiscie wazna jest intecja i nie chodzi o to by jesc np. owoce morza czy kraby w ten dzien. Ale to tez niedotyczy regionow gdzie to jest bardzo tanie, chodzi o jakies wyrzeczenie, wazna jest wiec zgezygnowac z czegos co nam smakuje, lub co jest drogie. Pieniadze zarobione w taki sposob najlepiej oddac biednym, gdyz post nie wspierany jalmuzna i modlitwa jest pustym budowaniem wlasnej pychy.


Śr mar 23, 2005 2:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL