Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 20:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 przynależność do parafii a Sakramenty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt wrz 23, 2011 23:45
Posty: 2
Post przynależność do parafii a Sakramenty
Witam. Mam dwie córki w wieku 6 i 13 lat, zatem za dwa lata młodszą czeka przyjęcie I Komunii, a starszą Bierzmowanie. Nasz problem polega na tym, że cztery lata temu przeprowadziliśmy się i zmieniliśmy parafię. Zmieniliśmy w zasadzie tylko formalnie, tzn. w nowym miejscu przyjmujemy kolędę, zaś do dawnej parafii co niedziela jeździmy na Msze św., tam chodzimy do spowiedzi i tam czujemy się częścią wspólnoty. Pytanie moje brzmi: czy córki będą mogły przyjąć Sakramenty w dawnej parafii?
Dodam, że obie były tam ochrzczone, starsza także tam przyjęła I Komunię i śpiewała w parafialnej scholi. Nadal też posiadamy tamtejszy adres zameldowania, ponieważ mieszkanie nie zostało sprzedane, czeka właśnie na którąś z córek. W zasadzie całe nasze życie toczy się na terenie dawnej parafii, tam dzieci chodzą do szkoły i spędzają większość czasu, w nowym miejscu można powiedzieć, że tylko sypiają. Dlatego też fizyczną niemożliwością byłoby dla mnie wożenie córek na nauki przedsakramentalne do nowego kościoła parafialnego, nota bene oddalonego od domu o dobrych kilka kilometrów. Czy w związku z powyższym będę musiała uzyskać pozwolenie / zaświadczenie od proboszcza z nowej parafii? Szczerze mówiąc, tego właśnie chciałabym uniknąć, bo proboszcz słynie z tego, że robi problemy i wydania takiego zaświadczenia po prostu odmawia.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i dobre rady :razz:


So wrz 24, 2011 0:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Należysz do tej parafii, na terenie której mieszkasz.
Sakramenty przyjmuje się w swojej wspólnocie parafialnej.
Jeśli chcesz, aby przyjęły w innej, to nie da się uniknąć wizyty na plebani i rozmowy z Waszym proboszczem.

Ja jestem zdania, że każdą sprawę można załatwić, spokojną rozmową, więc i tym razem wierzę, że uda się wszystko zorganizować :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So wrz 24, 2011 6:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 23, 2011 23:45
Posty: 2
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jednak tutaj rodzi się moje kolejne pytanie. Ponieważ tak, jak pisałam wyżej, proboszcz robi problemy i na kolędzie już miałam okazję zauważyć, że argumenty w jakiejkolwiek rozmowie do niego nie trafiają, czy ma formalne podstawy, żeby takiego pozwolenia odmówić?


So wrz 24, 2011 10:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Formalne podstawy ma.

Jak napisałem wyżej, sakramenty z zasady przyjmuje się w swojej parafii. Z prostego powodu - żaden sakrament to nie jest sprawa tylko przyjmującego, ale całej wspólnoty parafialnej. Dlatego też cała wspólnota modli się za przyjmujących i raduje się z tego, że sakramenty są udzielane. Dlatego tak ważne jest czynienie tego we własnej wspólnocie.
Napisałem 'z zasady', czyli mogą od tej zasady odstępstwa. Ale aby móc przyjąć sakramenty w innej parafii potrzebna jest na to zgoda proboszcza własnej parafii.

Jeśli faktycznie nie da się nic z proboszczem załatwić, to można udać się do dziekana, on może spróbować go przekonać, jeśli faktycznie tak bardzo zależy na przyjęciu sakramentów w innej parafii.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So wrz 24, 2011 11:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 19, 2004 12:12
Posty: 37
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Cytuj:
Ale aby móc przyjąć sakramenty w innej parafii potrzebna jest na to zgoda proboszcza własnej parafii.


Spotkałem się z praktyką, że ksiądz, w której ma być sakrament, nie wymaga zgody od proboszcza miejsca zamieszkania. Jakie są konsekwencje/skutki takiego sakramentu?


Cz maja 24, 2012 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
tak? a u mnie w mieście dzieci przyjmują Komunię w parafii w której jest szkoła, nawet jeśli mieszkają w innej i z tego co widzę jest to powszechnym zwyczajem!

_________________
Ania


Cz maja 24, 2012 18:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Parafie często się dogadują w tej kwestii. Jeśli chodzi o I Komunię św. i bierzmowanie, by ułatwić przyjmującym sprawę. Wówczas odbywa się to za zgodą zainteresowanym proboszczów.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz maja 24, 2012 18:58
Zobacz profil
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
szumi napisał(a):
Parafie często się dogadują w tej kwestii. Jeśli chodzi o I Komunię św. i bierzmowanie, by ułatwić przyjmującym sprawę. Wówczas odbywa się to za zgodą zainteresowanym proboszczów.

Dokładnie, tak jest w przypadku mojej i sąsiedniej parafii.
Dzieciaki z obu parafii uczą sie w jednej szkole, więc decyzję wyboru kościoła pozostawiono rodzicom.


Cz maja 24, 2012 19:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
szumi napisał(a):
Formalne podstawy ma.

Jak napisałem wyżej, sakramenty z zasady przyjmuje się w swojej parafii. Z prostego powodu - żaden sakrament to nie jest sprawa tylko przyjmującego, ale całej wspólnoty parafialnej. Dlatego też cała wspólnota modli się za przyjmujących i raduje się z tego, że sakramenty są udzielane. Dlatego tak ważne jest czynienie tego we własnej wspólnocie.


Myślę, że pytanie tytułowe wątku dotyczy tego, która parafia jest "swoja". Vido chce by cała wspólnota, do której należy modliła się i radowała ze święta jej córek; a nie by sakramenty udzielane były w miejscu czysto przynależności czysto administracyjno-urzędowej. Idealnie, jeżeli jedno z drugim idzie w parze, lecz świat idealny zdarza się rzadko.

Także strona czysto formalna nie wygląda tak jednoznacznie, jak pisze Szumi. Sakramenty winno przyjmować się w miejscu zamieszkania, a to kodeks prawa kanonicznego określa dość szeroko. Vido wraz z rodziną przeniosła się do nowego domu, ale to nie znaczy, że straciła poprzednie miejsce zamieszkania. Kodeks wyraźnie określa, że "Kan. 106 - Stałe lub tymczasowe zamieszkanie traci się przez odejście z miejsca połączone z zamiarem niepowracania". Tymczasem vido zachowała dalej dawne mieszkanie, tam jest ich centrum życiowe: szkoła, katechizacja, wspólnota parafialna, praca; tam córki planują powrócić w przyszłości - zamieszkanie to nie jedynie sypialnia, to tylko jeden z elementów życia.
W omawianej kwestii prawnej chodzi o "przywilej" czyli o prawo przystępowania do sakramentów w danej wspólnocie: zasada ogólna zaś mówi, że przywileje interpretuje się zawsze szeroko, tzn. na korzyść tych, którym przysługują. Tak też nabycie i utratę prawnego miejsca zamieszkania interpretują komentarze do kodeksu - nie mam ich pod ręką.
Po drugie - jest to przepis porządkowy. Jego zadaniem jest unikanie nadużyć, a nie utrudnianie przystępowania do sakramentów lub czynienie z nich administracyjnych koszmarów. Jeśli jest życiowo związana z "dawną" parafią: ma tam mieszkanie, szkołę, tam uczestniczy w katechizacji, grupach parafialnych, mszach, jest znana duszpasterzom i jest częścią społeczności - to sam fakt posiadania drugiego domu poza administracyjnymi granicami tej parafii, i przyjmowanie tam wizyty duszpasterskiej duchownych z miejscowej administracyjnie parafii, nie czyni zadość utracie dawnego miejsca zamieszkania w znaczeniu kodeksowym.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt maja 25, 2012 14:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 06, 2010 21:42
Posty: 88
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Mam do was pytanie ,czy ksiądz miał prawo mnie wykreślić z parafii w której byłem od urodzenia a obecnie mieszkam w innym miejscu ale stale będąc zameldowanym w poprzednim miejscu?. Do kościoła chodzę do obu parafii w zależności od miejsca niedzielnego pobytu.


N gru 02, 2012 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Myślę, że "co łaska" w odpowiedniej wysokości powinno przekonać najbardziej zasadniczego proboszcza.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N gru 02, 2012 12:31
Zobacz profil
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
kalip napisał(a):
Mam do was pytanie ,czy ksiądz miał prawo mnie wykreślić z parafii w której byłem od urodzenia a obecnie mieszkam w innym miejscu ale stale będąc zameldowanym w poprzednim miejscu?. Do kościoła chodzę do obu parafii w zależności od miejsca niedzielnego pobytu.

Jeśli jesteś zameldowany w innej parafii, to tak.


N gru 02, 2012 13:08
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Nie ma znaczenia kwestia meldunku, ale zamieszkania.
Tzn. tam gdzie mieszkasz tam jest Twoja parafia.
Pobyt min. trzy miesiące (lub zamiar pozostania tam przez minimum ten czas) sprawia, że parafia tego miejsca jest dla nas parafią czasowego zamieszkania.

Jeśli gdzieś mieszkamy min. 5 lat (lub z zamiarem pozostania tam na stałe) to w tym miejscu jest nasza parafia stałego zamieszkania.


Można mieć kilka parafii. Jednak jeśli w jakimś miejscu mieszkamy na stałe to sentymenty nie mają tu nic do tego. Twoja parafia jest tam, gdzie mieszkasz, a nie tam, gdzie uczęszczasz do kościoła, czy tam gdzie masz formalne zameldowanie.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N gru 02, 2012 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 06, 2010 21:42
Posty: 88
Post Re: przynależność do parafii a Sakramenty
Ot i wszystko jasne, dzięki


N gru 02, 2012 20:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL