Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Komunia pod dwiema postaciami 
Autor Wiadomość
Post Re: Komunia pod dwiema postaciami
Elbrus napisał(a):
Kan. 1
Jeśli ktoś twierdzi, że wszyscy i poszczególni wierni Chrystusa
są obowiązani przykazaniem Bożym lub koniecznością [osiągnięcia] zbawienia
do przyjmowania Najświętszego Sakramentu Eucharystii pod dwiema postaciami - niech będzie wyklęty.

Kan. 2
Jeśli ktoś twierdzi, że święty Kościół katolicki bez słusznych przyczyn i racji postanowił,
żeby i świeccy, i duchowni, którzy nie celebrują, pod jedną tylko postacią przyjmowali Komunię św.,
albo że pobłądził wydają taki przepis - niech będzie wyklęty.

Kan. 3
Jeśli ktoś przeczy temu, że całego i integralnego Chrystusa,
źródło i sprawcę wszelkich łask, przyjmuje się pod jedną postacią,
ponieważ - jak niektórzy mylnie twierdzą - nie jest zgodne z ustanowieniem samego Chrystusa
przyjmowanie Go pod obiema postaciami - niech będzie wyklęty.

(Sobór Trydencki - Sesja XXI (1562); Dekret o Komunii pod dwiema postaciami i Komunii małych dzieci)


AMEN!

Tu jest dobre wyjaśnienie o Eucharystii pod dwiema postaciami: http://www.ultramontes.pl/scheffmacher_katechizm_7.htm


N lip 31, 2011 20:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post Re: Komunia pod dwiema postaciami
Czy ja wiem, czy dobre?
Nikt nie ma wątpliwości, że przyjmowanie Komunii pod jedną postacią wystarcza. Pytanie brzmi: dlaczego nie udzielać Komunii pod dwiema postaciami? Jeśli jedyną odpowiedzią jest: "Bo tak wygodniej", to chyba doprawdy precedens w historii Kościoła - nie przypominam sobie, aby wygoda była kiedykolwiek liczącym się argumentem w dyskusji...


Śr sie 03, 2011 13:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Komunia pod dwiema postaciami
mi sie zdarzyło 2 razy dostać pod 2 postaciami


Śr sie 03, 2011 15:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Komunia pod dwiema postaciami
zielona napisał(a):
Jeśli jedyną odpowiedzią jest: "Bo tak wygodniej", to chyba doprawdy precedens w historii Kościoła - nie przypominam sobie, aby wygoda była kiedykolwiek liczącym się argumentem w dyskusji...


W dziedzinie liturgii nie jest te precedens.
Działo się tak wielokrotnie.

Nawet w dziedzinie Komunii. Gdy w średniowieczu oddzielono Komunię od Mszy sytuując ją już po obrzędach Mszy (zwłaszcza w miejscach szczególnie 'popularnych'), to właśnie dlatego, by Ci którzy nie komunikują nie musieli czekać i wcześniej mogli pójść do domu, zaś zostawali tylko Ci, którzy komunikowali.

I to tylko dla wygody tych niekomunikujących.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr sie 03, 2011 18:47
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 31, 2011 16:39
Posty: 2
Post Re: Komunia pod dwiema postaciami
Witam wszystkich.
Przepraszam, ale trochę zmienię temat. Widzę, że zapalczywie piszecie o Komunii św., dlatego mam nadzieję, że mi nieco pomożecie.
Niestety zrozumienie Eucharystii sprawia mi co raz większy problem. Zastanawiam się, o co tak naprawdę chodziło Jezusowi. Po co mamy jeść Jego ciało i pić Jego krew, jaki sens mają te wszystkie cuda, np. w Sokółce, kiedy to chleb zmienia się w ciało i wino w krew? Skoro dosłownie traktujemy Jego słowa to również wszyscy powinniśmy spożywać wino z kielicha, a nie tylko kapłani. "Bierzcie i pijcie z niego WSZYSCY" - nie, żebym chciała pić mszalne wino, ale po prostu pewnych rzeczy nie rozumiem. Jezus wielokrotnie zwracał się do apostołów w przypowieściach, nie w sposób dosłowny. Może i podczas ostatniej wieczerzy miał na myśli co innego? Ech... Może mi ktoś wytłumaczyć, czym naprawdę jest Eucharystia? Jaki jest jej sens? Bardzo proszę o odpowiedź, bo m.in. przez to moja wiara ostatnio podupada... tzn. nie w samego Boga - kocham Go i wiem, że istnieje i jest obecny w moim życiu, ale wiara chrześcijańska, katolicka trochę się sypie...


Pn sie 22, 2011 21:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 23, 2020 22:01
Posty: 57
Post Komunia Św. jest „niepełna”.
Komunia Św. jest „niepełna”, jest chleb a gdzie wino ?
Czemu jest tak a nie tak jak ma być ?

BIERZCIE I JEDZCIE Z TEGO WSZYSCY:
TO JEST BOWIEM CIAŁO MOJE,
KTÓRE ZA WAS BĘDZIE WYDANE. [...]
BIERZCIE I PIJCIE Z NIEGO WSZYSCY:
TO JEST BOWIEM KIELICH KRWI MOJEJ,
NOWEGO I WIECZNEGO PRZYMIERZA,
KTÓRA ZA WAS I ZA WIELU BĘDZIE WYLANA
NA ODPUSZCZENIE GRZECHÓW.
TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ


Pn cze 15, 2020 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
Moim zdaniem poszło o względy praktyczne, czyli po prostu tak jest łatwiej, tylko czy to jest wystarczający argument...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 16, 2020 5:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1476
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
Zastanawia mnie czy te względy praktyczne zostały wybrane w sposób demokratyczny, czyli metodą głosowania: kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał, czy może w jakiś bardziej tajemniczy sposób.


Wt cze 16, 2020 8:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
KTO SPOŻYWA TEN CHLEB, BĘDZIE ZYŁ NA WIEKI

Czy potrzeba czegoś więcej?


Wt cze 16, 2020 8:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1476
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
andej napisał(a):
KTO SPOŻYWA TEN CHLEB, BĘDZIE ZYŁ NA WIEKI

Czy potrzeba czegoś więcej?

Jak to uwiarygodnisz, to raczej tak, powinno wystarczyć dla pewnej grupy osób.


Wt cze 16, 2020 8:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
george45 napisał(a):
andej napisał(a):
KTO SPOŻYWA TEN CHLEB, BĘDZIE ZYŁ NA WIEKI

Czy potrzeba czegoś więcej?

Jak to uwiarygodnisz, to raczej tak, powinno wystarczyć dla pewnej grupy osób.

Słusznie napisałeś "uwiarygodnisz", bo to rzeczywiście jest kwestią wiary. Jednak nie potrafię uwierzyć za Ciebie, ani w Twoim imieniu. Każdy musi uwierzyć sam. Wiara lub niewiara podobne uzasadnienie mają.

Przyznaję też rację w tym, że to dla pewnej "grupy osób". Istotnie, dla tych, którzy uwierzyli. Masz całkowitą rację, że spożywanie bez wiary nie może dawać życia wiecznego. To nie automat.


Wt cze 16, 2020 8:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1476
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
Cieszę się że ma odpowiedź przypadła Tobie go gustu. A tak przy okazji, nic nie wspominasz o spożywaniu wina.


Wt cze 16, 2020 8:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
Dlatego, ze istotą jest chleb.
Skoro w przyjmując komunię świętą przyjmuję Boga, to cóż więcej potrzeba? Czy dodatkowo przyjmując komunię pod drugą postacią przyjmę więcej Boga? Ani=o nie. A jeśli tak, to po co?

Co nie znaczy, że ograniczono drugą formę ze względów praktycznych.

Gdy zdarza mi się przyjmować Pana pod dwiema postaciami nie uważam, aby było to czymś silniejszym względnie ważniejszym. Uważam, ze treść jest ważniejsza od formy.


Wt cze 16, 2020 9:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1476
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
No a jeśli nie zjem tego chleba, lub będę spożywał sporadycznie, powiedzmy raz w tygodniu, miesiącu, roku to mniej przyjmę Boga?


Wt cze 16, 2020 9:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 22, 2016 14:36
Posty: 1802
Post Re: Komunia Św. jest „niepełna”.
Wychodzi ksiądz przed ołtarz, podnosi kielich i mówi: Pijcie z niego wszyscy, a później sam wypija i nikomu nie daje. Skoro powołuje się na słowa Jezusa, to i powinien wykonać dokładnie to samo, co zrobił Jezus. No bo jeśli się powołuje na Jezusa, a później nie daje, to sobie najzwyczajniej kpi.
Połączyłem dwa wątki, które mówią o przyjmowaniu Komunii.
mizar70, nie używamy caps lock czyli nie piszemy dużymi literami, przed założeniem nowego tematu proszę użyć wyszukiwarki.
@Krzysiek, na ten temat rozmawiamy także w wątku o Eucharystii.
bramin


Wt cze 16, 2020 10:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL