Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 7:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Komunia pod dwiema postaciami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Tak jest, w małych grupach zwłaszcza jest dopuszczalne. W dużych zgromadzeniach jest pewien problem, ale też jest możliwe.


Cz kwi 28, 2005 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Oczywiście, że jest możliwe, czego dowodem jest Wielki Czwartek, kiedy w większości (no, może części...) kościołów udziela sie komunii pod dwiema postaciami.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Pt kwi 29, 2005 13:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
W większości :?: No u nas w każdym razie w tym układzie jest mniejszość... :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt kwi 29, 2005 14:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Może nie odnosnie Mszy niedzielnych, ale tych w dni powszednie można zaproponowac księdzu, by udzielił komunii pod dwiema postaciami.


Pt kwi 29, 2005 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Niektózy księża z własnej inicjatywy udzielają Komunii ministrantom pod dwiema postaciami, chociaż w tym wypadku raczej przede wszystkim w tygodniu właśnie, a nie w niedziele. Moim zdaniem - ponieważ proboszcz chyba do komunikowania pod 2 postaciami nie jest nastawiony zbyt przyjaźnie, więc starają się to robić tak, aby proboszcz nie widział... Bez sensu, ale tak jest.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt kwi 29, 2005 23:03
Zobacz profil WWW
Post 
Nie znalazłam tu odpowiedzi na pierwsze pytanie. Jakie są podstawy teologiczne do rozdawania Komunii tylko pod jedną postacią?


Wt paź 04, 2005 13:25

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
mniszka napisał(a):
Nie znalazłam tu odpowiedzi na pierwsze pytanie. Jakie są podstawy teologiczne do rozdawania Komunii tylko pod jedną postacią?

Ano takie, że pod każdą postacią czy to chleba, czy to wina znajduje się cały Jezus Chrystus.


Wt paź 04, 2005 14:00
Zobacz profil
Post 
Czy jakiś oficjalny dokument Kościoła o tym mówi?


Wt paź 04, 2005 14:03

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Ja znam ten oficjalny dokument Kościoła, opierający się na własnych słowach Jezusa Chrystusa:

Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało Moje, które za was będzie wydane; nad winem: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich krwi Mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiatkę.


Wt paź 04, 2005 14:27
Zobacz profil
Post 
No właśnie, dlaczego więc nie pijemy Krwi Pana Jezusa podczas Mszy Św.?


Wt paź 04, 2005 15:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Dekret o Komunii Św pod jedną postacią:
Cytuj:
... Sobór wyjaśnia, postanawia i określa, że chociaż Chrystus po Wieczerzy ustanowił i dał uczniom pod obiema postaciami chleba i wina ten czcigodny Sakrament, jednak chwalebna powaga świętych kanonów i przyjęty zwyczaj Kościoła zachował to i zachowuje, że ten Sakrament nie ma być sprawowany po wieczerzy i nie ma być przyjmowany przez wiernych inaczej, jak na czczo, chyba że w razie choroby lub innej potrzeby uznanej przez prawo lub Kościół...
I chociaż w pierwotnym Kościele ten Sakrament przyjmowany był przez wiernych pod dwiema postaciami, dla uniknięcia pewnych niebezpieczeństw i zgorszeń wprowadzono rozumnie zwyczaj, żeby ten Sakrament przez konsekrujących był przyjmowany pod dwiema postaciami, przez wiernych zaś tylko pod postacią chleba. Trzeba bowiem mocno wierzyć i wcale nie wątpić, że całość Ciała i Krwi Chrystusowej prawdziwie przebywa tak pod postacią chleba, jak pod postacią wina... Błędem więc jest mówić, że trzymanie się tego zwyczaju czy prawa jest świętokradztwem albo czymś niedozwolonym...

Sobór powszechny w Konstancji, 1415

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt paź 04, 2005 17:41
Zobacz profil
Post 
Jo_tka, teraz wszystko jest jasne. Dziękuję za oświecenie. Mam namacalny dowód, że cały Chrystus jest pod jedną postacią Chleba. Potrzebowałam tego do dyskusji z niewierzącym, który nie mógł zrozumieć, dlaczego przyjmujemy Komunię tylko pod jedną postacią.


Śr paź 05, 2005 10:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
Jeszcze jeden głos.
Osobiście jestem zwolenniczką udzielania komunii pod dwiema postaciami. Kiedyś jednak spotkałam się z argumentem z PŚ, że Jezus komunii dwupostaciowej udzielił tylko Apostołom. Były wszakże jeszcze jakby "antycypacje" komunii św. w momencie rozmnożenia chleba dla tłumów. I tutaj ten argument: "zwykli" ludzie mieli tylko jedną postać Eucharystii - ten chleb mianowicie (pomińmy ryby, bo nie iwem, co z nimi :? ), Apostołowie zaś dwie postacie. I na tej zasadzie jest dzisiaj: kapłani przyjmują Ciało i Krew, wierni tylko Ciało.

Zaznaczam, że to nie jest moja interpretacja,ale zasłyszana.


meritus napisał(a):
Komunia do ręki ma odnośnie tematu pewien minus. Utrudnia poważnie komunię pod dwiema postaciami. Ilość ruchów jest zbyt duża i są to ruchy zbyt skomplikowane, a im więcej zamieszania tym gorzej.

Da się te trudności ominąć. Miałam kilka takich sytuacji, kiedy osoby zgromadzone na Eucharystii podchodziły do ołtarza, brały z niego Ciało Pańskie, maczały je w Krwi i wkładały sobie do ust. Bezprawnie, bo bezprawnie, ale byliśmy młodzi, nie znaliśmy się na przepisach i słuchaliśmy księdza...


Ultramontanin napisał(a):
chcę traktować Ciebie Boże jak równego sobie, najwyżej jak przyjaciela, a nie Pana.



Gdyby Bóg nie był moim Przyjacielem, a więc W PEWNYM SENSIE równą mi osobą, nie chciałabym, aby był moim Panem. Sam powiedział: Przyjkaciólmi moimi jesteście (czy jakoś tak). Sam przychodząc na ziemię i stając się człowiekiem stał się jednym z nas.


N paź 23, 2005 23:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
Cytuj:
I na tej zasadzie jest dzisiaj: kapłani przyjmują Ciało i Krew, wierni tylko Ciało
.

jak to pieknie boze przykazania ludzkimi wymyslami sie usuwa

Mar. 7:7-9
7. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi.
8. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie
9. I mówił im: Chytrze uchylacie przykazanie Boże, aby naukę swoją zachować

(BW)
Mar. 7:13
13. Tak unieważniacie słowo Boże przez swoją naukę, którą przekazujecie dalej; i wiele tym podobnych rzeczy czynicie.(BW)

list do koryntian mowi:

1 Kor. 11:23-26
23. Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb,
24. A podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją.
25. Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją.
26. Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.

do kogo tutaj apostol pawel mowi do apostolow czy do wszystkich wierzacych???

i jeszcze jedno pamiatke te mamy tak wlasnie czynic az do przyjscia pana
(BW)

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


So lis 19, 2005 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ja się bardzo cieszę, że nasz nowy sufragan zawsze, gdy wizytuje parafie, tłumaczy i propaguje udzielanie Komunii pod dwiema postaciami :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N lis 20, 2005 8:59
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL