Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Komunia pod dwiema postaciami 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post Komunia pod dwiema postaciami
Dlaczego w wiekszosci kosciolach katolickich przyjmuje sie komunie św. tylko pod postacia chleba?Jezus ustanowił przecież sakrament ciała i krwi swojej.
Jakie wzgledy przemawiaja za tym ze nie spozywa sie wina w eucharysti?
I jak to jest tlumaczone przez Kościół ( moze są jakies postanowienia soboru w tej sprawie)


Wt mar 22, 2005 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Eucharystia - Komunia pod dwoma postaciami

Pierwsi chrześcijanie w postawie stojącej otrzymywali Ciało Pańskie na rękę i sami wkładali je do ust. Niekiedy zabierali je także ze sobą do domu dla chorych lub dla siebie, by w razie grożącego im męczeństwa przyjąć wiatyk albo móc każdy dzień rozpocząć od przyjęcia Eucharystii.

Z przyjęciem świętej Hostii na ręce związane były też głębokie treści duchowe i teologiczne. Słynne jest świadectwo pozostawione przez św. Cyryla z Jerozolimy, który w IV w. poucza nowo ochrzczonych:
"Podchodząc nie wyciągaj płasko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw dłoń lewą lub prawą niby tron, gdyż masz przyjąć Króla: do wklęsłej dłoni przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz 'Amen'. Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił."

Dotykanie ręką Ciała Pańskiego wiązało się z głęboką wiarą w zbawczą działanie Boże, które dosięga nie tylko sfery ludzkiego ducha, ale obejmuje całego człowieka, także jego ciało. Podejście do Eucharystii cechował przy tym głęboki szacunek i delikatność oraz poczucie godność przystępującego do Komunii człowieka.

Ofiarny charakter Mszy świętej, uroczyście stwierdzony przez Sobór Trydencki, zgodnie z całą tradycją Kościoła , został na nowo wyrażony przez Sobór Watykański II, który o Mszy wypowiedział te znamienne słowa: „Nasz Zbawiciel podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił eucharystyczną Ofiarę swojego Ciała i Krwi, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić ofiarę krzyża i tak powierzyć Kościołowi, umiłowanej Oblubienicy, pamiątkę swej męki i zmartwychwstania” .
To, czego w ten sposób uczy Sobór, stale wyrażają formuły Mszy. Albowiem nauka wyrażona ściśle tym zwrotem Sakramentarza leoniańskiego: „Ilekroć sprawujemy tę ofiarę na pamiątkę Chrystusa, dokonuje się dzieło naszego odkupienia”

Sobór Watykański II mógł w nowy sposób rozważyć przepis trydencki o Komunii pod obiema postaciami. Ponieważ dziś bynajmniej nie podaje się w wątpliwość teologicznych zasad o pełnej mocy Komunii, gdy przyjmuje się Eucharystię pod jedną postacią chleba, Sobór pozwolił przyjmować niekiedy Komunię pod obiema postaciami, gdy przez bardziej wymowną formę sakramentalnego znaku nadarza się szczególnie dogodna sposobność głębszego zrozumienia sakramentu, w którym wierni uczestniczą.

Tyle Historia i Mszał Rzymski Poprawiony.
W Wielki Czwartek będziesz miał okazję przyjęcia Eucharystii pod obydwoma postaciami.

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Wt mar 22, 2005 16:17
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz gru 23, 2004 17:56
Posty: 98
Post 
kefas_piotr napisał(a):
W Wielki Czwartek będziesz miał okazję przyjęcia Eucharystii pod obydwoma postaciami.


Ale to przyjęcie będzie tylko duchowe też....przecież.....??!!

_________________
Wróciłem :)


Wt mar 22, 2005 16:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Jeśli jesteś wierzącym praktykującym i przystępujesz do Komunii to w ten dzień udziela się Komunii 2-wu postaciowej, poprzez zanurzenie Hostii w Krwii Pana, tak więc będziesz mógł przyjąć Eucharystię pod obydwoma postaciami nie duchowo ale w taki sposób jak normalnie przyjmujesz Hostię.

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Wt mar 22, 2005 16:58
Zobacz profil WWW
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Jeśli jesteś wierzącym praktykującym i przystępujesz do Komunii to w ten dzień udziela się Komunii 2-wu postaciowej, poprzez zanurzenie Hostii w Krwii Pana

U mnie nie :(


Wt mar 22, 2005 17:58

Dołączył(a): Cz gru 23, 2004 17:56
Posty: 98
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Jeśli jesteś wierzącym praktykującym i przystępujesz do Komunii to w ten dzień udziela się Komunii 2-wu postaciowej, poprzez zanurzenie Hostii w Krwii Pana

U mnie takiej sytuacji nie ma !! A wierzący,praktykujący jestem i do Komunii Świętej przystępuję.

_________________
Wróciłem :)


Wt mar 22, 2005 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Jeśli jesteś wierzącym praktykującym i przystępujesz do Komunii to w ten dzień udziela się Komunii 2-wu postaciowej, poprzez zanurzenie Hostii w Krwii Pana.


no niestety u mnie tez nie .... :?

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Wt mar 22, 2005 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Kefasie odpowiedziale mi na pytanie ale...nie do końca.Czy Jezus ustanawiając eucharystie miał na myśli to ze chrzescijanie beda przyjmowac komunie tylko pod postacią chleba?Dlaczego w prawosławiu wyznawcy przyjmują komunie pod dwiema postaciami?Mnie nie przeszkadza,ze przyjmuje Boga tylko pod postacią chleba.Tylko jakby wczytac sie dokładnie w tekst ewangelistow,to wynika z tego ze powinnismy my(katolicy) tez przyjmowac komunie pod postacia chleba i wina.Skąd ten rozdźwiek w eucharysti pomiedzy katolikami a prawoslawnymi?


Wt mar 22, 2005 20:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Powoli w calym Kosciele dazy sie do Komunii pod dwiema postaciami.

Powodow moze byc duzo, np. gdy zostala zachwiana wiara w realna obecnosc Chrystusa w Eucharystii zaczeto robic wszystko by zwiekczyc szacunek dla Ciala Chrystusa. Moglo sie zdarzyc ze "zapomniano" o Krwi. Lub czasami kosztowala za duzo, tez nie we wszystkich krajach mozna bylo dostac wino. Np. W Polsce zaczeli je produkowac dominikanie, ale nie wystarczylo dla wszystkich. Do krajow skandynawskich bylo naprawde trudno dotransportowac wino dla wszytkich.

Drugie to duzo latwiej wylac wino gdy jest tlok w Kosciele.
Mozna by bylo powiedziec w skrucie, bo tak jest bezpieczniej, czysciej, taniej, szybciej.

Mysle ze tez mialo na to wplyw powolne odchodzenie wiernych od przyjmowanie Komunii. Byl taki okres ze czesto ludzie przyjmowali Komunie dwa trzy razy do roku, co by wtedy trzebaby robic z konsekrowanym winem, ksiadz mial wypic wszystko?

Nie wiem, nie znam sie, tylko tak sobie probuje odgadnac.


Śr mar 23, 2005 2:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 30, 2004 9:36
Posty: 17
Post 
W moim kościółku Komunia Św. udzielana jets pod dwoma postaciami i bardzo Bogu za to dziękuję , ale z tego co wiem jest to tylko jeden kościół w moim 70 tysięcznym mieście.A szkoda...........


N mar 27, 2005 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
U mnie w kościele udzielają komuni pod postacią Chleba i Wina, kiedy jest mało osób i jakaś uroczysta masz św. Wyobraźmy sobie ile trawało by rozdanie Ciałą i Krwi Chrystusa na normalnej Mszy. Sama miałąm kilka razy przyjemność przyjąć ją pod dwiema postaciami :biggrin:


N mar 27, 2005 23:18
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
Zoe napisał(a):
kefas_piotr napisał(a):
Jeśli jesteś wierzącym praktykującym i przystępujesz do Komunii to w ten dzień udziela się Komunii 2-wu postaciowej, poprzez zanurzenie Hostii w Krwii Pana.


no niestety u mnie tez nie .... :?


zmiana zeznan :) po raz pierwszy w mojej parafii ... powtarzam ... po raz pierwszy w Wielki Czwartek byla udzielana komunia pod dwiema postaciami :)
Co nie oznacza, ze nie mialam okazji przyjac komunii pod dwiema postaciami w innych kosciolach w powszednie dni.

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pn mar 28, 2005 9:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
No fakt nie pomyślałem, że nie wszędzie się to stosuje, w każdym bądż razie u nas było 3 razy w Wielki Czwartek, w Wielką Sobotę podczas Rezurekcji, i w Niedzielę Wielkanocną. jest to przeżycie naprawdę wielkie cóż daj Boże że i u Was będzie ........ tego Wam życzę przy Poniedziałku Wielkanocnym :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pn mar 28, 2005 11:34
Zobacz profil WWW
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Eucharystia - Komunia pod dwoma postaciami

Pierwsi chrześcijanie w postawie stojącej otrzymywali Ciało Pańskie na rękę i sami wkładali je do ust.

Kto to widział? :D


Pn mar 28, 2005 19:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Tradycjonalista napisał(a):
kefas_piotr napisał(a):
Eucharystia - Komunia pod dwoma postaciami
Pierwsi chrześcijanie w postawie stojącej otrzymywali Ciało Pańskie na rękę i sami wkładali je do ust.

Kto to widział? :D

A o czymś takim jak dokumenty historyczne uczyli cię w szkole ?

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Pn mar 28, 2005 19:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL