Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 14:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Komunia pod dwiema postaciami 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
rahelix
szkoda ze nie zacytowalas tego co jest dalej w liscie do koryntian.
Wybiorcze traktowanie pisma swietego jest niedopuszczalne.
Cytuj:
26 Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. 27 Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej12.

Takie male slowka a zmieniaja sens twojej wypowiedzi.Ja mam biblie tysiaclatke wydanie 5
Co sie tyczy twojej pierwszej uwagi to moge tylko zacytowac
Cytuj:
18 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą7. 19 I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».


N lis 20, 2005 22:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 03, 2005 23:16
Posty: 326
Post 
a co niby maja te slowka zmienic ???to pierwsza uwaga a druga to ta ze cytat z ew. mat. brzmi tak:

Mat. 16:18
18. A Ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.(BW)

prosze nie prekrecac slowa bozego bo to wielka odpowiedzialnosc . jak bys zadal sobie troche trudu to bys wiedzial ze petros uzyte w tym cytacie znaczy kamien a nie skala zapamietaj sobie raz na zawsze ze skałą w bibli jest nazwany bog i pan jezus chrystus nigdy zaden czlowiek

2 Sam. 22:47
47. Pan żyje, błogosławiona jest opoka moja, Wywyższony niech będzie Bóg, skała zbawienia mojego!
(BW)
1 Kor. 10:4
4. I wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus.
(BW)

i wiele innych miejsc


Cytuj:
Wybiorcze traktowanie pisma swietego jest niedopuszczalne.



odp. wzajemnie

_________________
Efez. 2:8-9
8. Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
9. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.


Pn lis 21, 2005 16:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Które fragmenty Pisma Świętego mówią, że rzeczywiście było to wino? Podczas Mszy św. jest mowa o "kielichu".

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


So kwi 14, 2007 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 06, 2007 6:11
Posty: 181
Post 
Cytuj:
jak bys zadal sobie troche trudu to bys wiedzial ze petros uzyte w tym cytacie znaczy kamien a nie skala


Jak byś zadał sobie trochę trudu i pomyślał to zrozumiałbyś, że Jezus mówiąc do prostego rybaka używał języka prostaków, czyli aramejskiego. Petros to greckie słowo, Jezus mówił "Kefa", czyli skała.
Szymon nie był absolwentem Uniwersytetu, tylko prostym rybakiem


So kwi 14, 2007 22:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
A ja się zastanawiam czy to próbowanie za wszelka cene z iście doktrynerskim zapałem łączenie prawosławia i innych chrzescijańskich odszczepień nie sprowadzi na nas zagłady cywilizacyjnej.

Czy ktoś sobie wyobraza szafarza podającego księdzu Komunię Świętą do ust lub na reke, byc może nawet pod dwiema postaciami?
A to wynika w prostej logice z tego.
Czy ktoś wyobraza sobie kapsułki zbozowe z winem?
A do tego się to sprowadzi bo chodzi o niewygode podawania razem Ciała i Krwi podczas Mszy św..
One sa po prostu dłuższe.A to działa raczej odstraszająco a nie zachecająco.

Są powody by nadal tak jak kiedyś postanowiono robić.
Bo czy ktos chce by się obżerano na Agapach?
Czy ktoś chce by znowu zabierano do domu Ciało i Krew Pańska i niekiedy zniewazano?Być może robiono czarne msze jakieś i inne rytuały spirytualistyczne które wielce wymagaja sprowadzenia Komuni Św. do roli amuletu czy czegos podobnego.

Brakuje nam najwyraźniej teologów z prawdziwego zdarzenia.
Aby wybronili nas przed nadużyciami.?To sa sprawy które wymagają przemyśleń.A to co się robi to jest dla nas nagłe.Chyba, że przyjmiemy, iż wtedy gdy potepiano masonerie i inne jakies ruchy jednocześnie już starano się przeanalizowac "nowości".
Jest wyjscie z tego mętliku.
Po prostu działa się według mysli wrogich pradow Kościołowi.
I powinno się tego nie wprowadzać bez analizy.
Rozmowy takie musza trwać przeciez lata.A lata wstecz w sam raz tyle ile trzeba pokazują nam tych których widzi się jako przeciwników KK.

Nie mam nic przeciwko podawaniu Komuni Św. na reke.przecież to nie nowość a powrót do czegos co było uznane gdy dotykało się na Agapach poświęcone pokarmy.
I tak przyjmowało.
Zastanawiam się jednak czy aby ktoś nie chce nas cofnąć o kilka kroków do tyłu pod płaszczykiem unowocześniania by zadać cios który sprowadzi na nas klęske.

Uciekano od pewnych rzeczy kiedyś umyslnie by nie było nadużyc.
Rezultat tego wszystkiego to to w czym zostalismy wychowani.
Klekanie jako oddanie szacunku a nie trzymanie reki w jakis sposób nie spotykany chyba nigdzie na świecie który byłby oddawaniem szacunku.

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


So kwi 14, 2007 23:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Mieszek napisał(a):
A ja się zastanawiam czy to próbowanie za wszelka cene z iście doktrynerskim zapałem łączenie prawosławia i innych chrzescijańskich odszczepień nie sprowadzi na nas zagłady cywilizacyjnej.
Nauka ortodoksyjna jest odszczepieństwem w chrześcijańskim świecie? :D I jak tu nie wierzyć w koniec świata?

Cytuj:
Czy ktoś sobie wyobraza szafarza podającego księdzu Komunię Świętą do ust lub na reke, byc może nawet pod dwiema postaciami?
Wystarczy zadać to pytanie 100-200 lat temu. Nikt by Ci nie uwierzył, że w 2007 ludzie oburzają się na udzielanie komunii pod 2 postaciami i na rękę.

Cytuj:
A do tego się to sprowadzi bo chodzi o niewygode podawania razem Ciała i Krwi podczas Mszy św..
One sa po prostu dłuższe.A to działa raczej odstraszająco a nie zachecająco.
A ci "odszczepieńcy" ortodoksyjni chrześcijanie, "heretycy", celebrują Liturgię Eucharystyczną przez 1,5 h a sama komunia trwa 30 minut tylko dlatego, że podawana jest pod 2 postaciami. Jak oni tak mogą lekceważyć postanowienia papieża ??!? :o

_________________
www.cerkiew.pl
http://didymos-pogranicza.blogspot.com/


N kwi 15, 2007 15:19
Zobacz profil
Post 
Mieszek, nijak to "w prostej logice" nie wynika. Podanie Komunii jednemu wiernemu jeśli na Lit. Jana Chryzostoma trwa dłużej, to dlatego, że formuła jest dłuższa "Sługa Boży N przyjmuje Najświętsze Ciało i Najczystszą Krew Zbawcy naszego Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów i życie wieczne". Podanie na łyżeczce Najśw. Sakramentu pod dwiema postaciami trwa z natury mniej więcej tyle samo ile podanie komunikantu. Na Lit. św. Jakuba postacie podawane są osobno i tam rzeczywiście może to w jakiś sposób wydłużać Komunię, jednak ta Liturgia jest sprawowana tylko raz do roku.

Nawet więc gdyby argument o długości miał jakieś znaczenie (no tak, to straszne, jaki chrześcijanin poświęci Chrystusowi co tydzień półtorej godziny, toż to strata czasu), to akurat w tej dyskusji nie ma on nic do rzeczy.


N kwi 15, 2007 17:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Czas trwania Komunii nie jest chyba zadnym problemem, jest to tylko kwestia wprowadzenia odpowiedniej ilosci szafarzy Eucharystii ustawionych w odpowiednich miejscach w kosciele. U mnie wiekszosc zgromadzenia przyjmuje Komunie pod dwiema postaciami i to w kazda niedziele. Obok szafarza z Cialem Chrystusa stoi szafarz z kielichem i ten kto pragnie przyjac Komunie pod dwiema postaciami, nie ma z tym najmniejszego problemu. Z tym, ze nie ma zadnego zanurzania Hostii w kielichu, ani zadnych lyzeczek. Krew Chrystusa przyjmuje sie bezposrednio z kielicha.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


N kwi 15, 2007 17:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Cytuj:
Czy ktoś sobie wyobraza szafarza podającego księdzu Komunię Świętą do ust lub na reke, byc może nawet pod dwiema postaciami?

Mieszku, nie ma sobie czego wyobrażać - podane jest, że na rękę może być udzielona Komunia tylko w postaci Ciała, gdy jest po dwoma postaciami to podaje się ją do ust.

Cytuj:
One sa po prostu dłuższe.A to działa raczej odstraszająco a nie zachecająco.
\
Jak komuś się spieszy, i do kościoła dla zasady chodzi - na pewno.

Zapraszam do siebie - przekonasz się, że Komunia pod dwiema postaciami wręcz przyciąga.

Cytuj:
Aby wybronili nas przed nadużyciami

Mieszku - nadużycia będą zawsze, chyba że tuż przed prezbiterium stali by strażnicy? którzy sprawdzaliby, czy każdy przystępujący do Komunii już połknął Ciało Pana... Czy przyjmujesz do ręki, czy do ust - i tak możesz wyjść z kościoła, wyjąć Ciało Pana i znieważyć.

Cytuj:
Czy ktoś sobie wyobraza szafarza podającego księdzu Komunię Świętą do ust lub na reke, byc może nawet pod dwiema postaciami?

Jak najbardziej. U mnie w parafii się to zdarza bardzo często.

Mieszku - nie ma czego sobie wyobrażać: Komunię na rękę się udziela, i gdy wierny podchodzi i wyciąga dłonie, to kapłan ma mu tej Komunii na rękę udzieli. Kropka.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 16, 2007 7:59
Zobacz profil WWW
Post 
pedziwiatr napisał(a):
Czas trwania Komunii nie jest chyba zadnym problemem, jest to tylko kwestia wprowadzenia odpowiedniej ilosci szafarzy Eucharystii ustawionych w odpowiednich miejscach w kosciele. U mnie wiekszosc zgromadzenia przyjmuje Komunie pod dwiema postaciami i to w kazda niedziele. Obok szafarza z Cialem Chrystusa stoi szafarz z kielichem i ten kto pragnie przyjac Komunie pod dwiema postaciami, nie ma z tym najmniejszego problemu. Z tym, ze nie ma zadnego zanurzania Hostii w kielichu, ani zadnych lyzeczek. Krew Chrystusa przyjmuje sie bezposrednio z kielicha.

Tylko przypominam, że w polskim Kościele Rzymskokatolickim szafarzem Komunii jest biskup, prezbiter lub diakon. Cała reszta to szafarze nadzwyczajni, których powinno się "używać" tylko w bardzo niestandardowych przypadkach. (takie małe utyskiwanie na różnicę między tym jak jest, a jak być powinno).


Pn kwi 16, 2007 9:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post 
pedziwiatr napisał(a):
Czas trwania Komunii nie jest chyba zadnym problemem, jest to tylko kwestia wprowadzenia odpowiedniej ilosci szafarzy Eucharystii ustawionych w odpowiednich miejscach w kosciele. U mnie wiekszosc zgromadzenia przyjmuje Komunie pod dwiema postaciami i to w kazda niedziele. Obok szafarza z Cialem Chrystusa stoi szafarz z kielichem i ten kto pragnie przyjac Komunie pod dwiema postaciami, nie ma z tym najmniejszego problemu. Z tym, ze nie ma zadnego zanurzania Hostii w kielichu, ani zadnych lyzeczek. Krew Chrystusa przyjmuje sie bezposrednio z kielicha.


Jeżeli komuś nie przeszkadza komunia dwupostaciowa przez zanurzenie Ciała w Krwi Pańskiej (nie widze przyczyn, które miałyby byc przeszkodą, ale znając ludzi, na pewno się jakaś znajdzie ;) ), to istnieją kielichy, w których można umieścić jednocześnie Krew i Ciało. Krew, standardowo, tak jak zawsze w kielichu, hostie natomiast dookoła krawędzi kielicha, w specjalnej, przeznaczonej do tego "przegródce".
W ten sposób nie trzeba zwiększać ilości szafarzy.


Pn kwi 16, 2007 10:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Gorzej jak parafia jest naprawdę duża i czasami potrzeba ogromnych ilości hostii - wtedy istnieje ryzyko ich wysypania


Pn kwi 16, 2007 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Takie specjalne pateny z miejscem (pośrodku) na mały kielich (kieliszek) są w różnych rozmiarach, kwestia tylko tego aby takowe kupić. A przydatne są bardzo. I wygodne, nie trzeba trzymać kielicha, co niekiedy jest niewygodne i znam księży, którzy nie udzielają komunii pod dwiema postaciami, ponieważ boją się aby nie wypadł im z ręki kielich...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt kwi 17, 2007 8:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Pierwszy raz słyszę o takim wynalazku, ale to całkiem praktyczne :)
U nas ksiądz trzyma kielich z Krwią, a obok stoi szafarz z pateną z Ciałem. Ksiądz bierze hostię z pateny i macza ją w Krwi w kielichu i namoczoną hostię udziela wiernym


Wt kwi 17, 2007 12:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Komunia pod dwiema postaciami
Kan. 1
Jeśli ktoś twierdzi, że wszyscy i poszczególni wierni Chrystusa
są obowiązani przykazaniem Bożym lub koniecznością [osiągnięcia] zbawienia
do przyjmowania Najświętszego Sakramentu Eucharystii pod dwiema postaciami - niech będzie wyklęty.

Kan. 2
Jeśli ktoś twierdzi, że święty Kościół katolicki bez słusznych przyczyn i racji postanowił,
żeby i świeccy, i duchowni, którzy nie celebrują, pod jedną tylko postacią przyjmowali Komunię św.,
albo że pobłądził wydają taki przepis - niech będzie wyklęty.

Kan. 3
Jeśli ktoś przeczy temu, że całego i integralnego Chrystusa,
źródło i sprawcę wszelkich łask, przyjmuje się pod jedną postacią,
ponieważ - jak niektórzy mylnie twierdzą - nie jest zgodne z ustanowieniem samego Chrystusa
przyjmowanie Go pod obiema postaciami - niech będzie wyklęty.

(Sobór Trydencki - Sesja XXI (1562); Dekret o Komunii pod dwiema postaciami i Komunii małych dzieci)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N lip 31, 2011 17:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL