Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Komunia pod dwiema postaciami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Nazywanie Krwi Pańskiej "święconym winem" jest poprostu skandalicznym przykładem braku podstawowej wiedzy religijnej. Częstsze udzielanie Komunii pod dwiema postaciami mogłoby to zmienić.


Wt mar 29, 2005 14:36
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: "bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje". Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im mówiąc: "Pijcie z niego wszyscy. bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26,26-28).


Cytuj:
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: "Bierzcie, to jest Ciało moje". Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: "To jest Krew przymierza, która za wielu będzie wylana" (Mk 14, 22-24).


W Ewangelii wg. św. łukasza mamy opis prawie identyczny, uzupełniony słowami: "To czyńcie na moją pamiątkę". Jak myślisz Tradycjonalisto, czy Pan Jezus podawał Apostolom chleb bezpośrednio do ust i to w postaci opłatka? Bracie umiłowany, zapomnij kim jesteś i rozważ sprawę niejako z zewnątrz. Zważ także na słowa wypowiedziane do Apostołów a tym samym do Kościoła "Co kolwiek zwiążecie na ziemi będzie związane i w niebie" a zatem Tradycjonalisto nie wszczynaj pustych sporów, bo rozrywasz Ciało Chrystusa, którym wg. św. Pawła jest Kościół.


Wt mar 29, 2005 14:41
Post 
Teofil, Jan napisał(a):
Cytuj:
A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: "bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje". Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im mówiąc: "Pijcie z niego wszyscy. bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów" (Mt 26,26-28).


Cytuj:
A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im mówiąc: "Bierzcie, to jest Ciało moje". Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: "To jest Krew przymierza, która za wielu będzie wylana" (Mk 14, 22-24).


W Ewangelii wg. św. łukasza mamy opis prawie identyczny, uzupełniony słowami: "To czyńcie na moją pamiątkę". Jak myślisz Tradycjonalisto, czy Pan Jezus podawał Apostolom chleb bezpośrednio do ust i to w postaci opłatka?

Oczywiścdie, że do ust.
Cytuj:
Jezus modlił się wciąż i nauczał jeszcze; zdawało się, że każde słowo wychodzi widzialnie z ust Jego jako ogień i światło i wchodzi we wszystkich Apostołów z wyjątkiem Judasza. Wreszcie wziął Jezus tackę z kawałkami placków, ale już nie wiem dokładnie, czy postawił ją na kielich, — i rzekł: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje, które za was będzie wydane." Przy tym zrobił prawicą ruch nad tacką, jak gdyby błogosławił. W tejże chwili blask uderzył od Niego, słowa jakby ogniem wychodziły z ust Jego, chleb także zajaśniał i tak świecąc wszedł w usta Apostołów, jakby niejako sam Jezus w nich wpływał; wszystkich też jasność przeniknęła, tylko Judasz pozostał ciemny. Najpierw podał Jezus konsekrowany chleb Piotrowi, drugiemu zaś Janowi; potem skinął na Judasza, siedzącego w ukos naprzeciw Niego, by się przybliżył, i jemu trzeciemu podał Najśw. Sakrament. Ale zdawało mi się, że słowo cofa się od ust zdrajcy. Przeraziło mnie to, więc nie umiem określić dokładnie uczuć, w tej chwili doznawanych. Jezus rzekł teraz do niego: „Co masz czynić, czyń rychło." Potem zaczął rozdzielać Najśw. Sakrament innym Apostołom; zbliżali się parami, jeden drugiemu podtrzymywał pod brodą małą sztywną nakrywkę, w koło ząbkowaną, która leżała przedtem na kielichu.

http://www.sm.md4.pl/emmerich.php?nr=249
Wierzę tylko w prawdy objawione. :)


Wt mar 29, 2005 15:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
wprawdzie poniższy link dotyczy Komunii na rękę a temat dotyczy Komunii pod 2 postaciami ale mimo to warto przeczytać

http://goscniedzielny.wiara.pl/index.ph ... 1104785534

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Wt mar 29, 2005 15:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Proponuję powstrzymać się od kłótni. Krew Pańska z pewnością nie była dawana na "rękę". To po pierwsze. A przyjmowanie Ciała Pańskiego wcale lepsze nie jest niż przyjmowanie do ust. Złe zaś jest nowinkarstwo i wszelkie ciekawskie macanie.
Komunia do ręki ma odnośnie tematu pewien minus. Utrudnia poważnie komunię pod dwiema postaciami. Ilość ruchów jest zbyt duża i są to ruchy zbyt skomplikowane, a im więcej zamieszania tym gorzej.


Wt mar 29, 2005 15:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Chodziło mi w 4 zdaniu oczywiście o przyjmowanie na rękę, które ma wiele minusów w porównaniu z przyjmowaniem do ust.


Wt mar 29, 2005 15:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
To ja rozpoczalem te dyskusje gdyz mialem pewne watpliwosci,ale juz ich nie mam.Otoz w moim kosciele w wielki czwartek ksiadz po raz pierwszy w zyciu parafi udzielał komuni św. pod 2 postaciami.Ja tez przyjalem tak komunie pierwszy raz. Mysle ze Bog chcial abym tego dostapil i przekonal sie,ze tak naprawde to nie ma zadnego znaczenia czy przyjmuje sie sam oplatek czy oplatek zamoczany w winie.
Najwazniejsza jest wiara w to ze w hostii jest prawdziwy, zywy Bog i przyjmowanie komunie pod 1 postacia nie umniejsza temu ze przyjmujemy Boga w całej pełni i okazałosci.


Śr mar 30, 2005 16:34
Zobacz profil
Post 
Nie ma potrzeby przyjmować Komunii św. pod dwoma postaciami.
Cytuj:
Kan. 3. Jeśli ktoś przeczy temu, że w czcigodnym Sakramencie Eucharystii pod każdą postacią i w każdej jej odłączonej cząstce zawiera się cały Chrystus - n.b.w.


Tyle dogmat w tej sprawie. :)


Śr mar 30, 2005 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Tradycjonalisto - zgoda - nie trzeba.
Ale można...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 30, 2005 17:28
Zobacz profil
Post 
jo_tka napisał(a):
Tradycjonalisto - zgoda - nie trzeba.
Ale można...

Ale po co? To może sugerować, że przyjęcie samej Hostii nie jest "pełne". Właśnie w taki sposób wyraził się abp Zimoń, kiedy powiedział, że "dobrze, że w Wielki czwartek można a nawet trzeba przyjąć Komunię św. pod dwoma postaciami, bo wtedy przyjmujemy również krew Pana Jezusa". Ociera się to o herezję, bo sugeruje, że przyjmując tylko Hostię, przyjmujemy tylko Cało a nie Krew Pana Jezusa. Albo jest brakiem wiary.
Innej możliwości nie widzę. :)


Śr mar 30, 2005 18:11
Post 
Hmmmm

...o herezje ocieraja sie tezy obecnych tutaj pseudotradycjonalistów.

[...] - jo_tka


Śr mar 30, 2005 20:50
Post 
Belizariusz napisał(a):
Hmmmm

...o herezje ocieraja sie tezy obecnych tutaj pseudotradycjonalistów.

[...] - jo_tka

Jeżeli masz dowody na to, że ktoś pisze herezje, to załóż taki temat. :D


Cz mar 31, 2005 12:34

Dołączył(a): Pn mar 07, 2005 20:57
Posty: 338
Post 
Żądamy komunii pod dwoma postaciami na rękę! :D

Lewa dłoń ma być tak wyciągnięta, aby tworzyła jakby patenę lub rodzaj żłóbka, a prawa jakby tworzyła miedniczkę albo kubeczek.

_________________
http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/


Cz mar 31, 2005 13:12
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Zastanów się, o Czym mówisz, Ultramontanin. I z Czego się naigrawasz...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 31, 2005 13:48
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Jeżeli masz dowody na to, że ktoś pisze herezje, to załóż taki temat. Suszę zęby


Soryy...przyznaje sie do błędu.
W przypadku gdy mamy do czynienia z Głupota.....nie mozna mówic o herezji.
Tym pierwszym charakteryzuja sie Wasze wywody pseudoreligijne i naigrawanie sie z Najswietszego Sakramentu.........GŁUPOTA


Cz mar 31, 2005 15:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL