Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 15:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Odpust - dlaczego od południa? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 18:08
Posty: 6
Post Odpust - dlaczego od południa?
Jutro Wszystkich Świętych, a mnie przypomniała się kwestia zastanawiająca mnie od jakiegoś czasu, mianowicie dlaczego odpust zupełny można uzyskać OD POŁUDNIA dnia 1.11?? W ten dzień w kościele jestem zazwyczaj rano, bo potem wyjeżdzam, i moge pytanie skąd to POŁUDNIE?? Kiedyś słyszałem, że to 1 i 2 listopada, a w mojej parafii od jakiegoś czasu, ze dopiero od południa. Dlaczego??

Pozdrawiam


Pn paź 31, 2011 18:07
Zobacz profil
Post Re: Odpust - dlaczego od południa?
Pierwszy raz sie z tym spotkalem. Zawsze jak jest odpust to w ciagu calego dnia.


N lis 06, 2011 16:41

Dołączył(a): Pt lip 31, 2009 19:26
Posty: 115
Post Re: Odpust - dlaczego od południa?
Odpust ten jest związany nie z uroczystością Wszystkich Świętych, ale z Dniem Zadusznym. Ale wykaz odpustów podaje, że można go uzyskać za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych w dniach od 1 do 8 listopada. Więc nie wiadomo, czemu ktoś powiedział, że od południa. Może dlatego, że zwyczajowo procesje na cmentarzu 1 listopada są urządzane właśnie w godzinach popołudniowych, żeby nie zakłócało to uroczystości Wszystkich Świętych, która liturgicznie mia inny charakter? W każdym razie, skoro można od 1.XI, to można od północy tego dnia.


N lis 20, 2011 18:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL