Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Pamiętam, jak jeszcze w przedszkolu jeden chłopak przyniósł figurkę Dartha Vadera i mówił, że gdy naciśnie się któryś przycisk, to on lata. Tylko niestety baterie się wyczerpały :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 16, 2012 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Liza napisał(a):
Elbrus napisał(a):
Liza napisał(a):
Nieczystość myśli jest grzechem, jeśli jest to plan wprowadzenia w czyn cudzołóstwa a nie myśli na poziomie marzeń.
Czyli z czystym sumieniem można fantazjować o stosunkach płciowych z innymi osobami?

Jeśli potrafisz opanować podniecenie i masz świadomość,
że nie uczynisz ani jednego kroku w kierunku realizacji owej fantazji...
Nie mogę się z tym zgodzić.
Podobnie ma się sprawa z nienawiścią wobec bliźniego.
Nawet jeśli go nie zamierzamy zabijać, a "tylko" chcielibyśmy (fantazjujemy, marzymy),
to w mojej ocenie będzie to już grzech.
Czy w twojej również? Jaka jeśli tak,
to jaka jest różnica między nienawidzeniem w sercu a cudzołożeniem w sercu?
Liza napisał(a):
Pożądanie to postawa. Jest winą moralną zawsze wtedy,
gdy człowiek pożądliwie traktuje drugą osobę jak swoją własność, jak narzędzie do zaspokajania przyjemności.
I tak właśnie może być podczas fantazjowania.
Liza napisał(a):
Jezus stanowczo przestrzega przed postawą pożądania, ale nie przed spontanicznymi odruchami ciała.
Zwykle podniecenie seksualne pojawia się spontanicznie i nie jest winą moralną.
Chodzi o to, by stanu tego nie prowokować. Grzechem jest postawa i chęć realizacji.
A podniecenie seksualne sprowokowane świadomie zaciągnie winę moralną?
Dlaczego, skoro ktoś nie będzie chciał chęci cudzołożenia zrealizować w praktyce,
to chyba nie ma mowy o grzechu.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn kwi 16, 2012 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 15, 2012 12:35
Posty: 36
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Złodziejstwo i cudzołóstwo to bardzo powszechne grzechy wśród ludzi więc Bóg kazał nam się trzymać krótko w tych tematach i nawet nie pożądać w myślach żony i rzeczy bliźniego swego.


Pn kwi 16, 2012 22:30
Zobacz profil
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Elbrus napisał(a):
Podobnie ma się sprawa z nienawiścią wobec bliźniego.

Nie chcę widzieć...a dlaczego?
1.Jeśli zadziałały emocje to mamy nienawiść na poziomie emocjonalnym. Ktoś pogwałcił moje ego. Nie kochałam siebie i mnie zranił. Nie chcę go widzieć, bo boję się powtórki z rozrywki. Mam żal do tej osoby. Ludzie nie różnicują zwykle żalu i nienawiści. Nie widzę tu grzechu ciężkiego.
2. Nie chcę widzieć tej osoby, bo jest lepsza ode mnie, pokonała mnie w konkursie na szefa, stanęła na drodze moim marzeniom. Znajduję jej wszystkie wady utwierdzając się, że mam rację. Nie dopuszczam do świadomości głosów o jej walorach. Wszystkie jej słowa rozpatruję w kategoriach negacji. To działanie na poziomie świadomości- takim ludziom się nie przebacza, nie zasługują na to (myślę).Tu widzę większą kategorię winy
Cytuj:
Nawet jeśli go nie zamierzamy zabijać, a "tylko" chcielibyśmy (fantazjujemy, marzymy),
to w mojej ocenie będzie to już grzech.

1.Jak nam ktoś porządnie wejdzie za skórę, to wywołuje w nas gniew (emocja) i agresję. Możemy tak się wściec, że zareagujemy agresywnie. W ogromnych emocjach działa układ limbiczny wyłączający myślenie racjonalne. Działanie na poziomie emocji nie zaciąga winy, bo nie mamy nad tym kontroli.
2. Po jakimś czasie wraca do łask świadomość
a)zaczyna się spokojne planowanie zemsty. Grzech.
b) szukamy sił by przebaczyć, odsuwamy myśli o zemście, ale będzie się to jednak mieszało z zemstą (to reakcja odwetu, typowo zwierzęca). Nie ma winy.
Cytuj:
to jaka jest różnica między nienawidzeniem w sercu a cudzołożeniem w sercu?

Jeśli masz świadomość, że to fantazje i marzenia to nie widzę winy. To budowa scenariusza filmu, nie realnych działań. Wiesz, że to film i nigdy wola nie wyrazi zgody na realizację tego planu.
Nie potrafię jednak odnieść się do konkretnej osoby jak te fantazje odbierze organizm i czy nad nimi zapanuje nie doprowadzając do nieczystości ze sobą. U kobiet jest to łatwiejsze, poza tym one dążą do budowania więzi z mężczyzną.
Cytuj:
A podniecenie seksualne sprowokowane świadomie zaciągnie winę moralną?

Ta osoba doskonale zdaje sobie sprawę, że za podnieceniem podąża realizacja (zna finał). Na poziomie walki z realizacją podniecenia zamykamy się z zamkniętym kręgu myśli o rozładowaniu napięcia. Walka jest zwykle przegrana. W takim przypadku fantazje zaciągają winę moralną, ponieważ dotychczasowe doświadczenia wskazują, że koniec jest łatwy do przewidzenia. Powtarzany scenariusz powoduje powstanie uzależnienia.
Cytuj:
Dlaczego, skoro ktoś nie będzie chciał chęci cudzołożenia zrealizować w praktyce,
to chyba nie ma mowy o grzechu.

Zna różnicę miedzy filmem a życiem. Jest aktorem, nikim więcej. Możesz być w tym filmie przystojnym i wysokim brunetem a nie niskim blondynem jak w rzeczywistości. Grasz i wiesz, że to tylko gra.


Pn kwi 16, 2012 22:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 19:40
Posty: 42
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Val napisał(a):
W KKK opisują czyny,
Rozwiązłość- Gdy nie panujesz nad sobą w kwestiach seksualnych, potrzebna jest kontrola nad sobą. Jest też wtedy, gdy współżyje się z zamknięciem na poczęcie- tj. za pomocą środków antykoncepcyjnych.

Nie ma doskonałych , pewnych środków antykoncepcyjnych. Można więc uznać, że ich niedoskonałość to danie Bogu szansy na oddziaływanie na ludzką płodność. Nie pojmuję więc na czym polega różnica miedzy antykoncepcją z NRP? mój logiczny umysł nie jest w stanie tego pojąć...


N kwi 29, 2012 21:23
Zobacz profil
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Ja też nie pojmuję o co z tym chodzi.

Najważniejszy argument, to taki, że NPR jest najbliższe naturze- chodzi o brak ingerencji "sztucznych środków", gdyż one tak naturalne dla człowieka nie są.
Uprzedzę argument- w medycynie owszem, nie ma różnicy, czy serce "sztuczne" czy nie. Ot KK akurat w sferze seksualnej chce, aby człowiek był jak najbliżej natury i nie ingerować w organizm w sposób sztuczny, oraz nie używać "ciał obcych" jako zabezpieczenia.


N kwi 29, 2012 21:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Val napisał(a):
Ja też nie pojmuję o co z tym chodzi.

Najważniejszy argument, to taki, że NPR jest najbliższe naturze- chodzi o brak ingerencji "sztucznych środków", gdyż one tak naturalne dla człowieka nie są.
Uprzedzę argument- w medycynie owszem, nie ma różnicy, czy serce "sztuczne" czy nie. Ot KK akurat w sferze seksualnej chce, aby człowiek był jak najbliżej natury i nie ingerować w organizm w sposób sztuczny, oraz nie używać "ciał obcych" jako zabezpieczenia.


Dusza jest nieśmiertelna, czym ją karmimy, takie owoce wydaje => dobrem, wyda dobre owoce. Jezus uczy, abyśmy modlili się nieustannie, wtedy grzechowi trudno jest zawładnąć moimi zmysłami.
NPR różni się fizycznie od sztucznych środków antykoncepcyjnych.
Czy duchowo różnią się te dwa podejścia? Nie. Obie mówią NIE Macierzyństwie.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Wt cze 26, 2012 11:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Bzdurne uogólnienie. Skąd wiesz, jaką postawę wobec macierzyństwa mają osoby stosujące w danym momencie taką czy inną metodę antykoncepcji? Antykoncepcja to co najwyżej NIE wobec macierzyństwa-z-przypadku, często może oznaczać TAK dla macierzyństwa-gdy-będą-ku-niemu-warunki.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 26, 2012 11:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Świadomie jako istota rozumna wyzbywamy się korzystnych warunków macierzyństwa, aby tylko zaspokoić zmysły. Nawet za cenę życia, "idąc po trupach", co przy niektórych środkach antykoncepcyjnych odnosi się dosłownie.
Dziecko jest owocem miłości, jedności małżeńskiej, należy się przygotować do macierzyństwa pod każdym względem wraz z Bogiem, który cudownie wówczas uczestniczy w stworzeniu nowego życia :).
Niż być totalnie zaskoczonym, bo coś się nie sprawdziło i Bóg obdarował nas dzieckiem, którego nie chcieliśmy :(. Dobrze jeśli rodzinie zmieni się nastawienie ducha i przyjmie ten dar z radością.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Wt cze 26, 2012 11:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
kooool napisał(a):
Świadomie jako istota rozumna wyzbywamy się korzystnych warunków macierzyństwa, aby tylko zaspokoić zmysły.

Coś Ci się chyba pomyliło..? W większości wypadków ludzie świadomie czekają na korzystne warunku dla macierzyństwa nie domawiając sobie w międzyczasie tego, co Ty sprowadzasz do zaspokojenia zmysłów.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt cze 26, 2012 11:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
JedenPost napisał(a):
kooool napisał(a):
Świadomie jako istota rozumna wyzbywamy się korzystnych warunków macierzyństwa, aby tylko zaspokoić zmysły.

Coś Ci się chyba pomyliło..? W większości wypadków ludzie świadomie czekają na korzystne warunku dla macierzyństwa nie domawiając sobie w międzyczasie tego, co Ty sprowadzasz do zaspokojenia zmysłów.


A Naturalne Planowanie Rodziny? Bada i wykorzystuje okres niepłodny kobiety. Po co? Aby zaspokoić zmysłową pożądliwość seksualną. Dlaczego rozwija się prostytucja? Aby zaspokoić zmysłową pożądliwość seksualną.
ale się nie zaspakaja, ciągle pragnie jeszcze...

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr sie 08, 2012 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
I dlatego NPR jest wbrew naturze, przynajmniej ze strony kobiety.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr sie 08, 2012 22:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
My już w ogóle niewiele robimy zgodnie z naturą, więc tym bardziej nie wiadomo, w czym problem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sie 08, 2012 22:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Grzechy przeciwko VI przykazaniu a seksualność
Problem jest w tym, że Bóg wyznaczył pewne granice Naturze, np drzewo kasztanowca. Z nasiona wiadomo rośnie kasztan, ma zakodowane wytrzymałość, rodzaj liści, wysokość, jak tworzyć kwiaty i nasiona, rośnie gdzie chce o ile są spełnione inne warunki naturalne dla niego. Wolność, jest inny od reszty kasztanów, a mimo to jest kasztanem, nawet liście, każdy jest inny, nawet owoc, każdy jest inny. Jest określone prawo natury i nie można w to ingerować nie znając planów i zamiarów Stworzyciela, bo inaczej burzy sie harmonia, co rodzi zgubne i ujemne skutki dla życia tego czy innego gatunku.

Skoro robimy niewiele zgodnie z naturą (Prawem Bożym, które sam nam je dał) to i też to nasze życie wygląda jak wygląda, pełne absurdów, przeciwności, wątpliwości i niepokojów.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Cz sie 09, 2012 10:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL