Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 21:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Spowiedź księży 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 28, 2012 20:29
Posty: 32
Post Spowiedź księży
Mam pytanie które mnie nurtuje od dosyć dawna. Jak jest ze spowiedzią księży? a właściwie ze stanem Łaski Uświęcającej u nich. Wiem że księża jak ludzie świeccy spowiadają się, część z nich ma stałego spowiednika. Jednak jak każda osoba są grzeszni. Ksiądz odprawiając codziennie mszę a nawet kilka razy dziennie musi być w stanie Łaski Uświęcającej? a spowiadając lub odprawiając jakieś nabożeństwa też? Powiedzmy że zgrzeszył w nocy a rano idzie odrawiać mszę czy to nie jest świętokradztwo?


Pn kwi 30, 2012 13:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Spowiedź księży
Jest.
Kapłan musi być w stanie Łaski Uświęcającej. Jeżeli nie jest - przyjmuje na Mszy Świętej Komunię świętokradzko. Msza jest wtedy ważna (np dla uczestników), ale kapłan ma kolejny grzech - niegodne przyjęcie Jezusa.
W trakcie odprawiania nabożeństw czy spowiedzi kapłan nie ma obowiązku bycia w stanie Łaski, ale jest to zalecane.


Pn kwi 30, 2012 13:46
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 28, 2012 20:29
Posty: 32
Post Re: Spowiedź księży
A czy spowiedź kapłanów wygląda tak samo jak nasza z tymi samymi, obowiązującymi zasadami?


Pn kwi 30, 2012 13:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Spowiedź księży
tak :)
niektórzy też się boją ;) jak niektórzy z nas ;)


Pn kwi 30, 2012 14:22
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 28, 2012 20:29
Posty: 32
Post Re: Spowiedź księży
To bardzo pocieszające:)
Generalnie to powiem szczerze że dla mnie wręcz niewykonalne jest ciągłe bycie w stanie Łaski Uświęcającej, cały czas trzeba się pilnować aby nie zgrzeszyć.
Kiedy byłam młodsza myślałam że księża to pewnego rodzaju "nadludzie". Szczególnie ci którzy mnie mocno krzyczeli i oceniali podczas spowiedzi. Jak sie okazuje... nic co ludzkie nie jest nam obce:)


Pn kwi 30, 2012 14:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Spowiedź księży
papież też się spowiada


Pn kwi 30, 2012 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Spowiedź księży
szuba napisał(a):
Jest.
Kapłan musi być w stanie Łaski Uświęcającej. Jeżeli nie jest - przyjmuje na Mszy Świętej Komunię świętokradzko. Msza jest wtedy ważna (np dla uczestników), ale kapłan ma kolejny grzech - niegodne przyjęcie Jezusa.
(...)
Byłam kiedyś świadkiem, gdy kapłan oczekujący na wyjście do ołtarza (już był w ornacie) naubliżał parafianinowi i to publicznie. Mimo, że nie użył wulgaryzmów to insynuacje co do stanu moralnego tej osoby i bardzo wzburzony ton wypowiedzi (moim zdaniem niesłuszny był ten brak opanowania), były w mojej ocenie zachowaniem grzesznym, gdyż było to widowisko gorszące osoby stojące obok (te wykrzykniki wypowiadane były w obecności osób postronnych). I w ten sposób wypowiedź tego księdza zepsuła opinię niesłusznie pomawianej osoby.
A celebrans wyszedł zaraz sprawować Mszę św.


Pn kwi 30, 2012 19:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Spowiedź księży
Ty nie grzeszysz?
Takie sytuacje się zdarzają i sama byłam raz świadkiem, a nawet uczestnikiem takiej sytuacji.
Właśnie dlatego napisałam, że kapłan wyjścia nie ma - Ciało Chrystusa przyjąć musi. Jeśli czyni to niegodnie (nie będąc w stanie Łaski) popada w kolejny grzech. Tylko Bóg go z tego rozliczy, bo On jest sędzią sprawiedliwym.


Pn kwi 30, 2012 19:26
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź księży
Mają wyjście. My też.


Pn kwi 30, 2012 19:37

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Spowiedź księży
Nie mają wyjścia. Nie mogą nie przyjąć Ciała Chrystusa sprawując Eucharystię (a już tym bardziej ją celebrując)


Pn kwi 30, 2012 19:41
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź księży
szuba napisał(a):
Nie mają wyjścia. Nie mogą nie przyjąć Ciała Chrystusa sprawując Eucharystię (a już tym bardziej ją celebrując)

Wiem. :)


Pn kwi 30, 2012 19:53

Dołączył(a): So kwi 28, 2012 20:29
Posty: 32
Post Re: Spowiedź księży
Faktycznie... nie są w stanie nie zgrzeszyć a mszę odprawić muszą. Takie to mało sprawiedliwe...


Pn kwi 30, 2012 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Spowiedź księży
Kapłan który dąży do świętości, żyje Słowem Bożym i jest pełen pokoju i radości w Duchu Świętym - nie ma problemu z tym, że zgrzeszy tuż przed Mszą :) Zresztą tak naprawdę w większych parafiach (gdzie jest więcej niż jeden kapłan) zawsze można poprosić o spowiedź nawet tuż przed Mszą Świętą.

Najgorzej, kiedy w kapłanie powoli zanika wrażliwość sumienia... i prawie nigdzie nie widzi grzechu. Niestety, znam taki przypadek, otaczam go szczególną modlitwą.


Wt maja 01, 2012 7:38
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź księży
Powiada się, że zajmowanie się grzechami innych to zajęcie złego. O złym zachowaniu się księży też nie można definitywnie wypowiadać się. Przyczyny są różne. Więcej w wątku o samobójstwach księży.


Wt maja 01, 2012 8:40

Dołączył(a): Cz maja 24, 2007 16:10
Posty: 530
Post Re: Spowiedź księży
Absolutnie nie wolno zajmować się grzechami innych i absolutnie tego nie zrobiłam. Ale kiedy widzimy złe postępowanie, naszym obowiązkiem jest zareagować. Należy zająć się Bogiem w drugim człowieku. Kiedy ten Bóg jest przykrywany przez grzechy - które my widzimy - należy takiego człowieka otoczyć szczególną modlitewną troską, a jeśli możemy - otoczyć wsparciem, a czasem upomnieć. Ważne, by w tym "upomnieniu" była autentyczna troska o rozwój Boga w kapłanie, a nie nasz egoizm.
To tak z rad mojego kierownika duchowego.
Pozdrawiam.


Wt maja 01, 2012 9:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL