Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Przykazania Kościelne w Danii 
Autor Wiadomość
Post Re: Przykazania Kościelne w Danii
asdf napisał(a):
....(takim zawodem nie jest praca w restauracji).
No to zamykamy hotele w niedziele ...
Nie przesadzaj i nie twórz prawa z palca.

Bardzo mi się podoba sytuacja w Niemczech. Sklepy otwarte tylko do popołudnia w soboty, a potem czynne tylko miejsca gdzie można iść z rodziną, wypocząć, coś zjeść i podobne.
Nie ma wytłumaczenia, że potrzebny jest handel. Ludzie szybko by się dostosowali. Gdy dziś jest z rzadka jakieś święto, to dzień wcześniej w sklepach tłumy jakby miał nadejść kataklizm, a potem po świętach dwa dni pustki. Ludzie panikują na samą myśl, ze nie będą mogli zrobić zakupów, a przecież do niedawna to była norma i problemów nie było.


N cze 10, 2012 0:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przykazania Kościelne w Danii
dlaczego Kościół NARZUCA mi wypoczynek w niedzielę i święta?
Naglę zacząłeś pisać z wielkimi pretensjami. Ale masz prawo robić co chcesz. Nikt nic Ci nie narzuca siłą. Pierwsze słyszę aby odpoczynek był czymś negatywnym, a nieustanna praca uszlachetniała. Prawdą jest że dziś trudno to realizować w praktyce, bo wielu ludzi studiuje zaocznie również w niedziele, pracuje na weakendy, gdy w ciągu tygodnia dochodzi do szkoły. Są prace konieczne, ale są też niekonieczne, do których jednak skłaniają nas sytuacje jak powyżej, czy przymus zarobienia pieniędzy na utrzymanie się. Moim zdaniem w takiej sytuacji istotne są Twoje intencje. Jeśli wynikają one z obiektywnej potrzeby to trudno uznawać że dobra niedziela to wolna niedziela, nawet o głodzie i chłodzie. Natomiast jeśli czujesz że musisz rezygnować z kariery bo masz jeden dzień w tygodniu wolny to jest to dziwna postawa. Chorym układem jest taki w którym dobry pracownik to ten, którego czas jest do dyspozycji szefa w 100%. Jeśli chcesz tak żyć i pracować to masz do tego prawo. Ale szkodę poniesiesz z własnego wyboru. Wielu ludzi ma rodziny, zupełnie zdrowym jest móc z nimi spędzić czas. Czy to nie jest element świętowania? Zakupy można zrobić w inny dzień, a ten przeznaczyć na rower, wycieczkę, przebywanie ze sobą. Poza wyjątkami gdzie jest to faktycznie niemoźliwe, można wszystko sobie poukładać.

Zapominasz chyba że wolna niedziela to czas nie tylko na Mszę. Supermarkety są otwarte bo widocznie są klienci. Sytuacje są różne, bo jedni muszą, lub potrzebują pracy, a drudzy akurat sobie coś przypomnieli i potrzebują kupić, albo idą na ognisko i zostawili zakupy na ostatnią chwilę. Wszystko to wynika chyba z tego że niewelu z nas wie co to właściwie znaczy świętować niedzielę. I potem każdy, podobnie jak Ty Murarzu24, sam sobie wymyśla co powinno być. A nie lepiej poczytać na czym to powinno polegać i czemu tak a nie inaczej?

Co do tej Danii. Nie sprecyzowałeś o co dokładnie chodzi. Nie wiem czy pytasz dla kogo jest grzechem. Trudno oczekiwać że w Polsce Muzułmanin ktory będzie coś kupować w niedziele popelnia grzech. Z Danią będzie podobnie, zaley o kogo pytasz. To dość oczywiste. Więc sprecyzuj swoje zapytanie o jakich ludzi Ci chodzi.

Cytuj:
dzięki Val , ale te restauracje itp to są miejsca, gdzie się pełni rodzaj "służby" innym, aby inni mogli świętować - czyli pomagamy w wypełnianiu 3. przykazania z Dekalogu

Pozwolę sobie też na to odpowiedzieć. Możesz to sobie tak tłumaczyć. Prawdą jest że aby jedni mogli korzystać z pełnego asortymentu usług, inni muszą je świadczyć. Ale chyba nie każda niedziela musi być spędzona w pizzeri, restauracji, kinie czy na wycieczce samochodowej...

Cytuj:
natomiast rozwożenie gazet to już nie wiem- być może to tak jak z telewizją?- wiadomości zawsze są, a w nd są też programy katolickie chyba na żywo, więc jest i praca. Kościół chce przyciągać młodych, mając takie restrykcje- facepalm

Kościół przyciąga młodych czym innym. Wiedzą o tym sami młodzi, którzy są w Kościele. Wielu z nich pracuje i uczy się w niedziele. Takie są konieczności i realia. Natomiast jeśli ktoś potrzebuje koniecznie zrobić z niedzieli dzień powszedni to zawsze znajdzie sobie błachy powód. I takim przeszkadzać będzie wiele rzeczy. Jeśli zatem czujesz się ograniczony to pora zastanowić się nad daniem sobie spokoju z tą całą wiarą. Mam wrażenie że zamiast szukać dyskusji i odpowiedzi zaczynasz coraz bardziej tylko narzekać, choć jeszcze sam nie wiesz na co.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N cze 10, 2012 10:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 02, 2011 13:33
Posty: 19
Post Re: Przykazania Kościelne w Danii
Może i przesadzam z tymi pretensjami. Zastanawiam się nad wyjazdem do Danii, i nie wiem czy jako katolik mogę tam robić zakupy w niedzielę.

A czy praca w niedzielę ale w nocy też jest grzechem? Czy liczy się cała doba? w dzień miałbym wolne na "święcenie dnia świętego".

A teraz trochę inny sprawa- szkoła zaocznie w weekendy (niedziela także)- czy to grzech czy też nie? Rodzic chce abym szedł na dzienne, nie mam problemów materialnych, ale ja sam chcę zaocznie- chcę pracować w tyg na swoje zachcianki- czy taka postawa będzie fair wobec wykładowców? Czy z nauka jest tak samo jak z pracą w niedziele- tylko z konieczności?


N cze 10, 2012 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Przykazania Kościelne w Danii
Murarz przede wszystkim w niedzielę grzechem jest "praca cięzka niekonieczna". Czy ty myslisz, że grzeszy pracując w niedzielę lekarz, strażak, pielęgniarka, maszynista itp? Są zawody gdzie w charakter pracy jest wpisana praca też w dni świąteczne. Ale gdyby ktoś w niedzielę brał fuchy żeby dorobić na zachcianki zamiast spędzić czas z rodziną myślę ze byłoby to nadużycie. Co do zakupów to załamują mnie tłumy w galeriach i marketach w niedzielę....

_________________
Ania


Cz cze 28, 2012 19:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przykazania Kościelne w Danii
Osobiście uważam, że jeśli nie da się inaczej jak uczyć się w niedziele, robić zakupy, czy pracować to trudno to nazwać grzechem. Sytuacja, czy potrzeba mogą nas zmusić. Trudno mi wyrokować czy Twoja postawa murarzu jest zła czy dobra. Chcesz pracować na siebie i to jest godne pochwały. Studia zaoczne nie zawsze zajmują każdy weekend, niekiedy dochodzi do tego piątek wieczorem.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 01, 2012 13:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL