Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
 Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 19, 2013 21:22
Posty: 751
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
No modlitwę jeszcze zrozumiem gdyż ważna ona jest sama w sobie ( to rozmowa z Bogiem, skierowanie swych trosk do niego) ale pomniki to faktycznie chyba bardziej dla żyjących aby dobrze czuć się z samym sobą potem.


Pt sty 17, 2014 12:43
Zobacz profil
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
olijula napisał(a):
No modlitwę jeszcze zrozumiem gdyż ważna ona jest sama w sobie ( to rozmowa z Bogiem, skierowanie swych trosk do niego) ale pomniki to faktycznie chyba bardziej dla żyjących aby dobrze czuć się z samym sobą potem.
Jest to pewien kulturowy element wpierw żałoby, a potem wspomnienia. Czasem to "wyscig zbrojeń" ale taki wyścig my, ludzie potrafimy zrobic ze wszystkiego.


Pt sty 17, 2014 14:11

Dołączył(a): Pt kwi 24, 2020 13:30
Posty: 3
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
MAREK PIEKARA / GOSC NIEDZIELNY

https://www.gosc.pl/doc/997613.Kremacja ... znak-epoki

Kościół preferuje pochówek ciał, chociaż nie zakazuje kremacji. Domaga się przechowywania prochów w miejscu świętym, zakazując ich rozrzucania a także przerabiania na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty – czytamy w opublikowanej dziś przez Kongregację Nauki Wiary instrukcji „Ad resurgendum cum Christo”. Dotyczy ona pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji. Dokument zatwierdził i polecił opublikować Papież Franciszek.

Winstrukcji przypomniano, że od ponad pół wieku Kościół zezwala na kremację zwłok, pod warunkiem, by „wybór ten nie był podyktowany wolą «odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła»(n.1)”. Podkreślono, że zmartwychwstanie Jezusa jest kulminacyjną prawdą wiary chrześcijańskiej.
Stąd Kościół usilnie zaleca, by ciała zmarłych chowane były na cmentarzu lub w miejscu świętym. Zaznacza, iż pochówek jest najbardziej odpowiednią formą wyrażenia wiary i nadziei w zmartwychwstanie ciała, uwypuklając godność ciała ludzkiego. „Nie może zatem pozwolić na postawy i obrzędy, które uwzględniają błędne pojęcie śmierci, postrzeganej zarówno jako ostateczne unicestwienie osoby, jak i chwilę jej fuzji z matką naturą lub ze wszechświatem, jako etap w procesie reinkarnacji, lub też jako ostateczne wyzwolenie z «więzienia» ciała (n.3)” – czytamy w watykańskiej instrukcji.

Dodano, że pochówek na cmentarzach lub w innych miejscach świętych właściwie odpowiada współczuciu i szacunkowi, jakie należą się ciałom zmarłych, zaś Kościół uważa go za uczynek miłosierdzia względem ciała. Pochówek ciał zmarłych na cmentarzach lub w innych miejscach świętych sprzyja też pamięci i modlitwie za zmarłych ze strony rodziny i całej wspólnoty chrześcijańskiej. „Przez pochówek ciał na cmentarzach, w kościołach czy na terenach do tego przystosowanych, tradycja chrześcijańska strzegła wspólnoty między żywymi i umarłymi, i przeciwstawiała się tendencji ukrywania lub prywatyzowania wydarzenia śmierci oraz znaczenia, jakie ma ona dla chrześcijan (n.3) ” – stwierdza dokument.

Przechodząc do wskazań szczegółowych instrukcja zaznacza, że wybór kremacji nie może być sprzeczny z jasno wyrażoną wolą zmarłego. Podkreśla, że „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, «chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską»” (n.4).
Wskazuje się ponadto, że jeśli wybrano kremację, „prochy zmarłego muszą być przechowywane z zasady w miejscu świętym, czyli na cmentarzu, lub jeśli trzeba w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne”(n.5). Sprzyja to pamięci o zmarłych w modlitwie i okazywaniu szacunku ich prochom.

Dokument Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie zakazuje przechowywania prochów w miejscu zamieszkania, chyba że z ważnych powodów zezwoli na to ordynariusz miejsca po porozumieniu z Konferencją Episkopatu. Jednakże prochy „nie mogą być rozdzielane między poszczególne ogniska rodzinne i zawsze należy zapewniać im szacunek oraz odpowiednie warunki przechowywania” (n.6).

Instrukcja wyraźnie stwierdza, że „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” (n.7). Wreszcie podkreśla, że „w przypadku gdy zmarły notorycznie żądał kremacji i rozrzucenia własnych prochów w naturze z powodów sprzecznych z wiarą chrześcijańską, należy, zgodnie z prawem, odmówić przeprowadzenia uroczystości pogrzebowych”(n. 8).

_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.


Pt kwi 24, 2020 14:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
Posty zwiazane z zamawianiem intencji mszalnych zostaly przeniesione do nowego watku "Stypendia mszalne"
bramin

_________________
ksiądz


So kwi 25, 2020 9:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 19, 2021 16:53
Posty: 8
Post Kremacja ciała - pogrzeb katolicki
Nie należę do kościoła katolickiego. Frapuje mnie jeden problem, z którym spotkałam się w mojej rodzinie przy okazji pogrzebu. Mój krewny poddał ciało swej żony kremacji. Na pogrzeb nie przybyła rodzina żony ponieważ uznała , że jest to niezgodne z wiarą.
Katolicy jednak coraz częściej poddają zmarłych kremacji.

Jest tu szerszy kontekst związany zapewne z traktowaniem ciał i duszy po śmierci.
Jakie jest oficjalne stanowisko kościoła katolickiego? Czy uległo ono zmianie na przestrzeni czasu?
Mam nadzieję, że podjęłam ten temat w dobrym wątku.

Pozdrawiam.


N cze 20, 2021 16:56
Zobacz profil
Post Re: Kremacja ciała - pogrzeb katolicki
Witamy.
Polecam zapoznanie sie z regulaminem forum i zanim zalozysz temat, skorzystaj z wyszukiwarki

viewtopic.php?f=11&t=32914&hilit=kremacja

No i wujek google tez duzo wie.


N cze 20, 2021 18:49

Dołączył(a): So cze 19, 2021 16:53
Posty: 8
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
mareta napisał(a):
No właśnie podobno. O ile wiem KK na pewno jest przeciwny rozsypywaniu prochów po ich spopieleniu. Natomiast dla większości społeczeństwa kremacja- krematoria z oczywistych względów wywołują przykre skojarzenia.


Przeciwny temu w Polsce jest Sanepid.
Przykre skojarzenia też jak najbardziej rozumiem.
Moja mam o 82 lata osoba wierząca w życie pozagrobowe myślała, że się da tak rozrzucić w Polsce po polach i jeziorach.
Sprawa jest bardziej skomplikowana. Może dojdę to teologii....i eschatologii :)


Pn cze 21, 2021 11:36
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 19, 2021 16:53
Posty: 8
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
Urna z prochami jest chowana w poświęconej ziemi. Mnie bardziej interesuje problem zmartwychwstania w kontekście kremacji.
Być może niektórzy katolicy tu mają jakieś wątpliwości.
Dla mnie jest to ważny problem bo moja mama z domu katoliczka ma jakieś obawy. jak jej to wytłumaczyć?

Nie ma jeszcze koncepcji na swój pogrzeb. W jakim obrządku go robić. Boi się według mnie opinii publicznej, że coś nie tak. Ze ludzie będą ją krytykować że pogrzeb nie w krk. Chociaż już dawno tam nie chodzi. Takie wewnętrzne konflikty.
Pytam ze względu na nią aby przy rozmowie jej to właściwie przedstawić.


Pn cze 21, 2021 11:47
Zobacz profil
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
1. Zmartwychwstanie: Przeciez miliardy ludzi juz sie w proch rozsypaly bez kramacji. To naprawde nie jest problem dla Boga

2. Opinia ludzi: po smierci jest dla zmarlego kompletnie nieistotna. A ludzie i tak plotkuja.


Pn cze 21, 2021 19:03
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
Kael napisał(a):
1. Zmartwychwstanie: Przeciez miliardy ludzi juz sie w proch rozsypaly bez kramacji. To naprawde nie jest problem dla Boga
2. Opinia ludzi: po smierci jest dla zmarlego kompletnie nieistotna. A ludzie i tak plotkuja.

Tak naprawdę, skąd masz informację, że nie jest to problemem dla Boga, a także obojętnym dla zmarłego jest sposób jego pochówku?


Pn cze 21, 2021 21:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
Nie jestem adwokatem Kael ale to wynika z Biblii i Tradycji.

Oczywiście wolę zmarłego należy uszanować.
Jeśli przed śmiercią wyraził konkretne życzenie dotyczące pogrzebu należy to wypełnić chyba ze to życzenie jest nierealne i wiąże się z dużymi komplikacjami i trudnościami.

_________________
ksiądz


Wt cze 22, 2021 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 17, 2022 9:17
Posty: 6
Post Re: Kremacja gorsza aniżeli pochowanie ciała?
Nic złego w kremacji nie widzę


Cz sie 18, 2022 9:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL