Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 2:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Jedzenie świń a Kościół Katolicki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 18:25
Posty: 5
Post Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Czemu kościół katolicki nie zakazuje jedzenie świń skoro biblia wyraźnie tego zabrania? (Księga Powtórzonego Prawa 14,3-21)

Nie raz widziałem księdza zajadającego się schabowym...


Cz sty 24, 2013 17:33
Zobacz profil
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Bo KK nie wyznaje judaizmu.
Chrześcijaństwo wyrosło na gruncie judaizmu, ale opiera się na naukach Jezusa. Sama nazwa wyraźnie nawiązuje do Jezusa ;)
Najważniejsze dla katolików są ewangelie, czyli Nowy Testament. Dopiero później ST. W judaizmie odwrotnie :P. Aczkolwiek nie wiem, jaki mają stosunek do NT.


Cz sty 24, 2013 17:39
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Dlatego ze Biblia nie konczy sie na Starym Testamencie.

Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. Kiedy Piotr przybył do Jerozolimy, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki1. «Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych - mówili - i jadłeś z nimi». Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei: «Modliłem się - mówił - w mieście Jafie i w zachwyceniu ujrzałem jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego z nieba. I dotarł aż do mnie. Przyglądając mu się uważnie, zobaczyłem czworonożne zwierzęta domowe i dzikie płazy i ptaki powietrzne. Usłyszałem też głos, który mówił do mnie: "Zabijaj, Piotrze, i jedz!" Odpowiedziałem: "O nie, Panie, bo nigdy nie wziąłem do ust niczego skażonego lub nieczystego". Ale głos z nieba odezwał się po raz drugi: "Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił". Powtórzyło się to trzy razy i wszystko zostało wzięte znowu do nieba. Zaraz potem trzech ludzi, wysłanych do mnie z Cezarei, stanęło przed domem, w którym mieszkaliśmy. Duch powiedział mi, abym bez wahania poszedł z nimi. Razem ze mną poszło też tych sześciu braci. Przybyliśmy do domu owego człowieka. On nam opowiedział, jak zobaczył anioła, który zjawił się w jego domu i rzekł: "Poślij do Jafy i sprowadź Szymona, zwanego Piotrem! On cię pouczy, jak zbawisz siebie i cały swój dom". Kiedy zacząłem mówić, Duch Święty zstąpił na nich, jak na nas na początku. Przypomniałem sobie wtedy słowa, które wypowiedział Pan: "Jan chrzcił wodą, wy zaś ochrzczeni będziecie Duchem Świętym". Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru co nam, którzyśmy uwierzyli w Pana Jezusa Chrystusa, to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu?» Gdy to usłyszeli, zamilkli. Wielbili Boga i mówili: «A więc i poganom udzielił Bóg [łaski] nawrócenia, aby żyli».
Dz Ap 11,1-18

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni».
Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich uda się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych. Wysłani przez Kościół szli przez Fenicję i Samarię, sprawiając wielką radość braciom opowiadaniem o nawróceniu pogan.
Kiedy przybyli do Jerozolimy, zostali przyjęci przez Kościół, Apostołów i starszych. Opowiedzieli też, jak wielkich rzeczy Bóg przez nich dokonał. Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: «Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego». Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.

Mowa św. Piotra

Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: «Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli. Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam. Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca. Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni».
Umilkli wszyscy, a potem słuchali opowiadania Barnaby i Pawła o tym, jak wielkich cudów i znaków dokonał Bóg przez nich wśród pogan.

Mowa św. Jakuba

A gdy i oni umilkli, zabrał głos Jakub i rzekł: «Posłuchajcie mnie, bracia! Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie lud spośród pogan. 1Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano:
Potem powrócę
i odbuduję przybytek Dawida,
który znajduje się w upadku.
Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
aby pozostali ludzie szukali Pana
i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje -
mówi Pan, który to sprawia.
To są [Jego] odwieczne wyroki4.
Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach».
Dz 15,1-19


Cz sty 24, 2013 17:52

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 18:25
Posty: 5
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Ale KK twierdzi że ST jest ciągle aktualny

KKK 121
Stary Testament jest nieodłączną częścią Pisma świętego. Jego księgi są natchnione przez Boga i zachowują trwałą wartość (Por. Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 14.), ponieważ Stare Przymierze nigdy nie zostało odwołane.

KKK 123
Chrześcijanie czczą Stary Testament jako prawdziwe słowo Boże. Kościół zawsze z mocą przeciwstawiał się idei odrzucenia Starego Testamentu pod pretekstem, że Nowy Testament doprowadził do jego przedawnienia (marcjonizm).


Cz sty 24, 2013 18:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Wszystko się zgadza. To prawdziwe słowo Boże, kronika tego, co Bóg powiedział do ludzi w trakcie trwania ich historii. Nie znaczy to przecież, że wszystko co Bóg powiedział kiedykolwiek do kogoś w konkretnej sytuacji odnosi się wprost do każdego czytelnika Pisma, skąd ten pomysł?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz sty 24, 2013 18:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
A mnie to zastanawia że tak wytrawny poszukiwacz jak killermannnnn, operujący Biblią i Katechizmem, nie znalazł odpowiedzi na swoje pytanie. Tak trochę jakby celowo chciał podpuścić czytelników, czy wiedzą w co wierzą.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz sty 24, 2013 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 18:25
Posty: 5
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Nie specjalnie. Po prostu grzebałem troche w internecie i mnie to zastanowiło. Dziękuje wszystkim za odpowiedź :)


Pt sty 25, 2013 10:44
Zobacz profil
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
killermannnnn napisał(a):
Nie specjalnie. Po prostu grzebałem troche w internecie i mnie to zastanowiło. Dziękuje wszystkim za odpowiedź :)


To trzeba było pogrzebać troszke mocniej i odpowiedź znalazłbyś bardzo szybko bo jest wyjątkowo prosta.

Tak więc grzebanie masz kiepsko opanowane.....ściemnianie zresztą też :D


Pt sty 25, 2013 13:06

Dołączył(a): Cz gru 20, 2012 18:25
Posty: 5
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Czemu jak ktoś ma mniejszą wiedzę od was i zadaje pytanie to zawsze posądzacie go o kłamstwo i prowokacje ? To jest żałosne.... A to że nie znalazłem odpowiedzi w internecie jest moim błędem i niedopatrzeniem a nie celową prowokacją...


N sty 27, 2013 8:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jedzenie świń a Kościół Katolicki
Musisz nam wybaczyć, ale starsi bywalcy forum są uczuleni na różnego rodzaju prowokacje. Uwierz, że bycie na forum nie zawsze oznacza chęć dyskusji. A to co napisałeś sugeruje że z jednej strony swobodnie operujesz tekstem np Starym Testamentem, czy KKK, a z drugiej twierdzisz że przeszukałeś internet i nic nie znalazłeś. Zresztą, co my mamy z tym internetem, nie ma już książek, a wśród nich komentarzy biblijnych?

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sty 27, 2013 11:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL